صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 11 خرداد 1399 - 16:42   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  تجارت ریلی ایران و ترکیه: ۶۳۰۰ واگن
  «اویفویر» داروی مقابله با کرونا در روسیه
  ازسرگیری مسابقات لیگ فوتبال اوکراین
  ستاره لهستان در صدر گلزنان اروپا!
  برادر آلبانیایی گرانیت ژاکا جانشین الننی
  روحانی روز ملی کرواسی را تبریک گفت
  یونان ورود برخی گردشگران را ممنوع کرد
  "یک هفته با چخوف" برگزار می‌شود
  عکس/ تصویر زیبایی از کرواسی
  روسیه ترانزیت گاز از طریق لهستان را متوقف کرد
  برگزاری لیگ فوتبال مجارستان با تماشاگر!
  مخالفت اسلوونی با طرح الحاق کرانه باختری
  قانون انتخابات ترکیه اصلاح می‌شود؟
  استقرار صدها مرزبان یونان در مرز با ترکیه
  اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست درآمریکا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30852صفحه نخست » گزارشسه شنبه، 10 اردیبهشت 1398 - 22:39
چرایی مقابله آمریکا با سپاه پاسداران
دراگانا تریفکویچ
  

چرا آمریکا تا این حد به مقابله با ایران می پردازد؟

به رسمیت شناختن بلندیهای جولان بعنوان بخشی از کشور اسرائیل توسط آمریکا یکبار دیگر بعنوان نشانه ای از زیر پا گذاشتن حقوق بین الملل بشمار می رود . اینبار ترامپ پا را از این هم فراتر گذاشت . تا حالا سابقه نداشته آمریکا سازمان رسمی نظامی یک کشور را در لیست سازمانهای تروریستی بگنجاند . چند روز پیش در نشریه آمریکایی "وال استریست ژورنال" نمایندگان دولت ترامپ اعلام کردند که دولت آمریکا قصد دارد سپاه پاسداران انقلاب ایران را بعنوان یک سازمان تروریستی معرفی کند . از لحظه ای که این موضوع علنا مطرح شد هم در بین محافل رسمی در آمریکا و هم درون ایران واکنشهای منفی شدیدی علیه مواضع ترامپ در قبال سپاه پاسداران انقلاب ایران اتخاذ شد . این در حالی است که در دوران اوباما ، دولت آمریکا تلاش فراوانی انجام داد تا با ایران به توافقات مهمی برسد و تنش سیاسی دو کشور کاهش یابد اما در عهد ترامپ رقابت و مسابقه شدیدی بین مقامات رسمی کاخ سفید برای ضدیت با ایران در گرفته است .

ترامپ در مصاحبه با " فاکس نیوز " در سال 2017 علنا گفته بود که ایران یک کشور تروریستی شماره یک در جهان محسوب می شود . البته ترامپ هیچ استدلالی را برای اثبات ادعایش علیه ایران ارائه نکرده است . وقتی صحبت از تروریسم به میان می آید مفهومش این است که سازمانی علیه کشوری دست به اقدامات ضد حقوقی می زند و هدفش ایجاد رعب و وحشت و بی ثباتی در کشور هدف می باشد . اگر کشوری مثل آمریکا می خواهد نیروی نظامی مانند سپاه پاسداران انقلاب ایران را تروریستی بخواند باید حتما ادله خود را هم ارائه کند . آیا سپاه ایران به کشوری حمله کرده که بر چسب تروریستی به آن می زنند؟ پاسخ کاملا منفی است . اما از طرفی اگر بخواهیم سیاست خارجی آمریکا را تجزیه و تحلیل کنیم می شود به راحتی متوجه شد که آمریکا در دهه های اخیر بارها و بارها به کشورهای مختلف دست به تجاوز نظامی زده است . ترامپ در جمع رهبران جهان در سازمان ملل گفت که ایران دست به گسترش ترس و وحشت و مرگ در خاورمیانه زده است .

تناقض در گفتار  و رفتار آمریکا کاملا مشخص است . دامنه اقدامات ضد ایرانی ترامپ به همین جا محدود نمی شود بلکه وی سال گذشته از توافقنامه هسته ای برجام خارج شد . این در حالی است که دولت اوباما به نمایندگی از طرف آمریکا به همراه 5 قدرت جهانی با ایران چنین موافقت نامه ای را امضاء کرده بودد .

قطعا اگر آمریکا به برجام پایبند می ماند می توانست در عرصه های دیگر با ایران نیز کنار بیاید . طرف 1+5 متعهد شده بودند که در قبال محدود سازی فعالیت های هسته ای در ایران ، تمامی تحریم های بین المللی را علیه ایران ملغی کنند . جالب اینکه آمریکا نه فقط خود از برجام خارج شد بلکه سایر کشور های عضو 1+5 را هم ترغیب به خروج از برجام می نماید .

از طرفی طی سالهای گذشته متحدین اصلی آمریکا در خاورمیانه یعنی عربستان سعودی و اسرائیل کوشیدند تا در ایران نا امنی ایجاد کنند . این سوال را باید مطرح نمود که آمریکا به چه دلیل عملا به تحریک ایران می پردازد .

روابط ایران و آمریکا با پیروزی انقلاب اسلامی دچار تنش شدید شد . این در حالی بود که در عهد شاه ایران ، روابط راهبردی بین تهران و واشنگتن حاکم بود ولی شاه یک رژیم دیکتاتوری در ایران بر قرار کرده بود . دولت شاه تحت حمایت آمریکا یک ارتش قدرتمند تشکیل داده بود ، و با سازمان امنیت سرکوبگر خود توانست مدتها بر ایران حکومت کند . اقدامات حکومت دیکتاتوری شاه موجب نارضایتی اجتماعی در ایران شد و همین امر منجر به پیروزی انقلاب گردید .

ایران کشوری است که صاحب منابع طبیعی بسیار فراوانی است . ایران صاحب 16% کل ذخیره گاز جهان است و 10% نفت جهان در ایران قرار دارد . به همین دلیل آمریکا خیلی علاقه مند است " همکاری های راهبردی " با ایران داشته باشد مشروط بر این که ایران زیر بار استعمار آمریکا برود . اما پیروزی انقلاب با زعامت رهبر شیعیان آیت الله خمینی ورق کاملا برگشت .  

سیستم نوین حکومت در ایران ترکیبی از تئوکراتی و دمکراسی است بدین صورت که در راس هرم قدرت رهبر دینی قرار گرفته شده و رئیس جمهور و نمایندگان مجلس با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند . آمریکا کاملا ایران را از دست داد و دیگر توان تاثیر گذاری بر ایران و منابع طبیعی اش را ندارد . اما آنچه که باعث شد آمریکا به هیچ وجه ایران را نبخشد بخاطر ماجرای گروگانگیری دیپلماتهای آمریکایی در سفارت آمریکا در تهران در سال 1979 بوده است . گروهی از دانشجویان در 4/11/1979 به سفارت آمریکا در تهران حمله کردند . در جریان حمله دانشجویان به این سفارت مدارک محرمانه فراوانی یافت شد که متعلق به سازمان سیا بود و همه این مدارک را منتشر کردند . 52 گروگان آمریکایی به مدت 444 روز در سفارت آمریکا در حبس بودند . نیروهای واکنش سریع آمریکا طرح آزاد سازی گروگانها را کشیدند ولی این طرح با شکست سنگین روبرو شد و بعنوان بدترین شکست نیروهای واکنش سریع آمریکا از آن یاد می شود .

روابط دیپلماتیک تهران – واشنگتن از سال 1979 تا به امروز کاملا قطع می باشد . بدنبال این تحولات آمریکا با ارسال سلاح به رژیم صدام حسین وی را وادار به حمله نظامی به مناطق نفت خیز جنوب ایران کرد . جنگ عراق و ایران 8 سال به درازا کشید. با شکست صدام در جنگ با ایران ، غرب و آمریکا وارد جنگ ویژه (جنگ نرم) با ایران شدند و از همه ابزارهای سیاسی – اقتصادی و رسانه ای علیه ایران بهره جستند و ایران را در محاصره کامل اقتصادی قرار دادند .

آمریکا قصد داشت در چند سال گذشته به ایران حمله نظامی کند اما طولانی شدن جنگ در سوریه طرح حمله نظامی آمریکا به ایران را غیر قابل اجرا نمود . البته قوای مسلح در ایران از اقتدار بالایی برخوردار هستند و به هیچ وجه تسلیم مطامع آمریکا نمی شوند .

به همین دلیل است که امروز شاهدیم آمریکا یکی از سازمانهای رسمی نظامی در ایران بنام سپاه پاسداران انقلاب را در لیست سازمانهای تروریستی قرار داده است و این اقدام آمریکا به شدت خطرناک محسوب می شود . ایران هم دست به اقدام متقابل زد و ارتش آمریکا را در لیست سازمانهای تروریستی قرار داد.

نیروهای مسلح در ایران دارای نیم میلیون سرباز و افسر و 350 هزار نیروی احتیاط هستند . سپاه پاسداران بعنوان نیروی مخصوص و زبده بحساب می آید . نیرویی که ماموریتش حفاظت از ارزش های انقلاب ایران است . سپاه پاسداران دارای 125 هزار نیرو در قالب نیروهای زمینی – دریایی – هوایی است و مستقیما تحت فرماندهی رهبر ایران آیت الله خامنه ای قرار دارد . همچنین در چارچوب نیروهای سپاه پاسداران یگانهای ویژه موسوم به نیروی قدس قرار دارد که ماموریتش اجرای عملیات ویژه خارج از مرزهای ایران می باشد . فرمانده نیروی قدس سرلشکر قاسم سلیمانی است که خواب راحت را از آمریکا گرفته است . برخی از رسانه های آمریکا ژنرال قاسم سلیمانی را خطرناکترین فرد در جهان لقب دادند . با این حال قاسم سلیمانی یک فرمانده بسیار توانا و با تجربه محسوب می شود .

یگانهای تحت فرمانده ای قاسم سلیمانی در سوریه نقش بسیار مهمی را بر عهده داشتند و آن هم مبارزه علیه داعش بود و همکاری تنگاتنگی با ارتش های سوریه و روسیه و حزب الله لبنان داشت . تروریستها در سوریه عمدتا تحت حمایت آمریکا و عربستان و اسرائیل قرار دارند . نیروهای ایرانی حتی مانع از تخریب کلیساهای مسیحیان در سوریه شدند و به دفاع از حریم کلیساها در برابر تروریستها پرداختند .

با توجه به نقش مثبت ایران در تحولات سوریه و مبارزه جدی سپاه پاسداران با تروریستها در سوریه ، قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست سازمانهای تروریستی یکنوع سوءنیت محسوب می شود . یکی از عوامل نابودی داعش در عراق و سوریه مجموعه نظامی سپاه پاسداران ایران بوده است و این سوال را می توان مطرح کرد که آیا بخاطر تلاش سپاه در نابودی داعش امروز آمریکا می خواهد از سپاه انتقام بگیرد ؟

تصمیم اخیر ترامپ علیه سپاه پاسداران با نظر مساعد پمپئو و جان بولتون همراه بود . اواخر نوامبر 2018 شورای ملی ایران – آمریکا که مقرش در واشنگتن است پیش بینی کرد که در صورت کناره گیری وزیر دفاع آمریکا  جیمس ماتیس روابط تهران – واشنگتن بشدت رو به تشنج خواهد گذاشت . اما ماتیس بدلیل اختلاف نظر عمیق با ترامپ که مایل به مذاکره با ایران بودند توسط ترامپ برکنار شدند شورای ملی ایران – آمریکا معتقد است که ترامپ قصد حمله نظامی به ایران را دارد اما الان شرایط برای حمله نظامی به ایران فراهم نیست چرا که موقیعت آمریکا در خاورمیانه تضعیف شده است . متحد اصلی آمریکا در راه اندازی جنگ علیه ایران قطعا اسرائیل می باشد . اتحاد بین ایران و عراق و سوریه و لبنان بر خلاف منافع آمریکا تلقی می شود . کشورهای یاد شده با روسیه هم متحد شدند و در نقطه مقابل اتحاد بین آمریکا و عربستان و اسرائیل در خاورمیانه تضعیف شده است .

ایران بعنوان یک کشور با سابقه تاریخی و غنای فرهنگی امروز مورد حمله رسانه ای آمریکا قرار دارد و آمریکا    می کوشد تا ایران را یک کشور تروریستی معرفی کند . البته روسیه بارها اعلام کرد که اجازه نمی دهد ایران در صحنه بین المللی منزوی شود . ترس آمریکا از ایران بخاطر حوزه تاثیر گذاری ایران بر تحولات سوریه و یمن و عراق و لبنان می باشد .

ایران ده ها سال است در برابر سیاست های آمریکا مقاومت کرده و شکی نیست که به مقاومت خود در حفظ فرهنگ و سنت بومی خود ادامه خواهد داد . اگر ترامپ به همین روند کنونی ادامه دهد و بخواهد با ایران وارد جنگ شود اوضاع بین الملل وارد مرحله بسیار پیچیده ای خواهد شد که عواقب غیر قابل پیش بینی برای آن باید در نظر گرفته شود .

این در حالی است که پیش از این هم شاهد بودیم که در بالکان ، آمریکا قصد تشکیل ارتش کوزوو را نیز داشت در حالی که ارتش کوزوو در واقع گروهی تروریستی محسوب می شود و در مقابل سازمان نظامی رسمی در ایران که به سپاه پاسداران معروف است را تروریست می نامند .  

برگردان: محمدباقر پیپل زاده

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  بانویی مسلمان معاون وزیر خارجۀ اوکراین شد
  گفتگوی تلفنی سفیر ایران با مقام بوسنیایی
  عکس/ تصویر زیبایی از کرواسی
  مخالفت اسلوونی با طرح الحاق کرانه باختری
  برگزاری لیگ فوتبال مجارستان با تماشاگر!
  اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست درآمریکا
  استقرار صدها مرزبان یونان در مرز با ترکیه
  قانون انتخابات ترکیه اصلاح می‌شود؟
  روسیه ترانزیت گاز از طریق لهستان را متوقف کرد
  "یک هفته با چخوف" برگزار می‌شود
  روحانی روز ملی کرواسی را تبریک گفت
  «اویفویر» داروی مقابله با کرونا در روسیه
  تجارت ریلی ایران و ترکیه: ۶۳۰۰ واگن
  یونان ورود برخی گردشگران را ممنوع کرد
  ستاره لهستان در صدر گلزنان اروپا!
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار