صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 25 مرداد 1399 - 08:43   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  آزادی صدها نفر از زندان‌های بلاروس
  ترکیه روابط خود را با امارات تعلیق می‌کند
  آذربایجان و شاهنامه
  نسخۀ آنلاین لغت نامۀ دهخدا رونمایی شد
  ترکیه به فرانسه هشدار داد
  دیدار سفیر ایران در بوسنی با باقر عزت بگوویچ
  تجمع زنان بلاروسی با دسته‌های گل علیه خشونت
  افزایش تنش‌ها با ترکیه؛ مانور فرانسه و یونان
  اسکوچیچ سرمربی تیم ملی می‌ماند
  مناسبات ایران و بلغارستان
  ادبیات ایران دریایی گرم و فریبنده است
  انتشار ترکی استانبولی «قصه ما مثل شد»
  واکنش برانکو به اظهارات سخنگوی سپاهان
  مختارنامه برای مردم بوسنی زیرنویس شد
  ضرورت گسترش زبان و ادبیات فارسی در بوسنی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31399صفحه نخست » یادداشتچهارشنبه، 9 مرداد 1398 - 16:28
تغییر دولت یونان وآینده روابط آتن و آنکارا
حسن کورکوت
  

 کریاکاس میتسوتاکیس نخست وزیر جدید یونان دولت ترکیه را  به اشغال شمال جزیره قبرس متهم و تاکید کرد راهبرد یونان پایان دادن به اشغال شمال قبرس است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از خبرگزاری آناتولی، سخنان نخست وزیر جدید یونان نشان می دهد که یونان به سیاست سنتی و تنش زا در روابط با ترکیه ادامه خواهد داد. یونان درباره مسئله قبرس واقعیات را تحریف می کند. زیرا ارتش ترکیه در 14 ژوئیه 1974 برای مقابله با کودتای نظامی و اشغال یونان در قبرس، تامین و حفظ امنیت و حقوق اساسی ترک های قبرس وارد این جزیره شد.

در مدت اخیر در مدیترانه شرقی کشمکش و مناقشه برسر اکتشاف و استخراج منابع انرژی و تقسیم منابع گاز طبیعی و نفت بین کشورهای ساحلی اوج گرفته است. نخست وزیر جدید یونان مدعی شد که قرارداد همکاری دولت ترکیه با جمهوری ترک قبرس شمالی درباره عملیات اکتشاف و حفاری در منابع انرژی دریای مدتیرانه شرقی نقض حقوق بین المللی است و یونان با اقدامات ترکیه مقابله خواهد کرد. دوران ضمانت (ترکیه، یونان و انگلیس  دولتهای ضامن امنیت قبرس هستند) گذشته است و تا موقعیکه ضمانت لغو نشود، مسئله قبرس ادامه خواهد یافت. کریاکاس میتسوتاکیس رئیس حزب دموکراسی نو Nea Dimokratia درانتخابات زودهنگام 7 ژوئیه 39 درصد آرا را بدست آورد و به حکومت ائتلافی پایان داده به تنهایی (دولت)حکومت راست گرا و ملی گرا را تشکیل داد.

آلکسیس سیپراس با تاکید بر نجات اقتصاد ورشکسته یونان در انتخابات پیروز شد و سیاست اقتصادی و مالی متکی بر ریاضت اقتصادی را اجراء و تا حدودی اقتصاد یونان را احیا کرد. اما کریاکاس میتسوتاکیس در تبلیغات انتخاباتی از نارضایتی مردم درباره اجرای ”سیاست اقتصادی ریاضتی“ و احساسات عوامی بهره برداری و احساسات ملی گرایی را تحریک کرد و در انتخابات پیروز شد. وی اعلام کرد که قرارداد تغییر نام با مقدونیه شمالی را لغو خواهد کرد و تعرفه های مالیاتی را کاهش خواهد داد و به جذب سرمایه بین المللی اقدام خواهد کرد. مردم یونان انتظار دارند که دولت در انتخاب مقامات به لیاقت و توان افراد اهمیت قایل شود و با رشوه و اختلاس مبارزه کند. یونان با بحران اقتصادی روبرو است. نرخ بیکاری به 28 درصد افزایش یافته است. یونان در اروپا بالاترین نرخ بیکاری را دارد. فرار مغزها نیز ادامه دارد و برای پیشگیری از آن و بازگرداندن آنها به یونان تدابیری را اتخاذ کند.

وجود بحران درسیاست داخلی و سیاست خارجی یونان چه تاثیری بر روابط یونان با ترکیه خواهد داشت؟ یونان به سیاست سنتی و تنش زا با ترکیه ادامه می دهد. سیاست خارجی یونان ، چندان با سیاست خارجی اتحادیه اروپا همگرا نیست.  روند سیاست خارجی یونان در روابط یونان با ترکیه، کشورهای بالکان و اروپا- آتلانتیک ، منطقه ای و بین المللی نیز سئوال برانگیز است. یونان درباره قبرس و دریای اژه و جزایر، آبهای سرزمینی، فلات قاره، تسلیح جزایر با ترکیه اختلاف دارد. یونان پیمان لوزان را نقض می کند. یونان برخلاف قرارداد دوجانبه با ترکیه حقوق اساسی جامعه ترک ساکن تراکیای غربی را نادیده می گیرد. حکومتهای حزبی یونان نمی توانند اصول پیمان ناتو و اتحادیه اروپا ، مسائل امنیتی، نظامی و اقتصادی مربوطه را نادیده بگیرند. اما سخنان نخست وزیر جدید بونان در قبرس جنوبی نشان می دهد که یونان سیاست سنتی خود را درباره تحولات مدیترانه و قبرس ادامه خواهد داد. انتظار اجرای سیاست متفاوت یونان تحت حاکمیت یک حزب ملی گرا و محافظه کار فعلی با حکومت های سابق یونان در قبال ترکیه واقع گرایانه نخواهد بود. احتمال حل اختلافات مزمن ترکیه و یونان به روند روابط ترکیه با آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا وابسته است. تعیین مسیر روابط ترکیه و یونان بدون توجه به نقش تاثیرگذارغرب بسیار دشوار است. زیرا غرب همیشه تاثیر شدیدی بر تعیین روابط ترکیه و یونان داشت و دارد. یونان عضویت در ناتو را به عنوان عامل تضمین موجودیت خود در مقابل ترکیه می داند و یونان عضویت در اتحادیه اروپا را نیز به عنوان یک امتیاز علیه ترکیه محسوب  و از آن بهره برداری می کند.

ترکیه با خرید و تحویل سامانه پدافند موشکی است 400 با ناتو و آمریکا دچار تنش شده است. هنگامیکه آمریکا با خرید اس 400 مخالفت می کرد وناتو نیز درحال تدوین طرح جدید مقابله با تهدیدات روسیه بود، ترکیه عضو ناتو برای تامین و حفظ امنیت ملی خود با روسیه قرارداد همکاری راهبردی را امضاء کرد. روسیه نیز یا استفاده از ”سیستم دفاعی استراتژیک“ وارد بازار دفاعی ناتو شد و عملیات مهمی را انجام داد. استقرار اس 400 در ترکیه نیز آثار خود را در نوع روابط یونان با ترکیه نشان خواهد داد.

ترکیه تعداد کشتی های حفاری خود را در مدیترانه شرقی افزایش داده و سیاست راهبری بسیار فعال را در این منطقه پیش گرفته  و نشان داده است که از حقوق خود در مدیترانه شرقی چشم پوشی نخواهد کرد. یونان درنزد ناتو، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد  علیه اقدامات ترکیه در مدیترانه شرقی شکایت کرده است. ترکیه با اقدامات خود در مدیترانه شرقی با طرح اخراج ترکیه از صحنه ژئوپلیتیک انرژی مدیترانه شرقی مقابله  می کند. نخست وزیر جدید راستگرای و کادر رهبری ”حزب دموکراسی نو“ یونان، اتحادیه اروپا را برای اجرای سیاست تحریم ترکیه فرا خوانده است. مسئله دیگر در روابط ترکیه و یونان، مسئله پناه جویان است. کریاکاس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان در تبلیغات انتخاباتی گفته است که یونان هزاران نفر پناهجویی را که طبق قرارداد ترکیه و اتحادیه اروپا در اردوگاه های پناهندگان در جزایر دریای اژه نگه داری می شوند، اخراج می کند. اخراج پناهندگان از جزایر مزبور نیز تاثیر منفی بر روابط ترکیه و یونان دربر خواهد داشت.

مترجم: سید علی قائم مقامی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  افزایش تنش‌ها با ترکیه؛ مانور فرانسه و یونان
  اسکوچیچ سرمربی تیم ملی می‌ماند
  تجمع زنان بلاروسی با دسته‌های گل علیه خشونت
  ترکیه به فرانسه هشدار داد
  دیدار سفیر ایران در بوسنی با باقر عزت بگوویچ
  آذربایجان و شاهنامه
  آزادی صدها نفر از زندان‌های بلاروس
  نسخۀ آنلاین لغت نامۀ دهخدا رونمایی شد
  ترکیه روابط خود را با امارات تعلیق می‌کند
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار