صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 24 مهر 1398 - 10:45   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  رئیس فدراسیون بلغارستان استعفا کرد
  اسپانیا فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرد
  جشنواره فیلم لیستاپاد در مینسک
  حسین کاوازوویچ رییس العلمای بوسنی
  نقش رسانه‌ها در حمله به کردها
  عکس/پارک ملی کرکا در کرواسی
  همکاری‌های ایران و ترکیه در حوزه نسخ خطی
  عکس/ سران مذهبی سنجاک و بوسنی
  هفته فرهنگی روسیه در ایران برگزار می‌شود
  انگلیس فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرد
  آمریکا سه وزیر ترکیه را تحریم کرد
  دهلوی استاد پیشکسوت موسیقی درگذشت
  عکس/ انتخابات در لهستان
  روابط تهران و آتن ریشه در تاریخ دارد
  پیروزی مخالفان اوربان در بوداپست
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29884صفحه نخست » کتابخانه ایربادوشنبه، 5 آذر 1397 - 12:53
دیپلماسی در عمل
بهادر امینیان
  

خوشبختانه در میان سفرا و نمایندگان فرهنگی کشورمان، هستند افرادی که دوران ماموریت خود را فرصتی برای خدمت بیشتر و ماندگارتر برای ارتقای سطح دانش و آگاهی نسل های بعدی این قشر از مدیران و مسئولان کشور دانسته و در این جهت صادقانه از هیچ کوششی فروگذار نکرده اند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) دکتر بهادر امینیان یکی از این افراد است. شخصیت علمی، سیاسی و فرهنگی که در طول سالهای خدمت خود در دانشگاه و ماموریت های فرهنگی و سیاسی خود در خارج از کشور، کتاب ها و مقالات فاخر، ارزشمند و ماندگاری را به رشته تحریر درآورده است. از جمله این کتاب ها؛ "مسلمانان، هویت و جامعه بین الملل: بوسنی و هرزگوین" که بعد از ماموریت خود به عنوان مدیر موسسه علمی پژوهشی ابن سینا در بوسنی تالیف و منتشر کرد و کتابی که در این نوشتار به آن خواهیم پرداخت؛ "دیپلماسی در عمل" است که پس از اتمام ماموریت وی به عنوان سفیر ایران در رومانی تالیف شده است. این کتاب که در واقع یادداشت های کاربردی نویسنده از دوران سفارت رومانی است، به عنوان چهارمین جلد از مجموعه تاریخ شفاهی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در اداره نشر وزارت امور خارجه منتشر شده است.

دکتر امینیان متن کتاب را در همان دوران سفارت در رومانی به رشته تحریر درآورده و این یکی از مهم ترین و برجسته ترین ویژگی های کتاب است که آن را از سایر آثار منتشر شده در این حوزه متمایز ساخته است. امینیان در مقدمه کتاب توضیح داده که دلیل نگارش خاطراتش از دوران سفارت، تعهدی بوده که وی نسبت به دانشجویان خود داشته است. در واقع این تعهد تنها به دانشجویان نبوده و استاد با این کار تعهد و پایبندی خود را به آموزش علمی و عملی دانشجویانی که قرار است نسل بعدی سفیران و نمایندگان دستگاه سیاست خارجی کشورمان باشند، نشان داده است. بدون شک همین وجدان و اخلاص در عمل به تعهد اخلاقی باعث شد تا این کتاب در زمره یکی از بهترین آثار این حوزه قرار گیرد. خواننده با مطالعه هر بخش از کتاب، خود را در موقعیت و شرایطی احساس می کند که نویسنده به تشریح آن پرداخته است:

«کتاب حاضر محصول تعهدی است که نسبت به دانشجویانم داشته ام. تعهدی که مرا مکلف به نوشتن منظم خاطراتم به شکلی آموزشی کرد. قرار بود این خاطرات، دانشجویان دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه را - که در حال آماده شدن برای خدمت در وزارت خارجه بودند – در جریان امور روزانه یک سفارتخانه قرار دهد. همچنین آنان تا حدی از این طریق، به طور غیر مستقیم با بخش های مختلف یک سفارت و نیز دیپلماسی دوجانبه آشنا می شدند و به نوعی آن را تجربه می کردند.»

آقای سفیر در بخش دیگری از مقدمه در خصوص وجه تمایز این کتاب با آثار مشابه آن، چنین توضیح داده است:

« تا کنون در ایران، خاطرات دیپلماتیک متعددی منتشر شده، ولی مطالب چندانی درباره چگونگی کارکرد سفارتخانه های ایران منتشر نشده است. یکی دیگر از تفاوت های این نوشته با خاطرات سایر دیپلمات های ایرانی آن است که علاوه بر موضوع محور بودن و همچنین آموزشی محور بودن، بر خلاف اکثر آنها که پس از دوران ماموریت نوشته شده و بیشتر نوشته بعد از واقعه است، این نوشته در طول دوران ماموریت به نگارش درآمده است.»

از دیگر ویژگی های کتاب، نثر روان و لحن صمیمانه آن است که در کمتر اثری در این سطح می توان مشابه آن را یافت. هدف والا و مقدس نویسنده برای انتقال هرچه بهتر و قابل فهم تر مطالب به دانشجویان باعث شد نه تنها نویسنده این روش نوشتاری را برگزیند بلکه با افزودن بخشی به نام "گاف کاربردی هفته" خود را در معرض یک تابوشکنی غیر متعارف قرار دهد. وی در این باره هم توضیحاتی را در مقدمه کتاب آورده است:

« انتخاب شیوه و لحن روایت این کتاب از اولین چالش های جدی من برای تدوین آن بوده است. اصل نوشته های هفتگی من، که خطاب به دانشجویانم بود، در فضایی صمیمی و دوستانه و آمیخته به نوعی طنز کمرنگ بود و این لحن و فضا شاید تناسب چندانی با فضای رسمی معمول نوشته های دیپلماتیک نداشته باشد. به هر حال پس از بررسی های مختلف تصمیم گرفتم تا حد زیادی همان لحن اصلی دوستانه را حفظ کنم.»

در خصوص اضافه کردن گاف کاربردی هفته نیز استاد، صادقانه و متواضعانه این چنین می نویسد:

«با توجه به این واقعیت که انسان عمدتا بر جنبه های مثبت خاطرات خود تاکید دارد و یا تنها آنها را در ذهن خود دارد و بخش های منفی، کمرنگ و یا نادیده انگاشته می شوند، در تدوین این خاطرات هفتگی کوشیدم ابعاد منفی و ضعف های رفتاری را هم نشان دهم. این بخش ها مورد انتقاد بسیاری از دوستانی قرار گرفت که معتقد بودند شاید بسیاری از آنها با شان دیپلماتیک متباین است. ولی با تمام احترام به این رویکرد دلسوزانه، مزیت حفظ این بخش را بر مضار و حذفش ترجیح دادم. برای نمایش این بخش کوشیدم در هر هفته، یک بخش با محتوای شبه طنز ارائه کنم. بنابراین در خاطرات هر هفته، بحثی تحت عنوان گاف کاربردی هفته هم اضافه شد تا مشخص شود در برخی اوقات ماست ما هم ترش است.»

وظیفه خود می دانم از دکتر امینیان برای تالیف این کتاب ارزشمند تقدیر و تشکر نمایم و برای ایشان دوام توفیقات را از درگاه ایزد متعال آرزومندم. همچنین از عموم کارشناسان و علاقمندان به مباحث دیپلماتیک و نیز منطقه بالکان و کشور رومانی دعوت می کنم تا با مطالعه این کتاب بر اطلاعات و آگاهی خود در این حوزه بیفزایند.

محمدحسین عباسی

 

   
  

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ابوالقاسم مختاریان
|    | 1397/9/5 - 21:59 |     1     0     |
به نام خدا
با عرض سلام و احترام و ضمن تشکر از این دو بزرگوار. از آنجا که افتخار آشنایی دورتر با جناب آقای امینیان و بسیار نزدیک با جناب آقای عباسی نصیب اینجانب گردیده است، مایلم عرض کنم که جناب عباسی عزیز، در مقام منتقدی خیرخواه از باب نقد ادبی عرض شد بیهوده از کسی یا چیزی تعریف نمی کند. با ذکر این نکته بسیار مشتاقم که به این کتاب با ارزش و کاربردی دست پیدا کنم. انشاءالله در اولین فرصت. به دوستان نیز توصیه می کنم که اینکار را بکنند زیرا متاسفانه کمتر دیده می شود که کسی به اشتباهات و یا گافهای خود اعتراف کند. پس خواندنی است و آموختنی. برای هر دو بزرگوار آرزوی موفقیت دارم. سپاسگزارم. مختاریان


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  عکس/ انتخابات در لهستان
  حسین کاوازوویچ رییس العلمای بوسنی
  اصلاح موافقت‌نامه سرمایه‌ گذاری ایران و مجارستان
  عکس/ سران مذهبی سنجاک و بوسنی
  حزب ناسیونالیست «قانون و عدالت» پیشرو است
  راهپیمایی در اسلواکی علیه سقط جنین
  ترامپ: تحریم‌های سنگین علیه ترکیه
  پیروزی مخالفان اوربان در بوداپست
  روابط تهران و آتن ریشه در تاریخ دارد
  هفته فرهنگی روسیه در ایران برگزار می‌شود
  انگلیس فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرد
  همکاری‌های ایران و ترکیه در حوزه نسخ خطی
  آمریکا سه وزیر ترکیه را تحریم کرد
  عکس/پارک ملی کرکا در کرواسی
  نقش رسانه‌ها در حمله به کردها
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار