صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 11 خرداد 1399 - 16:25   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  تجارت ریلی ایران و ترکیه: ۶۳۰۰ واگن
  «اویفویر» داروی مقابله با کرونا در روسیه
  ازسرگیری مسابقات لیگ فوتبال اوکراین
  ستاره لهستان در صدر گلزنان اروپا!
  برادر آلبانیایی گرانیت ژاکا جانشین الننی
  روحانی روز ملی کرواسی را تبریک گفت
  یونان ورود برخی گردشگران را ممنوع کرد
  "یک هفته با چخوف" برگزار می‌شود
  عکس/ تصویر زیبایی از کرواسی
  روسیه ترانزیت گاز از طریق لهستان را متوقف کرد
  برگزاری لیگ فوتبال مجارستان با تماشاگر!
  مخالفت اسلوونی با طرح الحاق کرانه باختری
  قانون انتخابات ترکیه اصلاح می‌شود؟
  استقرار صدها مرزبان یونان در مرز با ترکیه
  اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست درآمریکا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30917صفحه نخست » یادداشتشنبه، 21 اردیبهشت 1398 - 18:29
نگاهی به ابطال انتخابات استانبول
احمد مرجانی نژاد
  

نوزدهمین دوره انتخابات محلی ترکیه، روز 11 فروردین ماه 1398 ، با مشارکت 84 % مردم ترکیه، جهت انتخاب  شهرداران، شوراهای شهر، روسای مناطق، برای مدت پنج سال برگزار شد. ائتلاف جمهور حزب عدالت و توسعه  و حرکت ملی حدود 51.7 % ، از مجموع آراء در ترکیه را کسب کرد، اما در کلان شهرهای استانبول- آنکارا- ازمیر- آنتالیا - آدانا - مرسین، نتیجه را به رقیب حزب جمهوری خواه خلق واگذار کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) در انتخابات شهرداری استانبول ، پس از 25 سال، نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه « اکرم امام اوغلو»، رقیب اش « بینالی یلدیریم» ، رییس مجلس، نخست وزیر سابق ترکیه از حزب حاکم عدالت و توسعه را شکست داد . کلانشهر استانبول با حدود ۱۶ میلیون جمعیت ، حدود 33 %  از تولید ناخالص داخلی ترکیه را در بردارد، به عبارتی مرکز اقتصادی ، و نیز سیاسی و فرهنگی ترکیه محسوب می شود. بخش قابل توجهی از بودجه عمومی ترکیه در این شهر به مصرف می‌رسد لذا برای هر حزبی در ترکیه، پیروزی در این شهر نقش آفرین و حیاتی است.

اعتراض حزب حاکم
حزب عدالت و توسعه مدعی است، هزاران رای ریخته‌شده به صندوق‌ها، آرای غیرمجاز بوده‌اند. در این راستا مقامات ترکیه به وجود ارتباط هایی میان یک «سازمان تروریستی» با مسئولان دفاتر رای گیری در انتخابات شهرداری استانبول پی برده اند. بر اساس این گزارش، بازرسان این پرونده به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد 43 تن از مسئولان دفاتر رای گیری در استانبول با شبکه فتح الله گولن از مخالفان سرسخت دولت اردوغان ارتباط و همکاری داشته اند. پس از پیروزی و مطرح شدن نماینده حزب جمهوری خواه خلق ترکیه به عنوان شهردار منتخب استانبول، حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان و نیز حزب حرکت ملی، به رهبری دولت باغچه لی، طی طرح شکایت ادعای تخلفات در جریان انتخابات و تاثیر آن بر نتیجه آراء ، خواستار ابطال انتخابات شدند. اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، پیروزی نامزد مخالفان در استانبول را جنایت سازمان‌یافته وفساد جدی اعلام کرد.

 شورای عالی انتخابات ترکیه نتیجه بررسی شکایت مذکور را چنین اعلام کرد  از یازده تن هیات شورای عالی انتخابات ، هفت تن ، رای به ابطال انتخابات شهرداری استانبول دادند، انتخابات مجدد در استانبول، طی تاریخ دوم تیر ماه 23 ژوئن سالجاری، برگزار خواهد شد

واکنش ها:
پس از اعلام خبر لغو انتخابات شهرداری استانبول، هزاران تن از مخالفین دولت حزب عدالت و توسعه، در محلات مختلف شهر استانبول به تصمیم کمیسیون انتخاباتی اعتراض کردند. عکس العمل های خیابانی از مناطق بشیکتاش- فری کوی ، آغاز شد و سپس به سایر مناطق استانبول گسترش یافت. رانندگان وسایل نقلیه در حمایت از معترضان ،بوق و چراغ می‌زدند. معترضان در بشیکتاش با حمل شعارهای حزب جمهوری‌خواه خلق ، "حق و عدالت" را از دولت مطالبه می کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در ملاقات با نمایندگان پارلمانی حزب حاکم عدالت و توسعه ، طی روز سه شنبه 17 اردیبهشت ماه 7 می ، ضمن ستایش از تصمیم کمیسیون انتخابات، آن را گامی مهم در جهت تقویت دموکراسی خواند و اظهار داشت: ما این تصمیم را به عنوان بهترین اقدام تلقی می‌کنیم ، عزم ما در راستای حل مشکلات درچهارچوب قانون اساسی و دموکراسی است.

اپوزیسیون ترکیه ، شیوه حزب حاکم را  دیکتاتورمنشانه خواند و عملکرد های دولت حاکم را نقض اراده مردم ارزیابی کرد. کمال قلیچ‌دار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق نیز با اشاره به این که کمیسیون انتخابات مذکور، قوانین، قوه قضاییه و عدالت را «نابود» کرده است گفت : اطمینان دارد در انتخابات جدید، نامزد این حزب بار دیگر به پیروزی خواهد رسید. انورسال آدیگوزل معاون رئیس حزب جمهوری‌خواه خلق در یک توییت به طعنه نوشته است: پیروزی بر حزب عدالت و توسعه امری است غیر قانونی ، سیستمی که اراده مرم را پایمال می‌کند و به قانون بی‌اعتناست، نه دموکراتیک است و نه مشروع. بلکه دیکتاتوری ناب است . اکرم امام اوغلو  نامزد پیروز انتخابات نیز اقدام کمیسیون انتخاباتی را محکوم کرد و گفت: این تصمیم تحت نفوذ حزب حاکم اتخاذ شده و خائنانه است. ما هرگز بر سر اصول خود سازش نمی‌کنیم. این کشور متشکل از ۸۲ میلیون فرد میهن‌دوست است که تا آخرین لحظه برای دموکراسی مبارزه خواهند کرد. وی در جمع هوادارن خود از آمادگی برای پیروزی مجدد سخن گفت.

حزب اسلامگرای سعادت، حزب خوب، حزب دموکراتیک چپ ترکیه نیز اعلام کردند که در انتخابات آتی شهرداری استانبول، از اکرم امام اوغلو، نامزد حزب جمهوری خلق پشتیبانی ، خواهند کرد.

اعتراض اروپا
اتحادیه اروپا نیز به تصمیم کمیسیون انتخاباتی ترکیه برای لغو نتیجه انتخابات محلی استانبول، به شدت انتقاد کرد و خواهان توضیح سریع مسئولین ترکیه گردید. فدریکا موگورینی ، مسئول سیاست خارجی‌ اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه ای گفت: اطمینان از یک روند انتخاباتی آزاد، منصفانه و شفاف برای هر نظام دموکراتیک ضروریست و برای رابطه اتحادیه اروپا و ترکیه محوریت دارد. گای ورهوف اشتات از اعضای ارشد پارلمان اروپا، هشدار داده است که ترکیه به سمت یک نظام دیکتاتوری حرکت می کند. هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان، تصمیم جنجالی مذکور را ، غیرقابل درک توصیف کرد. دولت فرانسه هم از ترکیه خواست که به اصول دموکراتیک، کثرت گرایی، انصاف و شفافیت احترام بگذارد.

سقوط مجدد لیره ترک

جنگ تجاری آنکارا با آمریکا ، نزاع سیاسی ترکیه با اروپا، طی سال گذشته از عوامل اصلی سقوط ارزش لیره ، پول ملی ترکیه است که منجر به بالارفتن هزینه واردات و افزایش قیمت ها می گردد. با اعلام نتیجه کمیسیون انتخابات برای برگزاری انتخابات مجدد ، ارزش لیره ترکیه مجدداً کاهش یافت. روز دوشنبه ارزش هر دلار آمریکا حدود 6 لیره ترکیه بود که روز سه‌شنبه به ۶.۱۶ رسید. افت ۱.۳ % لیر در برابر دلار، کمترین نرخ برابری پول ملی ترکیه در برابر دلار ، از هفت ماه پیش اکتبر ۲۰۱۸ تا کنون ، بوده است.

رئیس جمهور ترکیه فعلی ترکیه، آقای رجب طیب اردوغان، طی پیروزی در انتخابات شهرداری استانبول دهه 1990 ۱۹۹۰، اوج گیری در ساختار قدرت ترکیه را آغاز کرد . حزب عدالت و توسعه ، از سال ۲۰۰۲ تاکنون همواره برنده انتخابات عدیده و مختلف ، منجمله در استانبول بوده است. وی بارها اذعان داشته است که : هر کس استانبول را در دست داشته باشد، ترکیه را در دست خواهد داشت.

پیروزی مخالفان در شهرهای بزرگ به مفهوم فراهم شدن موجبات نارضایتی در حال رشد جامعه ، بویژه ساکنین شهرهای بزرگ، رو به رشد، از عملکرد حزب حاکم می باشد. در انتخابات اخیر شهرداری، بسیاری از شهرهای بزرگ، از جمله آنکارا، به نمایندگان احزاب مخالف رای دادند. حزب جمهوری‌خواه خلق برای اولین بار از ۱۹۹۴ در انتخابات شهرداری آنکارا پیروز شد. ضمن آن که نامزدهای این حزب در شهرهای استانبول، ازمیر، آنتالیا، آدانا ، مرسین، هم به پیروزی دست یافتند. شکست حزب ریاست جمهوری در دو کلانشهر استانبول و آنکارا ، نشانگر اعتراض ها ی بخشی از شهروندان ، نسبت به عملکرد حزب عدالت و توسعه،دولت اردوغان است.

از جمله معضلات داخلی ترکیه انشقاق سیاسی درون جناحی ، برخورد امنیتی با پیروان فتح الله گولن، تهدید و تحدید رسانه های گروهی، تداوم منازعات با حزب کارگران کردستان بود ضمن آن که رفتارهای چند جانبه گرانه، موضع گیری متغیر در سیاست خارجی، مناقشه با غرب، جنگ تجاری واشنگتن علیه آنکارا، موجباتی را فراهم ساخت تا اقتصاد ترکیه، که همواره برگ برنده حزب عدالت و توسعه و شخص آقای اردوغان بود، را دچار تلاطم و نگرانی ساخت.

حدود 7/1 میلیون تن از ساکنان استانبول، واجدین شرکت در رای گیری ، به دلایل مختلف در انتخابات قبلی شهرداری استانبول ، به پای صندوق های رای نرفتند، اینک تلاش حزب عدالت و توسعه برآن است که آرای مذکور را به سوی کاندید خود جذب و در انتخابات جدید شهرداری استانبول ، پیروز میدان گردد. البته چنین موقعیت و فرصتی برای نامزد حزب رقیب نیز وجود دارد .
در ارتباط با اعلام نتایج انتخابات 11 فروردین ماه 1398 31 مارس 2019 ، نزد افکار عمومی ترکیه، و شاید جهانیان ، اینک سه سئوال مطرح است که پاسخ به آن ها از سوی حکومت حزب عدالت و توسعه، تا حدی جو متشنج ترکیه را آرام نماید.

یک -  مسئولین لشگری و کشوری، بویژه، تشکیلات اطلاعاتی ترکیه ، موسوم به میت ، چرا قبلا در مورد فعالیت هوادارن فتح الله گولن در جریان انتخابات مذکور، افکار عمومی ترکیه را باخبر نساخت؟

دو- اگر در انتخابات جدید ، بن علی بینالی ییلدیریم ، نامزد حزب عدالت و توسعه پیروز گردد، آیا در قبال اعتراض احزاب اپوزسیون به رهبری جمهوریخواه خلق ، شورای عالی انتخابات ، تشکیل و رای به ابطال انتخابات جدید خواهد داد. ؟

سه -  در صورت پیروزی مجدد کاندید حزب جمهوریخواه خلق، اکرم امام اوغلو، مشروعیت، اعتبار قانونی ، اعتماد مردم ترکیه ، به حکومت حزب عدالت و توسعه - قوه مقننه- قوه قضاییه ، شخص رئیس جمهور ، آیا دچار تزلزل جدی نخواهد شد ؟

برخی صاحب نظران را باور بر آن است که جنگ حزب عدالت و توسعه ، با چنگ و دندان، در انتخابات شهرداری استانبول، به مفهوم حفظ و تداوم اعتماد مردمی در سطح کل ترکیه است . البته برخی دیگر، کل جریان انتخابات را ابزاری درراستای « نزاع برای حفظ و تداوم حکومت » تلقی و ارزیابی می کنند .

طی 30 سال اخیر، ملت و دولت جمهوری ترکیه ، در عرصه های مختلف، به موفقیت های شایسته، و ظرفیت پتانسیل توسعه دست یافتند و با خروج از حصار بیرونی ، ورود به پوسته داخلی « بزرگان» را قصد نمودند. اما طی چند سال اخیر ، مواضع دولت اردوغان، مورد خوشایند نظام سلطه جهانی واقع نگردید، لذا جهت تغییر رفتار آنکارا ، فشارهای نظامی- اقتصادی- سیاسی ، اعمال می گردد. مسلما برقراری استقلال، سعادت، عدالت ، در سرزمین همسایه، نزد ملت مسلمان ترکیه، به نفع منطقه و به سود ایران است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  بانویی مسلمان معاون وزیر خارجۀ اوکراین شد
  گفتگوی تلفنی سفیر ایران با مقام بوسنیایی
  عکس/ تصویر زیبایی از کرواسی
  مخالفت اسلوونی با طرح الحاق کرانه باختری
  برگزاری لیگ فوتبال مجارستان با تماشاگر!
  اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست درآمریکا
  استقرار صدها مرزبان یونان در مرز با ترکیه
  قانون انتخابات ترکیه اصلاح می‌شود؟
  روسیه ترانزیت گاز از طریق لهستان را متوقف کرد
  "یک هفته با چخوف" برگزار می‌شود
  روحانی روز ملی کرواسی را تبریک گفت
  «اویفویر» داروی مقابله با کرونا در روسیه
  تجارت ریلی ایران و ترکیه: ۶۳۰۰ واگن
  یونان ورود برخی گردشگران را ممنوع کرد
  ستاره لهستان در صدر گلزنان اروپا!
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار