صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 27 بهمن 1398 - 22:11   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  ترکیه با «تدا» به نمایشگاه کتاب تهران می‌آید
  سخنرانی الکساندر دوگین در دانشکده مطالعات جهان
  نمی‌خواهم به مرگ فکر کنم
  لهستان؛ میدان جنگ احتمالی ناتو و روسیه
  کنفرانس اسلام و چالش‌های مدرنیته در بالکان
  جوان لهستانی که در تهران پول پارو می‌کند
  وزیر خارجه کرواسی حفظ برجام را خواستار شد
  عکس/بویکو بوریسوف نخست‌ وزیر بلغارستان
  ظریف و همتای ترکیه‌ای در مونیخ دیدار کردند
  نمایش مستند "شکوه پاسارگاد" در مینسک
  کنفرانس امنیتی مونیخ
  سمپوزیوم "نویسنده و زمان" در بلاروس
  نمایشگاه آثار خوشنویسی ایرانی در بلگراد
  بوسنی‌ و هرزگوین؛ آخر خط مهاجران
  موسوی: با لهستانی‌ها مشکلی نداریم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31240صفحه نخست » اخبار ویژهدوشنبه، 17 تیر 1398 - 14:42
هیات مجاری از شیراز دیدن کرد/
شیراز و پچ مجارستان در مسیر همکاری و دوستی
در راستای این پیمان تاکنون اقداماتی همچون برگزاری نشست مشترک تورگردانان در شیراز و رونمایی از سردیس حافظ در شهر پچ مجارستان صورت گرفته و همچنین کتاب نفیس ۵۰ غزل از لسان الغیب به دو زبان فارسی و مجاری چاپ شده است.
  

خواهرخوانده شدن دو شهر شیراز و «پچ» مجارستان در سال ۲۰۱۶ به توسعه روابط این دو شهر به ویژه در حوزه گردشگری منجر شد و اخیرا این روابط به حوزه‌های دیگری نظیر انرژی نیز تسریع پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) هیات مجاری با مدیران شهری کلانشهر شیراز دیدار و در خصوص مسائل مختلفی نظیر توسعه گردشگری و همچنین تبادل تجارب در زمینه انرژی بحث و گفت و گو کردند.

دو شهر پچ مجارستان و شیراز در سال ۲۰۱۶ با یکدیگر خواهرخوانده شدند و این مساله شروعی بر افزایش گسترده ارتباطات این دو شهر بود.

در راستای این پیمان تاکنون اقداماتی همچون برگزاری نشست مشترک تورگردانان در شیراز و رونمایی از سردیس حافظ در اسفندماه سال گذشته در شهر پچ مجارستان صورت گرفته و همچنین کتاب نفیس ۵۰ غزل از لسان الغیب به دو زبان فارسی و مجاری چاپ شده است.

گردشگری، فرصتی برای توسعه تعاملات شیراز و مجارستان

نماینده پارلمان مجارستان در دیدار با مدیران شهری در شیراز با اشاره به علاقه مندی مردم مجارستان به فرهنگ و سنت‌های مردم ایران افزود: مردم مجارستان از برگزاری جشنواره‌های مرتبط با فرهنگ و هنر ایران استقبال می‌کنند و امیدوارم با توجه به این ظرفیت بتوانیم روابط گردشگری موجود را به سطح بالاتری ارتقا دهیم.

پیتر هوپال، گردشگری را فرصتی برای توسعه تعاملات شیراز و مجارستان دانست و خاطرنشان کرد: مذاکراتی به منظور تسهیل روند صدور روادید با مسئولین این کشور انجام شده است.

وی خواستار افزایش سطح تعاملات کشور مجارستان با شیراز شد و افزود: تلاش داریم در زمینه روابط اقتصادی و تعامل شرکت‌های مجاری و ایرانی نیز اقداماتی انجام دهیم، مذاکراتی جهت استفاده هر چه بهتر از این فرصت داشته باشیم و شاهد توسعه روابط اقتصادی و همکاری بیشتر شرکت‌های دو کشور باشیم.

رئیس گروه دوستی پارلمانی مجارستان - ایران با اشاره به اینکه سه هزار دانشجوی ایرانی در این کشور تحصیل می‌کنند، عنوان کرد: کشور مجارستان با دارا بودن دانشگاه‌های معتبر و قدیمی از حضور دانشجویان خارجی حمایت می‌کند و امیدوارم بتوانیم در این زمینه نیز همکاری‌های خوبی را با ایران داشته باشیم.

پیتر رادولف، رئیس نیروگاه برق پنون (Pannon) نیز در این دیدار با بیان اینکه این نیروگاه با استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، تأمین انرژی گستره وسیعی از شهرهای اطراف خود را پوشش می‌دهد، گفت: علاقه مند هستم که این صنعت و مسائل فنی مرتبط با آن را به ایران و شهر شیراز انتقال دهم.

شهردار پچ مجارستان: زمان مناسبی برای ایجاد روابط اقتصادی بین شیراز و پچ است.

شهردار شهر پچ مجارستان نیز در این دیدار ضمن یادآوری عقد قرارداد خواهرخواندگی بین دو شهر در سال ۲۰۱۶ گفت: طی سه سال گذشته پروژه‌های متعددی از جمله رونمایی از سردیس حافظ که در میان کشورهای اروپایی کم نظیر است و چاپ کتاب نفیس ۵۰ غزل از این شاعر گرانقدر به دو زبان فارسی و مجاری را براساس پیمان خواهر خواندگی انجام داده‌ایم و باعث افتخار است که این همکاری موفقیت آمیز ادامه داشته باشد.

ژولت پاوا، ضمن اشاره به حضور مسئول اسناد رسمی شهرداری پچ، رئیس نیروگاه برق پنون (Pannon) و نماینده پارلمان مجارستان و رئیس گروه دوستی پارلمانی مجارستان - ایران در این سفر اضافه کرد: ترکیب هیأت مجارستانی برای سفر به شیراز به گونه‌ای چیده شده است که زمینه ساز همکاری‌های جدید و تعاملات بیشتر بین دو شهر باشد.

وی ادامه داد: علاوه بر روابط فرهنگی و گردشگری که تاکنون برقرار شده است زمان مناسبی برای ایجاد روابط اقتصادی بین دو شهر است و در شرایط فعلی همکاری‌های اقتصادی می‌تواند نتایج خوبی را برای هر دو طرف داشته باشد.

ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری شیراز را بیشتر بشناسید

شهردار شیراز هم در ادامه این دیدار، گفت: رابطه خواهر خواندگی موجود بین دو شهر می‌تواند علاوه بر افزایش تعاملات فرهنگی، زمینه ساز ایجاد روابط اقتصادی نیز باشد.

حیدر اسکندرپور با اشاره به رونمایی از سردیس حافظ در شهر پچ در اسفندماه سال ۹۷ عنوان کرد: این اقدام ارزش بسیار بالایی برای مردم شیراز دارد و ما نیز متقابلاً آمادگی داریم که در زمینه مسائل فرهنگی با هماهنگی سفارت ایران در مجارستان و سفارت مجارستان در ایران، اقداماتی را انجام دهیم.

وی خطاب به هیأت شهرداری پچ و رئیس گروه دوستی پارلمانی مجارستان - ایران گفت: امیدوارم در این سفر با ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری شیراز بیشتر آشنا شوید و زمینه بهره برداری آژانس‌های گردشگری و گردشگران شهر پچ را از این ظرفیت‌ها فراهم کنید.

شهردار شیراز برگزاری نشست مشترک تورگردانان شیرازی و مجارستانی را از نتایج سفر پیشین خود به شهر پچ عنوان کرد و افزود: شیراز آمادگی همکاری در زمینه تبادل گردشگر را با شهر پچ دارد، فرهنگ مهربانی و فضای دوستانه حاکم بر دو شهر شیراز و پچ می‌تواند فصل مشترک فرهنگی بین این دو شهر و زمینه ساز توسعه تبادلات متقابل گردشگری باشد.

اسکندرپور با اشاره به حضور رئیس نیروگاه پچ و مدیرعامل برق منطقه‌ای فارس در این دیدار اضافه کرد: در استان فارس و شهر شیراز چندین شرکت در زمینه تولید و توزیع انرژی فعالیت دارند که می‌توانند با نیروگاه پچ تبادل تجربه و تعامل کنند که در این راستا مقرر شده است مدیران حوزه برق و انرژی نشست‌هایی با هیأت مجاری داشته باشند.

وی در این نشست خطاب به پیتر هوپال، نماینده پارلمان مجارستان و رئیس گروه دوستی پارلمانی مجارستان و ایران گفت: بیش از سه هزار دانشجوی ایرانی و شیرازی در مجارستان مشغول تحصیل هستند و ضروری است تدابیری برای رفت و آمد هر چه راحت تر خانواده‌های این دانشجویان اندیشیده شود.

شیراز و مجارستان در مباحث مرتبط با انرژی همکاری کنند

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز نیز در دیدار با هیأت مجارستانی، گفت: خواهرخواندگی دو شهر شیراز و پچ زمینه حضور گردشگران را در دو شهر فراهم می‌کند و امیدوارم این همکاری در مباحث مرتبط با انرژی همچون همفکری و تبادل تجربه در زمینه مسائل مختلف از جمله طرح بام انرژی ادامه پیدا کند.

قائدی با اشاره به نصب سردیس حافظ در شهر پچ مجارستان در اسفندماه سال ۹۷ افزود: شهردار پچ، فردی فرهنگی است که توانسته این ظرفیت عظیم را به خوبی بشناسد و سردیس حافظ را در یک مکان عمومی نصب کند که این اقدامی بسیار ارزشمند است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  رایزنی ظریف با وزیر امور خارجه کرواسی
  سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در صربستان
  در رثای پوران شریعت رضوی وارثی امین
  بوسنی‌ و هرزگوین؛ آخر خط مهاجران
  نمایشگاه آثار خوشنویسی ایرانی در بلگراد
  برگزیت، بالکان، اتحادیه اروپا
  مسکو در مورد ادلب به ترکیه هشدار داد
  مصلایی برای قضاوت به مجارستان می رود
  موسوی: با لهستانی‌ها مشکلی نداریم
  سمپوزیوم "نویسنده و زمان" در بلاروس
  کنفرانس امنیتی مونیخ
  عکس/بویکو بوریسوف نخست‌ وزیر بلغارستان
  جوان لهستانی که در تهران پول پارو می‌کند
  نمایش مستند "شکوه پاسارگاد" در مینسک
  وزیر خارجه کرواسی حفظ برجام را خواستار شد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار