صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 24 مهر 1398 - 10:37   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  رئیس فدراسیون بلغارستان استعفا کرد
  اسپانیا فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرد
  جشنواره فیلم لیستاپاد در مینسک
  حسین کاوازوویچ رییس العلمای بوسنی
  نقش رسانه‌ها در حمله به کردها
  عکس/پارک ملی کرکا در کرواسی
  همکاری‌های ایران و ترکیه در حوزه نسخ خطی
  عکس/ سران مذهبی سنجاک و بوسنی
  هفته فرهنگی روسیه در ایران برگزار می‌شود
  انگلیس فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرد
  آمریکا سه وزیر ترکیه را تحریم کرد
  دهلوی استاد پیشکسوت موسیقی درگذشت
  عکس/ انتخابات در لهستان
  روابط تهران و آتن ریشه در تاریخ دارد
  پیروزی مخالفان اوربان در بوداپست
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30759صفحه نخست » گزارشسه شنبه، 27 فروردین 1398 - 15:00
ورزش های ملی بلاروس
گروه گزارش و تحلیل
  

با توجه به برگزاری دومین دوره بازیهای اروپایی در تابستان سال 2019 در کشور بلاروس، بصورت گذرا به معرفی بازیهای سنتی و آیینی مردم بلاروس، می پردازیم.

آزیاروت - یک بازی سنتی با دهنه و دسته چوبی گاری اسب است. بازیکنان به طور متناوب از انتهای قوس می گیرند و با انتهای آزاد به زمین حمله می کنند (مانند ورزش پرش از روی مانع) تا از زمین بلند شوند. (از این روش برای خشک کردن یونجه و علوفه نیز استفاده می شود: به این طریق که پس از عمودی قرار گرفتن دسته چوبی گاری آن را مهار می کنند، بعد به آن چنگک های بلندی وصل می کنند و پس از آن علوفه را بر روی گاری می ریزند) ارتفاع چوب به 7 الی 8 متر می رسد.
 
کشتی گرفتن صلیبی - یک نوع از کشتی است، یادآور کشتی مدرن سبک آزاد است. کشتی گیران مجاز به گرفتن پاها، تکان دادن و هل دادن هستند. تماس کوتاه مدت دست و پا و بدن با زمین شکست نیست، برنده کسی است که حریف را از پشت به زمین می زند و دست های حریف نیز باید از هم باز باشد.
 
مبارزه کشتی کمر گیری -  نوعی از کشتی است که شبیه به کشتی روسی است. حریفان یکدیگر را از پشت سر می گیرند و سعی می کنند آنها را به زمین بکوبند. انواع سالتو زدن و هل دادن ممنوع است. برنده کسی است که دشمن را به زمین می زند.
 
گولا - یک بازی قومی قدیمی است. بازیکنان به دو گروه برابر تقسیم می شوند. تعداد بازیکنان محدودیتی ندارد. بازیکن هر تیم یک بازیکن از تیم حریف را انتخاب می کند. هر چه قوی تر باشد بهتر است تا بتواند یک گوی سنگی یا آهنی (و در بعضی جاها از چرخ ارابه نیز استفاده می شود) هل دهد. اعضای تیم مقابل تلاش می کنند تا هر چه سریعتر جلوی حرکت گوی را بگیرند و هر جا که بتوانند آن را متوقف کرده و به طرف تیم مقابل با همان روش اول برمی گردانند. هر تیمی قوی تر باشد بیشتر گوی را به طرف تیم حریف هل می دهد. بازی زمانی تمام می شود که گوی به انتهای محدوده تیم حریف رسیده باشد.

قلاب – تمرین ورزشی کششی. بازیکنان در مقابل یکدیگر بر روی صندلی می نشینند و هر بازیکن انگشت خم شده حریف مقابل را می گیرد (اغلب انگشت اشاره) و هر بازیکن طرف مقابل را به طرف خود می کشد. در این بازی مجاز هستند که با دست آزاد خود صندلی را به عنوان تکیه گاه بگیرند. برنده کسی است که با انگشت بتواند حریف مقابل را از جای خود بلند بکند و به طرف خود بکشد.

بز - یک بازی سنتی بومی است که بسیار شبیه به بازی سنتی معروف چهارده است که در تعطیلات و در اوقات فراغت بازی می کنند.
 
کالااورات (چرخ فلک روی یخ) – سورتمه سواری بر روی یخ. یک محور پایه دار محکم روی یخ به صورت عمود قرار داده می شود، بر روی آن یک چرخ سوار می کنند. به چرخ یک چوب یا میله افقی متصل می کنند سر دیگر این چوب یا میله به یک سورتمه وصل شده است به طوری که هنگام چرخیدن چرخ که بر روی محور سوار شده سورتمه متصل شده به خود را به صورت دایره ای می چرخاند. البته این چرخاندن به کمک افرادی که در کنار چرخ قرار می گیرند صورت می گیرد. معمولا برای هیجان بیشتر 2 یا سه سورتمه با شعاع برابر به چرخ متصل می کنند و بر روی سورتمه ها افراد می نشینند و حالا چرخیدن آغاز می شود. مانند چرخ و فلک، البته به صورت افقی. رفته رفته سرعت سورتمه ها در چرخیدن بیشتر می شود هر بازیکنی که بتواند مدت زمان بیشتری بر روی سورتمه بماند برنده است.
 
پاتیاگ (کشیدن) - یک بازی گروهی با انعطاف پذیری. دو گروه از بازیکنان به صورت زنجیر وار دستان خود را به شکلی که آرنج های خود را به صورت حلقه حلقه در یکدیگر قرار داده اند، تشکیل می شوند. به طوری که دو دایره زنجیره ای، شکل بگیرد. البته باید این دو زنجیره مانند دو طناب حلقه ای همدیگر را بگیرند. سپس هر گروه زنجیره ای تلاش می کند تا زنجیره دیگر را به سمت خود بکشد. هر گروه بتواند زنجیره گروه دیگر را از هم جدا کند برنده است.  
 
منابع:
فرهنگ لغت دایره المعارف ورزش و فرهنگ، جلد اول، نویسنده اصلی: گ. ای. کوکوشکین، مینسک. تربیت بدنی و ورزش. 1961. 368 صفحه.
http://sport-history.ru/physicalculture/item/f00/s00/e0000212/index.shtml
رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در بلاروس

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  عکس/ انتخابات در لهستان
  اصلاح موافقت‌نامه سرمایه‌ گذاری ایران و مجارستان
  حسین کاوازوویچ رییس العلمای بوسنی
  حزب ناسیونالیست «قانون و عدالت» پیشرو است
  راهپیمایی در اسلواکی علیه سقط جنین
  ترامپ: تحریم‌های سنگین علیه ترکیه
  پیروزی مخالفان اوربان در بوداپست
  روابط تهران و آتن ریشه در تاریخ دارد
  هفته فرهنگی روسیه در ایران برگزار می‌شود
  عکس/ سران مذهبی سنجاک و بوسنی
  انگلیس فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرد
  همکاری‌های ایران و ترکیه در حوزه نسخ خطی
  آمریکا سه وزیر ترکیه را تحریم کرد
  عکس/پارک ملی کرکا در کرواسی
  نقش رسانه‌ها در حمله به کردها
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار