صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
پنجشنبه، 3 بهمن 1398 - 01:46   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  برای اولین بار یک زن رئیس جمهور یونان شد
  نصب دوربین حرارتی در فرودگاه بلگراد
  بلغارستانی‌ها میزبان پاستاریونی ایرانی شدند
  دایره المعارف تبادلات فرهنگی ایران و مجارستان
  چرا ایرانی‌ها در ترکیه خانه می‌خرند؟
  پرویز اسماعیلی سفیر جدید ایران در کرواسی
  آغاز تنش های تازه میان مصر و ترکیه
  ترکیب دولت جدید روسیه اعلام شد
  دیدار ستاری با معاون رئیس جمهور ترکیه
  نوه خروشچُف در کلوپ الکسییویچ مینسک+عکس
  حریقِ مرگبار خانه‌ای در روسیه
  ترکیه 120 موشک اس400 دریافت کرده است
  ابزار یونان برای جذب دانشجوی خارجی
  برگزاری شب سینمای ایران در صوفیا
  تکواندوکار ایرانی تابعیت بلغارستانی گرفت
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31757صفحه نخست » یادداشتدوشنبه، 15 مهر 1398 - 09:06
بحران پیچیده روابط روسیه و اوکراین
شعیب بهمن
  

شرایط روسیه و اوکراین به نحوی است که عملا هیچ‌یک از طرفین توان نادیده گرفتن دیگری را ندارد. اوکراین به لحاظ جغرافیایی و ژئوپولتیکی برای روسیه از اهمیت خاصی برخوردار است و در طرف مقابل روسیه نیز به لحاظ اقتصادی و تامین انرژی اهمیت بسیار زیادی برای اوکراینی‌ها دارد و به نوعی هر دو کشور پیشینه تاریخی و پیوستگی‌های متعددی از دوره اتحاد جماهیر شوروی داشتند و همین موضوع مزید بر علت شده است که برای یکدیگر مهم باشند. ولی در عین حال مسائلی در روابط روسیه و اوکراین وجود دارد که به نظر می‌رسد وارد فازی شده است که حل و فصل آن بسیار پیچیده است. به‌طور مثال موضوع شبه‌جزیره استراتژیک کریمه که در پی تحولات سال 2014از اوکراین جدا و ضمیمه خاک روسیه شد به نظر می‌رسد به عنوان مساله لاینحل در روابط روسیه و اوکراین باقی خواهد ماند که نه روس‌ها تمایل دارند از الحاق کریمه به خاک خود دست بکشند و نه اوکراینی‌ها می‌توانند با این موضوع کنار بیایند که کریمه را از خاک خود جدا کنند از سوی دیگر مساله مهمی که در این بین وجود دارد موضوع منطقه شرق و جنوب اوکراین که معروف به دمباس است و از شروع بحران اوکراین تا به امروز در یک وضعیت خودمختار به سر می‌برد، چرا که افراد طرفدار جدایی‌طلبی و روسیه هستند که کنترل اوضاع را در این منطقه در اختیار دارند و حاضر به هیچگونه مصالحه با دولت اوکراین نیستند،چرا که انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر در شرق اوکراین برگزار نشد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، بنابراین وضعیت ارضی و مرزی تبدیل به یک چالش پیچیده در روابط میان دو کشور شده است. اگرچه مساله دمباس می‌تواند در آینده به عنوان وجه‌المصالحه میان طرفین قرار بگیرد و به نوعی یک حالت خودمختاری به این مناطق دهد، ولی موضوع کریمه کماکان به احتمال زیاد لاینحل باقی بماند. علاوه براینکه مساله رابطه روسیه و اوکراین در طول سال‌های پس از فروپاشی شوروی تنها تحت تاثیر روابط دوجانبه نبوده و معمولا یک عامل سوم مانند امریکا و اروپا در آن دخیل بوده است و همیشه این عامل سوم تبدیل به موضوعی مخرب شده است و روابط بین کی‌یف و مسکو را تحت تاثیر قرار داده است. در نتیجه سیاست غرب در قبال اوکراین نیز چالش دیگری است که روابط روسیه و اوکراین را به یک رابطه سه ضلعی تبدیل کرده و اگر بناست توافقی بین دو طرف صورت گیرد قطعا باید مورد توافق اروپا و غرب نیز باشد. در نتیجه با وجود تمام پیوندها‌ اشتراکات و نیازهایی که روسیه و اوکراین به یکدیگر دارند ولی چشم‌انداز چندان روشنی نمی‌توان برای بهبود مناسبات میان طرفی متصور شد. در سوی دیگر اکنون در اروپا نیز شاهد شکاف‌های جدی در خصوص روسیه هستیم. این شکاف‌ها را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد. دسته اول شکافی است که بین کشورهای اروپایی و امریکا وجود دارد، به نحوی که این کشورها طی سال‌های گذشته از سیاست امریکا در قبال روسیه به ویژه در اروپای شرقی و همین مساله اوکراین احساس می‌کنند که به نوعی ضربه خوردند، چرا که امریکایی‌ها فاصله جغرافیایی بسیار زیادی با روسیه دارند و عملا این اروپایی‌ها هستند که در مجاورت روسیه قرار دارند. علاوه براین نسبت به امریکا، اروپایی‌ها روابط اقتصادی و وابستگی‌های بیشتری به روسیه دارند در نتیجه مجموعه این مسائل باعث شده است که اکنون شاهد یک نوع اختلاف نظر بین اروپا و امریکا درخصوص روسیه باشیم. به ویژه اینکه با تغییرو تحولات در امریکا و با روی کارآمدن دولت ترامپ در این کشور و تمایل شخصی وی برای بهبود روابط با روسیه، اروپایی‌ها احساس کردند که به نوعی فریب امریکایی‌ها را خورده‌اند و مشخص شد که ایالات متحده شریک مطمئنی در تقابل با روسیه نیست. بنابراین اروپایی‌ها حس کردند که در این رویارویی و تقابل با روسیه به نحوی تنها ماندند و امریکایی‌ها حمایت لازم را از آنها نمی‌کنند. علاوه براین در داخل اروپا نیز شاهد چند‌دستگی درباره سیاست این کشورها در قبال روسیه هستیم. به عنوان مثال برخی کشورها مانند یونان و ایتالیا تمایل دارند که روابط گرم و دوستانه‌ای با روسیه برقرار شود و در درجه پایین‌تر کشورهایی مانند آلمان و فرانسه اعتقاد دارند که به دلیل وجود نیازهای متقابل و مسائل امنیتی برای جلوگیری از گسترش تهدیدات امنیتی روسیه برای اروپا باید با این کشور وارد تعامل و همکاری متقابل شد.

در این بین برخی کشورهای دیگر همچون بریتانیا، لهستان و کشورهای حوزه دریای بالتیک عملا سیاست تقابل‌جویانه‌ای در برابر روسیه دارند و خواهان افزایش تنش با مسکو هستند. در نتیجه در داخل اروپا شاهد چند‌دستگی و وجود دیدگاه‌های مختلف در مورد روسیه هستیم. البته به نظر می‌‌رسد با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و به وجود آمدن بحث برگزیت تا حد زیادی از وزن کشورهای ضدروس در اتحادیه کاسته خواهد شد زیرا بریتانیا به عنوان یک وزنه موثر در اتحادیه نقش مهمی را در هدایت و پیشبرد سیاست‌های ضد روسی داشت و همگرایی بیشتری نسبت به سایر کشورها با سیاست‌های امریکا در اتحادیه داشت. در نتیجه این موضوع می‌تواند جبهه ضدروس در اتحادیه اروپا را تلطیف کند ولی به هرحال واقعیت آن است که دیدگاه‌های متعددی نسبت به روسیه و نحوه تعامل با این کشور وجود دارد. از سوی دیگر در مسیر حل بحران اوکراین و نزدیکی اروپا با روسیه، فرانسوی‌ها در حال ایفای نقش موثری در این زمینه هستند. فرانسه همواره توانسته اقدامات قابل توجهی را در حل بحران‌هایی که روسیه در اروپا داشته انجام دهد. به عنوان مثال فرانسه از جمله کشورهای تاثیرگذار در آتش‌بس روسیه و گرجستان در سال 2008 بود و همین نقش را فرانسوی‌ها در بحران اوکراین برای فروکش کردن آن ایفا کردند. آنها سعی کردند رایزنی‌های گسترده‌ای را بین طرفین انجام دهند. واقعیت آن است در شرایط فعلی فرانسه اساسا تنها کشوری است که قابلیت ایفای چنین نقشی را در اروپا دارد. به این دلیل که بریتانیا درگیر مسائل داخلی خود است و در آلمان نیز خانم مرکل وضعیت متزلزلی دارد و در آینده‌ای نزدیک از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد. در نتیجه فرانسه تنها کشوری‌ است که در شرایط فعلی این قابلیت را دارد که اتحادیه اروپا را در مسائل و مناقشات بین‌المللی نمایندگی کند. در موضوع برجام و بحران روابط ایران و امریکا نیز شاهد آن بودیم که فرانسوی‌ها وارد شدند و برای حل بحران قدم پیش گذاشتند، در مساله روسیه و اوکراین نیز فرانسوی‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند. ولی اینکه بگوییم میانجیگری موثر خواهد بود و موجب حل بحران خواهد شد واقعیت آن است که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد ولی میانجیگری‌های فرانسه به بهبود روابط روسیه با سایر کشورهای اروپایی کمک خواهد کرد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  تکواندوکار ایرانی تابعیت بلغارستانی گرفت
  راهیابی تنیسور صربستانی به دور دوم
  ترکیه 120 موشک اس400 دریافت کرده است
  برگزاری شب سینمای ایران در صوفیا
  حریقِ مرگبار خانه‌ای در روسیه
  اسلوونی، نخستین حریف ایران در پرتغال
  ابزار یونان برای جذب دانشجوی خارجی
  پرویز اسماعیلی سفیر جدید ایران در کرواسی
  چرا ایرانی‌ها در ترکیه خانه می‌خرند؟
  نوه خروشچُف در کلوپ الکسییویچ مینسک+عکس
  ترکیب دولت جدید روسیه اعلام شد
  آغاز تنش های تازه میان مصر و ترکیه
  دایره المعارف تبادلات فرهنگی ایران و مجارستان
  دیدار ستاری با معاون رئیس جمهور ترکیه
  بلغارستانی‌ها میزبان پاستاریونی ایرانی شدند
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار