صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 9 بهمن 1398 - 00:27   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  روسیه خبرنگار ژاپنی را اخراج کرد
  نمایش فیلم سینمایی قصر شیرین در بلغارستان
  رییس‌جمهور زن در سرزمین فلسفه
  شجریان به زودی از بیمارستان مرخص می‌شود
  گزارش موسسه راند کورپریشن در باره ترکیه
  مخالفت در مونته‌نگرو با قانون نهادهای مذهبی
  انتخابات قبرس ترک‌نشین ۲۶ آوریل
  رایزنی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و روسیه
  روحانی:روابط ایران و روسیه به پیشرفت است
  استعفای وزیر اسلواکی به دلیل کتک‌کاری
  سفر دو روزه رییس جمهور اوکراین به لهستان
  دوئل رقبای قدیمی؛ ترکیه و یونان
  سرنگونی هواپیمای جاسوسی نظامی آمریکا
  فرود اضطراری هواپیمای مسافربری در رومانی
  لهستان، اتحادیه اروپا را متهم کرد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31038صفحه نخست » اخبار ویژهشنبه، 11 خرداد 1398 - 13:02
با مشارکت ایران، فلسطین، سوریه، عراق و الجزایر/
همایش روز جهانی قدس در بلغارستان برگزار شد
آنتون دونچف نماینده پارلمان ملی بلغارستان در این همایش به روابط روبه گسترش دوجانبه در همه زمینه‌ها میان کشورش و فلسطین اشاره کرد و از بازدید نخست وزیر و رئیس جمهوری بلغارستان از رام اله به عنوان نمونه‌ای از این روابط یاد کرد.
  

همایشی به مناسبت روز جهانی قدس روز پنج شنبه با حضور جمعی از سفیران و دیپلمات‌های خارجی مقیم، نمایندگان پارلمان، شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، دینی، علمی و رسانه‌ای در بلغارستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، این نشست با مشارکت سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران، فلسطین، سوریه، عراق و الجزایر و با استقبال قابل توجه مدعوین برگزار شد. در این همایش سفیران ایران و فلسطین در بلغارستان، نماینده پارلمان بلغارستان و رؤسای جوامع سوری و لبنانی مقیم این کشور سخنرانی کردند.

سید محمد جواد رسولی سفیر ایران در بلغارستان در این رویداد روز جهانی قدس را ابتکاری هوشمندانه از سوی امام خمینی (ره) و در جهت عدم فراموشی و مقابله با به حاشیه راندن موضوع فلسطین عنوان کرد و افزود که پس از گذشت حدود ۴۰ سال به فرصتی وحدت بخش برای مقابله با اشغالگری، آپارتاید، قتل عام، تفرقه افکنی و بحران آفرینی رژیم غاصب صهیونیستی در جهان تبدیل شده است.

وی به جنایات و اقدام‌های غیر انسانی رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین اشاره کرد و ادامه داد که این رفتار غاصبانه مغایرت کامل با قوانین و مقررات بین المللی و مصداق نقض حقوق بین الملل و قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل از سوی رژیم اشغالگر قدس است.

سفیر ایران در صوفیا، کشتار مردم غیر نظامی، آواره سازی، آپارتاید، تخریب اموال و خانه‌های مردم فلسطین را مطابق مواد ۷ و ۸ اساسنامه دادگاه کیفری بین المللی از مصدایق جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی، گسترش شهرک سازی از سوی رژیم صهیونیستی را مغایر قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت عنوان کرد.

رسولی همچنین اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و اقدام آمریکا در شناسایی این موضوع را مغایر قطعنامه‌های ۴۷۶ و ۴۷۸ شورای امنیت، حضور اسرائیل در بیت المقدس شرقی را مصداق اشغال نظامی، اشغال بلندی‌های جولان و اقدام اخیر و یکجانبه آمریکا در شناسایی حاکمیت رژیم اشغالگر قدس بر آن را مغایر قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت و مصداق نقض سیستماتیک حقوق بین الملل برشمرد.

سفیر ایران در بلغارستان یادآورشد که طرح موسوم به معامله قرن با توجه به تحلیل رفتار تاریخی آمریکا و رژیم صهیونیستی، چیزی جز در جهت نابودی کامل آمال و آرزوی مردم فلسطین و برای حمایت یکجانبه از رژیم صهیونیستی است.

وی به تجربه دو الگوی متفاوت از سوی مردم فلسطین شامل مقاومت و مذاکره اشاره کرد: توضیح داد که مقاومت در فلسطین یک فرهنگ و بخشی جدایی ناپذیر از هویت ملی مردم فلسطین و تنها راه نجات آنها است.

رسولی همچنین ضمن اعلام همبستگی کامل جمهوری اسلامی ایران با آرمان ملت فلسطین، بار دیگر مسئولیت جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد را در پایان دادن به اشغال سازمان یافته سرزمین فلسطین و قدس شریف و کمک به مردم این سرزمین در تعیین سرنوشت خود و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی بیت المقدس را مورد تاکید قرار داد.
بر اساس این گزارش، حمد المذبوح سفیر فلسطین در بلغارستان نیز با تشکر و قدردانی از سفارت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری چنین همایشی و اهمیت آن برای ملت فلسطین، از آن به عنوان اقدامی در جهت نشان دادن مظلومیت فلسطینی‌ها و آگاه سازی افکار عمومی در خصوص واقعیات قدس نام برد.

وی اقدام ترامپ را در شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را به مثابه اهدا یک شهر با قدمت ۵ هزار سال به رژیمی که تنها ۷۵ سال قدمت دارد، دانست.

سفیر فلسطین همچنین با خطاب قرار دادن آمریکا و اسرائیل به عنوان «پسر بچه ها» (با توجه به قدمت کم آنها) تاریخ ایالات متحده را نیز تنها ۲۷۰ سال دانست!! وی درباره طرح موسوم به معامله قرن، با تأکید بر کلمه «معامله» بیان داشت که ترامپ روابط بین الملل را از زوایه دید یک تاجر می بیند که به خریدو فروش می‌پردازد.

سفیر فلسطین همچنین ضمن اعلام تحریم کنفرانس آتی بحرین از سوی فلسطین، از کشورهای دیگر نیز خواست تا در این نشست شرکت نکنند.

وی تأکید کرد که لازمه هرگونه بحث و گفت وگو درباره موضوع فلسطین پایان دادن به اشغالگری و پیروی از حقوق بین الملل از سوی رژیم اسرائیل است.

همچنین آنتون دونچف نماینده پارلمان ملی بلغارستان در این همایش به روابط روبه گسترش دوجانبه در همه زمینه‌ها میان کشورش و فلسطین اشاره کرد و از بازدید نخست وزیر و رئیس جمهوری بلغارستان از رام اله به عنوان نمونه‌ای از این روابط یاد کرد.

وی با تاکید بر لزوم همزیستی مسالمت آمیز در منطقه ادامه داد که بلغارستان از دولت مستقل فلسطین با مرزهای قبل از ۱۹۶۷ و به پایتختی بیت المقدس شرقی حمایت می‌کند.

محمد ابراهیم رئیس جامعه سوری‌های مقیم بلغارستان نیز با قدردانی از ابتکار امام خمینی (ره) در نامگذاری آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز قدس افزود: روز قدس تنها به لحاظ جفرافیایی به فلسطین نمی‌نگرد بلکه سرنوشت مردم فلسطین را مد نظر دارد.

ابراهیم، رژیم صهیونیستی را مسئول بی ثباتی کنونی در خاورمیانه دانست و درباره رفتار آمریکا گفت که ایالات متحده مانند مالک جهان رفتار می‌کند و چیزی را که متعلق به او نیست به دیگران می بخشد (اشاره به بین المقدس و بلندی‌های جولان).

رئیس جامعه سوری‌های مقیم بلغارستان همچنین از ایران به عنوان کشور و ملتی بزرگ نام برد که در مسیر توسعه قرار دارد.

جرج ریاشی رئیس جامعه لبنانی‌های مقیم بلغارستان نیز با تقدیر از فراخوان امام خمینی (ره) برای حمایت از مردم مظلوم و بی گناه فلسطین، اقدام آمریکا را در بخشیدن چیزی که به آن تعلق ندارد را غیر قابل قبول از لحاظ بین المللی دانست.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  اردوگاه پناهندگان در یونان
  مخالفت در مونته‌نگرو با قانون نهادهای مذهبی
  پاسخ عجیب زلنسکی درباره مکالمه با ترامپ
  فرود اضطراری هواپیمای مسافربری در رومانی
  سرنگونی هواپیمای جاسوسی نظامی آمریکا
  لهستان، اتحادیه اروپا را متهم کرد
  رایزنی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و روسیه
  انتخابات قبرس ترک‌نشین ۲۶ آوریل
  گزارش موسسه راند کورپریشن در باره ترکیه
  سفر دو روزه رییس جمهور اوکراین به لهستان
  استعفای وزیر اسلواکی به دلیل کتک‌کاری
  روحانی:روابط ایران و روسیه به پیشرفت است
  دوئل رقبای قدیمی؛ ترکیه و یونان
  رییس‌جمهور زن در سرزمین فلسفه
  نمایش فیلم سینمایی قصر شیرین در بلغارستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار