صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 30 تیر 1398 - 20:20   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  محرومیت فدراسیون فوتبال و تیم ملی بلغارستان
  دومی شطرنج‌باز ایران در مسابقات صربستان
  غیبت پرسپولیسی ها در تقابل مهم در کرواسی
  یونان: ترکیه اعتبار اروپا را به چالش می‌کشد
  تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ترکیه
  انتخابات اوکراین زیر ذره‌بین
  اسماعیل کاداره و انور خوجه؛ نویسنده دیکتاتورهای مرده
  کمیسیون اروپا و تقویت راست‌ افراطی
  هلند مسئول بخشی از کشتار مسلمانان بوسنیایی
  ترکیه و خرید جنگنده‌های سوخو به جای اف۳۵
  بوژیدار رادوشوویچ عازم کرواسی شد
  قهرمانی بانوان والیبالیست ایران در کرواسی
  پرسپولیس آقای گل صربستان را جذب می‌کند؟
  بخش دیگر اس 400 تحویل ترکیه شد
  گزارش همتی از رایزنی با مقامات ترکیه
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30304صفحه نخست » گزارششنبه، 6 بهمن 1397 - 21:55
استراتژی کرواسی برای تشویق به مطالعه
سید حسین موسوی
  

استراتژی ملی کرواسی برای تشویق خواندن در سایت خود دارای 3 عنوان می باشد یکی عنوان همین مقاله است(‌‌استراتژی ملی کرواسی برای تشویق خواندن از سال2017 تا2022) که ترجمه آن را ملاحظه می کنید ‍‍‍و دو عنوان دیگر نیز وجود دارد که عبارتند از :"کمیسیون توسعه استراتژی توسعه ملی خواندن"  و "طرح عملیاتی 2018 استراتژی ملی خواندن" .

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از سایت وزارت فرهنگ کرواسی، استراتژی ملی تشویق خواندن در جلسه هیئت دولت کرواسی  که در تاریخ 2 نوامبر 2017 به تصویب رسید ، به تشویق فرهنگ خواندن کمک خواهد کرد و تعداد زیادی از اعضای جامعه کرواسی را با لذت درک و فهم خواندن دربرمی گیرد. کاهش علاقه به کتاب و خواندن و نیز خواندن در محیط دیجیتال تنها کافی نیست و  توانایی ها و فرهنگ مطالعه هر جامعه نیاز به نظم سیستماتیک و مسائل استراتژیک  فرهنگی  دارد. از آنجایی که در حال حاضر در کرواسی تا به حال هیچ استراتژی برای توسعه فرهنگ خواندن و فرهنگ مطالعه وجود نداشته است، لازم است یک سند استراتژیک فراهم آید تا تمام کارکردها  را از سوی نویسندگان، از طریق کتاب به خوانندگان منتقل و هماهنگ کند.  

درتحقق چشم انداز استراتژی خواندن کرواسی آمده است: "جامعه کرواسی نقش خواندن در توسعه فرد و جامعه و همچنین ویژگی های خواندن، در یک سن خاص را درک می کند، بر این اساس اقدامات مشخص و مسئولیت تشویق خواندن و خواندن  در" طول پنج سال آینده در اجرای فعالیت ها و پروژه از طریق اقدام اجرایی استراتژی 2017 - 2022، با سه هدف کلیدی استراتژیک اجرایی می شود:

(1) ایجاد یک چارچوب موثر اجتماعی برای حمایت از خواندن
(2) توسعه سواد خواندن و تشویق خواندن به طور فعال و انتقادی
(3) افزایش دسترسی به کتاب ها و سایر مواد خواندنی

اهداف استراتژی خواندن در طی دوره ی پیش بینی شده ، از طریق 15 هدف خاص و 42 اقدام تحقق می یابد، که مکانیزم برای نظارت و ارزیابی اثرات آن ، به منظور ایجاد یک چارچوب اجتماعی سیستماتیک برای حمایت از خواندن به اجرا در می آید.

پژوهش های علمی نیز دانش جدیدی را برای تحریک خواندن به ارمغان می آورد، لذا با ایجاد یک سیستم انتشار اطلاعاتی، تشویق متقابل بخش های مختلف و همکاری همه سازمانها و موسسات  و ایجاد یک کمپین ملی برای تشویق خواندن اجرایی خواهد شد.

توسعه مطالعه و فعال کردن خوانندگان و خواندن انتقادی از طریق چند اولویت (به اهداف خاص) تحقق می یابد. طراحی و پیاده سازی استراتژی برنامه های خواندن برای کودکان در قبل از مدرسه و (مدارس ابتدایی و متوسطه) و همچنین در کار با بزرگسالان را تشویق خواهد کرد همچنین همکاری بین همه طرف های درگیر در برنامه های تشویق به خواندن را تقویت می کند.  

اطمینان از در دسترس بودن کتاب و دیگر مواد خواندن برای سرمایه گذاری منظم نویسندگان، تصویرگران و مترجمان ، حمایت از فعالیت های انتشاراتی و کتابفروشی، افزایش تولید و در دسترس بودن کتاب های تمام کتابخانه ها، افزایش تولید و دسترسی به مواد خواندنی برای افرادی که با دشواری های خواندن به روش عادی دارند با سرمایه گذاری درعناوین جدید مذکور، در دسترس بودن و قابل مشاهده بودن کتاب های الکترونیکی و محتوای دیجیتال رایگان، یک هدف استراتژیک است.

منابع مالی مورد نیاز برای تحقق استراتژی ملی تشویق خواندن در بودجه دولت جمهوری کرواسی سال 2017 و 2018 و 2019 در بخش های وزارت فرهنگ  و وزارت علوم و آموزش و پرورش تضمین شده است.

    وزارت فرهنگ  مبلغ 500000 کونا برای سال های 2017 و 2018 و مبلغ1000000 کونا برای سال 2019 تضمین کرده است. وزارت علوم و آموزش و پرورش نیز مبلغ ،33 2760 کونا برای سال 2017،مبلغ 908 441کونا برای سال 2018 و مبلغ 413409  کونا برای سال 2019  برای اقدامات استراتژیک تأمین می کند.  این طرح همچنین از محل اعتبارات صندوق اجتماعی اروپا تحت برنامه عملیاتی"منابع انسانی کارآمد 2014-2020" برنامه ریزی و تامین مالی شده است.
 
 در ادامه لازم می دانم مطالبی از برخی سایت های کرواسی که موضوع "خواندن" را مورد توجه و بررسی قراردادند در معرض دید خوانندگان محترم قرار دهم :

* خواندن حالت فوق العاده مغز است اگر شما کد داوینچی را بخوانید، احساس می کنید که رابرت لنگدان از خیابان های رم عبور می کند ویا رمان هایی را دوست دارید که احساسی رابه شما می رساند.

* ما با خواندن، زمینه های عصبی را در مغز تحریک می کنیم  و به همین علت شما احساس می کنید که این تجربیات را تجربه می کنید. مطالعات در اسپانیا نشان داده است که خواندن کلمه "دارچین" بخشی از مغز را که مسئول عطر است، فعال می کند.

* خواندن استرس را کاهش می دهد،  دانشمندان فرانسوی به این نتیجه رسیده اند چگونه خواندن یک رمان عمل بخشی از مغزاست که مسئول حرکت  و مهارت های حرکتی است.

* مطالعات متعدد نشان داده است که خواندن، گوش دادن به موسیقی، راه رفتن و نوشیدن چای بهترین چیزی است برای کاهش استرس است. استرس می تواند انرژی را کاهش دهد، شهوت جنسی را آسیب پذیر و مستعد ابتلا به بیماری کند. به همین دلیل خواندن ، فقط با 10 دقیقه خواندن ضربان قلب را کاهش داده و موجب کاهش تنش عضلانی می شود.

* گمشده انسان در کتاب قطعا یافت می شود، کتاب ها سلول های مغز خاکستری را توسعه می دهند، یک کتاب خوب باعث تقویت حافظه و جلوگیری از زوال عقل می شود. دانشگاه امریکایی "راش" یک مطالعه انجام داده است که نشان میدهد که حفظ فعالیت ذهنی در طول زندگی، مانند خواندن، می تواند اختلال شناختی را به میزان 32 درصد کاهش دهد. همچنین به خوبی به اثبات رسیده است که کار سلول های خاکستری احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد.

در خاتمه جهت نتیجه گیری از این گزارش خوانندگان را به صورت گذرا  وضعیت مطالعه  و خواندن در ایران را یاد آور می گردد:

 درسایت وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی سندی به عنوان «سند نهضت مطالعه مفید» منعکس شده است این سند بنا به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی، در جلسه ۶۷۳ مورخ ۴/۸/۸۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است  ولی از پیگیری های بعدی این سند مطلبی در سایت ها موجود نیست و چنین برمی آید که توجه لازم و کافی به آن نشده است و به هرحال  تدوین استراتژی ملی خواندن در ج.ا.ایران  بایستی به عنوان مصوبه رسمی دولتی تحت نظر باشد و بودجه لازم تامین گردد تا به طور فزاینده ای نیاز مردم و جوانان پویا و با بصیرت جامعه ما را پاسخگو باشد.

مدیران فرهنگی کشور آمار مطالعه  را در ایران بین 13 تا18 دقیقه در روز نام می برند و در حالی که کشورهای متوسط و پیشرفته تا 90 دقیقه در روز هم آمار وجود دارد و دلایلی برای پایین بودن آمار مطالعه  در ایران را ذکر می کنند از جمله:

1-    جانیافتادن فرهنگ مطالعه در جامعه.
2-    داستان نویسان کپی برداری داستان خارجی می دانند.
3-    کتاب ها به دور از واقعیت نوشته می شود .
4-    نداشتن جاذبه و انگیزه  در مخاطبین تا برای مطالعه وقت بگذارند .
5-    نیاز مخاطب و نبض مخاطبین در تدوین و انتشار کتاب در نظر گرفته نمی شود .
6-    در تربیت افراد با استعداد کتاب کودک و جوان و میانسال کوتاهی کردیم .
7-    جا افتادن اینترنت و فضای مجازی به جای مطالعه کتاب های غنی و مورد نیاز سنین مختلف جامعه .
8-    گران بودن قیمت کتاب باعث شده دانشجویان و اهل مطالعه به سمت خرید کتاب کمتر سوق داده شود و بعضا با کپی کردن کتاب در حد پاس کردن درس مربوط  مطالعه کنند.

        موارد زیر نیز به مسئولین فرهنگی کشور پیشنهاد می شود و امیدواریم  دراین خصوص سازمان های دولتی گام های اساسی برداشته شود و در برابر مطالبه جامعه امروز ایران و جوانان پاسخگو باشند:  

1- با توجه به مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شایسته است درارتباط با تدوین استراتژی خواندن پیشگام شده و برنامه ریزی لازم داشته باشد و تمام اهتمام خود را به کار گرفته تا همه ارگان ها  و سازمان های مسئول در داخله کمیته ی مذکور «سند نهضت مطالعه مفید»  فعال شوند و عملکرد خود را برای مردم اطلاع رسانی نمایند.

2- وزارت علوم و فن آوری و وزارت آموزش و پرورش ایران، ایجاد قرائتخانه های دسته جمعی  در مدارس و دانشگاه ها طی برنامه ریزی دقیق توسط اساتید فن در مکان مجزا، امری بسیار ضروری است.

3- سالن مطالعه درکتابخانه های توسط شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مراکز فرهنگی مستقل دایر می باشد ، شایسته است ضمن تقویت  و کاستن ضعف آن ها، برای قرائتخانه دسته جمعی برای آحاد جامعه نیز برنامه ریزی و استفاده شود و برتقویت شبانه روزی کردن سالن های مطالعه از هیچگونه تلاشی دریغ نکنند.

Mousavi22@hotmail.com

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  ترکیه و خرید جنگنده‌های سوخو به جای اف۳۵
  بخش دیگر اس 400 تحویل ترکیه شد
  قهرمانی بانوان والیبالیست ایران در کرواسی
  ایران یک نفتکش انگلیسی را توقیف کرد
  پرسپولیس آقای گل صربستان را جذب می‌کند؟
  پایتخت یونان ۵.۱ ریشتر لرزید
  گزارش همتی از رایزنی با مقامات ترکیه
  کمیسیون اروپا و تقویت راست‌ افراطی
  بوژیدار رادوشوویچ عازم کرواسی شد
  هلند مسئول بخشی از کشتار مسلمانان بوسنیایی
  اسماعیل کاداره و انور خوجه؛ نویسنده دیکتاتورهای مرده
  انتخابات اوکراین زیر ذره‌بین
  تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ترکیه
  یونان: ترکیه اعتبار اروپا را به چالش می‌کشد
  محرومیت فدراسیون فوتبال و تیم ملی بلغارستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار