صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 24 شهریور 1398 - 23:40   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  مجارستان روابط با سوریه را از سرمی‌گیرد
  ایوان کلیما
  احتمال ورود بیش از ۲هزار تروریست به یونان
  معرفی نمایندگان اسکاری مکزیک و لهستان
  کمک های دارویی بلاروس به ونزوئلا
  سفر مقام سعودی به قبرس مساله ساز شد
  وضعیت اسفبار کودکان پناهجو در یونان
  نگرانی طرف های اروپایی از سرنوشت برجام
  آمریکا جنگنده F 35 به لهستان می فروشد
  صربها انتقام فینال المپیک را از آمریکا گرفتند
  مسابقه عجیب گورکنی در مجارستان+عکس
  داوود اوغلو از حزب عدالت و توسعه استعفا کرد
  نماینده بوسنی و بلغارستان در اسکار 2020
  بزرگداشت عاشورای حسینی در بوسنی و هرزگوین
  موافقت برانکو ایوانکوویچ با درخواست پرسپولیس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31100صفحه نخست » یادداشتسه شنبه، 7 خرداد 1398 - 13:58
تحرکات قوم گرایانه در انتخابات استانبول
احمد مرجانی نژاد
  

آرای کردها در انتخابات پیش روی استانبول ٬ تکلیف برنده را روشن می‌کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) پس از انتشار تصمیم  جنجالی، بحث‌برانگیز شورای عالی انتخابات ترکیه مبنی بر ابطال نتایج انتخابات شهرداری استانبول و ضرورت برگزاری انتخاباتی دوباره در تاریخ ۲۳ ژوئن، پرسش‌هایی جدی دربارۀ وضعیت دموکراسی و حاکمیت قانون در این کشور نیمه اروپایی مطرح شد.

تصمیم برای برگزاری دوبارۀ این انتخابات درحالی اعلام شده است که رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهوری ترکیه در یک ماه گذشته بارها از تمایل خود برای ابطال این انتخابات که حزبش در آن شکست خورد، خبر داده بود. پس از اعلام لغو نتایج انتخابات ۳۱ مارس، اعتراضات گسترده‌ای در استانبول برگزار شد. با این وجود حزب جمهوری ‌خواه خلق (CHP) اصلی‌ترین حزب مخالف دولت اردوغان اعلام کرد که در انتخابات مجدد شرکت خواهد کرد و به این ترتیب نامزد این حزب یعنی اکرم امام اوغلوکه پیش از این پیروز انتخابات استانبول شده و نامزد حزب حاکم را شکست داده بود، بار دیگر کارزار انتخاباتی خود را راه انداخت.

انتخابات دوبارۀ استانبول در وضعیتی برگزار می‌شود که حزب حاکم آشکارا بر کنترل خود بر شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی این کشور افزوده است. به این ترتیب احزاب مخالف که در تلاشند از هر فرصتی برای رساندن صدای خود به رای دهندگان استفاده کنند، چاره‌ای جز روی آوردن به شبکه‌های اجتماعی ندارند و اینگونه است که این شبکه‌ها به عنوان رسانه‌ای جایگزین، به بستر فعالیتهای تبلیغاتی آنها تبدیل شده‌اند.حزب حاکم نیز از این فرصت غافل نمانده و به تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی روی آورده است اما تحلیل فعالیت های هر دو سو در این شبکه‌ها نشان می‌دهد که میزان استقبال کاربران از ویدئوهای احزاب مخالف آقای اردوغان  بسیار بیشتر از حزب حاکم بوده است. (۸۴ % به ۱۶ % ) . ویدئوهای اکرم امام اوعلو ، برندۀ انتخابات 10 فروردین ماه 1398 ، ۲۹ میلیون بار در شبکه‌های اجتماعی دیده شده‌اند درحالی که ویدئوهای آقای اردوغان  تنها ۷.۴ میلیون بار دیده شده‌اند. در مجموع ۸۸.۴ میلیون نفر از ۲۰ ویدئویی که  اخیرا از سوی احزاب مختلف در شبکه‌های اجتماعی (توییتر، فیسبوک و یوتیوب) منتشر شده دیدن کرده‌اند.از این تعداد یک سوم از کل کاربران تماشاگران ویدئوهای اکرم امام اوعلو بوده‌اند؛ به عبارت دیگر ویدئوهای او دست‌کم ۲۹ میلیون بار دیده شده‌اند. ویدئوهای « بنعلی ییلدریم» ، نامزد حزب حاکم در انتخابات استانبول تنها ۱.۹ میلیون بار دیده شده و ویدئوهای رجب طیب اردوعان چه در صفحات شخصی او و چه در صفحات رسمی به عنوان رئیس جمهوری ترکیه، درمجموع ۷.۴ بازدید کننده داشته است. ویدئوهای  خانم « مرال آکشنر» رهبر حزب «خوب» که از نامزد احزاب مخالف در استانبول و آنکارا حمایت کرد، نیز توانسته است ۸.۱ میلیون بازدیدکننده را جذب کند و جایگاهی بهتر از آقای اردوعان را به دست بیاورد.علاوه بر انتشار ویدئوها در صفحات شخصی، حساب‌های کاربری احزاب مخالف دولت اردوعان نیز وضعیت مشابهی دارند. ویدئوهای حساب کاربری حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) که اصلی‌ترین حزب مخالف آقای اردوغان است ۱۱.۴ میلیون بار و ویدئوهای حزب «خوب» ۱۰.۴ بار دیده شده است. درحالیکه ویدئوهای حساب کاربری حزب حاکم تنها ۱.۱ میلیون بار دیده شده‌اند.دسته‌بندی تمام ویدئوها نیز نشان می‌دهد که ۸۴ % از کاربران شبکه‌های اجتماعی به تماشای ویدئوهای احزاب مخالف تمایل نشان داده‌اند و در مقابل، تنها ۱۶ % از کاربران بازدیدکننده ویدئوهای حزب حاکم بوده‌اند. پس از اعلام خبر برگزاری انتخابات دوباره در استانبول، اکرم امام اوغلو از همۀ مردم بویژه هنرمندان، خوانندگان و صاحبان کسب و کار در ترکیه خواست که خواسته‌های خود را با صدای بلند اعلام کنند و در یکی از سخنرانی‌هایش گفت: " خواهید دید که همه چیز خوب پیش خواهد رفت." در پاسخ به این درخواست، ده‌ها تن از افراد مشهور ترکیه که طرفدار او بودند، پیام‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #herşeyçokgüzelolacak (همه چیز خوب پیش می‌رود) منتشر کردند. استقبال عمومی کاربران از پیام‌های تبلیغاتی اکرم امام اوغلو  در شبکه‌های اجتماعی در حالی است که بنا بر آخرین تحقیقات اجتماعی در سطح ترکیه،  شبکه‌های مختلف تلویزیونی با جذب ۴۸ %مخاطبان رسانه‌ای جایگاه اول را در ترکیه دارند و پس از آن فعالیتهای آنلاین از جمله شبکه‌های اجتماعی ۳۹ % از مخاطبان، رادیو ۷ %و رسانه‌های چاپی ۶ % از مخاطبان را جذب خود کرده‌اند. تمایل عموم به اخبار آنلاین، از جمله اخبار شبکه‌های اجتماعی در این کشور رو به افزایش است.

در حالی که زمانی کمتر از  دو هفته به برگزاری انتخابات استانبول باقی مانده است٬ در فضای سیاسی و اجتماعی ترکیه، حساسیت انتخابات مجدد شهرداری استانبول، در حال افزایش است. بیش از یک و نیم میلیون رای دهنده  کرد ، در استانبول زندگی می‌کنند که بسیاری از آنان٬ در دور قبلی انتخابات بنا به درخواست سران « پ.ک.ک.ک » و نهادهای اقماری آن به نامزد مخالفان اردوغان رای دادند . اینک ،  هم اکرم امام اوغلو ، نامزد ائتلاف ملت (حزب جمهوری خلق و حزب خوب) و هم بن علی ییلدرم نامزد ائتلاف جمهور (حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی) به دنبال آن هستند تا با به دست آوردن آرای کردها پیروز رقابت بزرگ استانبول شوند. هر دو نامزد شهرداری استانبول، آگاهند که در استانبول ، نامزدی پیروز خواهد شد که بتواند بیشترین آرای کردها ی مقیم استانبول را کسب کند. حزب عدالت و توسعه نسبت به مساله کردها روندی کاملاً عمل‌گرایانه دارد.  دولت اردوغان و نیز پ.ک.ک٬ برنامه شفاف ، عملی برای توجه به مطالبات قانونی کردها ندارند و هر دو طرف فقط در پی حفظ قدرت هستند.

اما در هر حال٬ آرای کردها در انتخابات پیش روی استانبول ٬ تکلیف برنده را روشن می‌کند .  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ،رهبر حزب عدالت و توسعه،  از سویی ، از شهروندان استانبولی که در تعطیلات ( عید فطر) از شهر  خارج شده و به شهر ها ی دیگر سفر کرده‌اند، درخواست نمود، روز انتخابات٬ حتماً به استانبول بازگردند و به نامزد ائتلاف جمهور،  بنعلی ییلدرم،  نخست وزیر سابق، از موسسین حزب ، رای دهند. از دیگر سو ،  بنعلی ییلدرم ،  چند هزار کیلومتر آن سوتر از استانبول، در میان کردهای استان « شانلی اورفا » در پی کسب رای و طرفدار است.  قابل توجه است که شانلی اورفا زادگاه « عبدالله اوجالان»  رهبر زندانی حزب کارگران کردستان موسوم به «  پ.ک.ک»  در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد. وی در اورفا گفت: " بخش کثیری از مردم این استان در استانبول هستند و در اقع یک اورفای کوچک در استانبول است که من نامزد آن اورفا هستم و اساساً خودم هم اهل همین دیار هستم."

البته ییلدیریم ، قبلا نیز  رسماً اعلام کرده بود که  اصلیت کردی  دارد و در یکی از روستاهای استان کردنشین« ارزینجان»  به دنیا آمده است، اما در طول سالیان اخیر٬ هیچگاه بر این موضوع پافشاری نکرده است. البته، آرای کردها  ، متحد و یک دست  نیست. گروهی از کردهای مقیم استانبول، چپ گرا و تابع فرامین پ.ک.ک و گروه دیگر، محافظه‌کار،  اسلام گرا ، طرفدار حزب عدالت و توسعه هستند .

اردوغان سعی می‌کند در ائتلاف رقیب واسازی سیاسی انجام دهد و بخش مهمی از کردها را در حمایت از حزب جمهوری خواه خلق(CHP) به رهبری کمال قلیچ دار اوغلو منصرف کند   
 پس از ابطال انتخابات شهرداریها دراستانبول احزاب و جریانهای سیاسی و به خصوص حزب عدالت و توسعه تلاش زیادی میکند تا در انتخابات مجدد که 23ژوئن/2تیر برگزار میشود، آرا شهرداری استانبول را بدست آورد. در این فاصله زمانی تغییراتی نیز در مواضع برخی احزاب مانند پ.ک.ک دیده میشود اکنون این سوال مطرح میشود که معادلات قدرت و ائتلافها تا قبل از برگزاری مجدد انتخابات به کدام سمت و سو می رود؟

اهمیت آرا استانبول
در انتخابات محلی وشهرداری های 2019 میزان مشارکت 84 درصد بود. با وجودی که ائتلاف جمهور متشکل از حزب عدالت و توسعه و حرکت ملی 52 درصد آرا مردم را بدست آورد اما در شهرهای مهمی مثل آنکارا، استانبول و ازمیر نتوانست به پیروزی دست پیدا کند. اردوغان بارها گفته بود استانبول پل پیروزی است و برنده واقعی کسی است که آرا این شهر را بدست آورد. استانبول پایتخت اقتصادی و فرهنگی ترکیه است.

اردوغان پله های موفقیت سیاسی خود را ازاین شهر شروع کرد در سال  1994 با کسب 25 درصد آرا شهردار استانبول شد. پس از تاسیس حزب عدالت و توسعه با شعار خدمت توانست برای اولین بار درترکیه در اتفاقی بی سابقه75 درصد آرا را از آن خود کند و این حزب انتخابات محلی و شهرداری های اکثر شهرها و شهرهای مهم را بدست آورد شهرداری استانبول سرچشمه ای برای موفقیت اردوغان و آک پارتی تا سال 2019 بوده است. استانبول شهری است که اروپا را به آسیا متصل میکند و این جایگاه تاریخ استانبول را به  یکی از قطبهای مهم اقتصاد ترکیه و مرکز صنعتی این کشور تبدیل کرده است  استانبول با تولید ناخالص داخلی 970 میلیارد لیر 31 درصد از اقتصاد ترکیه را به خود اختصاص داده است که در این  شاخص مقام اول را در بین شهرهای ترکیه دارد. پس از استانبول آنکارا و ازمیر دررتبه های دوم و سوم قرار دارند درحالی که  شهرداری آنها پس از 2019 در اختیار اپوزوسیون قرار گرفته است . بیش از 55 درصد از تجارت ترکیه در اختیار استانبول قرار دارد. بخش مهمی از سرمایه گذاران و صنعتگران وتجار ترکیه در استانبول متمرکز هستند. با توجه یه سقوط ارزش لیر، تورم 20 درصدی ونرخ  بیکاری که از 11 درصد به 14 درصد رسیده است، نخبگان اقتصادی ترکیه  از کسی حمایت خواهند کرد که دستورالعمل موثری برای برون رفت از این وضعیت ارائه کند. در این زمینه استانبول الگوی اصلی اقتصادی ترکیه است بنابراین عامل اقتصاد اهمیت استانبول را در انتخابات شهرداری ها که سکوی موفقیت در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آینده است دو چندان میکند.

ائتلافها و معادلات سیاسی پیشاانتخابات
 انتخابات 2019 اوج دو قطبی شدن انتخابات درترکیه بود و این روند در انتخابات31 ژوئن استانبول نیز ادامه خواهد داشت. اردوغان این بار برای موفقیت آک پارتی در استانبول یک استراتژی با دو لبه ایجابی و سلبی درپیش گرفته است:

1-در بعد ایجابی همانند گذشته حزب عدالت و توسعه(AK) با حزب حرکت ملی(MHP) به رهبری دولت باغچه لی  ائتلاف جمهور را تشکیل دادند اگر چه کلان شهرهای مهمی را از دست دادند امااین ائتلاف همچنان بخش اصلی و ایجابی استراتژی اردوغان برای موفقیت در استانبول است.

2-در بعد سلبی اردوغان سعی میکند در ائتلاف رقیب واسازی سیاسی انجام دهد و بخش مهمی از کردها را در حمایت از حزب جمهوری خواه خلق(CHP) به رهبری کمال قلیچ دار اوغلو و نامزی منصرف کند. در این راستا یک روز پس از ابطال آرا استانبول به دوتن از وکلای عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ.ک.ک اجازه ملاقات با وی داده شد. اوجالان در بیانیه ای که به امضای وکلای او رسیده است مواضع ملایمی را اعلام کرد و خواستار پایان اعتصاب غذای زندانیان کرد، از سرگیری مذاکرات صلح به صورت عمیق تر و مهمترین بخش پیام توصیه به نیروهای دموکراتیک شمال سوریه برای عمل  در چارچوب تمامیت ارضی سوریه و توجه به حساسیت های امنیتی ترکیه بود. این بخش از استراتژی هوشمندانه اردوغان در حالی صورت گرفت که ائتلاف رقیب درقالب ائتلاف ملت متشکل از دو حزب جمهوریخواه خلق(CHP) و محافظه کارخوب(IYI) در شهرهای مهم پیروز شدند اما این پیروزی مشروط به اقدام تاکتیکی حزب دموکراتیک خلق ها(HDP) بود که برای موفقیت ائئلاف ملت در این شهرها نامزدی معرفی نکرد و این باعث شد بسیاری از آرا کردها به سبد ائتلاف ملت ریخته شد. به این ترتیب نقش کلیدی  احزاب کرد در انتخابات محلی بسیار برجسته شد.

اردوغان و چالش های انتخابات استانبول
استراتژی دولبه اردوغان چالشها و تناقضاتی را دارد که به نظر میرسد راه حل موقتی در مسیر حیات سیاسی آک پارتی باشد1-احمد داوود اوغلو که به کسینجرترکیه معروف است و علی باباجان که مغز متفکر طرحهای اقتصادی حزب عدالت وتوسعه می‌باشد حزب جدیدی را تشکیل میدهند. خبر این تشکل جدید در حقیقت به معنای متمرکز شدن طرح های ابتکاری آک پارتی در یک انشعاب و حزب کاملا جداست.

2-دولت باغچه‌لی رهبر حزب حرکت ملی رویه های ملی گرایی افراطی دارد و "در یکی از اظهار نظرهای خود خواستار تشدید عملیات در شرق فرات شد و آنجا را لانه مارها نامید" بنابراین حضور او در ائتلاف اردوغان و همزمان چراغ سبز اردوغان به کردها تناقضی سوال برانگیز است .

3- اکرم امام اوغلو نامزد ائتلاف ملت در برابر بن علی یلدریم نامزد ائتلاف جمهور فردی جوان تر و با ابتکارات بدیعتر شناخته می شود و در اظهار نظرهای اخیر خود همچنان مصمم به پیروزی در انتخابات است. او با فاصله 29هزار رای از رقیب خود جلو افتاد اما بااعتراض و بازشماری آرا این فاصله را 12هزار رای اعلام کردند.

از 15 میلیون جمیعت استانبول 4 میلیون نفر آنها کرد هستند و در انتخابات پیش رو همچنان در نتیجه نهایی موثر هستند بنابراین موفقیت نامزد ائتلاف جمهور به نحوه ائتلاف سازی و رفع تناقضات پیش از انتخابات توسط اردوغان بستگی دارد زیرا تاکنون اخبار حاکی از حمایت احزاب کرد از امام اوغلو می باشد و هنوز معلوم نیست بیانیه ملایم اوجالان تا چه میزان در ریزش آرا حزب جمهوریخواه خلق موثر بوده است. اردوغان معتقد بود که در شهرهای مهم آکپارتی نتوانست با قلب توده مردم ارتباط برقرار کند و خود در آستانه انتخابات مجدد استانبول به میان مردم در خیابانهای استانبول میرود تا از محبوبیت کاریزماتیک خود بیشترین بهره را برای جلب آرای عمومی برد. با این حال تناقضات در مواضع او ومحبوبیت امام اوغلو چالش جدی در انتخابات تیرماه است که کوچکترین اشتباه و ناتوانی در جلب حمایت بخشی از گروهای خارج از ائتلاف ممکن است باعث شکست سنگین تری از قبل برای آکپارتی در استانبول شود.

   
  

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
|    | 1398/3/25 - 18:09 |     0     0     |
عرض سلام و تشکر


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  سفر مقام سعودی به قبرس مساله ساز شد
  نماینده بوسنی و بلغارستان در اسکار 2020
  معرفی نمایندگان اسکاری مکزیک و لهستان
  آمریکا جنگنده F 35 به لهستان می فروشد
  کمک های دارویی بلاروس به ونزوئلا
  وضعیت اسفبار کودکان پناهجو در یونان
  صربها انتقام فینال المپیک را از آمریکا گرفتند
  مسابقه عجیب گورکنی در مجارستان+عکس
  نگرانی طرف های اروپایی از سرنوشت برجام
  داوود اوغلو از حزب عدالت و توسعه استعفا کرد
  احتمال ورود بیش از ۲هزار تروریست به یونان
  مجارستان روابط با سوریه را از سرمی‌گیرد
  ایوان کلیما
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار