صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 26 آبان 1398 - 20:57   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  اهمیت آشنایی مردم اسلواکی با هنر ایران
  تخلیه مدرسه‌ای در لهستان درپی کشف بمب
  شرایط وخیم پناهجویان در مرز بوسنی با کرواسی
  مقدماتی یورو 2020؛برتری نروژ و یونان
  تحویل یخ‌شکن جنگی به نیروی دریایی روسیه
  لهستان طرح حمله به مسلمانان را خنثی کرد
  حمایت آلمان از عضویت مقدونیه در اتحادیه اروپا
  Necip Fazıl ile selfie
  ترامپ با اردوغان دیدار کرد+عکس
  عکس/ مراسم بزرگداشت علامه طباطبایی در قم
  ستاره بارسلونا اردوی کرواسی را ترک کرد
  مازاد تراز تجاری ایران و ترکیه ۱.۲۶ میلیارد
  پدرکشی در پطرزبورگ
  دیدار رایزن فرهنگی ایران از کتابخانه ملی بلاروس
  بوسنی اعضای سابق داعش را بازمی‌گرداند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31177صفحه نخست » جدیدترین اخباریکشنبه، 2 تیر 1398 - 16:21
بنیاد یونس اِمره و پیوندهای ایران و ترکیه
  

سرپرست بنیاد فرهنگی یونس امره ترکیه در تهران با تأکید بر تفکیک ناپذیری فرهنگ دو ملت دوست، همسایه و برادر ایران و ترکیه گفت: هدف و محور اصلی ماموریت ما در تهران، کمک به تحکیم هرچه بیشتر پیوندهای عمیق فرهنگی و روابط دوستانه ناگسستنی بین دو ملت است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، جم سِویندیک Cem Sevindik با اعلام اینکه مرکز فرهنگی یونس امره نقش پل ارتباطی در روابط بین ایران و ترکیه را دارد، اظهار داشت: بنیاد یونس امره در تهران، در واقع هم برای ترکیه و هم برای ایران فعالیت می‌کند. تلاش ما در چارچوب شناساندن و تقویت ظرفیت‌های موجود برای تقویت مناسبات فرهنگی دو کشور در چارچوب دیپلماسی فرهنگی است و در واقع ایجاد پل‌های گوناگون دوستی بین دو کشور از طریق فرهنگ و مشترکات فرهنگی را مد نظر داریم و معتقدیم روابط فرهنگی دو کشور دوست و همسایه روز به روز محکم‌تر و عمیق‌تر می‌شود.

سِویندیک با اشاره به شروع فعالیت بنیاد فرهنگی یونس امره ترکیه در تهران از سال ۲۰۱۲، گفت: در ایران، تنها در تهران مشغول به فعالیت هستیم و شعبه‌ای در استان و شهرهای دیگر ایران نداریم اما گاهی اوقات در برخی برنامه‌های مهم فرهنگی در شهرهای مختلف ایران حضور پیدا می‌کنیم.

وی درباره نوع فعالیت‌های این بنیاد فرهنگی در ایران گفت: عمده فعالیت بنیاد یونس امره، موضوعاتی از قبیل برگزاری نمایشگاه، کنفرانس، نمایش فیلم و دوره‌های آموزشی هنری است. از سال ۲۰۱۲ تا کنون، حدود ۹ هزار نفر در دوره‌های آموزش زبان ترکی این بنیاد ثبت نام کرده‌اند و برای کسانی که دوره را با موفقیت به پایان می‌رسانند، گواهینامه ویژه دوره صادر می‌شود.

** از سایت ترکی «ایرنا» سپاسگزاریم

جم سِویندیک سرپرست مؤسسه یونس امره با قدردانی از توجه خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به اهمیت روابط دوستانه ایران و ترکیه، مراتب رضایت خود را از فعالیت بخش زبان ترکی استانبولی ایرنا ابراز کرد و افزود: ایرنا در چارچوب تقویت روابط ایران و ترکیه به ویژه در بخش فرهنگی، رویکرد مثبتی را در پیش گرفته است.

در بیش از ۱۵ دانشگاه ترکیه کرسی زبان فارسی دایر است

این فعال فرهنگی ترکیه با اشاره به اهمیت آموزش زبان فارسی در ترکیه و متقابلاً آموزش زبان ترکی در ایران به عنوان دو کشور و دو ملت همسایه با مشترکات فرهنگی فراوان گفت: ایران و ترکیه در جغرافیای غرب آسیا قرن‌ها دوست و همسایه یکدیگر بوده و اراده‌ای قوی برای ادامه و تقویت روابط دوستی و همسایگی دارند. طبیعی است در چنین شرایطی، ترویج زبان فارسی در ترکیه و زبان ترکی در ایران و پرداختن دانشگاه‌های دو کشور به امر تدریس این دو زبان، اهمیتی انکار ناپذیر دارد.

وی افزود: زبان‌های فارسی و ترکی ده‌ها سال است که در دانشگاه‌های دو کشور تدریس می‌شود. دولت ترکیه به زبان فارسی اهمیت شایانی قائل است و در این راستا در بیش از ۱۵ دانشگاه ترکیه، کرسی زبان و ادبیات فارسی دایر است که از بین آنها، در دانشگاه‌های «استانبول»، «آنکارا»، «آتاترک ارزروم»، «سلجوق قونیه» و «آرتوکلوی ماردین» رشته زبان و ادبیات فارسی و در دانشگاه «قیریق قلعه» رشته مترجمی زبان فارسی دایر و فعال است. در ایران نیز در دانشگاه‌های علامه طباطبایی و ارومیه، رشته زبان و ادبیات ترکی تدریس می‌شود.

سرپرست بنیاد فرهنگی یونس امره با اشاره به علاقه «دریا اورس» سفیر ترکیه در تهران به تقویت مناسبات فرهنگی بین دو کشور و اهتمام ویژه وی به این مهم، گفت: با توجه به پیگیری‌های سفیر ترکیه در تهران برای ایجاد کرسی رشته زبان ترکی در دانشگاه تهران، امیدواریم این مهم در آینده نزدیک محقق شود.

سِویندیک با تأکید بر اینکه بعد از انتصاب دریا اورس به عنوان سفیر جدید ترکیه در تهران، فعالیت‌های بنیاد یونس امره با هدف تحکیم بیش از پیش مناسبات و پیوندهای فرهنگی ایران و ترکیه تسریع شده است، گفت: تبادلات فرهنگی یکی از عناصر جدایی ناپذیر دوستی و برادری دو کشور است. سفیر ترکیه در ایران با هدف تحکیم روابط فرهنگی و دوستی دو کشور دو ملت، اهمیت فراوانی برای فعالیت‌های بنیاد یونس امره در تهران قائل است.

ما به عنوان مرکز فرهنگی ترکیه، هم برای ترکیه و هم برای ایران فعالیت می‌کنیم

این فعال فرهنگی با اشاره به تلاش بنیاد یونس امره برای امضای قرارداد «تُرکولوژی» (ترک شناسی) بین دانشگاه تهران و این بنیاد فرهنگی ترکیه گفت که این اقدام می‌تواند گامی دیگر در مسیر همکاری‌های فرهنگی دو کشور باشد.

سِویندیک در خصوص تقسیم وظایف و مأموریت‌های فرهنگی بین سفارت ترکیه در تهران و بنیاد یونس امره گفت: در سفارت، امکانات لازم برای آموزش زبان ترکی و برگزاری دوره‌های زبان وجود ندارد. سفارت بیشتر در حوزه گردشگری فعالیت دارد و امور فرهنگی بر عهده یونس امره گذاشته شده است.

** درباره یونس اِمره

بنیاد فرهنگی «یونس امره»، بنیادی دولتی است که در تاریخ ۵ مه ۲۰۰۷ (۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۶)، با هدف ارتقا و گسترش دوستی و افزایش تبادلات فرهنگی ترکیه با دیگر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران تأسیس شده است.

معرفی و ارائه خدمات در زمینه آموزش زبان، تاریخ، فرهنگ و هنر ترکیه و نیز حمایت از فعالیت‌ها علمی بخشی از فعالیت‌های این بنیاد دولتی است.

بنیاد یونس امره در قالب بنیادی وقفی به منظور تحقق بخشیدن به اهداف این قانون در خارج از کشور مراکزی تأسیس کرده و در کنار آموزش زبان ترکی به بیگانگان، به فعالیت‌های فرهنگی و هنری در راستای معرفی ترکیه نیز پرداخته وعلاوه بر این از فعالیت‌های علمی نیز حمایت می‌نماید.

این بنیاد دولتی ترکیه در حال حاضر دارای ۵۸ مرکز در کشورهای مختلف جهان است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  شرایط وخیم پناهجویان در مرز بوسنی با کرواسی
  اهمیت آشنایی مردم اسلواکی با هنر ایران
  مقدماتی یورو 2020؛برتری نروژ و یونان
  تخلیه مدرسه‌ای در لهستان درپی کشف بمب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار