صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 27 شهریور 1398 - 02:13   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  گئورگی کنراد نویسنده نامدار مجار درگذشت
  تحلیل فیلم سینمایی «سفید» از کیسلوفسکی
  سفارت ایران در کرواسی پاداش عوامل رسانه‌ای دولت!
  دیدار نظامیان ترکیه و آمریکا در اسلوونی
  بازگشت روحانی از ترکیه
  روسیه قهرمان کشتی فرنگی جهان شد
  پیروزی مشت زن اوکراینی مقابل رمضانپور
  روابط تهران -آنکارا مستحکم و رو به گسترش است
  افزایش مبادلات ایران و ترکیه با پول ملی
  روحانی و اردوغان دیدار و گفت‌وگو کردند
  مسابقه عکس های گردشگری در بلاروس
  مجارستان، میزبان دوره جدید نمایشگاه «تلکام ITU»
  معرفی انتشارات بلاروس در مسکو
  سوئیفت روسی محور مذاکرات اقتصادی روحانی و پوتین
  «نبرد برای سارایوو» به چاپ دوم رسید
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31299صفحه نخست » یادداشتپنجشنبه، 27 تیر 1398 - 03:38
زنان یونانی
محمود فاضلی
  

انتخابات پارلمانی کشور یونان با هدف تشکیل دولت جدید در حالی به پایان رسید که نتیجه آن شکست چپ یونان و پیروزی محافظه کاران پس از سال‌ها دوری از قدرت بود. پیروز این انتخابات معتقد است تغییر مدل حکومتداری هدفی است که تمامی دولت‌های کشور در تحقق آن ناکام بودند اما با ترکیب کابینه جدید که متشکل از افراد با تجربه و جوان، سیاستمدار و تکنوکرات است می‌توانیم به هدف خود برسیم. با برنامه خود برای یونانی بهتر در انتخابات پیروز شدیم و اینک باید در راستای وحدت، رفاه و ترقی مردم کشور کار خود را آغاز کنیم و کشور را در مسیر رشد و توسعه اقتصادی پایدار قرار دهیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، حزب پیروز به خوبی می‌داند که در مدت چهار سال دوره نخست وزیری با انبوه مشکلات اقتصادی و اجتماعی رو به رو است. حضور اندک زنان در کابینه دولت جدید، محافظه کاران این کشور را با اولین چالش روبرو ساخته است. در کابینه 51 نفره دولت جدید، فقط 5 زن حضور دارند. به اعتقاد نخست وزیر متاسفانه زنان زیادی به سیاست علاقمند نیستند. 40 درصد نامزدهای پارلمان زن بودند اما 40 درصد کسانی که به پارلمان راه یافتند، زن نیستند. او در پاسخ به خبرنگار که پرسیده بود 21 نفر از اعضای کابینه شما غیر پارلمانی یا تکنوکرات هستند، یعنی نمی‌توانستید 21 زن پیدا کنید؟ من می‌توانستم برای شما 21 زن پیدا کنم، این همه زن در کشور وجود دارد! پاسخ می‌دهد «از زنان زیادی برای مشارکت در کابینه سئوال کرد اما آنها تردید داشتند. از زنان زیادی خواستم وارد دولت شوند اما بسیار مردد تر از مردان بودند. از ترکیب مردان و زنان کابینه خوشحال نیستم و این را بطور آشکار اذعان می‌کنم، اما زنانی که در کابینه داریم بسیار توانا هستند و اطمینان دارد کار فوق العاده‌ای انجام خواهند داد.»

موضوع عدم مشارکت زنان در کابینه‌های یونان بدون توجه به ایدئولوژی احزاب، پدیده جدیدی در این کشور نیست. این کشور بارها در گزارشات انستیتو اروپایی تساوی جنسیتی در شاخص تساوی جنسیتی در رتبه آخر در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار گرفته است. نمره یونان در شاخص یادشده 50 از 100 است. نمره میانگین اتحادیه اروپا 2/66 و نمره کشور اول (سوئد) 6/82 است. شش بخشی که در این شاخص مورد توجه قرار گرفته است «دسترسی به اشتغال و شرایط شغلی مناسب، تساوی دستمزد و حقوق مردان و زنان، دسترسی به نظام آموزشی، تساوی مردان و زنان در تقسیم زمان بین انجام وظایف اجتماعی و وظایف خانگی، دسترسی به مراکز تصمیم‌گیری و وضعیت سلامتی و دسترسی به خدمات پزشکی» است.
در انتخابات اخیر پارلمانی یونان 62 نفر از زنان توانستند وارد پارلمان 300 نفره این کشور شوند، این در حالی است که این آمار در مقایسه با سایر کشورهای هم ردیف اروپایی یونان آمار پائینی است. از 350 نماینده حاضر در کنگره نمایندگان اسپانیا در دوره جدید، 166 نفر زن هستند که یک رکورد در تاریخ پارلمان اسپانیا به شمار می‌رود. این رقم بالاترین حضور زنان در تاریخ پارلمان اسپانیا را به ثبت رسانده است.

عدم توجه به حقوق زنان در این کشور ریشه کاملا تاریخی دارد. زنان یونانی مطلقاً در صحنۀ سیاست صدایی نداشتند و تنها پشتیبان مردان در قدرت بودند. اکثریت زنان در یونان باستان مطرود و مورد تحقیر قرار می‌گرفتند. صدای اعتراضی و نیرومند زنان در درام‌های یونانی نیز همواره جایگاه فرودست و ابزار شدن آنها را در یک جامعۀ مردانه و پدرسالار نشان می‌دهد. در یونان باستان شهروندی به تمام افراد تعلق نمی‌گرفت و فقط به «مردان بومی آزاد به دنیا آمده» تعلق داشت و به زنان، بردگان، خارجیان و مهاجران تعلق نمی‌گرفت. اصل شهروندی به طور قاطع مردان را از برده‌ها و بیگانگان متمایز می‌ساخت. شهروندی از مردان آزاد، فارغ از توجه به مرتبۀ اجتماعی و ثروت آنها، شرکایی سیاسی می‌ساخت که تحت حاکمیت قانون، دارای امتیازات و وظایف برابر بودند. در برخی دولت شهرها تمامی شهروندان بزرگسال مذکر و آزاد، که شامل فقرا نیز بودند، در یک مجمع سیاسی که قوانین و سیاست‌های جامعه در آن تصمیم‌گیری می‌شد، توسط آرای مستقیم در دولت مشارکت می‌کردند. زنان نیز دارای امتیازات و حمایت‌هایی از سوی قانون بودند، اما مساوات شامل حال آنها نمی‌شد، و آنها از حق رای محروم بودند و رفتار جنسی و کنترل اموالشان، نسبت به مردان، تحت نظارت مقرراتی سختگیرانه‌تر بود.

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  «نبرد برای سارایوو» به چاپ دوم رسید
  سوئیفت روسی محور مذاکرات اقتصادی روحانی و پوتین
  روحانی وارد آنکارا شد
  روحانی و اردوغان دیدار و گفت‌وگو کردند
  روابط تهران -آنکارا مستحکم و رو به گسترش است
  سفارت ایران در کرواسی پاداش عوامل رسانه‌ای دولت!
  مسابقه عکس های گردشگری در بلاروس
  کارگاه خوشنویسی فارسی در لهستان
  معرفی انتشارات بلاروس در مسکو
  مجارستان، میزبان دوره جدید نمایشگاه «تلکام ITU»
  افزایش مبادلات ایران و ترکیه با پول ملی
  دیدار نظامیان ترکیه و آمریکا در اسلوونی
  نمایشگاه عکس «ایران زیبا» در روسیه
  روسیه قهرمان کشتی فرنگی جهان شد
  بازگشت روحانی از ترکیه
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار