صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 11 خرداد 1399 - 15:57   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  تجارت ریلی ایران و ترکیه: ۶۳۰۰ واگن
  «اویفویر» داروی مقابله با کرونا در روسیه
  ازسرگیری مسابقات لیگ فوتبال اوکراین
  ستاره لهستان در صدر گلزنان اروپا!
  برادر آلبانیایی گرانیت ژاکا جانشین الننی
  روحانی روز ملی کرواسی را تبریک گفت
  یونان ورود برخی گردشگران را ممنوع کرد
  "یک هفته با چخوف" برگزار می‌شود
  عکس/ تصویر زیبایی از کرواسی
  روسیه ترانزیت گاز از طریق لهستان را متوقف کرد
  برگزاری لیگ فوتبال مجارستان با تماشاگر!
  مخالفت اسلوونی با طرح الحاق کرانه باختری
  قانون انتخابات ترکیه اصلاح می‌شود؟
  استقرار صدها مرزبان یونان در مرز با ترکیه
  اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست درآمریکا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30824صفحه نخست » گزارششنبه، 7 اردیبهشت 1398 - 20:50
ترکیه در سالی که گذشت
احمد مرجانی نژاد
  

طی سال گذشته، دولت حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان، در صحنه سیاست داخلی با رویدادهای مهم: برگزاری انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری،پارلمانی، کردهای مخالف ، مسلحین حزب کارگران کردستان و در عرصه سیاست خارجی نیز ، با تداوم اختلافات با غرب به رهبری آمریکا، کردهای سوریه ، قتل قاشقچی و تنش در روابط آنکارا - ریاض، مواجه گردید.

الف- سیاست داخلی:
مهم ترین رویداد داخلی ترکیه در سال گذشته، انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری و پارلمانی بود که برای اولین بار در تاریخ 96 ساله جمهوریت 29 اکتبر 1923.م ، نظام پارلمانی کمالیزم را به نظام ریاستی اردوعانیزم تغییر داد . در این نظام رئیس جمهور اختیاراتش فراتر و افزون تر گشت، علاوه بر عنوان رئیس حکومت، دولت کابینه نیز در مسند قدرت اش قرار می گیرد، ضمن آن که : انتخاب 6 عضو شورای عالی قضات ،دادستان ها ، اعلام وضعیت فوق العاده ، صدور احکام حکومتی، انتخاب کابینه بدون نیاز به رای مجلس ، از دیگر اختیارات رئیس جمهور در این نظام است.

ب- سیاست خارجی:
طی سال گذشته، فراز و فرودهای بسیار،تردید و تعلل در سیاست های خارجی ترکیه،کاملا مشهود بود. ترکیه و اتحادیه اروپا ، طی مسامحه دو جانبه، خواهان مقابله و مبادله بیش از این نبودند. آمریکا نیز به بهانه اعلام خرید موشک های اس400 روسی از سوی آنکارا، اعلام کرد که فروش جنگنده های اف35 به ترکیه را متوقف خواهد کرد. از نظر نباید دور داشت که در طول چند سال گذشته، ترکیه ، برای حفظ منافع خود، چرخش به جبهه شرق داشته است، البته اگرچه ترکیه تغییر سیاست کلان از غرب به شرق، را مد نظر قرار داده است ، اما ، آنکارا، کماکان خواهان تداوم روابط و مناسبات خود با اتحادیه اروپا و آمریکا نیز است.

1-افزایش تنش در روابط با غرب
افزایش اختیارات نظام ریاستی اردوغان ، سرکوب مخالفان ، موجبات تشدید انتقاد های اتحادیه اروپا از حکومت آنکارا گردید و در پی آن پارلمان اروپا رای به تعلیق مذاکرات ترکیه با اتحادیه اروپا را داد . از منظر برخی از تحلیلگران اروپایی در خصوص مسائل ترکیه، انتقادهای تند اروپا به اردوعان ، زیاد نگران کننده نیست، ترکیه عضو قدیمی و صادق ناتو است، امنیت اروپا نیز به ناتو وابسته است، ضمن آن که ترکیه از لحاظ اقتصادی به متحدان غربی، به ویژه اروپا ، وابسته و متکی است، لذا همواره در پشت پرده، به مصالحه و تخفیف تنش با آنکارا ، توصیه می شود. در سال گذشته ، روابط آنکارا با متحد راهبردی اش،واشنگتن، نیز با چالش هائی روبرو شد، از جمله، در : اعلام خرید سامانه دفاع موشکی اس 400روسیه، از سوی آنکارا - حمایت واشنگتن از نیروهای مسلح کرد سوری « مدافع خلق » - عدم استرداد فتح الله گولن به ترکیه- انتقال سفارت اسرائیل به بیت المقدس شرقی – دفاع اردوعان از رئیس جمهور ونزوئلا – بازداشت منتهی به آزادی کشیش« رابینسون » - اعلام جرم علیه کارمند محلی کنسولگری آمریکا به اتهام ارتباط با شبکه گولن- تداوم تحریم های ج.ا.ایران ، موجباتی فراهم ساخت تا دونالد ترامپ، ضمن تهدید اردوعان ، به تحریم هایی علیه حکومت آنکارا مبادرت ورزد. . البته ترکیه ، اقدامات دولت ترامپ را به مثابه تهدیدی علیه خود تلقی نمود و تلاش کرد به جبهه شرق متمایل گردد، لذا روابط اش با روسیه، ج.ا.ایران، چین، را گسترش داد . ضمن آن که ترکیه به فکر جایگزینی ارز دیگری به جای دلار است تا بیشتر با جبهه شرق همکاری کند.

2- بحران سوریه
سیاست خارجی ترکیه طی سال 1397، کماکان درگیر با مسائل مستقیم و غیر مستقیم ذی ربط با سوریه بود. پس از استیلای گروه های کرد مسلح« ی.پ.ک» و« پ. ک.ک»بر منطقه شرق فرات ، باور دولتمردان ترکیه آن است که مسلحین مذکور قصد دارند با رسیدن به دریای مدیترانه و طی کمک برخی دول خارجی ، طرح راه اندازی« دولت مستقل اکراد»را تحقق بخشند. طی نشست های مختلف منطقه ای، مسائل و نگرانی های ترکیه و کشورهای در گیر، به دور از برنامه های مد نظر آمریکا، مطرح و بررسی گردید . در نشست چهار جانبه استانبول،کشورهای : ترکیه، فرانسه ، آلمان، روسیه، شرکت داشتند و ازج.ا. ایران دعوت بعمل نیا مد. عنوان گردید که نشست مذکور در رابطه با منافع مشترک مسکو و اروپا با ترکیه بود. در نشست آستانه نیز شرکت کنندگان ، ضمن تاکید بر اتحاد و تمامیت ارضی سوریه اعلام کردند: حضور نیروهای آمریکائی تاثیر منفی برحل مشکلات سوریه دارد . طی بیانیه پایانی نشست تهران ، با حضور ترکیه و روسیه، شهریور ماه اعلام گردید: حل و فصل بحران سوریه، بدور از راه حل نظامی، باید از راه حل سیاسی و دیپلماتیک، رفع گردد. هم چنین در خصوص کاهش تنش در ادلب ، اعلام گردید که موضوع ادلب درچهارچوب توافقنانه آستانه بررسی گردد. در نشست سوچی بهمن ماه با شرکت مسکو - آنکارا- تهران، بر پاکسازی ادلب از تروریست ها ، حفظ تمامیت ارضی سوریه، کنترل سوریه از سوی حکومت مرکزی ، تاکید گردید.

3- تنش با عربستان سعودی
بعد از فروپاشی امپراتوری عثمانی ، رهبری جهان اسلام، مطرح و همواره به صورت رقابتی بین کشورهای اسلامی منطقه ، جریان داشت. مجادله رقابتی ، پس از بهار عربی بیداری اسلامی ، از سوی آنکارا و ریاض ، درکشور هایی نظیر: لیبی- تونس- مصر- سوریه، تشدید یافت. با قتل روزنامه نگار واشنگتن پست در نمایندگی سیاسی عربستان سعودی در استانبول، ترکیه فرصت را غنیمت شمرد تا با حمله همه جانبه تبلیغی، سیاسی، عربستان را تضعیف نماید. چنین روندی اگر چه با عث آغاز تنش در روابط آنکارا - و ریاض گردید ولی به قطع روابط میان این دو کشور منجر نشد. مدیریت خردمندانه اردوعان مانع از بحرانی شدن روابط این دو متحد شد. رئیس جمهور ترکیه، با احترام به شخص سلطان، اتهام را فقط متوجه شخص « محمد بن سلمان» ، نمود. در واقع، سیاست های خارجی حکومت های آنکارا و ریاض، ایدئولوژیک محور است، لذا در رابطه با اوضاع اجتماعی و سیاسی کشورهای : مصر - بحرین- یمن- سوریه - قطر و... ، هم عقیده نیستند . اگر چه آنکارا و ریاض ، در راستای منافع شان، گاه متحد نمایی می کنند، اما عربستان و ترکیه دو رقیب منطقه ای هستند و ریاض از قدرتمند شدن آنکارا در منطقه هراس دارد .

ج - اکراد، معضل سیاست داخلی و خارجی ترکیه
پس از تاسیس جمهوری ترکیه که طی همکاری بسیاری از هموطنان کرد آن کشور تحقق یافت، افکار و سیاست های نژاد گرایانه ، تصمیم های غلط برخی رهبران احزاب ترکیه، محرومیت های اجتماعی مناطق کرد نشین، دسایس اجانب ، و بعد ها، سقوط رژیم پهلوی در ایران، جنگ هشت ساله و سقوط رژیم بعثی عراق، وضعیتی را فراهم ساخت تا گروه های کرد در منطقه عراق- سوریه- ترکیه- ایران ، ضمن تقویت مالی ، تسلیحاتی خود، در مخالفت با حکومت های مرکزی، به قیام مسلحانه ، تاسیس جمهوری های خود مختار کرد بپردازند. اخیرا با منتفی شدن استقلال کردهای عراق، یکی از نگرانی های ترکیه رفع شد، البته به مناسبت هایی ترکیه در کوهستانهای اقلیم کردستان عراق، اقدام به اشغال اراضی عراق ، بمباران هوایی مواضع حزب « پ .ک . ک» می کند. اما، اینک ،کردهای سوریه بزرگترین مشکل و چالش امنیتی سیاست های داخلی و خارجی ترکیه ، محسوب می شوند. ترکیه به هیچ وجه خواهان ایجاد یک اقلیم خودمختار دیگر توسط کردها در سراسر مرز جنوبی خود نیست. بنابراین به غرب رودخانه فرات حمله کرد تا اولا: ارتباط مناطق کردنشین را قطع کند ثانیا : قدرت خود را نشان دهد. فعلا، شرق فرات، در دست کردهای سوریه است ، ترکیه آنها را تروریست خطاب و برای خود یک تهدید امنیتی تلقی می کند. در سال جدید هم ، معضل اکراد مسلح،در داخل و خارج عراق، سوریه، ایران یکی از مهم ترین مشکلات سیاست داخلی و خارجی ترکیه را تشکیل خواهد داد، البته شاید سیاست های خردمندانه اردوعان ، طی همکاری روسیه- ج.ا.ایران- عراق ،بتواند مرهمی بر این زخم کهنه و درمانی موقت ، پدید آورد.

منابع:
دکتر رضا صولت ،آینده سیاست داخلی ترکیه دکتر افشار سلیمانی، چالش‌های داخلی و خارجی اردوغان پروفسور نادر انتصار، بررسی پیامدهای داخلی و خارجی اعتراضات ترکیه هادی زرگری، چالش های سیاست خارجی ترکیه وهاب پورپیمان، تناقض های موجود در سیاست خارجی ترکیه منتشره در وبگاه خبری ، تحلیلی مرکز بین المللی مطالعات صلح IPSC
 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  بانویی مسلمان معاون وزیر خارجۀ اوکراین شد
  گفتگوی تلفنی سفیر ایران با مقام بوسنیایی
  عکس/ تصویر زیبایی از کرواسی
  مخالفت اسلوونی با طرح الحاق کرانه باختری
  برگزاری لیگ فوتبال مجارستان با تماشاگر!
  اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست درآمریکا
  استقرار صدها مرزبان یونان در مرز با ترکیه
  قانون انتخابات ترکیه اصلاح می‌شود؟
  روسیه ترانزیت گاز از طریق لهستان را متوقف کرد
  "یک هفته با چخوف" برگزار می‌شود
  روحانی روز ملی کرواسی را تبریک گفت
  «اویفویر» داروی مقابله با کرونا در روسیه
  تجارت ریلی ایران و ترکیه: ۶۳۰۰ واگن
  یونان ورود برخی گردشگران را ممنوع کرد
  ستاره لهستان در صدر گلزنان اروپا!
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار