صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
دوشنبه، 23 تیر 1399 - 00:40   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  شریعتی در ترکیه
  آینده لهستان در گرو انتخابات ریاست جمهوری
  تمایل اوکراین برای خرید پهپادهای ترکیه
  پلیس صربستان ۷۱ معترض را بازداشت کرد
  یاد شهدای ایرانی جنگ بوسنی
  توقف صادرات گاز روسیه به ترکیه
  محدودیت‌های تازه یونان در مرز بلغارستان
  لهستان کاردار آلمان را احضار کرد
  قرارداد ستاره یونانی با بارسلونا امضا شد
  حمله پلیس بلگراد به معترضین با گاز اشک آور
  اعتراض به محدودیت ها در آتن
  بیست و پنجمین سالگرد قتل‌عام سربرنیتسا
  کرواسی به عضویت در حوزه یورو نزدیکتر شد
  کتاب جدید ژیژک؛ اهمیت مانیفست کمونیست
  سیاست خارجی ترکیه در مدیترانه
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30390صفحه نخست » جدیدترین اخباریکشنبه، 21 بهمن 1397 - 20:55
نمایشگاه "ایران، سرزمین مهر" در شهر مینسک
  

با تلاش رایزنی فرهنگی ایران در مینسک، نمایشگاه "ایران، سرزمین مهر" در محل گالری هنر دانشگاه فرهنگ و هنر شهر مینسک، افتتاح شد. در این برنامه که به مناسبت بزرگداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران برنامه ریزی شده است، آقایان ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی، حسام ابوالقاسم، کارشناس حوزه دیپلماسی و رسانه سفارت، شخصیتهای مختلف سیاسی، فرهنگی و هنری از جمله سفیر پاکستان، معاون دانشگاه دولتی فرهنگ و هنر مینسک، دیپلماتهایی از سفارتهای فلسطین، آذربایجان و ونزوئلا، مسئول امور هنری کاخ هنر مینسک، نمایندگان رسانه ها، تعدادی از هنرمندان رشته های مختلف و جمعی از فارسی آموزان سه مرکز ایرانشناسی شهر مینسک، حضور بهم رساندند.

  به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) در ابتدای برنامه و پس از پخش سوره کوثر به مناسبت ایام فاطمیه و سرود ملی ج.ا.ایران، خانم مارینا تاتاروویچ، مدیر گالری هنر، در سخنان کوتاهی به معرفی برنامه که ماحصل همکاری دانشگاه فرهنگ و هنر و رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در مینسک می باشد، پرداخت.

   در ادامه آقای مختاریان، رایزن فرهنگی کشورمان، طی سخنان کوتاهی، ضمن خوشامد گویی به مهمانان برای حضور در جشن بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفت:

   "... از آنجایی که تاریخ، فراز و نشیبها، افتخارات، موفقیتها و شکستها را نشان می دهد و معرف درجه تمدن و فرهنگ جوامع مختلف و بالاخره شناسنامه ملتهاست، باید در شناخت و تدوین آن کوشش بسیار کرد. تاریخ تنها شرح جنگها و خونریزیها نیست، بلکه آئین زندگی، کردارهای برجسته، اندیشه های بلند، آثار بجامانده، میزان پرمایگی حیات فردی و گروهی و وجوه عوامل دوره های بلندی و پستی یک مردم و تاریخ واقعی آنهاست. ایران از آغاز تاریخ، سرچشمه نیکی، قدرت، زیبائی و فضیلت بوده و جهان اگر از یونان هماهنگی و زیبایی، واز رم، قانون و هنر را آموخت، از ایران، ترکیبی از هر چهار را فراگرفت. با اینکه اقوام وحشی بارها به ایران حمله کرده و سعی نمودند آن را نابود کنند، ایران استوار و پابرجای ماند و مشعل فرهنگ خود را همچنان روشن نگاهداشت و تجلیات روح هنری خود را در هر عرصه نمایان کرد. ایرانی در طول تاریخ دراز و پر افتخار خود ثابت کرد که قوه حیاتی سرشاری دارد و می تواند در برابر هر طوفانی مقاومت کند. حملات گوناگونی که به ایران شد، هیچیک نتوانست به ارکان تمدن ایرانی تزلزلی وارد آورد و مشعل فرهنگ ایرانی را خاموش کند بلکه برعکس، این مشعل ایرانی بود که به فاتحان روشنایی بخشید و آنان را در راه تمدن هدایت کرد. ایران در طول تاریخ بمنزله چهارراهی بوده که در آنجا ملل مختلف با هم تماس گرفته و تمدنهای مختلف با هم مخلوط می شده اند.

در نتیجه ایران در همه ادوار، سرنوشت تاریخی خود را که التقاط و ترکیب عناصر تمدنهای مختلف شرقی و غربی بوده است، ادامه می داده و این هنر ایران و ایرانی است.

   در این نمایشگاه سعی شده که به تمدن و فرهنگ ایران نگاهی گذرا گردد و به نقش ایرانیان در پایه گذاری تمدن جهان و کوشش آنها در توسعه تمدن و فرهنگ و خدمات آنها در سیر تکامل بشری و حتی اخذ فرهنگ و تمدن دیگران و پرمایه نمودن و کامل کردن آن تمدن و انتقال آن به جوامع دیگر اشاره نمود. ملت ایران در طول تاریخ در عرصه های مختلف فرهنگی، علمی و هنری، ابداعات و ابتکارات شگفت انگیزی نموده و توجه جهانیان را به خود جلب کرده و شما قطعاتی از این مجموعه را در اینجا می بینید.

   امروز در این نمایشگاه، شما گوشه هایی از تاریخ پرافتخار ملت ایران که انقلاب اسلامی سال 1979، نقطه عطف و قله این افتخارات می باشد را نظاره می کنید. و ما تلاش کرده ایم تا تصاویری از قیام ملت عزیزمان را به رهبری بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) در برابر رژیم ستمشاهی، برایتان عرضه نمائیم. امیدواریم که این نقطه آغازی باشد برای شناخت هرچه بیشتر و تعمیق روابط دوستانه دو ملت بزرگ ایران و بلاروس."

   در این قسمت آقای ویکتور یازیکوویچ، معاون دانشگاه فرهنگ و هنر شهر مینسک، سخنان خود را در خصوص برپایی این نمایشگاه، چنین عرضه داشت:

   "... فرهنگ و تمدن ایران یکی از قدیمی ترین تمدن های دنیا است. تاریخ و فرهنگ ایران در توسعه جهان معاصر، نقش بسیار مهمی ایفا می نماید. ما در کشور بلاروس فرهنگ ایرانی و اسلامی را می خوانیم و دانشجویان دانشگاه ما از نزدیک با فرهنگ ایرانی و اسلامی آشنا شده و به عنوان یکی از مواد درسی در دانشگاه یاد می گیرند. برگزاری چنین نمایشگاهی از اهمیت زیادی برخوردار است و سهم مهمی در توسعه گفتگو بین بلاروس و ایران دارد. علاوه بر این در دانشگاه دولتی هنر بلاروس، در یکی از گوشه ها، نمایشگاه کوچکی از هنر ایران وجود دارد که فرصت بی نظیری برای آشنا شدن دانشجویان با نمونه های فرهنگی از کشور ایران فراهم می آورد. در آینده ما می توانیم برنامه های زیادی داشته باشیم و قدم به قدم برای پیشرفت دو کشور تلاش کنیم. "

   در ادامه برنامه، حاضران در مراسم از قسمتهای مختلف نمایشگاه بازدید بعمل آورده و توضیحات لازم به افراد علاقمند ارائه شد.

در جریان گفتگوی آقای مختاریان با آقای ویکتور یازیکوویچ، معاون دانشگاه فرهنگ و هنر شهر مینسک، موضوع برگزاری نمایشگاههای موردی و مناسبتی که معرف فرهنگ و تمدن ایران اسلامی باشد، مطرح و مورد توافق طرفین واقع گردید.

همچنین در همین راستا و در خلال بازدید مهمانان از آثار موجود در نمایشگاه، درگفتگوی آقای مختاریان با سفیر پاکستان و نیز نمایندگان سفارت فلسطین در بلاروس، موضوع گسترش همکاری کشورهای اسلامی و انجام برنامه های مشترک فرهنگی نظیر جشن نوروز یا جشنواره فیلم از سوی آقای مختاریان مطرح شد که مورد استقبال آنان قرار گرفت. (برپایی نمایشگاههای فصلی هنرهای اسلامی و ایرانی در برنامه سال 1398 نمایندگی پیشنهاد شد که متاسفانه حسب اطلاع مورد تصویب قرار نگرفته است.)

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  سیاست خارجی ترکیه در مدیترانه
  کلیسای ایا صوفیه به مسجد تبدیل شد
  تشییع شهیدان تازه شناسایی شده سربرنیتسا
  کرواسی به عضویت در حوزه یورو نزدیکتر شد
  اعتراض به محدودیت ها در آتن
  توقف صادرات گاز روسیه به ترکیه
  کتاب جدید ژیژک؛ اهمیت مانیفست کمونیست
  حمله پلیس بلگراد به معترضین با گاز اشک آور
  قرارداد ستاره یونانی با بارسلونا امضا شد
  بیست و پنجمین سالگرد قتل‌عام سربرنیتسا
  لهستان کاردار آلمان را احضار کرد
  محدودیت‌های تازه یونان در مرز بلغارستان
  یاد شهدای ایرانی جنگ بوسنی
  پلیس صربستان ۷۱ معترض را بازداشت کرد
  آینده لهستان در گرو انتخابات ریاست جمهوری
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار