صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
دوشنبه، 18 آذر 1398 - 01:47   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  ترکیه طرح بالکان ناتو را قبول نکرده‌ است
  اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی در ترکیه
  رئیس‌جمهور لهستان: روسیه دشمن ناتو نیست
  قهرمان آسیا مربی سال رومانی شد
  روسیه دیپلمات بلغارستان را عنصر نامطلوب خواند
  سفر جولیانی به اوکراین و استیضاح ترامپ
  هشدار ترکیه به یونان درباره استفاده اس ۳۰۰
  هشدار در مورد وضع مهاجران در بوسنی
  سرمربی پیشین یووه در مسیر یونان
  اوکراین به معیارهای ناتو نزدیک تر می شود
  درس گرفتن ستاره بسکتبال صربستان از اشتباهات
  عکس/ بارش برف در کوزوو
  مسیحی شدن پناهجویان
  وام 10 میلیون دلاری مجارستان به ازبکستان
  چهل‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب صوفیا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30731صفحه نخست » جدیدترین اخبارشنبه، 24 فروردین 1398 - 13:35
انتشار مجله‏ ی علوم دینی «قم» در صربستان
  

 شماره‏ های 2 و 3 از مجموعه ‏ی مجلدات سال هفتم مجله‏ ی علوم دینی «قم»، از سوی مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد منتشر شد و بدین ترتیب، از آغازین سال انتشار این مجله مجموعاً 16 شماره به زیور طبع آراسته گشت.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) مجله‏ ی علوم دینی «قم» از سال 2014 میلادی رتبه‏ ی علمی-پژوهشی «ام-53» را از وزارت علوم جمهوری صربستان دریافت کرده است.  مجله‏ ی مذکور نخستین مجله‏ ی اسلام‏شناختی در کشورهای منطقه‏ ی بالکان می‏باشد که حایز رتبه‏ ی رسمی علمی-پژوهشی شد، در حالی که گزارش‏های سالیانه ‏ی رتبه‏ بندی مجلات علمی-پژوهشی در کشور یوگسلاوی سابق از چند دهه‏ ی قبل رایج بوده است.

مجله‏ ی علوم دینی «قم» در همه‏ ی گزارش‏های سالیانه‏ ی وزارت علوم جمهوری صربستان بعد از سال 2014، رتبه‏ ی علمی-پژوهشی خود را حفظ کرده است. در آخرین گزارش وزارت علوم صربستان، اعلام شده است که 10 مجله‏ ی صربستانی در حوزه‏ ی فلسفه و الهیات حایز رتبه ‏ی علمی-پژوهشی شده است که یکی از آن 10 مجله، مجله ‏ی علوم دینی «قم» می‏باشد.

بعضی از مجلات دیگر در این لیست، قدمتی بیش از هفتاد سال دارند و از مراجع مهم علمی صربستان و بالکان در حوزه‏ ی فلسفه و الهیات به حساب می‏آیند. مجله‏ ی «قم» به این معنا، جوان‏ترین مجله در لیست مذکور می‏باشد.

مجله‏ ی علوم دینی «قم»، بعد از دریافت رتبه‏ ی علمی-پژوهشی، در چند پایگاه معتبر ایندکس مجلات علمی-پژوهشی ملی و بین المللی نمایه‏ سازی شده است که از آن‏جمله می‏توان به پایگاه‏های زیر اشاره کرد:
-    ایندکس ارجاعات ملی صربستان (Serbian Citation Index)؛
-    پایگاه بین ‏المللی راهنمای مجلات دسترسی آزاد (DOAJ)؛
-    پایگاه علوم انسانی و علوم اجتماعی اروپای مرکزی و شرقی (CEEOL)؛
-    پایگاه ملی نشانگر دیجیتالی اسناد صربستان (doiSerbia).

    پایگاه ایندکس ارجاعات ملی صربستان (SCIndex)، اصلی‏ترین مرجع ملی نمایه‏ سازی مجلات علمی-پژوهشی در صربستان و کشورهای منطقه ‏ی بالکان به حساب می‏آید. این پایگاه از سوی مرکز اریابی آموزش و علم (CEES)، تحت نظارت وزارت علوم جمهوری صربستان، مدیریت می‏شود و هر سال، گزارش بیبلیومتریک کیفیت مجلات علمی-پژوهشی صربستان را منتشر می‏سازد، که این گزارش به عنوان پایه ‏ی اصلی لیست رتبه‏ بندی مجلات علمی-پژوهشی این کشور مورد استفاده قرار می‏گیرد. لازم به ذکر است که مجله‏ ی علوم دینی «قم» در آخرین گزارش بیبلیومتریک مرکز مذکور حایز بالاترین ضریب تأثیر دوسالانه (CEES IF2) در گروه مجلات علمی-پژوهشی فلسفه و الهیات شده است. مجله‏ ی «قم» بر پایه ‏ی این گزارش کمی، با 72 ارجاع ملی ثبت شده، ضریب تأثیر دوسالانه ‏ی «500/0» را به خود اختصاص داد و در صدر مؤثرترین مجلات علمی-پژوهشی جمهوری صربستان در حوزه‏ ی فلسفه و الهیات قرار گرفت.

مجلاتی که در این گزارش در رتبه‏ های دو تا چهار قرار گرفتند، به ترتیب ضریب تأثیر «381/0»، «250/0» و «197/0» را به خود اختصاص دادند. این در حالی است که باسابقه ‏ترین مجله‏ ی فلسفی صربستان به نام «تئوریا» در رتبه ‏ی چهارم قرار گرفت و 44 ارجاع ملی ثبت شده داشت. مجله‏ ی «تئوریا» از 61 سال قبل از سوی انجمن فلسفه‏ ی صربستان منتشر می‏شود و یکی از افتخارات علمی کشور صربستان در حوزه‏ی پژوهش‏های فلسفی به شمار می‏آید.

در دو شماره‏ ی جدید مجله‏ ی علوم دینی «قم»، مقالاتی از اعضای هیأت مؤسسین مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد، «معمر خلیلویچ» و «تهران خلیلویچ»، با موضوعات اختیار انسان در سنت فلسفی اسلامی و تحلیل حاکمیت دینی در اندیشه ‏ی اجتماعی جناب فیض کاشانی، و همچنین مقالاتی به زبان انگلیسی از اساتید و پژوهشگران جامعه المصطفی(ص) العالمیه حضرات حجج اسلام و آقایان قنبری، طاهری، آقامحمدی، یوسف‏زاده، شیراز حسین‏آغا و سید هدایت علی‏شاه منتشر شده است.

 همه‏ ی مقالاتی که در مجله‏ ی علوم دینی «قم» منتشر می‏شود، بر اساس نُرم‏های مدون در راهنمای مؤلفین این مجله، منطبق بر آیین‏نامه‏ های مجلات علمی-پژوهشی وزارت علوم جمهوری صربستان، به رشته ‏ی تحریر درمی‏آید. هر مقاله از سوی دو ارزیاب علمی مورد تأیید وزارت علوم صربستان و همچنین ارزیاب ادبی صربی یا انگلیسی مورد بازبینی دقیق قرار می‏گیرد. همچنین، همه‏ ی مقالات پس از طی پروسه‏ ی ارزیابی، کدهای اختصاصی نشانگر دیجیتالی اسناد (DOI) و عدد اعشاری درجه ‏بندی بین المللی (UDC) دریافت می‏کنند، که بر اساس این دو کد اختصاصی قابل دسترسی در پایگاه ایندکس‏ گذاری‏های معتبر بین‏ المللی خواهند بود. مهم‏ترین نکته این است که همه ‏ی مقالاتی که در مجله‏ ی علوم دینی «قم» به چاپ می‏رسد، به شکل تمام‏ متن، در پایگاه‏های ملی و بین‏ المللی: 1) وب‏سایت مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد، 2) ایندکس ارجاعات ملی صربستان، 3) راهنمای بین‏ المللی مجلات دسترسی آزاد، 4) پایگاه علوم انسانی و علوم اجتماعی اروپای مرکزی و شرقی و 5) پایگاه ملی نشانگر دیجیتالی اسناد صربستان نمایه‏ سازی می‏شود. بدین ترتیب، متن کامل این مقالات در دسترس محققان و اساتید، جهت مطالعه و ارجاعات علمی، قرار می‏گیرد.

 مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد از هفت سال گذشته با دو هدف راهبردی بنیادین تأسیس شده است:
-    تولید علم هویت‏ بخش دینی، متناسب با نیازهای فرهنگی و معرفتی منطقه‏ ی بالکان؛
-    مشارکت فعال در مدیریت علم رسمی در منطقه‏ ی بالکان.
    تا به حال، بیش از صد مقاله‏ ی اصیل علمی در مجله‏ ی علوم دینی «قم» تولید و منتشر شده است. مقالات مذکور توسط اسلام‏شناسان و دین‏شناسان از کشورهای صربستان، بوسنی و هرزگوین، اسلونی، مقدونیه، یونان، آلمان، انگلیس، جمهوری اسلامی ایران، اندونزی، کانادا و نیجریه به رشته‏ ی تحریر درآمده و برای هیأت تحریریه‏ ی مجله‏ ی علمی-پژوهشی علوم دینی «قم» در بلگراد ارسال شده است. دریافت رتبه‏ ی علمی-پژوهشی برای مجله‏ ی «قم» از سوی وزارت علوم جمهوری صربستان و نمایه ‏سازی مقالات منتشر شده در این مجله در معتبرترین پایگاه‏های ایندکس ملی و بین‏ المللی مجلات علمی-پژوهشی نشان می‏دهد که مجله‏ ی علوم دینی «قم» جزء عناصر مؤثر در مدیریت علم رسمی صربستان و منطقه‏ ی بالکان در حوزه‏ ی پژوهشی فلسفه و الاهیات شده و به تدریج، به نوعی «برندِ» علمی در عرصه‏ ی تولید علم دینی در منطقه مبدل می‏گردد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  مسیحی شدن پناهجویان
  عکس/ بارش برف در کوزوو
  فرهنگ‌نامه تصوف و عرفان
  درس گرفتن ستاره بسکتبال صربستان از اشتباهات
  اوکراین به معیارهای ناتو نزدیک تر می شود
  هشدار در مورد وضع مهاجران در بوسنی
  هشدار ترکیه به یونان درباره استفاده اس ۳۰۰
  قهرمان آسیا مربی سال رومانی شد
  هجوم خرس‌ها به روستایی در روسیه
  چهل‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب صوفیا
  وام 10 میلیون دلاری مجارستان به ازبکستان
  سرمربی پیشین یووه در مسیر یونان
  سفر جولیانی به اوکراین و استیضاح ترامپ
  روسیه دیپلمات بلغارستان را عنصر نامطلوب خواند
  رئیس‌جمهور لهستان: روسیه دشمن ناتو نیست
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار