صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
پنجشنبه، 2 آبان 1398 - 04:59   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  ترجمه صربی «قصه‌های مجید» رونمایی شد
  آلبانی مدعی کشف شبکه وابسته به سپاه شد
  ترامپ دستور لغو تحریم‌های ترکیه را داد
  وزارت درد
  یادی از عبدالحسین زرین‌کوب
  لیگ قهرمانان اروپا؛تساوی پر گل در اوکراین
  متن کامل توافق اخیر ترکیه و روسیه
  درگذشت دختر سفیر ایران در روسیه
  ادامه حواشی سفر لاریجانی به بلگراد
  ناخشنودی اردوغان از مواضع اخیر ایران
  حضور ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد
  کاهش شدید جمعیت در جنوب شرق اروپا
  موفقیت هادی پور در گرندپری بلغارستان
  پیام رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه
  کتابخوانی فضیلت نیست، یک ضرورت است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31226صفحه نخست » یادداشتیکشنبه، 16 تیر 1398 - 03:30
در اروپا همه ساز خود را می‌زنند!
محمود فاضلی
  

در هفته گذشته اروپا شاهد تغییراتی در زمینه ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا، پارلمان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه و بانک مرکزی اروپا بود. رهبران اتحادیه اروپا سرانجام پس از بحث و گفت‌وگوهای مفصل در جریان نشست‌های طولانی شورای اروپا که سه روز طول کشید، کاندیدای نهایی خود برای ریاست بر بازوی اجرایی اتحادیه را انتخاب کرده و بدین ترتیب موانعی را که روزها بر سر راه اشغال پست‌های مطرح اتحادیه اروپایی وجود داشت، در هم شکستند. گام بعدی توسط نمایندگان در پارلمان اروپا برداشته خواهد شد؛ آنها باید با رأی خود، انتخاب «اورسولا فون درلاین»، وزیر دفاع آلمان و از وفاداران خانم مرکل را برای ریاست کمیسیون اروپا، تأیید یا رد کنند. پس از آن که سران اتحادیه اروپایی نتوانستند، موقعیت «وبر مانفرد وبر» از احزاب راست میانه یا «تیمرمانس» معاون یونکر را به پیش ببرند، در نشست خود، فن در لاین را به عنوان کاندید معرفی کردند. در صورت تصویب این مسئله توسط پارلمان اروپا، او اولین زنی است که در تاریخ اتحادیه اروپا به عنوان سیزدهمین رئیس این کمیسیون انتخاب می‌شود. وی سیزده سال اول عمر خود را به دلیل شغل پدرش در نهادهای اروپایی، در بلژیک گذرانده  است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از حامیان جدی او محسوب می‌شد. او که 60 سال دارد بیش از 16 سال است به عنوان وزیر در دولت‌های مختلف آلمان فعالیت می‌کند، رابطه نزدیکی با فرانسه دارد و زنی است که در آلمان در مقام وزیر دفاع ایفای نقش کرده است. اعلام نامزدی او برای این پست، نشان داد که قرار است سکان هدایت کمیسیون اروپا همچنان در دست عضوی از حزب مردم اروپا، متشکل از نمایندگان راست میانه پارلمان اروپا باقی بماند. این حزب در جریان انتخابات پارلمان اروپا که در ماه مه برگزار شد بیشترین رأی شهروندان اروپا را کسب کرده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ابتدا مایل بود که مانفرد وبر، کاندیدای مطرح حزب مردمی اروپا، رئیس کمیسیون شود، اما وقتی این سیاستمدار سوسیال دموکرات به ویژه با مخالفت ماکرون، رئیس جمهور فرانسه روبرو شد، مرکل از فرانس تیمرمانس، کاندیدای احزاب سوسیال دموکرات حمایت کرد که البته با حمایت سایر کشورها روبرو نشد. برای اولین بار، مرکل آشکارا در نشست حزب مردم اروپا به پذیرش توافقی بر خلاف توافق اولیه که خانواده سیاسی وی آن را بررسی کرده بودند، متهم شد. به گفته او می‌بایست، رأی ممتنع دهد، چون حزب سوسیال دموکرات با کاندید شدن فن در لاین موافق نبود. اگر «فون در لاین» توسط پارلمان اروپا مورد تأیید قرار گیرد، اولین زن در رأس کمیسیون اتحادیه اروپایی خواهد بود و آلمان برای اولین بار از دهه‌های پنجاه و شصت، این پست مهم را اشغال خواهد کرد.

معرفی وی ائتلاف بزرگ در برلین را تحت فشار قرار داده است. مقامات حزب سوسیال دموکرات با پیشنهاد سران اتحادیه اروپا مخالفت می‌کنند. به اعتقاد این حزب«بدین ترتیب مشخص شد که تلاش برای برقراری دموکراسی در اتحادیه اروپایی بیهوده بوده است.» حزب سوسیال دموکرات قبلاً اعلام کرده بود که از «فون در لاین» حمایت نخواهد کرد. به اعتقاد این حزب«این به معنای شکست رسمی ائتلاف نیست، چون به این شکل در ائتلاف درباره تصمیم‌گیری‌های پرسنلی توافق نشده بود. رئیس سبزها مدعی است «این که هم‌اکنون دوباره دولت‌های ملی تعیین تکلیف می‌کنند و اصل کاندیدای مطرح را کنار می‌زنند، از نظر من، بدون در نظر گرفتن اشخاص، سیگنال بسیار بدی برای دموکراسی اروپایی است.» زیگمار گابریل، رئیس سابق حزب سوسیال دموکرات نیز به شدت از این تصمیم انتقاد و معرفی «فون در لاین »را «یک تردستی سیاسی بی‌سابقه!» دانسته و معتقد است وزیر دفاع باید قبل از آن که بتواند توسط سران سایر کشورها به عنوان رئیس معرفی شود، ابتدا توسط آلمان به عنوان کمیسر تعیین شود، چون هر رئیس کمیسیون، هم‌زمان کمیسر کشورش نیز هست.

 چهار کشور ویشه گراد کماکان  (چک، اسلواکی، لهستان و مجارستان ) با ریاست آتی فرانس تیمرمان سیاستمدار کارکشته هلندی بر کمیسیون اروپا مخالف بودند. اگرچه این 4 کشور کاندیدای خود در این پست را معرفی نکردند اما اعلام نمودند با شخصی موافق هستند که ویژگی‌های منطقه ویشه گراد را درک نماید. به باور این کشورها، انتخاب تیمرمن از سوسیال دموکرات که از حمایت دونالد توسک رئیس شورای اروپا برخوردار بود منجر به عمیق‌تر شدن اختلافات در اتحادیه اروپا خواهد شد.

پارلمان اروپا
پارلمان اروپایی «دیوید ساسولی» 63 ساله نماینده سوسیالیست ایتالیایی پارلمان اروپا را به عنوان رئیس این نهاد انتخاب کرد. این خبرنگار سابق در پی دو دور رای‌گیری برای تصدی این سمت انتخاب شد. وی در رقابتی که به دور دوم کشید، رئیس پارلمان اروپا شد. ساسولی در این دور از 667 رای، 345 رای موافق را کسب کرد و رقیب‌اش، اسکا کلر، رئیس آلمانی فراکسیون سبزها در پارلمان اروپا 119 رای کسب کرد. او وعده داده است که نقش پارلمان اروپا را ارتقاء دهد. وی در انتخابات اروپا در سال 2009 برای اولین بار به پارلمان راه یافت و 400هزار رای کسب کرد که بیشترین آرای یک سیاستمدار نوپا بود.  در ماه‌های اخیر از دولت دست راستی ایتالیا به خاطر مخالف‌خوانی علیه نهادهای اتحادیه اروپا و سیاست‌های مهاجرتی‌اش به شدت انتقاد کرده است. وی در فاصله سال‌های 2014 تا 2019  نیز او یکی از 14 نایب رئیس پارلمان اروپا بود.

بانک مرکزی اروپا
خانم کریستین لاگارد رئیس کنونی صندوق بین‌المللی پول برای ریاست بانک مرکزی اروپا انتخاب تا جانشین «ماریو دراگی» شود. لاگارد فرانسوی است و بین سال‌های 2007 تا 2011 در دوران ریاست‌جمهوری سارکوزی وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه بود. وی در سال 2011 رئیس صندوق بین‌المللی پول شد. از جمله نکات منفی کارنامه لاگارد، محکومیت او در دادگاهی در فرانسه به اتهام «سهل انگاری» در پرونده سرمایه‌دار فرانسوی است. با اینکه وی در سال 2016 در این پرونده مجرم شناخته شد اما دادگاه او را محکوم نکرد. خانم لاگارد از حامیان سرسخت توانمند سازی زنان است. مهم‌ترین وظیفه وی در این پست احیای اقتصادی منطقه یورو خواهد بود.

شورای اروپا
آقای «شارل میشل» نخست وزیر 43 ساله کنونی بلژیک از حزب MR نیز به عنوان رییس شورای اروپا انتخاب شد و قرار است در ماه دسامبر این پست را بر عهده گیرد. وی دومین تبعه بلژیک است که این پست را اشغال می‌کند. وی در اکتبر سال 2014 در سن 38 سالگی به نخست‌وزیری بلژیک رسید. مکرون در خصوص انتصاب وی گفته است که وی یک اروپایی واقعی از منطقه شنگن است که می‌تواند به ارتقاء اتحادیه اروپا تسریع بخشد. انتصاب وی به عنوان رئیس شورای اروپا اگرچه برای بلژیک افتخار است اما در عین حال می‌تواند عواقبی در صحنه سیاسی برای کشور بلژیک و به خصوص برای حزب MR داشته باشد. همه در انتظار انتصاب «دیدیه ریندرز» وزیر خارجه دولت فدرال بلژیک به عنوان دبیر شورای اروپا بودند و کمتر کسی انتظار داشت که شارل میشل برای این تعیین شود.

 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
 جوزف بورل سیاستمدار چپگرا و وزیر خارجه اسپانیا که در سابقه فعالیت‌های دیپلماتیک خود رویکردی ضد آمریکایی داشته است، جانشین فدریکا موگرینی در سمت  مسئول سیاست خارجی شد. وی متولد منطقه کاتالونیای اسپانیا و آخرین مدرک تحصیلی او دکترای اقتصاد مهندسی فضا و فوق لیسانس رشته مهندسی خود را نیز از دانشگاه استنفورد در ایالات متحده آمریکا دارد. وی علی‌رغم این که خود یک کاتالان است اما یکی از مخالفان جدایی کاتالونیا از اسپانیا، مخالف برگزیت، و استقلال کوزوو از صربستان و از مدافعان امنیت مرزهای اروپا در قبال مهاجرت‌های جمعی است. بورل 72 ساله در سال 2018 از سوی پدرو سانچز، نخست‌وزیر کنونی اسپانیا به عنوان وزیر خارجه برگزیده شد. وی در انتخابات اخیر پارلمان اروپا نامزد حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا بود و توانست بیشترین آرا را برای ورود به پارلمان به دست آورد. مسئول سیاست خارجی  اتحادیه اروپا با رأی شورای اروپا و موافقت رئیس کمیسیون اروپا انتخاب می‌شود و در پارلمان اروپا هم به رأی گذاشته می‌شود.

جوزف بورل دیدگاهی به شدت انتقادی نسبت به اقدامات و سیاست‌های ترامپ دارد. بورل از حامیان جدی برجام است و بارها از سیاست‌های ترامپ در خروج یکجانبه از برجام و اعمال سیاست تهدید و فشار علیه ایران انتقاد کرده است. بورل چندی پیش در واکنش به اقدامات ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی، ضمن دفاع از موضع ایران در این باره گفته بود: «تا آنجا که من می‌دانم این تصمیم ایران در چارچوب برجام است... آمریکا با خروج از برجام اقدام بدی انجام داد و زمینه تصمیم اخیر ایران در محدودیت فعالیت برجامی را فراهم کرد». حفظ برجام بخش مهمی از امنیت ماست. برای رسیدن به این توافق انرژی دیپلماتیک و اراده سیاسی زیادی را سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. به همین ما حفظ توافق را مهم می‌دانیم».

رهبران اروپا همچنان درباره تقسیم پست‌های قدرت در اتحادیه اروپا مذاکره می‌کنند و فرضیه برگزاری یک نشست دیگر از سوی شماری از هیئت‌ها مطرح شده است. به نظر می‌رسد نشستی جدید برای توافق نهایی لازم است. برای این نشست روز 15 ژوئیه مطرح شده است که همزمان با دومین نشست پارلمان جدید اروپا است. پارلمان اروپا الزاماً باید رئیس خود را در نشست افتتاحیه‌اش انتخاب کند. مشکل کمتر در بروکسل است که خیلی هم مورد انتقاد واقع می‌شود، این روسای کشورها هستند که هرکس ساز خود را می‌زند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  واکنش به حاشیه‌های سفر لاریجانی به صربستان
  درگذشت دختر سفیر ایران در روسیه
  نگرانی از افزایش مهاجرین
  کاهش شدید جمعیت در جنوب شرق اروپا
  رمان «ملت عشق» سریال می‌شود
  شریعتی چه فهمی از ایران دارد؟
  مردم انگار به قرون وسطی بازگشته‌اند
  کتابخوانی فضیلت نیست، یک ضرورت است
  ناخشنودی اردوغان از مواضع اخیر ایران
  پیروزی شاهین رودسر مقابل بوکا دانسک لهستان
  پیام رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه
  بایرن با 19 بازیکن به یونان می‌رود
  موفقیت هادی پور در گرندپری بلغارستان
  حضور ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد
  یادی از عبدالحسین زرین‌کوب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار