صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 25 مرداد 1399 - 09:41   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  گفتگوی مرکل با اردوغان و نخست وزیر یونان
  اسکوچیچ خوش‌شانس است یا بدشانس؟
  ویروس کرونا و فروپاشی نظم جهانی
  نظریه‌های هنر از افلاطون تا وینکلمان
  آزادی صدها نفر از زندان‌های بلاروس
  ترکیه روابط خود را با امارات تعلیق می‌کند
  آذربایجان و شاهنامه
  نسخۀ آنلاین لغت نامۀ دهخدا رونمایی شد
  ترکیه به فرانسه هشدار داد
  دیدار سفیر ایران در بوسنی با باقر عزت بگوویچ
  تجمع زنان بلاروسی با دسته‌های گل علیه خشونت
  افزایش تنش‌ها با ترکیه؛ مانور فرانسه و یونان
  اسکوچیچ سرمربی تیم ملی می‌ماند
  مناسبات ایران و بلغارستان
  ادبیات ایران دریایی گرم و فریبنده است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31766صفحه نخست » یادداشتشنبه، 16 شهریور 1398 - 10:02
خاشقجی؛ جنایتی که نباید فراموش شود
محمود فاضلی
  

دوم اکتبر اولین سالروز وقوع جنایت خاشقجی روزنامه‌نگار و منتقد رژیم عربستان در سرکنسولگری این کشور در استانبول است. گفتگوی اخیرمحمدبن سلمان، با تلویزیون آمریکایی «پی‌بی‌اس» که برای اولین بار اعتراف کرد که «این قتل، یک اشتباه بوده است، این جنایت محکوم است، روزنانه‌نگاران خطری برای کشور نیستند و مسئولیت قتل خاشقجی با وی است، چون در زمان فعالیت وی صورت گرفته است»، موضوع را وارد مرحله جدیدی کرده است. ولیعهد با گفتگوی اخیر خود به هیچ وجه به مسؤولیت شخصی خود یا دست داشتن در این قتل اعتراف نمی‌کند. ولیعهد عربستان به این زودی‌ها از این اتهام که مستقیما دستور قتل این خبرنگار را داده، رها نخواهد شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، تردیدی نیست آن چه که در کنسولگری بر سر جمال خاشقجی آمد، از قبل برنامه‌ریزی شده بود. مأموران در ریاض و در کنسولگری عربستان در استانبول، از 28 سپتامبر برای دستگیری خاشقجی و قتل او در قالب اعزام گروهی برای به قتل رساندن وی برنامه‌ریزی کرده بودند. پس از ورود خاشقجی، وی به دفتر کنسول در طبقه دوم برده و آنجا با افرادی، از جمله فردی به نام «ماهر عبدالعزیز» روبه‌رو می‌شود که به گفته سعودی‌ها رهبر گروه اعزامی برای قتل وی بوده است. پس از آن، بین خاشقجی و احتمالاً سه مأمور گفتگویی صورت می‌گیرد که بیش از ده دقیقه طول نمی‌کشد. مأموران از خاشقجی می‌خواهند، به عربستان بازگردد. جو گفتگو به سرعت، بد و با تنش همراه می‌شود. خاشقجی در گذشته به دوستانش گفته بود به شدت از محمدبن سلمان می‌ترسد و بازگشت به عربستان بسیار برای او خطرناک است. وحشت خاشقجی از مقامات سعودی بی‌دلیل نبوده است. از زمانی که محمدبن سلمان، ماه ژوئن سال 2017 به عنوان ولیعهد انتخاب شد، رژیم سعودی مستبدتر و سرکوب‌تر شده و دستگیری‌ مخالفین افزایش یافته است.

اما چندین فاکتور وجود دارد که نشان می‌دهد که این قتل هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده بوده است. می‌توان تصور کرد که در ابتدا قصد بر این بوده که وی فقط ربوده شود، اما به قتل نرسد. اما حداقل یک روز قبل از این قتل، مقدمات آن فراهم شده است. از آن زمان به بعد، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد، تعداد دیگری از مأموران یک گروه ویژه برای قتل خاشقجی از جمله یک کارشناس پزشک قانونی در استانبول گرد هم آمده‌اند. صداهای ضبط‌شده گفتگویی بین این کارشناس پزشک قانونی وجود دارد.

در این مدت اگر مراجع ترکیه، اطلاعاتی را که درباره این قتل دارند، را به صورت کامل منتشر می‌کردند و دستور یک بررسی علنی از این جنایت را می‌دادند و یا آمریکا جایی که خاشقجی قبل از مرگش آنجا زندگی می‌کرد بررسی مستقل را می‌داد و «سی‌آی‌ای» و «اف‌بی‌آی» اطلاعات خود را برای عموم منتشر می‌کردند این مسأله می‌توانست به نتیجه‌گیری درباره مسئولیت هر یک از عاملان این قتل در دایره رهبری خانواده پادشاهی سعودی کمک کند و شاید کاخ سفید مجبور می‌شد از خود واکنش نشان دهد. صداهای ضبط‌شده در اختیار سرویس مخفی ترکیه قرار داشته است و این گمان وجود دارد برخی از این صداها، اطلاعات بیش از حدی را درباره شیوه‌های شنود آن‌ها به دست دهد. اما هیچ سرویس مخفی در جهان مایل نیست، چنین اطلاعاتی را منتشر کند. شاید آنها قصد دارند، مابقی اطلاعات را برای خود نگه دارند تا در آینده، برای دادگاه خود استفاده کنند.

به نظر می‌رسد که رهبران کشورهای غربی مایلند، دوباره روابط عادی با عربستان سعودی را از سرگیرند. قتل جمال خاشقجی به ویژه برای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هیچ تغییری در این که ولیعهد عربستان را از مهم‌ترین هم‌پیمانانش در جهان عرب برشمرد، ایجاد نکرد. دولت‌های اروپایی، از جمله آلمان نیز مایلند روابط خود با عربستان را عادی کنند. این سیگنال بسیار بدی است و نشان می‌دهد که کشوری مانند عربستان با پول می‌تواند خود را از شر یک قتل خلاص کند. بی‌تردید محاکمه بالاترین سطح رهبری در ریاض در دادگاه چیزی است که خیلی طول خواهد کشید. اما پی‌بردن به واقعیت و در نظر گرفتن پیامدهای سیاسی برای کسانی که دست داشتن آن‌ها در این قتل قابل اثبات است، امکان‌پذیر است.

    این قتل نشان می‌دهد که چه نواقصی در جامعه بین‌المللی برای تحقیق درباره چنین جنایات و مجازات عاملان آن وجود دارد. مرگ خاشقجی نمونه‌‌ای برای قتل‌های هدفمند روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر و فعالان سیاسی در کل جهان است. چون جهان دائماً در برخورد با عقاید متفاوت، مدارای کمتری از خود نشان می‌دهد. کشورهای عضو یا شورای حقوق بشر سازمان ملل، باید یک شورای کارشناسی مستقل بین‌المللی را تعیین کند که از چنین تحقیقاتی در هر کشوری حمایت کند و بتواند، تحقیقات مستقل انجام دهد که دبیر کل سازمان ملل تاکنون چنین شورایی را تشکیل نداده و خود را پشت رویه قانونی و اداری پنهان کرده است.

یک سال پس از این قتل، ریاض برای بازگشت به صحنه جهانی تقلا می‌کند اما این بحران، ادعای اصلاحات بلندپروازانه این کشور را به شدت تضعیف کرده است. پس از قتل خاشقجی، یکباره سیاست‌های ولیعهد مورد انتقاد واقع شد. جنگ ریاض علیه یمن وارد پنجمین سال خود شده است. یمن که یکی از فقیرترین کشورهای منطقه در همسایگی عربستان است در آستانه گرسنگی مطلق قرار گرفته است. ریاض محاصره اقتصادی شدیدی علیه قطر اعمال کرده تا امیر آن را به مسیر سیاست‌های خود در آورد. ریاض در رقابت با ایران هم یک خط مشی سختی را در پیش گرفته بدون آنکه خود ابزار نظامی لازم ‌را داشته باشد. ترکیه و اردوغان هم از این قتل برای پیشبرد اهداف خود استفاده کرده‌اند. این قتل برای اردوغان به دلیل این که در خاک کشورش صورت گرفته، همچنان یک اهانت به حساب می‌آید.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  افزایش تنش‌ها با ترکیه؛ مانور فرانسه و یونان
  اسکوچیچ سرمربی تیم ملی می‌ماند
  تجمع زنان بلاروسی با دسته‌های گل علیه خشونت
  آذربایجان و شاهنامه
  دیدار سفیر ایران در بوسنی با باقر عزت بگوویچ
  ترکیه به فرانسه هشدار داد
  آزادی صدها نفر از زندان‌های بلاروس
  نسخۀ آنلاین لغت نامۀ دهخدا رونمایی شد
  ترکیه روابط خود را با امارات تعلیق می‌کند
  نظریه‌های هنر از افلاطون تا وینکلمان
  ویروس کرونا و فروپاشی نظم جهانی
  اسکوچیچ خوش‌شانس است یا بدشانس؟
  گفتگوی مرکل با اردوغان و نخست وزیر یونان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار