صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 24 مهر 1398 - 11:27   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  تساوی کرواسی در شب صعود لهستان
  سفیر ایران انتخاب کاوازوویچ را تبریک گفت
  رئیس فدراسیون بلغارستان استعفا کرد
  اسپانیا فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرد
  جشنواره فیلم لیستاپاد در مینسک
  حسین کاوازوویچ رییس العلمای بوسنی
  نقش رسانه‌ها در حمله به کردها
  عکس/پارک ملی کرکا در کرواسی
  همکاری‌های ایران و ترکیه در حوزه نسخ خطی
  عکس/ سران مذهبی سنجاک و بوسنی
  هفته فرهنگی روسیه در ایران برگزار می‌شود
  انگلیس فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرد
  آمریکا سه وزیر ترکیه را تحریم کرد
  دهلوی استاد پیشکسوت موسیقی درگذشت
  عکس/ انتخابات در لهستان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30742صفحه نخست » یادداشتپنجشنبه، 1 فروردین 1398 - 20:33
نقش اکراد در انتخابات ترکیه
احمد مرجانی نژاد
  

انتخابات شهرداری‌ها ومجالس استانی ترکیه، سکویی برای پیروزی در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آینده می‌باشد، ضمن آن که آزمونی برای سنجش محبوبیت در ترکیه است.

برخی تحلیلگران ترکیه ای بر این باورند که سیاست‌های مغرورانه، توقع های بلند پروازانه حزب عدالت و توسعه، و نیز همراهی نانوشته کردهای مخالف حکومت ، با حزب جمهوریخواه خلق، توانست کرسی شهرداری های کلانشهر ها را از چنگ حزب حاکم درآورد. اگر چه احزاب کردی ظاهرا در قبال این موضع گیری فعلا امتیاز و سودی به دست نیاورده اند، اما توانستند به حاکمیت پیام دهند که می‌توانند گهگاه در نقش یک« بازی خراب کن» معادلات سیاسی را تغییر دهند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) در دوره اخیر انتخابات شهرداری‌های ترکیه و مجالس استانی، برخی از شرکتهای نظرسنجی،سنجش افکارعمومی ترکیه ، پیش بینی کرده بودند که احتمالاً یکی از دو ائتلاف جمهور یا ملت، می‌تواند دست‌کم 60 % آرای مردم را به دست آورده و طرف مقابل را به حاشیه براند، اما چنین نشد و نتیجه به شکلی رقم خورد که احزاب ترکیه تقریباً آرای انتخابات سال 2018 .م، را حفظ و موازنه ،تغییر چندانی پیدا نکرد. انتخابات مذکور طی روز 31 مارس2019.م، با بیش ازیک صد کشته وزخمی برگزار شد. مشارکت 85 % مردم ترکیه در انتخابات ، نشانگر تداوم تمایلات حزبی و سیاسی در زندگی شان است.

ائتلاف جمهور متشکل از حزب «عدالت وتوسعه » و« حزب حرکت ملی» بیش از 24 میلیون رای حدود 53 % آراء وائتلاف ملت متشکل از « حزب جمهوریخواه خلق» و « حزب خوب » بیش از 5/17 میلیون رای حدود 38% آراء را کسب کردند . تحلیگران سیاسی ترکیه معتقدند: از مجموع آرای کسب کرده حزب عدالت وتوسعه ، حدود 15 % آراء مربوط به اسلام گرایان ترک، 15 % برای توسعه اقتصادی و اقدامات رفاهی حزب ، حدود 10 % به پیشینه مبارزات سیاسی ، کاریزما رجب طیب اردوعان ، تعلق دارد.

این انتخابات، اولین انتخابات پس از تغیییر سیستم سیاسی ترکیه از پارلمانی به ریاستی بود، از جنبه های مختلفی مهم بود. از دست دادن آرا شهرهای مهم پیامهایی برای حزب حاکم دارد. اگرچه مشروعیت نظام ریاستی ترکیه زیر سوال نرفت و ائتلاف مذکور باعث حفظ آراء و میزان محبوبیت قبلی گردید، اما در عین حال، پس از اقتدار 20 ساله ، از دست دادن آرای پایتخت و کلان شهر های استانبول – ازمیر- آدانا، برای حزب عدالت و توسعه ، یک شکست جدی ،کاهش میزان اعتبار سیاسی، محسوب می گردد. با توجه به بودجه کلان وامکانات وسیع کلان شهر هایی که بدست مخالفین اردوعان افتاده است، می توانند در آینده نقش اساسی در تحولات سیاسی ترکیه ایجاد نماید .

موضوع مهم و با اهمیت در انتخابات مذکور این بود که یک نظام رسانه ای با تمام امکانات در اختیار ائتلاف جمهور بود، علاوه بر ده‌ها شبکه رادیویی و تلویزیونی، خبرگزاری‌ها و پایگاه های خبری، ده ها روزنامه نیز در اختیار حزب حاکم بود و به صورت شبانه‌روزی پیام‌های رهبران ائتلاف را به مخاطبین منتقل می‌کردند. اما مخالفین ، رسانه های قدرتمندی در اختیار نداشتند، امکانات رسانه ای و تبلیغاتی شان ، به هیچ وجه با ماشین عظیم تبلیغاتی احزاب عدالت و توسعه و حرکت ملی قابل مقایسه نبود. ولی با این حال، ادبیات مغرورانه و تند اردوعان، نتیجه عکس داد و تبدیل به رسانه ای برای مخالفین گردید.

قبل از برگزاری انتخابات، اردوغان گفته بود: این انتخابات مجادله برای بقای ماست.هر کس در استانبول برنده شود، برنده این انتخابات است. شهر استانبول بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه ، قطب اقتصادی و فرهنگی محسوب می شود ،بدست آوردن یا از دست دادن آرا ء این شهر به معنی مطلوب بودن یا عدم مطلوبیت وعده ها و راهبرد های اقتصادی یک حزب محسوب می شود. آرای استانبول در 25 سال گذشته متعلق به حزب عدالت و توسعه بود که با سیاستهای موفق اقتصادی به خصوص از سال 2002 .م، به محبوب ترین حزب ترکیه تبدیل شده بود. از دست دادن آرا ی استانبول برای حزب عدالت و توسعه این نگرانی جدی را دارد که برای بقای سیاسی باید نتیجه بخش ترین استراتژی های اقتصادی را در پیش بگیرد. شهرداری آنکارا نیز که طی 15 سال گذشته دراختیار حزب عدالت و توسعه بود با ، 50 % آرا ء به حزب جمهوریخواه خلق تعلق گرفت، این مساله در شکافهای سیاسی ترکیه، برخی نارضایتی های سیاسی پس از کودتای 2016 .م، ریشه دارد که اردوعان و حزب اش را به تجدید نظر در برخی سیاستها در این زمینه سوق خواهد داد.

طی چند سال اخیر، حدود 250 هزار تن از شهروندان ترکیه در سطوح و مشاغل مختلف به اتهام همکاری با گروه فتح الله گولن و مشارکت در طرح کودتای ناموفق، مورد تهدید و تحدید قرار گرفته اند، آرای منفی آنان ، با محاسبه خانواده و دوستان شان ، حداقل 2 میلیون تن ، تخمین زده می شود. اوضاع اقتصادی جاری، برخی نارضایتی ها پس از تورم 20 % و بیکاری 13 % اخیر، افزایش متوالی تورم- بیکاری بر زندگی مردم در کلانشهرها تاثیر جدی و بیشتری داشته است . حزب دموکراتیک خلق‌ها کردها ، در شهر های بزرگ کاندیدی معرفی نکرده بودند، طرفداران این حزب آرای شان را به مخالفین اردوعان، ائتلاف ملت ، دادند.

پیام‌های انتخابات:
1- ادبیات تند، تهدید و تحقیرآمیز رهبران ائتلاف جمهور، نتوانست بر اراده و ذائقه سیاسی مردم ترکیه تأثیر جدیدی بگذارد، مردم ترکیه خواهان تداوم توسعه اجتماعی و اقتصادی هستند.

2- اکراد ترکیه می‌توانند به عنوان بازی خراب کن، موقعیت و اعتبار حزب عدالت و توسعه را خدشه دار سازند. نباید اراده و خواست مردم ، حتی اقلیت مخالفین، از سوی حکومت ناچیز و نادیده گرفته شود.

3- قدردانی مردم از خدمات شهرداری های وابسته به حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم هنوز حمایت برخی از کردهای سنتی را دارد . خلق های محروم اکراد ترکیه ، از برخی مواضع و تصمیم های غلط نهادهای اقماری حزب کارگران کردستان « پ.ک.ک» نا خشنود هستند.

4- نوسانات اقتصادی ایجاد شده طی دو سال گذشته ، بویژه کاهش ارزش پول ترکیه ، یکی از اصلی ترین دلایل نارضایتی مردم است.

5- احزاب رقیب این انتخابات را پیروزی بزرگ برای خود و رفراندمی غیرمستقیم برای عملکرد و سیاست‌های دولت عنوان می‌کنند.تشکل های رقیب به ویژه حزب جمهوریخواه خلق کوشیدند تا با سوار شدن بر موج نارضایتی ها از افزایش بیکاری، تورم، بروز رکود در اقتصاد و نیز افت ارزش لیر ترکیه، دولت را مقصر این وضعیت جلوه داده و حدود دو دهه سیطره سیاسی حزب عدالت و توسعه را به چالش بکشند.

نتایج :
ترکیه در حالی انتخابات شهرداری‌ها و مجالس استانی را برگزار می‌کند که نه حزب حاکم و نه بزرگترین حزب مخالف٬ هیچ کدام در جایگاهی نیستند که به تنهایی نقش سیاسی و اجتماعی خود را ایفا کنند و به ائتلاف با احزاب دیگر ناچار شده‌اند.

برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی و ریاست جمهوری به درخواست اپوزوسیون ، مسلما عرصه رقابتهای سیاسی پس از این انتخابات وارد مراحل جدیدی می شود و حزب عدالت و توسعه تلاش خواهد کرد تا از انتخابات زود هنگام جلوگیری کند. اردوعان در سخنرانی خود پس از انتخابات گفت: این آخرین انتخابات ترکیه تا سال 2023 .م، است.

ائتلاف حزب جمهوریخواه خلق با حزب خوب و استراتژی انتخاباتی جمهوریخواه خلق با دموکراتیک خلق ها که در این انتخابات نتایج دلخواه احزاب رقیب را براورده نمود، باعث می شود حزب عدالت و توسعه برای جلب حمایت کردها و نیز ملی گراهای لائیک حزب خوب سیاستهای ملایم داخلی را در پیش بگیرد و از فشار ایجاد شده و فضای امنیتی پس از کودتای 2016 .م، بکاهد.

اولویت ثبات در جامعه ترکیه، به رغم بروز مشکلات اقتصادی، هم چنان بسیاری از ترکان به نسخه رئیس جمهوری و همراهان اش برای تداوم ثبات در کشورشان اعتماد و امید دارند.

برگ برنده حزب عدالت و توسعه ، جهت بهبود اوضاع اقتصادی که با سیاست خارجی ترکیه پیوند خورده است و مهم ترین رویکردهای سیاست خارجی اردوعان ، سوق به شرق، تقویت مبادلات اقتصادی با کشورهای مهم به خصوص چین – روسیه و نیز برخی همسایگان خود خواهد بود.موضوع سوریه در سیاست خارجی ترکیه، یکی از عوامل تأثیرگذار در انتخابات مذکور بود، اجرای عملیات جدید در سوریه، افزایش تنش‌ها با آمریکا تهدیدات ترامپ تأثیرات منفی بر شرایط اقتصادی ترکیه داشت.

منابع:
وبگاه آفتاب نیوز، به نقل از روزنامه انگلیسی« گاردین»
پایگاه خبری تحلیلی « اس .بی. اس» استرالیا
وبگاه بنیاد مطاعات قفقاز – http://www.ccsi.ir/vdciq3ar.t1aur2bcct.html

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  عکس/ انتخابات در لهستان
  حسین کاوازوویچ رییس العلمای بوسنی
  اصلاح موافقت‌نامه سرمایه‌ گذاری ایران و مجارستان
  عکس/ سران مذهبی سنجاک و بوسنی
  حزب ناسیونالیست «قانون و عدالت» پیشرو است
  راهپیمایی در اسلواکی علیه سقط جنین
  ترامپ: تحریم‌های سنگین علیه ترکیه
  پیروزی مخالفان اوربان در بوداپست
  روابط تهران و آتن ریشه در تاریخ دارد
  انگلیس فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرد
  هفته فرهنگی روسیه در ایران برگزار می‌شود
  همکاری‌های ایران و ترکیه در حوزه نسخ خطی
  آمریکا سه وزیر ترکیه را تحریم کرد
  عکس/پارک ملی کرکا در کرواسی
  نقش رسانه‌ها در حمله به کردها
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار