صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 7 بهمن 1399 - 21:29   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  توقف فعالیت پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا)
  لاوروف:غرب نباید برای بلاروس تصمیم بگیرد
  ‌ترکیه اردوغان و آرزوهای بزرگ
  روایت‌های دختر شهید سلیمانی از پدر
  عکس/اردوغان و همسرش با سگشان لبلبی
  زلزله کرواسی و توییت سفیر ایران در زاگرب
  نمایش ترکی در سواحل روسی
  چشم‌انداز یونان برای احیای گردشگری
  گریگوری راسپوتین؛ قدیس یا شیطان
  تعطیلی نیروگاه هسته‌ای اسلوونی
  زلزله در کرواسی
  وقوع زلزله شدید در کرواسی
  روسیه یک دیپلمات بلغارستان را اخراج کرد
  پهنه ایران فرهنگی
  همکاری های آموزشی دانشگاه گلیشیم با ایران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30605صفحه نخست » یادداشتپنجشنبه، 23 اسفند 1397 - 14:08
کاهش جمعیت، چالش پیش روی یونان
گروه گزارش و تحلیل
  

 مشکلات اقتصادی، گرایش به سبک زندگی غربی و فاصله گرفتن از سنت های دیرینه، نه تنها باعث کاهش رشد جمعیت در یونان شده بلکه نگرانی شدید مسئولان یونانی را نیز برانگیخته است.

 به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، کاهش شدید رشد جمعیت یونان سرانجام باعث شد اجلاس سران احزاب سیاسی با حضور 'الکسیس چیپراس' نخست وزیر یونان برای بررسی این مشکل تشکیل جلسه داده و آن را مورد بررسی قرار دهد.

نخست وزیر یونان در این اجلاس با اشاره به ضرورت تشویق و حمایت مالی از خانواده ها برای افزایش زاد و ولد و فراهم ساختن زمینه تحصیل و ایجاد شغل برای جوانان کشور گفت: باید خانواده ها را از نظر توان مالی تقویت و حمایت کرد و دولت در نظر دارد خانواده هایی را که دارای فرزند بیشتر هستند مورد تشویق و حمایت عملی قرار دهد.

وی افزود: کشورهای اروپایی که قوانین مهاجر پذیر را آسان تر کرده اند و از توانایی مهاجران برای رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی بهره می گیرند، بخش مهمی از مشکل کاهش زاد و ولد در کشورهای خود را نیز حل کرده اند، بنابراین ما نیز در نظر داریم فرزندان مهاجرانی را که در مدارس یونان درس می خوانند، با ارائه تسهیلات، آنان را جذب جامعه یونان کرده و با اعطای شهروندی به آنان در جهت رشد جمعیت کشور گام برداریم.

نخست وزیر یونان ادامه داد: اروپا در حال پیر شدن است و شرایط نظام حاکم بر این قاره باعث شده که والدین از داشتن فرزند خودداری کنند اما تعدادی از کشورها مانند سوئد و آلمان با توجه به شرایط رشد جمعیتی خود اقدام به پذیرش مهاجران به عنوان شهروند و بدین ترتیب کاهش رشد جمعیت را جبران کرده اند و ما باید چنین سیاستی را خیلی وقت پیش اتخاذ می کردیم.
همچنین رییس حزب دمکراسی نوین یعنی دومین حزب بزرگ یونان طی سخنانی در اجلاس با اشاره به کاهش جمعیت یونان گفت: مهاجر پذیری را درست نمی دانم بلکه پیشنهاد می کنم برای داشتن هر فرزند، مبلغ دو هزار یورو به خانواده های یونانی کمک کنیم و فرزند سوم را کاملاً تحت پوشش خدمات دولتی قرار دهیم تا خانواده ها تشویق به داشتن فرزند بیشتر شوند.

'کری یاکس متسوتاکیس' افزود: مشکل اقتصادی کشور یکی از مهمترین علت کاهش جمعیت کشور است و درصورتیکه به قدرت برسیم، در نظر داریم با توسعه اقتصادی براساس نظام سرمایه داری، درآمد سرانه شهروندان را افزایش و باعث تشویق آنان به داشتن فرزند بیشتر شویم.

روسای احزاب دیگر نیز روز گذشته در این اجلاس طی سخنانی با انتقاد از رییس حزب دمکراسی نوین گفتند، نظام سرمایه داری به فکر رشد جمعیت کشورها نیست بلکه درصدد کسب و اندوختن سرمایه های خود هستند و با توجه به اینکه یونان حدود 50 سال است در جمع کشورهای سرمایه داری قرار دارد، بر اثر اجرای سیاست ریاضت اقتصادی در کشور که به خواست و تحت فشار سران نظام سرمایه داری اجرا می می شود، شاهد کاهش شدید رشد جمعیت است و نظام سرمایه داری هیج توجه ای نه در یونان و نه در هیچ کشور دیگری به ضرورت رشد جمعیت دیگر کشورها ندارند.

در این اجلاس قرار شد دستورالعمل جامعی برای تشویق و هدایت خانواده ها بسوی افزایش جمعیت تدوین شود اما دولت چپگرای 'سی ریزا' معتقد است که افزایش پذیرش مهاجران و بخصوص مهاجران تحصیلکرده، مهمترین و آسانترین راه حل مشکل است و بر ضرورت پذیشر مهاجران تحصیلکرده تاکید دارد.

کلیسای ارتدکس یونان از حدود 15 سال پیش برای افزایش پیروان خود، اقدام به ارائه کمک های مالی به خانواده هایی که بیش از دو فرزند داشته باشند کرده و بصورت ماهانه به خانواده هایی که سه فرزند یا بیشتر داشته باشند مبلغی را به عنوان مقرری پرداخت می کند.

این تصمیم کلیسای ارتدکس با اعتراض مسلمانان با جمعیتی حدود یک میلیون نفر و دومین اقلیت بزرگ یونان و نیز پیروان دیگر ادیان توحیدی مواجه شد اما تقاضا و اعتراض آنان پذیرفته نشد.

علت کاهش رشد جمعیت یونان

اتخاذ سیاست ریاضت اقتصادی بر اثر فشار نظام سرمایه داری باعث شد که از سال 2010 میلادی یعنی شروع بحران مالی در یونان، در چهارچوب صرفه جویی، خدماتی را که دولت به خانواده هایی که بیش از دو فرزند داشتند، قطع و بدین ترتیب مشکلاتی برای خانواده ها پدید آمد.

یکی دیگر از خواسته های نظام سرمایه داری برای ارائه کمک مالی به یونان کاهش نیروی کاری در ادارات دولتی و آزاد کردن بخش خصوصی برای تعدیل نیروهای خود بود که این امر باعث شد که بیش از یک سوم جمعیت جوان کشور بیکار شوند و به ناچار با استفاده از بازنشستگی پدران خود به زندگی روزمزه آن هم با مشکل، ادامه حیات دهند که این امر از یکسو باعث شد که ازدواج های کاهش یابد و از سوی دیگر زوج ها از داشتن فرزند صرفه نظر کنند.

اکنون حدود یک سوم جمعیت جوان و نیروی انسانی یونان بیکار هستند و تعداد زیادی از نیروهای تحصیلکرده این کشور که بیش از 400 هزار نفر برآورد می شوند به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت کنند که طبیعی است با اقامت و کار و نیز ازدواج با زنان دیگر کشورها دیگر از نظر آماری از جمعیت یونان خارج و به جمعیت کشور مهاجر پذیر افزوده شوند.

یکی دیگر از علل دوری خانواده ها از زاد و ولد، گذر از سنت های یونانی و روی آوردن به تجمل گرایی و زندگی غربی است.

یونان گرچه از نظر جغرافیایی در اروپا واقع است، اما از نظر سنتی بیشتر به روش و فرهنگ شرقی زندگی می کرده اما در چهار دهه اخیر روز به روز از فرهنگ سنتی خود فاصله گرفته و بسوی فرهنگ اروپای غربی روی آورده که این امر باعث شده که والدین بیشتر به فکر داشتن زندگی راحت تری باشند و از سنت دیرینه خود که داشتن خانواده بزرگ است، فاصله گیرند و حتی تبلیغات کلیسای ارتدکس یونان نتوانسته بر تبلیغات اروپای غربی قالب شود، بدین ترتیب خانواده ها از روی آوردن به داشتن فرزند بیشتر بشدت خودداری می کنند تا خود دارای زندگی بهتر و مدرن تری باشند.

نتایج بررسی موسسه مرکز ملی تحقیقات اجتماعی یونان با موضوع 'خانواده یونانی و مشکلات کاهش نرخ زاد ولد در کشور' که روز گذشته منتشر شد، نشان می دهد، کاهش جمعیت یونان از اواسط سال 2010 میلادی و اوایل سال 2011 میلادی یعنی شدت یافتن بحران مالی آغاز شد و در سال 2017 میلادی به اوج خود رسیده است.

براساس تحقیقات به عمل آمده، چنانچه رشد منفی زاد و ولد به همین روش ادامه یابد، جمعیت 11 میلیونی یونان تا سال 2035 میلادی به هشت میلیون و 500 هزار نفر خواهد رسید که صاحبنظران معتقدند که این امر برای آینده کشور مشکلات جدی در پی خواهد داشت.

براساس یافته های این موسسه تحقیقات اجتماعی، بر تعداد خانواده های تک والدینی هر روز افزوده می شود و تعداد زیادی از بانوان یونانی ترجیح می دهند که بچه دار نشوند و حتی تنها به زندگی خود ادامه دهند.

خانواده تک والدینی بدین معنی است که زنان ترجیح می دهند پس از داشتن یک فرزند از شوهران خود جدا شوند و یا حتی بدون ازدواج رسمی دارای فرزندی شوند و خود به تنهایی آنان را بزرگ کنند.

براساس یافته های موسسه تحقیقات اجتماعی یونان، سن ازدواج بانوان در یونان نسبت به گذشته افزایش بسیاری یافته، تعداد زیادی حتی بعد از ازدواج از فرزند آوری خودداری می کنند و در همین حال تعداد طلاق ها نیز به شدت افزایش یافته است.

این موسسه همچنین با بررسی یکی از عوامل مهم این رخداد در یونان اعلام کرده، افزایش شدید نرخ بیکاری به علت بحران مالی و اجرای سیاست ریاضت اقتصادی یکی از عوامل مهم کاهش رشد جمعیت و خودداری زنان و حتی مردان از ازدواج و افزایش طلاق در کشور است.

داشتن فرزند بدون ازدواج رسمی در یونان اکنون 9.4 درصد است در حالیکه در بقیه کشورهای اروپایی این رقم خیلی بیشتر است.

برای مثال بر اساس گزارش موسسه تحقیقات اجتماعی یونان، 70 درصد بانوان کشور ایسلند دارای فرزند بدون ازدواج هستند و و می توان گفت، هنوز یونانیان به خاطر داشتن فرهنگی سنتی خود که تا حدودی شبیه فرهنگ سنتی کشورهای شرقی است، به زندگی مشترک پایبند هستند و از این رو نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، اکثر زنان یونانی ترجیح می دهند که بعد از ازدواج رسمی اقدام به بچه دار شدن کنند.

براساس یافته های موسسه تحقیقات اجتماعی یونان، در سال 2008 میلادی 58.4 درصد نوجوانان بین 34 - 18 سال در منزل والدین خود زندگی می کردند در حالیکه با آغاز بحران مالی به این درصد افزوده شده بطوریکه در سال 2017 میلادی 67 درصد نوجوانان بین 34 - 18 سال مجبور هستند که با والدین خود زندگی کنند و این مموضوع سبب شده که این دسته از افراد تمایلی به ازدواج به علت مشکلات مالی و نرخ بالای بیکاری نداشته باشند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار