صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 13 خرداد 1399 - 18:15   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  عکس/ بر سر مزار کشته شدگان سربرنیتسا
  عکس/ رواج صنایع دستی در ترکیه
  پایان عمر ظروف یکبارمصرف در یونان
  این قرن، بی‌رحم‌ترین دوره تاریخ است
  دکتر ظریف روز ملی کرواسی را تبریک گفت
  40 سال فعالیت فکری مصطفی ملکیان
  نایب رییس بلغاری اتحادیه کشتی درگذشت
  رزمایش ناوگان شمالی روسیه در قطب شمال
  دولت یونان به دنبال اخراج ۱۰ هزار پناهنده
  تاثیر کرونا بر تشدید بحران پناهجویان
  داور مشهور اهل اسلوونی دستگیر شد
  تجارت ریلی ایران و ترکیه: ۶۳۰۰ واگن
  «اویفویر» داروی مقابله با کرونا در روسیه
  ازسرگیری مسابقات لیگ فوتبال اوکراین
  ستاره لهستان در صدر گلزنان اروپا!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31315صفحه نخست » گزارشیکشنبه، 30 تیر 1398 - 12:37
تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ترکیه
محمود فاضلی
  

به دنبال هشدارهای اتحادیه اروپا به ترکیه درباره ادامه عملیات اکتشاف منابع انرژی در شرق دریای مدیترانه و بی‌اعتنایی ترکیه به این هشدارها، شورای وزیران اتحادیه اروپا سرانجام تحریم‌هایی را علیه ترکیه تایید کردند. این تحریم‌ها شامل: «متوقف کردن گفتگو در سطوح عالی، لغو نشست شورای مجمع ترکیه-اتحادیه اروپا، کاهش کمک مالی در سال 2020، توصیه به بانک سرمایه اروپا به تجدیدنظر در واگذاری وام به ترکیه و ادامه کار روی گزینه‌های دیگر تحریمی.» همچنین تصمیم گرفته شد اگر فعالیت‌های اکتشافی ترکیه متوقف نشود، اتحادیه اروپا آماده اعمال تحریم‌های سخت‌تری علیه ترکیه از جمله اقدامات محدود کننده علیه شرکت‌ها یا افرادی که در این فعالیت‌های اکتشافی همکاری می‌کنند، خواهد بود. سران اتحادیه اروپا در ژوئن به ترکیه برای خاتمه دادن به حفاری در آب‌های اطراف قبرس هشدار داده بودند. اتحادیه اروپا ضمن هشدار به ترکیه در خصوص اعزام کشتی‌های حفاری به آب‌های اطراف قبرس، این اقدام را نقض حاکمیت این کشور اروپایی می‌داند. کشف ذخایر عظیم گاز در خاورمیانه در سایه تحولات مختلف و در میان درگیری‌های موجود در منطقه، موجب شده تا سه قدرت اصلی مصر و ترکیه و رژیم صهیونیستی به دنبال تسلط بر منابع انرژی باشند. منابع انرژی کشف شده در منطقه به 122 تریلیون فوت مکعب می‌رسد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل ازاعتماد، پس از موضع گیری اعضای اتحادیه اروپا علیه «اکتشافات غیر قانونی» ترکیه در آب‌های قبرس در مدیترانه، بورل وزیر امور خارجه اسپانیا از «همبستگی کامل» اروپایی‌ها با قبرس در برابر ترکیه دفاع و تصریح نمود که مسأله حقوق بین‌الملل در میان است. ما بر لزوم رعایت حقوق بین‌الملل اصرار داریم. اکتشافات ترکیه در آب‌های قبرس مشابه مناقشه جبل‌الطارق است که اسپانیا روی مالکیت آن تاکید دارد. پیش از اعمال تحریم‌های احتمالی علیه ترکیه باید خوب در مورد آن فکر کرد چرا که تحریم‌ها پس از اعمال، کارایی بازدارندگی خود را از دست خواهند داد و از طرفی باید زمینه را برای برای مذاکره بین قبرس و ترکیه و اجتناب از افزایش تنش بین آنها فراهم کرد.

پیش از اعلام این تحریم‌ها اردوغان رئیس جمهورزی ترکیه اعلام کرده بود ترکیه و قبرس ترک نشین نیز در این منطقه حقوقی دارند. ولی آمریکا در این منطقه چه حقوقی دارد؟ تمامی جزیره قبرس در این منطقه دارای حق و حقوق بوده ولی اگر بعضی‌ها می‌خواهند که چیز تحت کنترل قبرس جنوبی باشد ما این را هیچ وجه نخواهیم پذیرفت. منطق ما درشرق مدیترانه مبتنی بر اصل برد- برد بوده و طرف مقابل نیز باید همانند ما عادلانه عمل نماید.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در واکنش به این تصمیم اتحادیه اروپا، با بی‌اثر خواندن تصمیمات اروپایی‌ها مدعی است ترکیه حفاری در شرق مدیترانه را افزایش داده است و کشتی چهارم حفاری را به منطقه اعزام خواهد کرد.. آنکارا به حمایت از حقوق خود و قبرس ترک‌نشین ادامه می‌دهد. وقتی چنین تصمیمی علیه ترکیه اتخاذ می‌کنید، ما نیز عملیات اکتشاف انرژی را افزایش خواهیم داد. 3 فروند کشتی در دریای مدیترانه داریم و چهارمی را هم اعزام می‌کنیم. تصمیم شورای اروپایی نشان دهنده میزان پیش داوری و بی‌پایه و اساس بودن اقدامات اتحادیه اروپا در مساله قبرس است و این تصمیم در حالی گرفته شده که قبرس ترک نشین که حقوق برابری برای منابع طبیعی در این جزیره دارد با بی‌اعتنایی روبرو شده است. این تصمیم جدیدترین نمونه‌ای است که قبرس یونانی نشین و دولت یونان از عضویت خود در اتحادیه اروپا به شدیدترین شکل ممکن سوءاستفاده می‌کنند و اینکه سایر کشورهای اتحادیه اروپا هم به ابزاری برای انجام این سوءاستفاده بدل شده‌اند. اجرای تصمیمات اتحادیه اروپا علیه کشورمان غیرممکن است، خودشان به‌خوبی این مسئله را می‌دانند. وزارت خارجه ترکیه نیز اعلام کرد، تصمیم شورای اروپایی در تعلیق مذاکرات بلندپایه با آنکارا بر عزم آنکارا برای ادامه فعالیت‌های استخراج منابع هیدروکربنی‌اش در شرق مدیترانه اثری نمی‌گذارد.

تحریم اتحادیه اروپا با واکنش یونان، روسیه و مصر همراه بود. وزیر خارجه یونان که از تحریم‌های اعلام شده علیه ترکیه ابراز رضایت کرده است معتقد است «اتحادیه اروپا برای نخستین بار تدابیر مشخصی را علیه ترکیه اعمال کرد و این تحول مهمی است. آتن همچنین از آمریکا خواسته است در برابر موضع‌گیری‌های ترکیه علیه یونان مواضع روشنی در حمایت از آتن اتخاذ کند و این مواضع را صریحا بیان کند. الکساندر گروشکو، معاون وزیر امورخارجه روسیه تحریم‌های یک جانبه را مغایر قوانین بین‌الملل و مقرارت شورای امنیت ملی سازمان ملل متحد می‌داند. اعزام کشتی «یاووز» اعتراض مصر را نیز به دنبال داشت. قاهره از ترکیه خواست به فعالیت‌های حفاری خود در شرق مدیترانه خاتمه داده و به مبانی حقوق بین‌الملل احترام بگذارد. اقدامات ترکیه موجب تهدید ثبات در شرق مدیترانه خواهد شد. برخی از رسانه‌های ترکیه پیش‌تر اعلام کرده بودند که مصر با همکاری یک شرکت صهیونیستی قصد دارد در شرق مدیترانه در پروژه‌های حفاری گازحضوریابد.

شواهد نشان می‌دهد فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا تعهدآور نبوده و بیشتر ماهیت توصیه‌ای دارد و هیچگونه گام مشخص علیه ترکیه برداشته نخواهد شد. اگر اروپا درصدد برداشتن اقدامات تلافی جویانه باشد در انتقال گاز استخراج شده از شرق مدیترانه به اروپا با مشکل مواجه می‌شوند. بخشی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌دانند که گاز استخراج شده، از طریق ترکیه به کشور آنها انتقال خواهد یافت. اتحادیه اروپا در گذشته و در زمانی که آنکارا با گروه‌های گولن و پ.ک.ک مبارزه می‌کرد، تهدید کرده بود در قانون مبارزه با ترور اصلاحاتی انجام دهد، در غیر این صورت به مذاکرات پایان خواهیم داد. منظور آنها از اصلاحات در قانون مبارزه با ترور، این بود که ترکیه مبارزه با تروریست‌ها را کنار بگذارد که البته آنکارا به این تهددیدات توجه نکرده بود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  تاثیر کرونا بر تشدید بحران پناهجویان
  رزمایش ناوگان شمالی روسیه در قطب شمال
  40 سال فعالیت فکری مصطفی ملکیان
  نایب رییس بلغاری اتحادیه کشتی درگذشت
  دکتر ظریف روز ملی کرواسی را تبریک گفت
  دولت یونان به دنبال اخراج ۱۰ هزار پناهنده
  عکس/ رواج صنایع دستی در ترکیه
  عکس/ بر سر مزار کشته شدگان سربرنیتسا
  این قرن، بی‌رحم‌ترین دوره تاریخ است
  پایان عمر ظروف یکبارمصرف در یونان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار