صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 25 تیر 1399 - 02:57   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  کشمکش برای کناره‌گیری نخست‌وزیر بلغارستان
  گفت‌وگوی ولیعهد ابوظبی با نخست وزیر یونان
  توییت ظریف در سالروز قتل عام سربرنیتسا
  انتقاد روسیه از تصمیم ترکیه درباره ایاصوفیه
  ارجاع جسد قاضی منصوری به دادگاهی در رومانی
  پیروزی "دودا" در انتخابات ریاست جهوری لهستان
  مذاکرات تازه رهبران صربستان و کوزوو
  ارمنیان و انقلاب مشروطه ایران
  شریعتی در ترکیه
  آینده لهستان در گرو انتخابات ریاست جمهوری
  تمایل اوکراین برای خرید پهپادهای ترکیه
  پلیس صربستان ۷۱ معترض را بازداشت کرد
  یاد شهدای ایرانی جنگ بوسنی
  توقف صادرات گاز روسیه به ترکیه
  محدودیت‌های تازه یونان در مرز بلغارستان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29914صفحه نخست » گفتگوپنجشنبه، 8 آذر 1397 - 14:00
تشکیل ارتش اروپائی یک شعار است
بنیامین بذجی
  

آمریکا مخالف تشکیل ارتش اروپایی است و هیچکدام از دولتهای عضو اتحادیه اروپا جرات ندارند با آمریکا مقابله کنند و تشکیل ارتش اروپائی یک شعار است و تحقق نخواهد یافت.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از آناتولی، دکتر بنیامین بذجی استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ساکاریا در مصاحبه با خبر گزاری آناتولی گفت: هیچ یک از دولتهای عضو اتحادیه اروپا سیاست تقابل با آمریکا را در پیش نخواهند گرفت و ارتش مستقل اروپائی تشکیل نخواهد شد. اتحادیه اروپا تنها می تواند درباره تولید سلاح و تسلیح مستقل با آمریکا بحث و توافق کند. ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سخنان امانوئل مکرون در15 نوامبر درباره لزوم تشکیل ارتش مستقل اروپایی واکنش شدیدی نشان داد اما آنجلا مرکل نخست وزیر(صدر اعظم) آلمان به تشکیل ارتش اروپائی چراغ سبز نشان داد.

بنیامین بذجی افزود: هدف اول اتحادیه اروپا ، ایجاد بازارواحد برای پیشگیری ازدرگیریها و افزایش سطح رفاه مردم این قاره است. دومین هدف اتحادیه اروپا ایجاد نظام فاینانس(پولی و مالی) واحد برای سیال کردن بازار تولید وعرضه کالا وخدمات است. این اهدافی علقگرایانه است و تحقق آنها دشوار نخواهد بود. نظام حقوقی واحدی بر اتحادیه اروپا حاکم شده است و یکی از شرطهای اصلی عضویت در اتحادیه اروپا، پذیرش اصول و ارزشهای واحد است. اما قانون اساسی واحد اتحادیه اروپا را دولتهای عضو رد کردند. اگر قانون اساسی واحد به تصویب همه دولتهای عضو می رسید و اجرا می شد، مرحله بعدی تشکیل ارتش واحد اروپایی و دولت واحد اروپایی بود. اما طرح تشکیل دولت واحد اتحادیه اروپا شکست خورد. هدف از تاسیس ارتش اروپائی، تشکیل واقعی ارتش نیست. بلکه بدست آوردن استقلال نسبی در روند تولید تجهیزات نظامی و مسلح شدن وگشودن راه های فرعی است. هشدارو تاکید ترامپ بر افزایش بودجه دفاعی و هزینه های نظامی ناتو ، بمعنی این است که کشورهای اروپائی سلاح و تجهیزات بیشتری را از آمریکا خریداری کنند. همه کشورهای اتحادیه اروپا و بخصوص آلمان و فرانسه آماده حمایت از عملیات ناتو با بکارگیری سلاحهای تولیدی خودشان هستند.  فرانسه در مناطق جنگی آفریقا از تجارب کافی عملیات نظامی برخوردار است. اما نیمی از سلاحها و سیستمهای پشتیبانی نظامی آلمان از رده خارج شده اند و ارتش آلمان در میدان عمل تجارب جنگی وعملیات نظامی آزمایش شده وموفقی را در اختیار نارد. اتحادیه اروپا باید برتامین استقلال تجهیز نظامی وتسلیحاتی تاکید کند. زیرا طرح تشکیل ارتش اروپائی تنها یک شعار است. رکود اقتصادی اتحادیه اروپا را بیش از آمریکا تهدید می کند. سرمایه گذاری اتحادیه اروپا برای تشکیل ارتش و اختصاص هزینه های نظامی و دفاعی  با هدف زنده نگه داشتن اقتصاد انجام می گیرد و آمریکا هم علیه اروپایی که علیه منافع آمریکا سر بلند کرده است بغیر از مجازات اقتصادی اقدام دیگری انجام نخواهد داد.  

روسیه نیز از لحاظ سیاسی و نظامی نمی تواند جنگ با اتحادیه اروپا را در پیش بگیرد. بدین سبب اگر ارتش اروپایی تشکیل شود، آنرا تنها برای حفظ منافع خود در کشورهای دیگر بکار خواهد گرفت. اولین اقدام اتحادیه اروپا سرمایه گذاری در بخش تولید تسلیحات و عملیاتی کردن توان ارتش است. هر دو اقدام در جهت حفظ منافع اروپا خواهد بود و اقتصاد اروپا را زنده خواهد کرد. اتحادیه اروپا دربخش تکنولوژی اطلاعاتی و سیستمهای الکترونکی پیشرفتی نداشت و برای زنده نگه داشتن اقتصاد خود چاره ای جز سرمایه گذاری در بخش تولید تسلیحات ندارد.
  بنیامین بذجی گفت: هدف اصلی روسیه ایجاد اختلاف و شکاف در بلوک و صف غرب و ناتو است و به گفتمان تحریک احساسات ملی گرائی تشکیل ارتش اروپایی اکتفا نمی کند وبه گرایشات ملی گرائی در کشورهای اروپای غربی دامن می زند. بعد ازوقوع بحران نظام سرمایه داری در سال 2008، معادله قوا جامعه و بازار داخلی نظام کاپیتالیستی اروپابرهم خورد و تقویت دولتها نیز نتوانست مانع  اوج گیری گرایشات ملی گرائی شود واین تحول منجر به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شد و زخم عمیقی بر پیکرروند همگرائی کامل اتحادیه اروپا  وارد کرد.
اروپای همگرا و واحد ، روسیه را از نظام ارزشهای خود طرد خواهد کرد. اما اگراتحادیه اروپای فروبپاشد، روسیه متحدان جدیدی رادر اروپا بدست خواهد آورد. از نظر آمریکا، ارتش آمریکا ارتش اروپا نیز هست و اگر ارتش اروپایی تشکیل شود، اقدامی خیانت آمیز خواهد بود و تشکیل ارتش اروپایی حداقل به معنی اسراف در بودجه و هزینه ها و سرمایه گذاری است.

بنیامین بذجی افزود: از نظر اتحادیه اروپا ،‌ ترکیه کشورحائل درمقابل تهدیدات(ناشی ازخاورمیانه) علیه اتحادیه اروپا است و اگر سئوال اینست که ارتش اروپائی یک طرح مسلح شدن اتحادیه اروپاست؟ با توجه به میزان مشارکت اتحادیه اروپا در روند تجهیز نظامی و تسلیحاتی ترکیه می توان بدان پاسخ داد. اما بین ترکیه و کشورهای اتحادیه اروپا در طرحهای تسلیحاتی همکاری جدی وجود ندارد.  

 ترکیه به غیر از تولید مشترک هلی کوپتر(آتاک/ T-129, AgustaWestland) با ایتالیا، طرح مشترک قابل توجهی برای تولید تسلیحات مشترک با اتحادیه اروپا ندارد. طرح تولید «تانک ملی» ترکیه با مشارکت آلمان(موتور آلمان) با توجه به مواضع آلمان، جایگاه و توان ترکیه را در داخل ارتش اروپائی تعیین خواهد کرد. اتحادیه اروپا سرمایه گذاریهای دولت ترکیه در بخش تولید نیروی هسته ای (اتحادیه اروپا مخالف تاسیس نیروگاه  اتمی در منطقه آق قویو ترکیه توسط روسیه است.) را حمایت نمی کند. اتحادیه اروپا در فروش سلاح به ترکیه محتاط و خسیس رفتارمی کند. تفاوت در نوع تسلیحات ارتشها ، مانع همکاری بین ارتشها می شود. از نظر اتحادیه اروپا ، ترکیه کشورحائل درمقابل تهدیدات علیه اروپا نظیر موج مهاجرت و پناهندگی از کشورهای خاورمیانه و شرقی است. ترکیه از توان دستیابی به تولید و فروش سلاح و رسیدن به ردیف ششم کشورهای صادر کننده تسلیحات درجهان برخورداراست و با ارتش توانمند خود رقیب ارتش اروپایی محسوب می شود. عملیات لیبی نیز نشان داد که قابلیت همکاری ارتش ترکیه با کشورهای اروپایی کم است. ارتش ترکیه به نسبت همکاری با ارتش اتحادیه اروپا از توان همکاری  بیشتری با ارتش انگلیس برخوردار است. طرح تولید «هواپیمای جنگی ملی» ترکیه با مشارکت انگلیس نیز آزمایشی برای همکاری دو جانبه بین ترکیه و انگلیس خواهد بود. بخش مهمی ازدرآمد ملی آمریکا از تولید وصادرات سلاح تامین می شود. بدین سبب آمریکا اجازه نخواهد داد که کشورهای اروپائی به تولید تسلیحات مستقل بپردازند. اتحادیه اروپا نیز برای بدست آوردن این حق با آمریکا مبارزه نخواهد کرد. آمریکا برای پیشگیری از تشکیل ارتش مستقل اروپائی و خارج از ناتو، به توجیه و اقناع رهبران کشورهای اتحادیه اروپا اقدام خواهد کرد و اگرقانع نشدند در آنصورت با برخی از تحریمهای اقتصادی آمریکا روبرو خواهند شد ویا آمریکا با تهدیدات مختلف مانع اجرای طرح های تولید سلاح اتحادیه اروپا خواهد شد و یا ارتش اروپایی را به مناطق درگیری خواهد کشاند و آنرا فرسوده و بی اعتبار خواهد کرد. آمریکا همچنین می تواند با استفاده از سیستمهای تکنولوژیک اطلاعاتی الکترونیکی و اینترنتی طرحها ی تولید تسلیحاتی و عملیات نظامی را مختل کند. 

برگردان: سید علی قائم مقامی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  مذاکرات تازه رهبران صربستان و کوزوو
  انتقاد روسیه از تصمیم ترکیه درباره ایاصوفیه
  ارمنیان و انقلاب مشروطه ایران
  توییت ظریف در سالروز قتل عام سربرنیتسا
  ارجاع جسد قاضی منصوری به دادگاهی در رومانی
  پیروزی "دودا" در انتخابات ریاست جهوری لهستان
  گفت‌وگوی ولیعهد ابوظبی با نخست وزیر یونان
  کشمکش برای کناره‌گیری نخست‌وزیر بلغارستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار