صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
جمعه، 13 تیر 1399 - 01:40   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  درباره ولادیمیر ناباکوف
  صادرات گاز ایران به ترکیه از سرگرفته شد
  میخائیلوف: بازی کردن در لهستان سخت است
  لژیونر هندبال ایران به لیگ رومانی پیوست
  گفت وگوی نمایندگان ایران، روسیه وترکیه
  ترکیه: قاتلان سعودی خاشقچی محاکمه می‌شوند
  ترکیه: قاتلان سعودی خاشقچی محاکمه می‌شوند
  استارت دوباره لیگ والیبال یونان
  مداخله مستقیم ترکیه در تحولات لیبی
  اسلام در قبرس
  مرگ ملی پوش سابق اسلواکی در ۴۰ سالگی
  اوکراین و بن‌بست غرب با پیشنهاد روسیه
  ۲ انیمیشن ایرانی در راه جشنواره بلغارستان
  Sırbistan Seçimleri
  ستاره والیبال صربستان کرونا را شکست داد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31426صفحه نخست » یادداشتیکشنبه، 13 مرداد 1398 - 16:43
سخنان نسنجیده رییس‌جمهور کرواسی
سعید عابدپور
  

هفته گذشته خانم کولیندا گرابار کیتاروویچ، رییس‌جمهور کرواسی در دیدار سه روزه از اسراییل سخنانی درباره خطر ناشی از بوسنی و هرزگوین به زبان آورد. این نخستین و آخرین باری نیست که خانم کیتاروویچ سخنانی بر زبان می‌آورد و بعدا منکر بیان‌شان می‌شود. به نوشته اورشلیم‌پست، کیتاروویچ در دیدار با رییس‌جمهور رژیم اشغالگر قدس گفت: «بوسنی و هرزگوین یک کشور بی‌ثبات است و مسوولان این کشور در ارتباط با ایران و گروه‌های تروریستی هستند. بوسنی و هرزگوین کشوری تحت کنترل گروه‌های افراطی اسلامی است.» سخنان خانم رییس‌جمهور از همان ابتدای نشر مورد واکنش شدید رسانه‌های بالکان قرار گرفت، تا جایی که خانم کیتاروویچ دو روز بعد از چاپ سخنانش در اورشلیم پست به انکار آنها پرداخت اما دیگر دیر شده بود. او مدعی شد که سخنانش عمدتا درباره بحث مهاجران غیرقانونی بود و نام ایران هم صرفا در ارتباط با مهاجران ایرانی به میان آمده و اظهارات او درست منعکس نشد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، گرر فای کاشمن، خبرنگار اورشلیم‌پست در واکنش به سخنان کیتاروویچ نوشت: «خانم رییس‌جمهور اشاره‌ای به مقامات حاکم بوسنی و هرزگوین نکرد و صحبت‌های ایشان درباره خطر ایران و گروه‌های تروریستی تنها معطوف به برخی از مهاجرینی است که وارد بوسنی و هرزگوین شده‌اند. خانم کیتاروویچ تنها یک بار نام ایران را آورد و آن هم در ارتباط با ایرانی‌های مهاجر مشکوک بود.» با این حال مشخص نیست چرا اورشلیم‌پست خبر قبلی را که حالا به نوعی تکذیب شده، از سایت خود حذف نکرده است. سخنان بعدی خانم کیتاروویچ در بازگشت به وطن با وجود نفی اظهاراتش در اورشلیم پست، چندان هم مسالمت‌آمیز نبود. او مقام‌های بوسنیایی را دارای موضع تهاجمی و خشن در ارتباط با مسائلی چون ساخت پل پلشیچ (در منطقه دریایی مرزی) دانست و مسوولیت سردی روابط سیاسی دو کشور را متوجه بوسنی و هرزگوین دانست و بار دیگر تاکید کرد نامی از ایران در دیدار با رییس‌جمهور اسراییل برده نشده است. در واقع سخنان کیتاروویچ در بازگشت به کرواسی تا حدی تایید همان سخنانش در دیدار با رییس‌جمهور اسراییل بوده است.

اظهارات نسنجیده خانم کیتاروویچ تاثیر خودش را گذاشته و تبدیل به بمب خبری منطقه شده است. تنش‌ها و اظهارنظرهای تند علیه کرواسی در بوسنی و هرزگوین از سوی بعضی مقام‌ها و احزاب سیاسی نیز مرتبا صورت می‌گیرد. ژلیکو کومشیچ عضو کروات شورای ریاست‌جمهوری بوسنی و هرزگوین در واکنشی گفت: «بوسنی یک کشور بی‌ثبات نیست بلکه خانم کیتاروویچ فرد بی‌ثباتی است. سخنان رییس‌جمهور کرواسی بیشتر یک رسوایی سیاسی است.» شفیق جعفر اویچ عضو بوشنیاک شورای ریاست‌جمهوری سخنان رییس‌جمهور کرواسی را دروغ و کوششی سیاسی برای به بن‌بست رسانیدن تلاش‌های بوسنی و هرزگوین برای عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو عنوان کرد. «مقام‌های کرواسی از ادبیات تبلیغی استفاده می‌کنند که منجر به حمایت آنها از جنایتکاران افراطی کروات در زمان جنگ و توجیه جنایت‌های‌شان شد.» میلوراد دودیک عضو صرب شورای ریاست‌جمهوری با تایید سخنان کیتاروویچ گفت: «عناصری از حقیقت در سخنان رییس‌جمهور کرواسی وجود دارد ولی کرواسی هم در افراطی‌سازی بوسنی نقش دارد. کرواسی در زمان جنگ اجازه داد تا 4500 نیروی مجاهد عرب برای جنگ وارد بوسنی بشوند.» دودیک در جمهوری صربسکا یکی از دو بخش بوسنی و هرزگوین تلاش بسیاری برای جدایی از بوسنی و پیوستن به صربستان دارد و سخنان رییس‌جمهور کرواسی توجیه خوبی برای دوری او از سارایوو است.

افکار عمومی بوسنیایی، سخنان رییس‌جمهور کرواسی را تداوم سیاست دو گانه کرواسی در ارتباط با بوسنی و هرزگوین می‌دانند. کرواسی منافع سرزمینی در بوسنی و هرزگوین دارد و از کروات‌های افراطی برای جدا شدن از بوسنی در منطقه جنوب حمایت می‌کند. کروات‌های افراطی در منطقه هرزگوین از هر گونه ارتباط با مسلمانان می‌پرهیزند و حتی موافق جدایی در مدارس بین دانش‌آموزان کروات و بوشنیاک هستند. سیاست دو‌گانه کروات‌ها در ارتباط با جهان اسلام نیز بیشتر کاربرد تجاری دارد. ارتباط عمیق دولت کرواسی با اسراییل در سال‌های بعد جنگ بیشتر شده است و اسراییلی‌ها و کروات‌ها همکاری‌های وسیع اطلاعاتی دارند. یکی از نگرانی‌های اسراییل، حضور ایران در بالکان است و خانم رییس‌جمهور کرواسی با نام بردن از ایران خواسته تا زمینه بیشتر همگرایی با اسراییل را فراهم کند. در زمان جنگ اغلب این کروات‌های افراطی مورد حمایت زاگرب بودند که عامل ترور دو فعال فرهنگی و مستشار نظامی ایرانی، سیدحسین نواب و رسول حیدری بودند این در حالی بود که کرواسی در زمان جنگ بخشی از کمک‌های نظامی ایران را دریافت می‌کرد و این ایران بود که نقش مهمی در کاهش تنش کرواسی با بوسنی ایفا کرد. با این حال باید در نظر داشت که کرواسی همواره سیاستی دوگانه‌ای را پیش برده و خواهد برد. بر این کشور دو دیدگاه به موازات هم حکومت می‌کنند، یک دی

دگاه ضد اسلامی و موافق تجزیه بوسنی که در اقلیت است و دوم دیدگاه اکثریت اروپایی، موافق همزیستی مسالمت‌آمیز با بوسنی و هرزگوین و همزیستی ادیان. کرواسی تلاش زیادی برای حضور در بازار ایران می‌کند و این ارتباط در تعدیل سیاست افراطی مهم است. البته بر مسوولان سیاست خارجی کشورمان است که مراتب نگرانی خود را از اظهارات خانم کیتاروویچ در اسراییل به او یادآوری کنند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  میخائیلوف: بازی کردن در لهستان سخت است
  گفت وگوی نمایندگان ایران، روسیه وترکیه
  درباره ولادیمیر ناباکوف
  استارت دوباره لیگ والیبال یونان
  ترکیه: قاتلان سعودی خاشقچی محاکمه می‌شوند
  لژیونر هندبال ایران به لیگ رومانی پیوست
  صادرات گاز ایران به ترکیه از سرگرفته شد
  ترکیه: قاتلان سعودی خاشقچی محاکمه می‌شوند
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار