صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 17 خرداد 1399 - 07:28   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  ۴ دلیل برای نزدیکی ناگهانی عربستان و یونان
  نمایش آثار عکاسان بوشهری در کرواسی
  ترکیه پروازها به ۶ کشور اروپایی را ازسر می‌گیرد
  تظاهرات در یونان علیه قتل جورج فلوید
  یادداشت سفیر ایران در بوسنی با عنوان یاد امام
  ریشه های تاریخی مشترک ایران و کرواسی
  جزئیات گفتگوی روسای جمهور ایران و صربستان
  کاهش صادرات گاز روسیه به ترکیه
  سالگرد ارتحال امام خمینی
  عکس/ بر سر مزار کشته شدگان سربرنیتسا
  عکس/ رواج صنایع دستی در ترکیه
  پایان عمر ظروف یکبارمصرف در یونان
  این قرن، بی‌رحم‌ترین دوره تاریخ است
  دکتر ظریف روز ملی کرواسی را تبریک گفت
  40 سال فعالیت فکری مصطفی ملکیان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30865صفحه نخست » گزارشجمعه، 13 اردیبهشت 1398 - 11:29
تئاتر در بلاروس
گروه گزارش و تحلیل
  

تاریخچه تئاتر در بلاروس
 تاریخ تئاتر در کشور بلاروس از دهه 20 قرن بیستم بر روی سن اولین تئاتر درام دولتی آغاز می شود که در ترکیب آن تک نوازان اپرا، گروه های کر و باله و ارکستر سمفونی وجود داشته است. در این تئاتر نمایشنامه های موسیقایی- دراماتیک، اپرا و باله برگزار می شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در مینسک، در سال 1917 اولین انجمن درام و کمدی ایجاد شد و در سال 1920 تئاتر دولتی بلاروس (تئاتر کنونی "یانکا کوپالا"ی آکادمی ملی) بوجود آمد.

آکادمی دولتی هنر بلاروس در سال 1945 فعالیت خود را از دانشکده بازیگری به ریاست ی. آ. میروویچ آغاز کرد. در سال 1971 این دانشکده به دلیل وارد کردن تخصص های جدید تغییر نام داد و تبدیل به دانشکده تئاتر شد.

تئاتر آزاد بلاروس شهرت جهانی دارد و روزنامه «The New York Times» نمایشنامه «Burning Doors» آن را یکی از بزرگترین وقایع تئاتر سال 2017 نامید.

سیاست های فرهنگی در حوزه تئاتر
آثار تئاتر کشور بلاروس به لحاظ سیاست های فرهنگی در راستای سیستماتیک کردن ارزش های جامعه  بلاروس، انعکاس تجربه معنوی ملت و ویژگی ها و سنت های آن است.

از جمله اقداماتی که در 5 سال اخیر در این حوزه برای بهبود فعالیت آن انجام شده است می توان به تعمیرات اساسی و تامین تئاتر "یانکا کوپالا"ی آکادمی ملی، تئاتر نوجوانان جمهوری بلاروس، تئاتر دولتی جوانان بلاروس با تجهیزات جدید صحنه، اشاره کرد.

اجرایی کردن سیاست دولتی در زمینه هنر تئاتر موجب بدست آوردن نتایج لازمه شده است:
-    ثبات روند فعالیت تئاتر در تولید منظم نمایشنامه های جدید،
-     تکمیل اعضای گروه ها توسط کادرهای هنری آماده،
-    جشنواره ها و تبادل گروه ها با کشورهای دیگر.

در برنامه سیاست های فرهنگی دولت بلاروس این امر نهادینه شده است که صحنه های تئاترها نباید فضایی برای مشتعل شدن دشمنی اجتماعی و میان ملیتی و افزایش بدخواهی و مسائل غیراخلاقی باشد.

بودجه سازمان های دولتی مرتبط با تئاتر توسط دولت تامین می شود.

بودجه دولت برای اجراهای جدید تئاتر در سال 2019 به اندازه 24 درصد افزایش یافت. ایرینا دریگا، رئیس مرکز کل مراسم فرهنگی دولتی خاص و هنر حرفه ای وزارت فرهنگ در این باره به خبرنگاران اطلاع داد.

وزارت فرهنگ سعی دارد تا از کارگردانان و بازیگران جوان حمایت کند و برای آن ها شرایط را برای خلق هنر در بلاروس مهیا کند. در سال 2018 اولین نتایج مثبت این آزمایش، دیده شد: در تئاترهای مهم کشور نمایشنامه هایی از برندگان مسابقات کارگردانی به روی صحنه رفتند و آن ها آثاری از نویسندگان جوان بودند. یکی از وقایع مهم سال گذشته، پنجمین مسابقه هنر تئاتر با عنوان "جایزه تئاتر ملی" بود.

تئاترهای کشور بلاروس
چهار تئاتر در بلاروس دارای عنوان "ملی" هستند، از جمله آن ها تئاتر بزرگ اپرا و باله است.

جمعا در بلاروس 29 تئاتر حرفه ای شامل 20 تئاتر درام و موسیقیایی، 8 مورد کودک و نوجوان و یک عنوان اپرا و باله وجود دارد.

در حال حاضر 28 تئاتر دولتی در بلاروس وجود دارد. کشور بلاروس به غیر از پایتخت، تئاترهایی در شهرهای بوبرویسک، برست، ویتبسک، گرودنا، ماگیلیوف، موزیر، مالادچنا، پینسک و اسلونیم نیز دارد.

بزرگترین تئاتر شهر مینسک، تئاتر بزرگ اپرا و باله آکادمی ملی جمهوری بلاروس است و علاوه بر آن تئاترهای زیر نیز در این شهر فعالیت دارند:
-    تئاتر درام "ماکسیم گورکی" آکادمی ملی،
-     تئاتر "یانکا کوپالا"ی آکادمی ملی،
-     تئاتر موسیقیایی آکادمی دولتی بلاروس،
-     تئاتر دولتی عروسکی جمهوری بلاروس،
-    تئاتر نوجوانان جمهوری بلاروس،
-    تئاتر- استودیوی "بازیگر سینما"،
-     تئاتر درام جمهوری بلاروس،
-    تئاتر هنر معاصر،
-    تئاتر دولتی آهنگ جوانان،
-    تئاتر درام ارتش بلاروس،
-     تئاتر دولتی جوانان بلاروس،
-     تئاتر درام جدید،
-     تئاتر "زنیچ" تک بازیگری منظوم بلاروس و غیره.

تئاتر بزرگ بلاروس بیشترین تماشاچی را در سال 2018 از آن خود کرده است. این موضوع توسط کمیته آمار ملی مشخص شد. تئاتر اپرا و باله بلاروس در میان تئاترهای پایتخت نیز محبوب ترین است و 13،9 درصد از تماشاچیان را به خود اختصاص داده است.

از میان 1075 نمایشنامه، 339 اثر از نویسندگان بلاروسی است.

تئاتر بزرگ اپرا و باله آکادمی ملی جمهوری بلاروس

در روز 25 ماه می سال 1933 تئاتر اپرا و باله با اپرای "کارمن" به ریاست خواننده بزرگ بلاروسی، لاریسا الکساندروفسکایا افتتاح شد. بلاروس در آن زمان مرکز هنر موسیقایی- درام و هنر اجرایی بدست آورد و با میراث اپرای اروپایی مانوس و وارد روند فرهنگی جهانی شد.

اولین نمایشنامه ها در سال 1933 "یوگنی آنگین" و "بی بی پیک" اثر چایکوفسکی بودند.

در سال های جنگ جهانی دوم این تئاتر به شهرهای گورکی و کاوروف روسیه منتقل شد و فعالیت هنری خود را ادامه داد و در سال 1944 پس از آزادی پایتخت بلاروس به مینسک بازگشت.
در سال 2009 این تئاتر پس از بازسازی دوباره افتتاح شد. از سال 2009 تا 2018 حدود 60 نمایشنامه در این مرکز اجرا شده است.

در حال حاضرگریدوشکو ولادیمیر پاولوویچ به عنوان مدیر کل تئاتر بزرگ اپرا و باله فعالیت دارد.  ریاست هنری آن بر عهده والنتین یلیزاریف، هنرمند ملی اتحاد جماهیر شوروی و برنده جایزه دولتی جمهوری بلاروس است.

امروزه در این تئاتر 49 دارنده مدال فرانسیسک اسکارینا، 3 دارنده نشان فرانسیسک اسکارینا، 35 هنرمند شایسته جمهوری بلاروس، 13 هنرمند ملی بلاروس، 2 شخصیت شایسته فرهنگ و هنر جمهوری بلاروس و 8 برنده جایزه دولتی فعالیت دارند. این تئاتر با بیش از 30 کشور جهان تبادل گروه های هنری دارد و 30 تفاهمنامه همکاری با بزرگترین تئاترهای کشورهای دیگر به امضاء رسانده است.

جشنواره های تئاتر در بلاروس
فعالیت تئاتری بلاروس سرشار از وقایع جشنواره ای است. از سال 1996 در برست جشنواره بین المللی تئاتر با نام "برج سفید" برگزار شد. ماگیلیوف فضایی برای همایش بین المللی تئاتر جوانان با عنوان «М@art. Контакт» است. در ویتبسک در چهارچوب جشنواره بین المللی هنرهای "بازار اسلاوها" یا "اسلاویانسکی بازار"، برنامه "دیدارهای تئاتری" برپا می شود.
 پایتخت بلاروس نیز جشنواره های زیر را میزبانی می کند:
-    جشنواره بین المللی هنر تئاتر تحت عنوان "پانوراما"،
-    جشنواره بین المللی تئاترهای دانشجویی "تئاترالنی کوفار"،
-     همایش بین المللی هنر تئاتر "تئارت"،
-    و جشنواره بین المللی تئاترهای عروسکی.

اخبار فعالیتهای تئاتری در بلاروس

روز جهانی تئاتر سال 2019 در بلاروس
روز جهانی تئاتر، یک جشن مربوط به حرفه کارمندان و میلیون ها تماشاچی تئاتر است که به ابتکار یونسکو هر ساله در روز 27 مارس برگزار می شود.

به طور سنتی، روز جهانی تئاتر در انجمن بین المللی کودکان مینسک برگزار شد. امسال در جشن سالگرد این جشنواره، گروه هایی از تئاترهای روسیه، لیتوانی، اوکراین، لهستان، استونی، لتونی و اسلوواکی (جمعا 200 شرکت کننده) گرد هم آمدند. بازیگران نوجوان تئاتر بر روی سن کاخ فرهنگ شهر، نمایشنامه های درام معاصر و داستان های عرفانی را به اجرا در آوردند.

آغاز به کار همایش تئاتر در ماگیلیوف
 این همایش بین المللی جوانان با نام «М.@rt.контакт» برای چهاردمین بار برگزار می شود. امسال 23 تئاتر از 10 کشور جهان در این برنامه شرکت کرده اند.

به منظور بحث و گفتگو درباره نمایشنامه ها، منتقدانی از نسل های مختلف به این مراسم دعوت شده اند. یک مرکز مطبوعاتی جوانان نیز برای بررسی برنامه، کار با تماشاچیان و ارتباط با شرکت کنندگان و میهمانان و همچنین آماده سازی مطبوعات و فعالیت در شبکه های اجتماعی در نظر گرفته شده است.

یکی دیگر از برنامه های روز جهانی تئاتر، شرکت هنرمندان جوان از 8 کشور جهان در همایش تئاتری با نام "گامها" در مینسک است. پنجمین همایش "گام ها" در روز 25 مارس در کاخ فرهنگ مینسک افتتاح شد و بیش از 200 شرکت کننده داشت. ساکنین پایتخت بلاروس و میهمانان توانستند تا روز 28 مارس اجراهایی را از گروه هایی از بلاروس، روسیه، لیتوانی، اوکراین، لهستان، لتونی و اسلوواکی تماشا کنند. ده نمایشنامه به منظور مسابقه و یک مورد خارج از مسابقه به هیئت داوران ارائه شد.

در روز جهانی تئاتر، برندگان جایزه "طاووس کریستال" معرفی شدند.

اهدای این جایزه، یکی از قدیمی ترین مراسم در تئاترهای بلاروس است و برای بیست و هفتمین بار برگزار شد.  این جایزه از آن الکساندر پارفنوویچ، هنرمند شایسته بلاروس از تئاتر "دونین مارتسینکویچ" استان ماگیلیوف شد. وی نه تنها صحنه های تئاتر را به تسخیر خود در آورده است، بلکه سینماپرداز فیلم های خارجی نیز می باشد. امروزه با گروه تئاتر بوبرویسک همچنان به خلق نمایش های تئاتر می پردازد.  تامارا گاریاچوا، هنرمند تئاتر عروسکی گومل نیز در فهرست برندگان جوایز قرار دارد و دارنده "فرشته کریستال" شد.

تئاتر مشترک بلاروس و استونی " دیدن فیل صورتی" به مناسبت این روز در مینسک به نمایش در می آید. این نمایشنامه مربوط به پروژه بین المللی تئاتر با نام HomoCosmos
برای اواخر ماه آوریل بر روی صحنه فضای جدید HIDE در نظر گرفته شده است.

موضوع اصلی این نمایشنامه افول شخصیت و تخریب آن است. این اثر نه تنها یک کمدی ساده، بلکه نوعی درام تخیلی نیز است که در آن موضوعات پیچیده ای چون تنهایی، گرایش به عشق و افسردگی مطرح می شوند.

تئاتر یانکا کوپالای آکادمی ملی به همین مناسبت یک برنامه فرهنگی و آموزشی راه اندازی کرد. این تئاتر در آستانه صدمین فصل خود مرزهای آکادمی را با چنین برنامه ای گسترش می دهد. اولین دیدار آن با گنادی آفسیانیکوف، هنرمند ملی اتحاد جماهیر شوروی و بلاروس است. ماراتون جشن دو هفته ای و داستان های کوپالا به مناسبت روز جهانی تئاتر نیز از شب نشینی هنری آغاز شد. تماشاچیان این امکان را دارند که با گروه تئاتر و مسئول نمایشنامه "دو روح" و "رادیوا پرودوک" به بحث و گفتگو بپردازند.

از میان مخاطبان تئاتر بزرگ بلاروس30٪ خارجی هستند.
به گفته سوتلانا کازولینا، معاون مدیر کل تئاتر بزرگ اپرا و باله بلاروس تماشاچیانی از ده ها کشور به صورت منظم به این تئاتر می آیند. موارد زیر را می توان در ردیف ده کشوری نام برد که در صدر قرار دارند: آلمان، ایتالیا، بلژیک، فرانسه، روسیه، اوکراین، آمریکا، کانادا، مکزیک، اتریش. در سال های اخیر در تئاتر بزرگ بیش از 50 نمایشنامه جدید و حدود 90 اجرا انجام شده است. ماه دیگر اثری با نام "خفاش" از ایوگان شاترائوس به روی صحنه می رود.

پر مخاطب ترین سالن های تئاتر بلاروس معرفی شدند.
این موضوع توسط کمیته آمار ملی مشخص شد. در سال گذشته 1783200 نفر از تئاترهای بلاروس بازدید کردند. در شش تئاتر برتر، سه مورد از مینسک و سه مورد از مناطق هستند.

طبق اطلاعات این کمیته، تئاتر بزرگ اپرا و باله آکادمی ملی بلاروس با 247200 بازدید کننده در رده اول قرار دارد.

جایگاه دوم (با 136100 نفر) به تئاتر موسیقیایی آکادمی دولتی بلاروس و مقام سوم (با 94700 نفر) به تئاتر استان گردودنا اختصاص دارند.

تئاتر درام استان گومل، تئاتر "یانکا کوپالا"ی آکادمی ملی و تئاتر درام وکمدی "و. ای. دونین مارتسینکویچ استان ماگیلیوف در ردیف های بعدی ایستاده اند.

جمعا در بلاروس 29 تئاتر حرفه ای شامل 20 تئاتر درام و موسیقیایی، 8 مورد کودک و نوجوان و یک عنوان اپرا و باله وجود دارد.

هفته تئاتر کارخود را در موزه کوپالوفسکی از 27  مارس شروع کرد.

دیدارهای هنری و سخنرانی ها در قالب این برنامه تا 9 آوریل ادامه خواهند داشت. در این مراسم در روز 5 آوریل می توان با نیکلای پینیگین، مدیر هنری تئاتر درام اصلی دیدار داشت. به منظور حضور در تمام دیدارهای این هفته باید در سایت این تئاتر ثبت نام کرد.

پروژه تئاتر خیابانی در مینسک اجرا می شود.

هر شنبه در فصل تابستان در تقاطع خیابان های کامسامولسکایا و روالوتسیونایا موسیقی به صدا در خواهد آمد و مجسمه ها زنده می شوند. از 1 ژوئن نیز در همین مکان پروژه تئاتر "بدون سن" آغاز به کار می کند. این پروژه، جشنواره ای است که نمایش های خیابانی معاصر و تعاملات آموزشی، بازیگران با استعداد، استودیوهای هنر کودکان، تئاترها و مراکز فرهنگی، هنرمندان و نمایندگان برجسته حرفه های هنری را به یکدیگر پیوند می دهد.

اولین بار برای تبدیل شدن خیابان ها به پیاده رو برای استراحت و تفریح در سال 2012 سخن به میان آمد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  ۴ دلیل برای نزدیکی ناگهانی عربستان و یونان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار