صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
دوشنبه، 20 مرداد 1399 - 11:02   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  لایحه حمایت از سرمایه گذاری ایران و کرواسی
  پیشتازی قاطع لوکاشنکو در انتخابات بلاروس
  کشمکش برسر ذخایر گاز شرق مدیترانه
  اتحاد ایران و روسیه
  جاری شدن سیل در یونان
  آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس
  نگرانی مردم رومانی از احتمال بیکاری
  عملیات هوایی ترکیه در شمال عراق
  تاریخ انقلاب روسیه
  عکس/ ادامه اعتراضات خیابانی در بلاروس
  علاقمندی مجارستان برای واردات گاز ترکمنستان
  برگزاری رقابت های شطرنج در لهستان
  چراغ سبز آمریکا برای محاصره ترکیه
  نقد و طنز در رمان‌های میلان کوندرا
  طریقت خواجگان نقشبندیه و هفت پیر
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31771صفحه نخست » گزارشسه شنبه، 16 مهر 1398 - 18:16
مسجد متفاوت حمیدیه در ترکیه
سید حسین موسوی
  

شما احتمالاً هرگز چنین مسجدی را ندیده اید.

اگر در قرآن کریم سوره قمر، شمس، لیل، فجر، نجم، رعد، بقره، نحل، نمل، فیل، عنکبوت و نظایر آنها به صورت حروف، کلمات و آیات آمده، در کتاب طبیعت، این سوره ها به گونه ای دیگر و با شکل و شمایلی بدیع نمایان است و بدین ترتیب اگر بگوییم که این دو کتاب مکمل یکدیگر و یکی متمم دیگری است، سخنی به گزاف نگفته ایم. جهان آفرینش و طبیعت، خود کتابی است که از قالب حروف و کلمات و جملات بیرون آمده و به صورت ماه و خورشید، کوه و جنگل، دریا و خشکی، حیوان و انسان، گیاه و جماد و ... تجسم یافته است. با دقت در آیاتی که در آنها به نوعی از درخت یاد شده و جمع بندی آنها، در می یابیم که از درخت تحتِ یکی از عناوینِ نُه گانه زیر یاد شده است:

1ـ درخت و تسبیحِ خداوند؛ 2ـ درخت و سجده در برابرِ خداوند؛ 3ـ درخت نشانه ای بر قدرت خداوند؛ 4ـ استفاده از درخت برای تمثیل؛ 5ـ نقش درخت در زندگیِ انبیا؛ 6ـ درختانِ بهشتی؛ 7ـ درختانِ جهنم؛ 8ـ درختانِ دنیوی؛ 9ـ نقش درخت در زندگی انسانها و حیوانات.(1)

بسیاری از آیات الهی، انسان را به سرو شدن دعوت می‌کند، سرو تنها درختی است که به صورت مستقیم بسوی آسمان حرکت می‌کند در حالی که شاخه‌های دیگر درختان نه تنها اینگونه نیستند بلکه به اطراف خود نیز تمایل دارند به همین دلیل قرآن از انسان می‌خواهد سرو باشد و راستی و درستی پیشه کند تا به کمال برسد.(2) همچنین در منابع کهن ایران زمین درخت سرو، درخت زندگی و نماد پایداری نام برده شده و به عنوان اسطوره ایرانی در بسیاری از هنرهای ایرانیان مشاهده می شود، در نقاشی ها، سفال ها و فرش و قالی و منسوجات و حتی حجاری و لوازم عزاداری ایام محرم از تقدس و احترام خاصی برخوردار است.

پس از این مقدمه کوتاه اکنون متن ترجمه شده از سایت مفتیگری بلغارستان ((grandmufti.bg و سایت (Iimfeed.com) ترکیه در خصوص مسجد حمیدیه را بخوانید:

مسجد حمیدیه - مسجدی با طراحی داخلی منحصر به فرد با الهام از آیات  قرآن
(واقع در قرشهر، مرکز ترکیه)

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) مسجد حمیدیه مسجدی است در ترکیه که با سایر مساجد تفاوت هایی دارد از جمله ی آن ها ، معماری و طراحی متفاوت آن است که دارای سقف بی نظیری آراسته به آسمان زیبا و فرش آن نیز شبیه سبزه زار است.  همه اینها از آیات قرآن الهام گرفته شده اند. در این مسجد روزی پنج بار و با حضور مردم نماز اقامه می شود.

مسجد متفاوت حمیدیه در ترکیه

این مسجد در ابتدای دهه 1910 تحت خلافت عثمانی درشهر "قرشهر" محله "ینیجه" ساخته شد و به نام خلیفه بزرگ مردم مسلمان ترکیه، امیرالمومنین سلطان "عبدالحمید" دوم نامگذاری شد. این مسجد با گذشت دهه ها،  مورد غفلت قرار گرفت و به تدریج فرو ریخت. به همین لحاظ در سال 2015 مسجد عبدالحمید تخریب و مسجدی به نام "حمیدیه" درهمان محل قبلی ساخته شد. این مسجد جالب و منحصر به فرد در آگوست(مرداد) سال 2017 به طور رسمی در مرکز شهر "قرشهر" افتتاح شد.

آنچه باعث توجه مردم ترکیه و گردشگران نسبت به این مسجد می شود طراحی بی نظیر داخلی آن است. نقوش هنری و برگرفته از طبیعت توسط یک معمار آذربایجانی چنان در داخل مسجد ترسیم و نقاشی شده است که از زمان افتتاح، مردم از سراسر شهرها و حتی گردشگران خارجی برای تماشای آن بدانجا می روند.  

مسجد متفاوت حمیدیه در ترکیه

صفا اکینجی امام مسجد می گوید: وقتی به عنوان امام در آن مسجد منصوب شدم، شروع به جمع آوری اطلاعات در مورد تاریخ مسجد و ساخت آن از نقاط مختلف کردم. وی اظهار کرد: عصمت یابیجی؛ رئیس جمعیت مسجد حمیدیه و افراد نیکوکار، کار ساخت این مسجد جدید را بر عهده گرفتند. افرادی که در این پروژه شرکت کرده بودند، به من گفتند که ساخت این مسجد از آیه 22 سوره "البقره" الهام گرفته ، که توصیف شکوه و عظمت باغ های بهشت را برای مؤمنان به خدا چنین توصیف می کند:

الَذِی جَعَلَ لَکُمُ الأَرضَ فِرَاشًا وَالسَمَاءَ بِنَاءً وَأَنزَلَ مِنَ السَمَاءِ مَاءً فَأَخرَجَ بِهِ مِنَ الثَمَرَاتِ رِزقًا لَکُم ۖ فَلَا تَجعَلُوا لِلَهِ أَندَادًا وَأَنتُم تَعلَمُونَ

"(خدا) که زمین را برای شما یک مکان استراحت و آسمان را به عنوان سایه بان قرار داده است ، و آب را از آسمان نازل کرده و میوه هایی را برای شما فراهم آورده است. سپس در حالی که علم دارید (به پرستش)، برای خداوند (در پرستش) همتایی نگیرید (که او فقط حق عبادت دارد). "

مسجد متفاوت حمیدیه در ترکیه

اکینجی ادامه می دهد: « ما مقدمات ساخت مسجد را آماده کردیم، سپس نقاشی را شروع کردیم، اجازه دادیم آب از آسمان بریزد، همچنین آبشار را در بالای طاق محراب نماز قراردادیم و درختان را در فواصل بین هر پنجره بر روی دیوارها نقاشی کردیم. ما واقعاً سعی کردیم در طراحی فضای داخلی مسجد با روح آیات قرآن کریم نفس بکشیم. طراحان داخلی در فضای داخل مسجد، آبشارها و چمنزارهای سبز را نقاشی و بازآفرینی کردند. دیوار با تاج درختان سرسبز به تصویر کشیده و سقف مسجد با یک آسمان آبی نقاشی شده و لفظ جلاله نیز در دیوار بیرونی مسجد نقش بسته است.

مسجد متفاوت حمیدیه در ترکیه

یکی از اهالی مسجد حمیدیه می گوید: "احساسم دراینجا مثل اینست که انگار در باغات بهشت درحال نماز هستم."

مسجد متفاوت حمیدیه در ترکیه

یلماز اقچه قایا، یکی از ساکنین محلی و امام جماعت سابق، در مورد مسجد می گوید: اندازه مسجد قبلی حمیدیه که در این ملک قرار داشت، کاملاً کوچک بود و متناسب با نیازهای جامعه ما نبود، زیرا ما جمعیت زیادی داشتیم و نمی توانست همه را در خود جای دهد. افراد زیادی در این پروژه سهم مالی داشتند. من از کمک همه افراد قدردانی می کنم، خدا از همه آنها راضی باشد. طراحی بیرونی مسجد به همان اندازه که فضای داخلی مسجد خیره کننده است، حیرت انگیز است. هر وقت وارد مسجد می شوم، احساس می کنم خیلی متفاوت هستم و آرامش درونی بر من غلبه می کند.

مسجد متفاوت حمیدیه در ترکیه

ترجمه و تنظیم:
سید حسین موسوی
Mousavi22@hotmail.com

منابع:
(1) https://hawzah.net/fa/Magazine/View/4385/4402/29796
(2) https://tehran.oghaf.ir/news/view-240833.aspx  

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  چراغ سبز آمریکا برای محاصره ترکیه
  علاقمندی مجارستان برای واردات گاز ترکمنستان
  برگزاری رقابت های شطرنج در لهستان
  عملیات هوایی ترکیه در شمال عراق
  نگرانی مردم رومانی از احتمال بیکاری
  نقد و طنز در رمان‌های میلان کوندرا
  عکس/ ادامه اعتراضات خیابانی در بلاروس
  آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس
  تاریخ انقلاب روسیه
  جاری شدن سیل در یونان
  اتحاد ایران و روسیه
  کشمکش برسر ذخایر گاز شرق مدیترانه
  لایحه حمایت از سرمایه گذاری ایران و کرواسی
  پیشتازی قاطع لوکاشنکو در انتخابات بلاروس
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار