صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
پنجشنبه، 6 تیر 1398 - 09:42   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  نمایشگاه بین المللی تسلیحات نظامی صربستان
  نتایج شناگران ایرانی در کرواسی درخشان بود
  تهدید جدی برای بناهای تاریخی یونان
  راه‌اندازی کانال مالی مشترک ایران و اروپا
  ترکیه به توافق هسته ای پایبند است
  بلاژوویچ منتقد گزینه مورد نظر پرسپولیس
  گشایش پنجمین نمایشگاه نظامی روسیه
  رویارویی والیبال ایران با صربستان و بلغارستان
  اردوغان: اس-۴۰۰ ماه بعد می‌رسد
  رکورد شکنی لهستان در لیگ ملت های والیبال
  کشف آلودگی نفت روسیه توسط جمهوری چک
  دمای ۴۰ درجه در تهران
  والیبالیست‌ها عازم بلغارستان می‌شوند
  عکس/ امام اوغلو پیروز انتخابات استانبول
  عکس/ صومعه باستانی "متئورا" در یونان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30221صفحه نخست » گزارشیکشنبه، 23 دی 1397 - 09:00
عادات رفتاری روس ها
گروه گزارش و تحلیل
  

 "اگر یک مرد واقعی چیزی را با دستان خودش تعمیر کند، حتی اگر خراب هم کند، به هر حال افتخار می کند. و اگر این کار را به مرد دیگری بسپارد، خود را کوچک و خوار خواهد کرد. شخصیت های فوق العاده ای هستند!"

پیشنهاد می دهیم، برخی از عادت ها و سنت های مرسوم خودمان را از دید خارجیان بنگریم.

از مهمانان در آشپزخانه پذیرایی می کنیم.

"مردم اغلب شکایت دارند که افراد در روسیه سرد و اخمو هستند، انگار به آنها توهین شده است. واقعیت دارد، در خیابان ها چهره های بشاش و شادی نمی بینید. اما روسها را می توان در اوج خوشبختی در یک مکان جادویی به نام ـ آشپزخانه ملاقات کرد!"

خانه های روسیه اتاق پذیرایی دارند که بزرگترین اتاق خانه است و همانطور که از نامش معلوم است از مهمانان در آنجا باید پذیرایی شود. اما نه، مهمانان معمولا به آشپزخانه دعوت می شوند که گرم و حتی نصف اتاق پذیرایی است. اگر تعداد مهمانان زیاد باشد و دور میز جا نشوند، از "اتاق پذیرایی" صندلی اضافه می آورند. آشپزخانه های روسها اغلب کوچک است. مهمانان بین پنجره، یخچال، وسایل و مبلمان آشپزخانه گیر می کنند، انگار روسها مخصوصا این کار را می کنند تا کسی نتواند بدون اجازه صاحبخانه از سر میز مهمانی برخیزد."

در مهمانی ها پرخوری می کنیم و تا لحظه آخر می نشینیم.

"اگر روسها شما را به صرف یک فنجان چای دعوت کردند، مراقب باشید! مطمئن باشید فنجان چای به
"می نشینیم و صحبت می کنیم"، در ادامه "دور همی کمی تنقلات می خوریم"، سپس "ناهار خدمتتان هستیم"، بعد از آن "شب نشینی و شام آخر شب"، و نهایتا به "شب مهمان ما باشید" منتهی می شود.

بیش از حدمان می خوریم.

"اگر مهمان غذایی در بشقاب خود باقی بگذارد، برای خانم های روس بی احترامی بزرگی تلقی می شود. بیش از حد غذا آماده می کنند و بیشتر غذاها با مایونز هست. با این وجود این برای مهمان بهانه نمی شود!"

وسایل را انبار می کنیم و چیزی دور نمی ریزیم.

"در باره روسها در اینترنت می نویسند که عادت های عجیب و غریب شوروی را حفظ کرده اند، برای مثال، تمام وسایل بی مصرف را در خانه انبار می کنند با این دید که "شاید لازم شود". البته این امر درباره جوانان امروزی تصدیق ندارد. ما خودمان در سفری به روسیه، نظاره گر این بالکن های انباشته شده از وسایل بی مصرف بودیم. خدا می داند آنجا چه خبر است. لوازم برقی خراب، مبلمان، لاستیک ها، نوعی تخته ها و قطعه های آهن ... حتی اگر جایی برای خواب بستگان مهمان در داخل خانه نباشد، آنها را در بالکان جای می دهند."

خواهان بهترین ها هستیم.

"اشیای با کیفیت و زیبا برای بسیاری از روسها تا این زمان بعنوان "اشیای نایاب" محسوب می شود، و مصرف روز مره از آنها نمی کنند. ظرف های زیبا در کمدها خاک می خورند و فقط در جشنها استفاده می شوند. لباس های خوب، حتی اگر ژاکتی ساده باشد برای مراسمی خاص نگهداری می شوند و حتی بیشتر: بعضی از لباس ها حتی پوشیده نمی شوند، چون مناسبتی پیش نیامده است و دیگر آنها از مد خارج شده اند."

فخر می فروشیم، اما... تظاهر به فقر می کنیم.

خارجی ها می گویند که روسها دارایی هایشان را به نمایش می گذارند و فخر می فروشند.

"برخی از خانه های روسها همانند نمایشگاه غنیمت ها می مانند. صاحب خانه ها، اشیای پرزرق و برق را در معرض دید می گذارند. به خصوص دکور شیک خانه های کوچک از زمان شوروی در محله های قدیمی جای شگفتی دارند. (طبق توصیف ها: دکورها حتما گران قیمت نیستند، یک لوستر پرزرق و برق که جلوی خارجیانی که به دکورهای شیک و ساده عادت کرده اند، جلوه کند و او را به وجد بیاورد، کافیست)."

"در روسیه، مهم است به همسایگان، دوستان و خویشاوندان خود ثابت کنید که بدتر از آنها زندگی نمی کنید، و حتی شاید بهترهم هستی. برای این تلاش های خاصی صورت می گیرد. اما عجیب این است که کافیست دیگران بفهمند کسی به اندازه کافی پول دارد و وضعش خوب شده است، آن زمان است که نق زدن ها و تعریف مشکلات شروع می شود." احتمالا، روسها فقط با وام بانکی پالتوی پوست می خرند.

خودمان با افتخار وسایل خراب را تعمیر می کنیم.

"اگر درخانه یک آمریکایی چیزی خراب شود، او تعمیر را به متخصص می سپارد. اما یک مرد روس در کنار تخصص شغلی اش باید بتواند، شیر آب را تعمیرکند، برق کاری بلد باشد و با دریل کار کند. هرکس که نمی تواند، کوچک می شود. هرکس اینکار را نکند(حتی اگر بلد نباشد) تحقیر می گردد. بعضی ها حتی حاضر نیستند به لوله کش و برقکار مراجعه کنند."

"اگر یک مرد واقعی چیزی را با دستان خودش تعمیر کند، حتی اگر خراب هم کند، به هر حال افتخار می کند. و اگر این کار را به مرد دیگری بسپارد، خود را کوچک و خار خواهد کرد. شخصیت های فوق العاده ای هستند!"

روی اعصاب همسایگان هستیم.

"در ساختمان های پرآپارتمان روسی، مدام مشغول تعمیرات هستند. همسایگان دریل و چکش به دست، یکی از ویژگی های اجتناب ناپذیر زندگی روسها است. صحبت و تفاهم با آنها بی فایده است، البته بعضی اوقات سر و صدای هم اندازه راه انداختن کمک می کند. اگر همسایه من صبح اول وقت دریل روشن می کند، من در جوابش شب صدای موسیقی ام را زیاد می کنم، آنوقت است که می فهمد."

خداحافظی کردن را بلد نیستیم.

"خداحافظی روسی معمولا طول می کشد، طول می کشد، و طول می کشد ـ تا بی نهایت. روسها، علاوه بر تبادل حسن نیت ها و انواع تعارف ها، در چارچوب در می ایستند و برای دیدار های آینده برنامه می ریزند، انگار تلفن را از آنها گرفته اند، و فقط اکنون و در اینجا می توانند برای دیدار های بعدی توافق کنند."

رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در بلاروس

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  عکس/ امام اوغلو پیروز انتخابات استانبول
  رویارویی والیبال ایران با صربستان و بلغارستان
  بررسی تعهدات بین المللی در اجلاس صربستان
  حمله آمریکایی ها به زمین‌های زراعی رومانی
  روسیه دومین بازار جهانی اسلحه است
  جشنی با طعم گیلاس‌های بلغارستان
  رکورد شکنی لهستان در لیگ ملت های والیبال
  بازیهای اروپایی در بلاروس
  عکس/ صومعه باستانی "متئورا" در یونان
  والیبالیست‌ها عازم بلغارستان می‌شوند
  دمای ۴۰ درجه در تهران
  اردوغان: اس-۴۰۰ ماه بعد می‌رسد
  کشف آلودگی نفت روسیه توسط جمهوری چک
  ترکیه به توافق هسته ای پایبند است
  بلاژوویچ منتقد گزینه مورد نظر پرسپولیس
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار