صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
پنجشنبه، 23 آبان 1398 - 12:14   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  ترامپ با اردوغان دیدار کرد+عکس
  عکس/ مراسم بزرگداشت علامه طباطبایی در قم
  ستاره بارسلونا اردوی کرواسی را ترک کرد
  مازاد تراز تجاری ایران و ترکیه ۱.۲۶ میلیارد
  پدرکشی در پطرزبورگ
  دیدار رایزن فرهنگی ایران از کتابخانه ملی بلاروس
  بوسنی اعضای سابق داعش را بازمی‌گرداند
  ملیت پناهجویان ساکن در یونان چیست؟
  درآمد هنگفت ترکیه از صادرات سریال تلویزیونی
  راهپیمایی ده‌ها هزار نفری در ورشو
  جدال در روابط آنکارا-بروکسل
  روسیه بدنبال جایگزیی برای ویکی‌پدیاست
  همایش بین‌المللی قداست مادری در صربستان
  سفر استاد دانشگاه سلطان فاتح به ایران
  هم‌اندیشی گسترش ترجمه و نشر آثار ایرانی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31184صفحه نخست » یادداشتشنبه، 4 خرداد 1398 - 13:47
پیروزی امام اوغلو در استانبول
احمد مرجانی نژاد
  

 در  انتخابات مجدد ( یکشنبه دوم تیرماه 1398/ 23 ژوئن2019.م ) نامزد حزب « جمهوری خواه خلق» ، آقای « اکرم امام اوغلو» در رقابت با « بنعلی( بینالی ) ییلدریم»  نامزد حزب حاکم « عدالت و توسعه»، با کسب ۵۴ % آرا ء در مقابل ۴۵ %  آرا ء ،  با اختلاف ۹ % آراء، پیروز دو باره انتخابات و  به ریاست کلان شهر استانبول انتخاب شد.   هر چند انتخابات کلان شهر استانبول ، به مثابه یک انتخابات محلی  معرفی می گردد،  ولی از منظر حکومت حزب عدالت و توسعه ، این انتخابات  برای آینده  اقتدار در جمهوری ترکیه سرنوشت ساز بود.

 اکرم امام اوغلو، چگونه دو باره پیروز شد ؟
به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) امام اوغلو، نامزد حزب جمهوری خواه خلق، برای ریاست کلان شهر استانبول،  قبل از برگزاری انتخابات محلی ترکیه در ۳۱ مارس 2019.م، فردی چندان شناخته شده در صحنه سیاسی ترکیه نبود. حتی انتخاب وی برای نامزدی کلان شهر استانبول،  از سوی « کمال قلچداراوغلو »  و منتسبین حزب جمهوری خواه خلق ، با انتقادهایی مواجه شده بود. وی در طول  چند ماه  گذشته که به عنوان نامزد این حزب معرفی و فعالیت های انتخاباتی خود را پیگیری می کرد، نشان داد که خطیبی ماهر، فردی  عملگرا ، دارای قابلیت جذب توده ها  است و نشانه ها و ظرفیت های یک رهبر را داراست.  بررسی عملکرد های  امام اوغلو، طی ماه های گذشته ، نشانگر اتخاذ سیاستی جدید از سوی وی است. سیاست جذب توده ها ،معرفی و شناساندن خود به توده های مردم،جزء برنامه هایش بود. وی بدون آن که به فکر تخریب رقیب خود باشد، به طور عاقلانه با استفاده از رسانه های محدودش، به  معرفی خود پرداخت، ضمن آن که شدیدا  از رنجاندن طرفداران رقیب، اجتناب ورزید و حتی بر عکس ، سعی در جذب آنان کرد.

حزب عدالت و توسعه که چندین سال متوالی در ترکیه حاکمیت دارد،  سیاست تهاجمی و تخریبی علیه وی را در پیش گرفت و حتی شخص اردوغان که ریاست حزب را عهده دار است در تجمعات تبلیغاتی شرکت و در برنامه های تلویزیونی نیز به مثابه رقیب در مقابل امام اوغلو ایستاد.  البته شخصیت ملایم « بنعلی( بینالی )ییلدریم» ، که آخرین نخست وزیر، و نیز رئیس مجلس ترکیه ، فرهیخته ای متخصص، و دولتمردی برجسته است، مانع از تهاجم گسترده وی به رقیبش امام اوغلو شد،  وی در سخنرانی هایش ، به انداره دیگر مسئولین حزب عدالت و توسعه ، به امام اوغلو، حمله نکرد.

ابطال دستوری انتخابات ۳۱ مارس، برگزاری مجدد انتخابات، شائبه هایی در خصوص مهندسی انتخابات، تلاش های حزب حاکم در معرفی مقبولیت نامزد خود، تهاجم گسترده رسانه ای از سوی رهبران بلندپایه دو حزب عدالت و توسعه و حرکت ملی به امام اوغلو ، مهم ترین عوامل و دلایل پیروزی مجدد امام اوغلو در انتخابات دوم تیر ماه سالجاری بود. اگر چه، « بنعلی( بینالی )ییلدریم» ، سیاستمداری پاک و  میانه رو است ،  ولی در صورتی که رقیبی به غیر از وی، در مقابل امام اوغلو،  بود ،به احتمال بسیار قوی ، تعداد آرای امام اوغلو،  بسیار بیشتر از آرایی بود که  کسب کرده است.

در صورتی که نتیجه انتخابات ۳۱ مارس 2019، مورد قبول دو حزب ائتلاف حکومت قرار می گرفت و انتخاباتی تجدید نمی شد، و یا این که ، در جریان تبلیغات دو ماه و نیم گذشته، بدین حد  چهره امام اوغلو ، مورد حمله قرار نمی گرفت و تخریب نمی شد،  شاید در آن صورت مسیر پیروزی امام اوغلو، سخت تر می گردید. اما ، تجدید انتخابات، اتخاذ سیاست های تهاجمی گسترده علیه  اکرم امام اوغلو، موجبات توجه و  اقبال عمومی به سمت  وی را تشدید کرد.

 پیام های نتایج انتخابات اخیر
  پیروزی امام اوغلو،  دو پیام مهم برای حزب حاکم عدالت و توسعه داشت:
1-    دوری گزینی مردم ترکیه از سیاست های تهاجمی.
2-     مطالبه مردمی تغییر چهره های سیاسی

انتخابات روز گذشته بدون تردید پس لرزه های بسیار عمیقی در صحنه سیاسی ترکیه خواهد داشت. در پیمایش مسیر  طویل : شهردار استانبول،  نخست وزیر، رئیس جمهور، رجب طیب اردوغان، مقتدرانه پیش رفت ، اما  طی سال جاری ، انتخاب دو باره «  امام اوغلو»  به ریاست کلان شهر استانبول،  برایش بسیار مهم و ناگوار گردید. زیرا این پیروزی می تواند،  راه را برای یک افسانه دیگر ، تحت عنوان « اکرم امام اوغلو » در صحنه سیاسی ترکیه باز کند.

 علی  رغم تاکید های فراوان قبلی مسئولین دو حزب ائتلافی :  عدالت و توسعه و حرکت ملی ، در خصوص  سرنوشت ساز بودن نتیجه انتخابات استانبول ، اما در پی شکست در انتخابات استانبول، اینک  تلاش بر آن است که انتخابات مذکور به عنوان « انتخاباتی محلی» و موضوعی معمولی معرفی شود، مسلما ،  این تلاش ها هر اندازه تشدید شود  به همان اندازه تاثیرات منفی آن نزد مردم ترکیه افزایش خواهد یافت.

انتخابات سرنوشت ساز روز یکشنبه 23 ژوئن2019.م، استانبول، رهبری جدید را در صحنه سیاسی ترکیه تثبت کرد. اکرم امام اوغلو، در نقش «بلند اجویت» جدید ترکیه، در صحنه سیاسی ترکیه، عنوان  و مطرح خواهد شد. امام اوغلو، با قابلیت هایش، توانایی رهبری گروه های  چپ گرای میانه رو ترکیه ، در زیر یک چتر واحد را داراست.

 اگر اکرم امام اوغلو، در برآورده ساختن وعده هایش موفق نشود، طرفدارانش، در استانبول و ترکیه،  «سنگ انداری حکومت » را دلیل عدم موفقیت وی  مطرح و عنوان خواهند کرد.

اگر حزب حاکم با امام اوغلو،  برخوردی مسالمت آمیز، داشته باشد و او را همراهی کند،  در آن صورت کارنامه موفقیت هایش،  مسیر آینده سیاسی اش را هموار تر خواهد کرد.

آینده سیاسی بنعلی (بینالی)  ییلدریم ، که از نزدیکترین افراد به حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهور، اردوغان، محسوب می گردد، با نتیجه انتخابات  اخیر  پیوند خواهد خورد. احتمالا ، وی یا از صحنه سیاست ترکیه کناره گیری خواهد کرد، یا حکومت برای قدردانی از زحماتش، وی را در سمتی  هم طراز با مقام های قبلی اش، و حداقل در سمت مشاور عالی رئیس جمهور، منصوب خواهد کرد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  دیدار رایزن فرهنگی ایران از کتابخانه ملی بلاروس
  بوسنی اعضای سابق داعش را بازمی‌گرداند
  ملیت پناهجویان ساکن در یونان چیست؟
  ستاره بارسلونا اردوی کرواسی را ترک کرد
  پدرکشی در پطرزبورگ
  مازاد تراز تجاری ایران و ترکیه ۱.۲۶ میلیارد
  عکس/ مراسم بزرگداشت علامه طباطبایی در قم
  ترامپ با اردوغان دیدار کرد+عکس
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار