صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
جمعه، 13 تیر 1399 - 00:24   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  درباره ولادیمیر ناباکوف
  صادرات گاز ایران به ترکیه از سرگرفته شد
  میخائیلوف: بازی کردن در لهستان سخت است
  لژیونر هندبال ایران به لیگ رومانی پیوست
  گفت وگوی نمایندگان ایران، روسیه وترکیه
  ترکیه: قاتلان سعودی خاشقچی محاکمه می‌شوند
  ترکیه: قاتلان سعودی خاشقچی محاکمه می‌شوند
  استارت دوباره لیگ والیبال یونان
  مداخله مستقیم ترکیه در تحولات لیبی
  اسلام در قبرس
  مرگ ملی پوش سابق اسلواکی در ۴۰ سالگی
  اوکراین و بن‌بست غرب با پیشنهاد روسیه
  ۲ انیمیشن ایرانی در راه جشنواره بلغارستان
  Sırbistan Seçimleri
  ستاره والیبال صربستان کرونا را شکست داد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31479صفحه نخست » گزارشچهارشنبه، 22 خرداد 1398 - 19:08
خشونت‌ های آژانس کنترل مرزی اروپا
محمود فاضلی
  

آژانس کنترل مرزی اروپا موسوم به فرونتکس که قرار بود نظارت بر ورود پناهجویان به آب‌های مدیترانه را برعهده داشته باشد این روزها خود با پدیده جدیدی به نام رفتار خشونت‌آمیز با پناهجویان رو به رو است. کارمندان فرونتکس در شرق اروپا با پناهجویان، خشن رفتار کرده و همین امر در آلمان خشم سیاستمداران را برانگیخته و حزب چپ آلمان خواستار انحلال فرونتکس شده است. حزب سبزها نیز از کمیسیون اتحادیه اروپا خواسته است پیگردهای قانونی بیشتری را علیه کشورهای درگیر در نظر بگیرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، گزارش‌ها نشان می‌دهد کارمندان محلی فرونتکس با مهاجران در مرزهای خارجی اتحادیه اروپایی از جمله در بلغارستان، یونان و مجارستان، غیر انسانی رفتار کرده و کارمندان فرونتکس به هنگام بازگرداندن پناهجویان به کشورهایشان با هواپیما، موازین حقوق بشر را رعایت نکرده‌اند. سبزهای آلمان  از کمیسیون اتحادیه اروپایی خواسته‌اند، مقدمات پیگرد قانونی به خاطر تخلف از قرارداد را علیه کشورهای درگیر فراهم کند که نتیجه آن می‌تواند، شکایت از هر یک از این کشورها در دادگاه اروپایی باشد. این موضوع حتی در پارلمان اروپا نیز مطرح شده است که مراجع مرزی و امنیتی دائماً در تخطی از حقوق بشر در برابر پناهجویان دست داشته‌اند و این امر به بی‌توجهی از قوانین اروپا در یونان و کرواسی منجر شده است.

کشورهایی که در چنین گزارش‌هایی از آن‌ها نام برده می‌شوند، مدت‌هاست به خاطر نحوه برخوردشان با مهاجران در معرض انتقاد قرار دارند و حتی بعضی از نمایندگان اروپا خواستار این نکته‌اند که عملیات فرونتکس در کشورهایی که به حقوق پناهجویان و حقوق بشر بی‌توجهی می‌کنند، فوراً متوقف شود. کمیسیون اتحادیه اروپا، چند پیگرد قانونی را علیه دولت راست‌گرا-ملی‌گرای مجارستان به جریان انداخته است. از جمله به این دلیل که در مناطق ترانزیت مجارستان در مرز این کشور با صربستان، متقاضیانی که با درخواست پناهندگی آن‌ها مخالفت شده، غذای کافی دریافت نکرده‌اند. کمیسیون وعده داده است از این مسأله رفع ابهام خواهد کرد. انتظار می‌رود این موضوع بزودی مورد توجه نهادهای اروپایی به ویژه پارلمان اروپا قرار گیرد.
به دنبال ادعای رسانه‌های آلمانی و انگلیسی مبنی بر اینکه مأموران مرزی بلغارستان با مهاجرین و پناهندگان در مرزهای ترکیه، یونان و مجارستان به صورت انسانی رفتار نمی‌کنند، وزیر کشور بلغارستان در سفر به آلمان اتهامات منتشر شده مبنی بر بدرفتاری مأموران مرزی بلغاری با پناهندگان در مرز ترکیه، یونان و مجارستان را رد نمود و تاکید دارد، مأموران بلغاری تنها زمانی که شرایط اقتضا کند، از زور و اجبار استفاده می‌کنند.

«فابریس لگاری» مدیر اجرایی آژانس هماهنگی محافظت از مرزها و گارد ساحلی اتحادیه اروپا چندی پیش ادعا کرده بود بررسی وضعیت نیروهای حفاظت امنیت اروپا نشان می‌دهد آژانس حفاظت از مرزهای اروپایی با کمبود حدود 5 هزار نیرو مواجه است و با توجه به دامنه ورود مهاجران قانونی و غیرقانونی به کشورهای اروپایی نیاز به افزایش تعداد نیروها، کاملاً محسوس است.

مسیر بالکان که در سال 2016 به منظور کنترل سیل مهاجران  بسته شد، مدت‌هاست دوباره مورد استفاده پناهجویان قرار می‌گیرد. این مسیری است که آوارگان و مهاجران را از طریق کرواسی، بوسنی، مقدونیه، اسلووانی و صربستان به اروپای غربی می‌رساند. ورود متقاضیان پناهندگی به بوسنی، به نسبت سال گذشته 76 درصد افزایش یافته و در پایان ماه مه 80 هزار نفر مسیر بالکان را طی کرده‌اند. ایتالیا، اسلوونی و کرواسی بر همین اساس، کنترل‌های مرزی را تشدید کرده‌اند. اسلوونی تعدادی سرباز به مرز کرواسی اعزام کرد. در مقایسه با سال 2017، تعداد مهاجران و پناهجویان در مرز یونان و مقدونیه شمالی 155 درصد و در مرز کرواسی 31 درصد افزایش یافته است. قاچاقچی‌ها سود زیادی از این مسیر می‌برند. سازمان عفو بین‌الملل شرایط انسانی در مسیر بالکان را فاجعه‌بار می‌خواند و مسئولان اتحادیه اروپا را به سکوت در قبال اعمال خشونت علیه پناهجویان متهم می‌کند. این مهاجران هنگام کمین برای عبور غیرقانونی از مرزها، دست به کارهای خطرناک می‌زنند. از باتلاق‌ها و مناطق جنگلی می‌گذرند، گرسنگی و تشنگی می‌کشند و اغلب مورد ضرب و شتم پلیس محلی قرار می‌گیرند. کبودی‌ها و جراحات بسیاری از مهاجران غیرقانونی، ناشی از ضربه لگد و باتوم است.

بی‌شک یکی از کشورهای مهم در موضوع پناهجویان، ترکیه است. آنکارا و اتحادیه اروپا در سال 2016 پیمانی برای مدیریت بحران پناهندگی منعقد کردند اما این کشور به مراتب از آن چه قرار بود، پناهجویان کمتری از یونان پذیرفته است. ترکیه گذرگاه مهاجران غیرقانونی است که می‌خواهند خود را به اروپا برسانند و یونان نخستین منزلگاه کسانی که موفق می‌شوند از مدیترانه وارد جزایر این کشور شوند. سه سال قبل ترکیه و اتحادیه اروپا برای کنترل و جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران از ترکیه به یونان پیمانی امضا کردند. ترکیه با این توافق، مشوق‌هایی چون احیای مذاکرات بر سر عضویت آتی در اتحادیه اروپا و سه میلیارد یورو بودجه دریافت کرد اما از مدتی پیش مشخص شد توافق عملا اجرا نمی‌شود. هشت سال پیش که جنگ داخلی در سوریه آغاز شد، ترکیه مرزهایش را بر روی آوارگان سوری باز کرد. اردوغان آن زمان استدلال می‌کرد که این آوارگان مدت کمی در خاک ترکیه خواهند بود و سیاست‌ وی در قبال سوریه با موفقیت همراه خواهد بود. اسد سرنگون! و یک دولت هوادار ترکیه بر سر کار می‌آید و آوارگان به کشورشان باز می‌گردند، اما امروز دیگر هیچ خبری از آن تعهدات‌ نیست. یونان نیز اخیرا خبر از افزایش ورود پناهجویان به یونان از طریق سواحل ترکیه داده است. به ادعای آتن، ورود مهاجرین و پناهجویان نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است. یونان از ترکیه می‌خواهد با شبکه‌های قاچاق انسان برخورد کند و از اتحادیه اروپا خواستار تقسیم عادلانه مهاجرین در تمامی کشورهای عضو است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  میخائیلوف: بازی کردن در لهستان سخت است
  ترکیه: قاتلان سعودی خاشقچی محاکمه می‌شوند
  درباره ولادیمیر ناباکوف
  استارت دوباره لیگ والیبال یونان
  گفت وگوی نمایندگان ایران، روسیه وترکیه
  لژیونر هندبال ایران به لیگ رومانی پیوست
  صادرات گاز ایران به ترکیه از سرگرفته شد
  ترکیه: قاتلان سعودی خاشقچی محاکمه می‌شوند
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار