صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 18 خرداد 1399 - 09:10   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  احتمال درگیری نظامی یونان و ترکیه
  ۴ دلیل برای نزدیکی ناگهانی عربستان و یونان
  نمایش آثار عکاسان بوشهری در کرواسی
  ترکیه پروازها به ۶ کشور اروپایی را ازسر می‌گیرد
  تظاهرات در یونان علیه قتل جورج فلوید
  یادداشت سفیر ایران در بوسنی با عنوان یاد امام
  ریشه های تاریخی مشترک ایران و کرواسی
  جزئیات گفتگوی روسای جمهور ایران و صربستان
  کاهش صادرات گاز روسیه به ترکیه
  سالگرد ارتحال امام خمینی
  عکس/ بر سر مزار کشته شدگان سربرنیتسا
  عکس/ رواج صنایع دستی در ترکیه
  پایان عمر ظروف یکبارمصرف در یونان
  این قرن، بی‌رحم‌ترین دوره تاریخ است
  دکتر ظریف روز ملی کرواسی را تبریک گفت
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30592صفحه نخست » جدیدترین اخبارسه شنبه، 21 اسفند 1397 - 00:01
همایش «ادبیات مقاومت» در آنکارا برگزار شد
  

ادیبان ایران و ترکیه در همایش «ادبیات مقاومت» که در آنکارا برگزار شد، حکایت ایستادگی جامعه در جستجوی حق و عدالت در مقابل هرگونه اقتدار نامشروع را معنای ادبیات مقاومت عنوان کردند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همایش «ادبیات پایداری» با حضور اساتید دانشگاه‌ها، نویسندگان و اصحاب قلم ایران و ترکیه در محل برگزاری همایش‌های مؤسسه اسام (ESAM) واقع در آنکارا (پایتخت ترکیه) برگزار شد.

این همایش به همت رایزنی فرهنگی ایران در ترکیه، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و انجمن جوانان آناتولی و با حضور محمود صدقی‌زاده، رایزن فرهنگی کشورمان، علی‌حیدر حق‌سال، عضو هیأت تحریریه مجله ادبی «هفت اقلیم»، محمداسماعیل حاج‌علیان، نویسنده و استاد دانشگاه اصفهان، تیمور آقامحمدی، نویسنده و استاد دانشگاه همدان و تنی چند از اساتید و صاحب‌نظران کشور ترکیه برگزار شد.

رد پای غرب‌گرایی در ادبیات معاصر ترکیه

در ابتدای این همایش علی‌حیدر حق‌سال، نویسنده و عضو هیأت تحریریه مجله ادبی «هفت اقلیم» به عنوان رییس این همایش، به تبیین ادبیات معاصر ترکیه پرداخت و طی آن گفت: در ادبیات معاصر ترکیه شاهد گرایش جوانان به غرب و تأثیر غرب‌گرایی بر نسل جدید هستیم.

وی در ادامه با اشاره به نفوذ فرهنگ غربی در میان نسل جوان و تهدیدات فرهنگ غربی بر هویت جوانان ترک افزود: متأسفانه در ادبیات معاصر امروزی، برخی از جریان‌های ادبی مسایلی همچون سبک حیات اسلامی، مؤلفه‌های جامعه سنتی را به تمسخر گرفته‌اند و با کاریکاتوریزه کردن فرهنگ سنتی ترک‌ها درصدد ایجاد فضای تخریبی علیه آن هستند و با این روش‌های تخریبی به آداب، رسوم و ریشه‌های فرهنگی کشور حمله می‌کنند.

حق‌سال در ادامه با توجه به ضرورت توجه و مقابله با تهدیدات فرهنگ غربی و ضرورت سرمایه‌گذاری و توجه به خودباوری و داشته‌های فرهنگی جوامع شرقی افزود: آنچه هم‌اکنون جوامع شرقی به آن نیاز دارند، بازگشت به اصل خویش و تجدیدنظر در مفاهیم ادبی و سرمایه‌گذاری در ادبیات به ویژه حوزه ادبیات پایداری است.

عضو هیأت تحریریه مجله ادبی «هفت اقلیم» در پایان سخنانش با اشاره به داستان‌های داستایوفسکی، به رویکرد آن در حوزه ادبیات مقاومت اشاره کرد و گفت: به عنوان مسلمان باید به اصل خود بازگردیم و هویت اسلامی جامعه خود را احیا کنیم و در حوزه ادبیات مقاومت که یکی از شاخه‌های بازگشت به هویت فرهنگی است، سرمایه‌گذاری و توجه بیشتری کنیم. ادبیات مقاومت یکی از نمادهای اصلی بازگشت به هویت فرهنگی است که توجه به آن در عصر کنونی اهمیت فراوانی دارد.

مفهوم ادبیات مقاومت

محمد اوزگر، عضو هیأت علمی و استاد زبان و ادبیات دانشگاه بین گُل ترکیه، از دیگر سخنرانان این همایش بود که با ارایه تعریف جامعی از ادبیات مقاومت گفت: حکایت ایستادگی جامعه در جست‌وجوی حق و عدالت در مقابل هرگونه اقتدار نامشروع، فصل مهمی را در ادبیات به خود اختصاص داده است که از آن به عنوان ادبیات مقاومت یاد می‌کنیم.

استاد زبان و ادبیات دانشگاه بین گُل افزود: تمام ایدئولوژی‌های موجود در جهان به نوعی در خود و در غالب مبارزات خود به نوعی ادبیات مقاومت را می‌گنجاند؛ زیرا در بطن تمام این ایدئولوژی‌ها، مخالفت با ظلم و احیای عدالت وجود دارد. این ادبیات از هند گرفته تا آفریقا و از حماسه چاناک قلعه گرفته تا کودتای 15 جولای، دیده می‌شود.

محمد اوزگر سپس به بخش‌های مختلف ادبیات مقاومت اشاره کرد و گفتن اینکه؛ ادبیات مقاومت به دو شاخه اصلی تقسیم می‌شود، افزود: یکی از این شاخه‌ها ادبیاتی است که زمینه‌ساز مقاومت و پایداری بوده و دیگری ادبیاتی است که پس از جنبش‌های اجتماعی و مبارزات و پایداری به وجود می‌آید.

وی در ادامه با اشاره به ادبیات روس‌ها افزود: روس‌ها، تولستوی را آیینه کودتا می‌دانند؛ زیرا با وجود اینکه رمان‌های او بیست سال قبل از کودتای بزرگ در روسیه نوشته شده، پیش‌بینی اتفاقات کودتا و مقدمه‌سازی برای ایجاد آن حرکت اجتماعی را بیان کرده بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه بین گُل ترکیه همچنین با اشاره به نقش و جایگاه برخی از اساتید ادبیات مقاومت همچون محمت عاکف، خالده ادبیب، محمت اوزون، ناظم حکمت، چنگیز داغچی و سزایی کاراکوچ، گفت: این اساتید به نقش مهمی در شکل‌گیری ادبیات مقاومت و پایداری در ترکیه داشته‌اند که توانسته‌اند ادبیات مقاومت و پایداری را به بهترین شکل ممکن به نسل امروزی منتقل کنند.

اوزگر در پایان سخنانش گفت: مهم‌ترین درس ادبیات مقاومت، احیای روحیه امید در جامعه است.

ادبیات مقاومت ایران، الهام‌گرفته از قرآن

محمداسماعیل حاج‌علیان، نویسنده و استاد دانشگاه اصفهان نیز از دیگر سخنرانان این همایش بود که با ارایه تصویری از ظهور ادبیات مقاومت در ادبیات معاصر به تبیین مفهوم گسست زبان به عنوان یک تکنیک مهم در ادبیات مقاومت اشاره کرد و طی آن گفت: ادبیات مقاومت در ایران متأثر از شیوه روایی قرآن کریم، ادبیات تعذیه و نیز داستان‌های کهن اساطیری ایران‌زمین است که با الهام‌گیری از این سه منبع ارزشمند بر غنای خود افزوده است.

ادبیات مقاومت، مبارزه با بی‌اخلاقی است

احمد اورس، نویسنده و مدیر مسئول مجله ادبی «تصفیه» ترکیه، از دیگر سخنرانان این همایش بود که به ابعاد تئوری و حقیقی ادبیات مقاومت در گذر تاریخ اشاره کرد و گفت: حادثه کربلا که در صدر اسلام رخ داد، در تمام تاریخ و جغرافیای اسلام با الگوهای مشابه تکرار شده است، زیرا تمام ادیان توحیدی و نگرش‌های خداپرستانه به مبارزه علیه ستمگران و تخریب اساس ظلم می‌پردازند.

مدیر مسئول مجله ادبی «تصفیه» ادامه داد: در جامعه نیز تمام کسانی که دارای ذهنیت «امت اسلام» بودند در جبهه مبارزه علیه امپریالیسم، کاپیتالیسم و صهیونیسم قرار گرفتند. آنچه بزرگانی چون نوری پاک دیل، اردم بایزید و عصمت اوزل به قلم به رشته تحریر درآوردند، نشان می‌دهد که ادبیات مقاومت تنها جنگ نیست بلکه مبارزه بر علیه هر آنچه انسان، اخلاق، دین و باورهای او را تحت شعاع قرار می‌دهد، است.

ادبیات مقاومت محصول هویت تاریخی یک ملت است

تیمور آقامحمدی، نویسنده و استاد دانشگاه همدان هم به اهمیت معنا در خلق آثار ادبی پرداخت و ادبیات پایداری را از این حیث تشریح کرد.

وی با اشاره به نقش انسان ایرانی در خلق حماسه ادبیات پایداری گفت: انسان ایرانی ادبیات مقاومت را از داستان‌های نبردهای حق و باطل در شاهنامه و بعد از آن روی آوردن به اسلام از حادثه عاشورا الگوبرداری کرده است.

آقامحمدی گفت: انسان مدرن ایرانی بدون در نظر گرفتن ریشه‌های فرهنگی خود نظیر اسطوره‌ها و آیین‌های ملی و نیز نادیده گرفتن آموزه‌های دینی خود که پایه‌های هویتی خویش را بر آن بنا کرده است، نمی‌تواند به خلق ادبیات ایستادگی در عصر حاضر بپردازد؛ بلکه ادبیات مقاومت و پایداری محصول ریشه‌ها، باورها و هویت تاریخی یک ملت است.

فرهنگ مقاومت به جامعه انسانی حیات طیبه می‌دهد

عثمان بیرق‌دار، نویسنده و استاد دانشگاه استانبول نیز در سخنرانانی خود به نقش فرهنگ پایداری در احیای جامعه اشاره کرد و در آن بیان کرد: فرهنگ حقیقی دفاع و مقاومت موجب احیای جامعه می‌شود و به جامعه انسانی حیات طیبه می‌دهد.

وی سپس با تأکید بر اهمیت نقش خودباوری در جامعه افزود: پیش‌شرط ایستادگی و مقاومت در مقابل دشمن و مبارزه با ظلم و ستم آن است که دچار دگرگونی و فراموشی نشویم.

استاد دانشگاه استانبول در پایان با اشاره به نقش ایران در منطقه گفت: ایران کشوری است که مردم ترکیه با آن آشنا هستند و این کشور مانند برادر است که ریشه‌های فرهنگی و دینی خود را حفظ کرده و تمام تلاش ما به عنوان جامعه ادبیات این است که با بهره‌گیری از ریشه‌های فرهنگی مشترک به ارتقای ادبیات معاصر بیندیشیم.

گفتنی است؛ این همایش یک روزه به منظور بررسی و تبیین ادبیات پایداری و تعامل میان نویسندگان و صاحب‌نظران در حوزه ادبیات دفاع مقدس و نیز با هدف معرفی، ترجمه، چاپ و انتشار آثار ادبیات پایداری به همت رایزنی فرهنگی ایران در ترکیه و همکاری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و انجمن جوانان آناتولی در مؤسسه اسام (ESAM) برگزار شد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  احتمال درگیری نظامی یونان و ترکیه
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار