صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
پنجشنبه، 6 تیر 1398 - 09:26   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  نمایشگاه بین المللی تسلیحات نظامی صربستان
  نتایج شناگران ایرانی در کرواسی درخشان بود
  تهدید جدی برای بناهای تاریخی یونان
  راه‌اندازی کانال مالی مشترک ایران و اروپا
  ترکیه به توافق هسته ای پایبند است
  بلاژوویچ منتقد گزینه مورد نظر پرسپولیس
  گشایش پنجمین نمایشگاه نظامی روسیه
  رویارویی والیبال ایران با صربستان و بلغارستان
  اردوغان: اس-۴۰۰ ماه بعد می‌رسد
  رکورد شکنی لهستان در لیگ ملت های والیبال
  کشف آلودگی نفت روسیه توسط جمهوری چک
  دمای ۴۰ درجه در تهران
  والیبالیست‌ها عازم بلغارستان می‌شوند
  عکس/ امام اوغلو پیروز انتخابات استانبول
  عکس/ صومعه باستانی "متئورا" در یونان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 30173صفحه نخست » یادداشتیکشنبه، 16 دی 1397 - 09:32
بلاروس 2018
گروه گزارش و تحلیل
  

مردم جمهوری بلاروس در همسایگی روسیه سال 2018 را با تحولات متفاوتی به پایان بردند، نخست با برکناری نخست وزیر و چند مقام بلندپایه کشوری روبرو شدند و برای نخستین بار خود را مقابل روسیه به دلیل اختلافات نفتی دیدند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، جمهوری بلاروس با جمعتی حدود 10 میلیون نفر و 207 هزار و 600 کیلومتر مربع مساحت به عنوان همسایه کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی از جایگاه ویژه ای در شرق اروپا برخوردار است و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بیش از هر زمانی به این کشور نزدیک شده است.
در یک سال اخیر موضوعات متعددی در ارتباط با بلاروس اتفاق افتاده است که به اختصار به برخی از آنها اشاره خواهد شد.

نخست وزیر بلاروس و چند مقام ارشد کابینه برکنار شدند
تابستان امسال «آلکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهوری بلاروس در پی نارضایتی از عملکرد دولت این کشور، «آندره کوبیاکوف» نخست وزیر و چند مقام ارشد کابینه دولت را برکنار کرد و بجای کوبیاکوف، «سرگئی روماس» رئیس سابق بانک توسعه بلاروس به عنوان نخست وزیر بلاروس منصوب شد.

رئیس جمهوری بلاروس همچنین معاونان نخست وزیر را برکنار و بجای آنها «آلکساندر تورچین» را به عنوان معاون نخست وزیر، «ایگور لیاشنکو» را به عنوان معاون نخست وزیر در امور صنایع و بخش انرژی، «ولادیمیر کوخاروف» را به معاونت نخست وزیر در امور ساختمان سازی و خدمات مسکن و حمل ونقل و «ایگور پتریشنکو» را به معاونت نخست وزیر در امور اجتماعی و بهداشت و آموزش منصوب کرد.

به فرمان رئیس جمهوری بلاروس، «دیمیتری میکولنوک» به عنوان وزیر شهرسازی و ساختمان سازی، «پاول اوتیوپین» وزیر صنایع، «کنستانتین شولگان» وزیر ارتباطات و انفورماتیک و «دیمیتری کروتوی» وزیر اقتصاد منصوب شدند.

«رومان گولوچنکو» نیز رئیس کمیته دولتی نظامی و صنایع بلاروس شد.

رئیس جمهوری بلاروس چند روز پیش از مقام های دولتی به دلیل بی تفاوتی نسبت به کار دولت و وظایف محوله از جمله نادیده گرفتن دستورات خود برای توسعه منطقه اورشانسک در استان ویتبسک انتقاد کرده بود.

وضعیت اقتصادی بلاروس چندان مناسب نیست و این کشور به تازگی از روسیه برای تجدید بدهی معوقه به مسکو یک میلیارد دلار وام خواسته است.

آغاز اختلافات نفتی با روسیه
بخش قابل توجهی از درآمد بلاروس از راه بازفروش نفت روسیه و صادرات فرآورده های نفتی در بازار این کشور و اروپا تامین می شود.

روسیه به تازگی بهای نفتی که به بلاروس می داد را افزایش داد و امکان کسب درآمد از صادرات مجدد نفت روسیه را برای این کشور غیرممکن کرد که در نتیجه آن درآمد مینسک به شدت کاهش یافت.

رئیس جمهوری بلاروس از این رویکرد روسیه انتقاد کرد و خواستار بازنگری در سیاست مسکو در قبال مینسک شد.

بلاروس نفت مورد نیاز خود را از روسیه با قیمت پایین تر از قیمت نفت در کشورهای اروپایی خریداری می کند و بخش بزرگی از نفت وارداتی بدون پرداخت مالیات به طرف روسی پس از فرآوری در پالایشگاه های نفت بلاروس، با قیمت بالاتر به کشورهای خارجی فروخته می شود.

روس ها معتقدند بلاروس از این راه درآمدهای کلانی کسب می کند که به بیش از یک میلیارد دلار در سال می رسد، بنابراین خواستار پایان دادن به این وضعیت و افزایش بهای نفت صادراتی به بلاروس (بخشی از نفتی که توسط این کشور پس از فرآوری صادر می شود) با اخذ مالیات شدند.

آلکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس در واکنش به مسایل اخیر میان دو کشور، روسیه را متهم کرده است که می خواهد بلاروس را جزیی از خاک خود کند.

وی خاطرنشان کرد: حق حاکمیت و استقلال بلاروس امر مقدسی است و هیچگاه از دست نخواهد رفت.

به گفته وی، دادن تعهد مالیاتی به روسیه در ازای خرید نفت از این کشور، استقلال کشور(بلاروس) را هدف گرفته است.

پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در پاسخ به این سخنان گفت: موضوع ریاست ولادیمیر پوتین بر بلاروس به عنوان روسیه واحد در دستورکار قرار ندارد و هرگز سران دو کشور در این رابطه گفت وگو نکرده اند.

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه یادآور شد: روسیه و بلاروس در چارچوب دولت اتحادی با یکدیگر همکاری تنگاتنگی دارند و بلاروس متحد روسیه و یکی از نزدیکترین کشورها به مسکو است.
پسکوف در اظهارنظر دیگری گفته است که برنامه گسترش همکاری های بیشتر با بلاروس مطرح است اما همگرایی و وحدت دو کشور در قالب یک کشور مطرح نیست.

نگران از افزایش تنش در شرق اروپا
بلاروس از نظر جغرافیایی کشوری است که با توجه به دوستی با روسیه میان ناتو و روسیه قرار گرفته است و کوچکترین مناقشه ای میان دو قدرت نظامی در غرب و شرق، بلاروس را تبدیل به زمین نبرد می کند.

به تازگی سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنار همتای بلاروسی خود به خبرنگاران گفته بود که ما نگران تشدید تنش ها در اروپا بر اثر افزایش حضور نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در شرق اروپا هستیم.

به گفته وی که مورد تایید «ولادیمیر مکی» وزیر امور خارجه بلاروس نیز قرار گرفت، مسکو و مینسک نگران تشدید تنش ها در اروپا بر اثر افزایش حضور و توانمندی ناتو در جناح شرقی آن و خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد هستند.

چند روز بعد نیز الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس با انتقاد از سیاست های غرب در قبال جمهوری های استقلال یافته شوروی، گفت: غرب در برابر ما رفتاری ریاکارانه دارد.

وی در دیدار با اعضای «گروه اصلی کنفرانس امنیتی مونیخ» در مینسک، تاکید کرد: بسیاری در جمهوری های استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی، اطمینان به پیشبرد دمکراسی غربی را از دست داده و معتقدند که غرب به اصول دمکراتیک که خود ترویج می کند، پایبند نیست.

دستگیری شش خبرنگار
دستگیری شش خبرنگار به اتهام استفاده غیرقانونی از گزارش های تولید شده خبرگزاری رسمی بلاروس از دیگر رویدادهای خاص در بلاروس طی سال 2018 میلادی بود که نام این کشور را بار دیگر بر سر زبان ها انداخت.

براساس قوانین بلاروس، دستیابی بدون مجوز هر فردی حتی خبرنگاران به اخبار و مطالب خبرگزاری دولتی بلتا جرم محسوب می شود.

آلکسی ژوکوف سردبیر هفته نامه «بلاروسی ها و بازار» و همسرش نیز در ارتباط با این پرونده و استفاده غیرمجاز از اخبار بلتا دستگیر شدند.

پس از اثبات چنین اتهامی در بلاروس، فرد یا خبرنگار مربوطه به حکم دادگاه جریمه و برای مدت معینی از فعالیت خبرنگاری محروم می شود.

حضور مارادونا در بلاروس
چند روز پس از پایان جام جهانی فوتبال 2018 روسیه بار دیگر نام بلاروس به صدر اخبار رسانه های جهان راه یافت چرا که خبر رسید «دیگو آرماندو مارادونا» اسطوره فوتبال آرژانتین مدیریت یک باشگاه فوتبال در این کشور را برعهده گرفت.

مارادونا که ریاست باشگاه فوتبال دینامو شهر برست را برعهده گرفته، در نشست خبری اعلام کرد که ممکن است حتی پس از پایان قرارداد با این باشگاه، تا آخر عمر در بلاروس بماند.
برست شهری مرزی در بلاروس و کنار مرز لهستان است که حدود 348 هزار نفر جمعیت دارد.

شرکت عرضه خودروی «آئودی آوتو بلاروس» حامی مالی رسمی باشگاه دینامو برست هزینه مالی قرارداد مارادونا را برعهده گرفته است.

گسترش روابط پارلمانی با ایران
روابط پارلمانی ایران با بلاروس همگام با تعاملات دولتمردان دو کشور در حال توسعه است و رئیس مجلس شورای اسلامی در همین راستا سال 2018 به همراه هیاتی بلندپایه به بلاروس داشت.

لاریجانی در این سفر با رئیس جمهوری، روسای مجلس سنا و ملی بلاروس نیز دیدار و گفت و گو کرد و بحث ها در خصوص چگونگی گسترش همکاری ها در حوزه های مختلف علی الخصوص اقتصادی تمرکز یافت و مقامات دو کشور خواهان توسعه بیش از پیش روابط بودند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  واکنش جالب برانکو به شکایت پرسپولیس
  پیشنهاد المپیاکو یونان به علیرضا بیرانوند
  عکس/ امام اوغلو پیروز انتخابات استانبول
  رویارویی والیبال ایران با صربستان و بلغارستان
  بررسی تعهدات بین المللی در اجلاس صربستان
  حمله آمریکایی ها به زمین‌های زراعی رومانی
  روسیه دومین بازار جهانی اسلحه است
  جشنی با طعم گیلاس‌های بلغارستان
  رکورد شکنی لهستان در لیگ ملت های والیبال
  بازیهای اروپایی در بلاروس
  عکس/ صومعه باستانی "متئورا" در یونان
  والیبالیست‌ها عازم بلغارستان می‌شوند
  دمای ۴۰ درجه در تهران
  اردوغان: اس-۴۰۰ ماه بعد می‌رسد
  کشف آلودگی نفت روسیه توسط جمهوری چک
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار