صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 22 آبان 1398 - 22:09   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  ستاره بارسلونا اردوی کرواسی را ترک کرد
  مازاد تراز تجاری ایران و ترکیه ۱.۲۶ میلیارد
  پدرکشی در پطرزبورگ
  دیدار رایزن فرهنگی ایران از کتابخانه ملی بلاروس
  بوسنی اعضای سابق داعش را بازمی‌گرداند
  ملیت پناهجویان ساکن در یونان چیست؟
  درآمد هنگفت ترکیه از صادرات سریال تلویزیونی
  راهپیمایی ده‌ها هزار نفری در ورشو
  جدال در روابط آنکارا-بروکسل
  روسیه بدنبال جایگزیی برای ویکی‌پدیاست
  همایش بین‌المللی قداست مادری در صربستان
  سفر استاد دانشگاه سلطان فاتح به ایران
  هم‌اندیشی گسترش ترجمه و نشر آثار ایرانی
  دوسالانه آثار تصویرگری قلم طلائی صربستان
  جزئیات کشف عظیم‌ترین میادین نفتی تاریخ ایران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31004صفحه نخست » خبر اولشنبه، 4 خرداد 1398 - 16:57
به رغم مخالفت شدید قبرس و یونان انجام می شود/
تلاش ترکیه برای اکتشاف نفت و گاز در مدیترانه
وزارت خارجه آمریکا نیز اقدام ترکیه را «بسیار تحریک آمیز» دانسته و از آنکارا خواست تصمیم خود جهت آغاز حفاری در منطقه انحصاری اقتصادی قبرس را لغو کند.
  

حفاری‌های اخیر ترکیه در مدیترانه شرقی و در منطقه انحصاری اقتصادی قبرس برای استخراج گاز طبیعی واقع در 60 کلیومتری غرب قبرس از سوی چند کشور منطقه و اتحادیه اروپا با واکنش‌هایی رو به رو بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از  اعتماد، نیکوس آنستازیادس، رئیس جمهور قبرس در نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل حضور سکوی حفاری «فاتح» ترکیه را تجاوز ترکیه به قبرس توصیف و اعلام کرد این بار دولت قبرس با نگاه دقیق‌تری به بررسی وضعیت موجود می‌پردازد. به اعتقاد او فعالیت‌های ترکیه موانع غیر قابل پیش‌بینی برای ادامه مذاکرات بوجود آورده است. برای کسانی که از صلح در سایه تهدید صحبت می‌کنند از سرگیری مذاکرات مسئله قبرس نامفهوم است. این اقدام نقض آشکار قوانین بین‌المللی بوده و می‌توان این اقدام را  تجاوز دوم ترکیه به خاک قبرس توصیف کرد. حفاری ترکیه در مدیترانه از سرگیری مذاکرات مسئله قبرس را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد.

به باور نیکوزیا، هر فرد و شرکتی که در زمینه ارائه خدمات و کمک‌های مرتبط برای حمایت از اقدامات غیر قانونی سکوی حفاری عمل ‌کند، اقدام وی ناقض حقوق جمهوری قبرس، قوانین بین‌المللی و قوانین ایمنی دریایی است با توجه به قوانین اروپایی و بین‌المللی این اقدامات با عواقبی همچون حکم بازداشت بین‌المللی مواجه خواهد شد. هدف ما از سرگیری مذاکرات مسئله قبرس است ولی نقض حق حاکمیتی قبرس توسط کشتی‌های ترکیه باعث ایجاد تنش و تاخیر در حل مسئله قبرس خواهد شد. وزیر خارجه قبرس نیز اعلام کرد که نیکوزیا اقدامات دیپلماتیک خود را در پاسخ به فعالیت‌های ترکیه در این منطقه خواهد داشت.

اقدامات پیشگیرانه لازم توسط جمهوری قبرس صورت گرفته و واکنش سریع اتحادیه اروپا در راستای تائید این موضوع است. دولت به طور پیوسته با کمیسیون اروپا و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ارتباط است. نیکوزیا همچنین در حال فرایند شناسایی افراد و جمع‌آوری اطلاعات خدمه سکوی یاد شده و سه کشتی‌ حامی این سکو برای ارسال به دادگاه جهت صدور بازداشت بین‌المللی است. تحرکات ترکیه در مدیترانه شرقی سه هدف را دنبال می‌کند. ترکیه به دنبال افزایش مواضع خود در بخش انرژی قبرس، افزایش مناطق فعالیت خود و ایجاد مناطق خاکستری در آب‌های دریای مدیترانه و ممانعت از حضور فعالیت مشترک مصر- یونان و قبرس- یونان- مصر است.

خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی از اقدامات غیرقانونی ترکیه در سواحل غربی قبرس مدعی شد «ما به فوریت از ترکیه می‌خواهیم خویشتنداری خود را حفظ کرده، به حقوق قانونی قبرس در منطقه ویژه اقتصادی احترام گذارد و از هرگونه اقدام غیرقانونی که اتحادیه اروپا به طور مناسب و با همکاری کامل با قبرس به آن پاسخ خواهد داد، خودداری کند».

همچنان که انتظار می‌رفت یونان تصمیم ترکیه جهت آغاز «حفاری غیر قانونی» در منطقه انحصاری اقتصادی جمهوری قبرس را محکوم و از ترکیه خواست فعالیت غیر قانونی را سریعا متوقف کرده، حق مسلم حاکمیت جمهوری قبرس را محترم شمرده، از اقداماتی که موجب تضعیف ثبات منطقه می شود، خودداری کند و گفتگوها برای تحقق راه حلی عادلانه و پایدار برای مسئله قبرس را از سر بگیرد. به اعتقاد نخست وزیر چپگرای یونان درصورت ادامه فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز ترکیه درمنطقه شرق مدیترانه علیه این کشور تحریم اقتصادی اعمال خواهد شد. ترکیه باید به حقوق و قوانین بین‌المللی احترام قائل شود.

وزارت خارجه آمریکا نیز اقدام ترکیه را «بسیار تحریک آمیز» دانسته و از آنکارا خواست تصمیم خود جهت آغاز حفاری در منطقه انحصاری اقتصادی قبرس را لغو کند. آمریکا نگران اقدامات بی‌ثبات کننده آنکارا است. این اقدامات احتمال دارد موجب تشدید تنش در منطقه شود. این اقدام، بسیار تحریک آمیز بوده و ریسک تشدید تنش در منطقه را افزایش می‌دهد. آمریکا از هر نوع فعالیتی که می‌تواند تنش در منطقه را تشدید کند، استقبال نمی‌کند و حق قبرس در توسعه منابع انرژی خود را به رسمیت می‌شناسد. این منابع باید به طور مساوی و در چارچوب یک راه حل کلی مسئله قبرس بین دو جامعه بخش یونانی و ترک‌نشین قبرس توزیع شود. روسیه نیز نگرانی خود را در خصوص حفاری‌های ترکیه در قبرس را اعلام کرده و عمیقا نگران افزایش تنش‌ها در دریای مدیترانه است. هر گونه فعالیت اقتصادی باید با هنجارهای حقوق بین‌الملل مطابقت داشته باشد. مصر نیز بر ضرورت پایبندی کشورها به قوانین بین‌المللی تأکید و تحولات در منطقه دریایی غرب قبرس را با دقت دنبال می‌کند.

برخلاف فضای سیاسی ایجاد شده، ترکیه مدعی است آنکارا گام‌های لازم را برداشته و کشتی‌های تحقیقاتی و اکتشافی در مناطقی که بخش ترک نشین قبرس مجوز داده است، فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند. اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعتقاد دارد ترکیه ضامن و حافظ بخش ترک‌نشین قبرس در مدیترانه شرقی بوده و همه ساکنان قبرس به صورت مشترک حق استفاده از منابع انرژی در مدیترانه شرقی را دارا هستند. ترکیه به عنوان کشور ضامن، جهت دفاع حقوق مردم جمهوری قبرس شمالی تلاش کرده و هیچ سخن زوری را نمی‌پذیرد. منابع انرژی دریای اژه و مدیترانه باید پلی برای برقراری صلح، مذاکره و توسعه مشترک باشد. داشتن آینده مملو از صلح مشروط به تعیین حدود اختیارات دریایی با توافق تمام کشورهای ساحلی است. ترکیه رویکرد خود در رابطه با فلات قاره در مدیترانه شرقی را از سال 2004 تا کنون به وضوح به نمایش گذاشته است. قراردادهای محدود کننده‌ای که قبرس یونانی نشین با کشورهای منطقه به امضاء رسانده هم از لحاظ ما و هم از لحاظ ترک‌های قبرس فاقد اعتبار است. کشتی‌های حفاری و لرزه نگاری ترکیه با قاطعیت به فعالیت‌های اکتشاف و حفاری خود در محدوده‌ای که دولت در سال‌های 2009 و 2012 به شرکت نفت مجوز داده است، ادامه می‌دهند.

محمود فاضلی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  دوسالانه آثار تصویرگری قلم طلائی صربستان
  هم‌اندیشی گسترش ترجمه و نشر آثار ایرانی
  همایش بین‌المللی قداست مادری در صربستان
  روسیه بدنبال جایگزیی برای ویکی‌پدیاست
  راهپیمایی ده‌ها هزار نفری در ورشو
  درآمد هنگفت ترکیه از صادرات سریال تلویزیونی
  جزئیات کشف عظیم‌ترین میادین نفتی تاریخ ایران
  سفر استاد دانشگاه سلطان فاتح به ایران
  دیدار رایزن فرهنگی ایران از کتابخانه ملی بلاروس
  جدال در روابط آنکارا-بروکسل
  بوسنی اعضای سابق داعش را بازمی‌گرداند
  ملیت پناهجویان ساکن در یونان چیست؟
  مازاد تراز تجاری ایران و ترکیه ۱.۲۶ میلیارد
  ستاره بارسلونا اردوی کرواسی را ترک کرد
  پدرکشی در پطرزبورگ
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار