صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 28 آذر 1397 - 19:12   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  تداوم اعتراضات گسترده ضد دولتی در مجارستان
  ترامپ به رئیس جمهوری کوزوو نامه نوشت
  میترویچ، مرد سال 2018 فوتبال صربستان
  نمایشگاه عکس ایران در استانبول برپا شد
  کرواسی رفتار غیرقانونی با مهاجران را تکذیب کرد
  استقرار جنگنده‌های روسیه در کریمه
  اهدای نشان ویژه یونسکو به محمدعلی موحد
  بازدید سفیر ایران از نمایشگاه کتاب سارایوو
  درآمد ترکیه از «مولانا» نوش جانش!
  انفجار بمب مقابل دفتر تلویزیونی در یونان
  برندگان جایزه ادبی فرانتیشک الخنوویچ
  سفر ۱۰۰ روزنامه نگار منطقه ای به بلاروس
  نتایج و دستاوردهای کنفرانس بین‌المللی مهاجرت
  رایزنی عجیب پامپئو با وزیر خارجه اسلوونی
  سفر بازیگر زن مشهور ترکیه ای به ایران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29877صفحه نخست » جدیدترین اخبارشنبه، 3 آذر 1397 - 20:54
2018 ؛ سال اروپایی میراث فرهنگی
  

میراث فرهنگی، محسوس و نامحسوس، اساس هویت ملی است که به عنوان حامل اطلاعات مهم در مورد مواد تاریخی و تکامل معنوی، عادات، آگاهی، نگرش ها، حوادث و ارزش های یک ملت یا دولت است. این ها زندگی روزمره ما را شکل می دهد و احساس تعلق به ما را ایجاد می کند. تنوع آن ثروت که نیاز به پرورش دارد چرا که صحبت آنها در مورد ما است، اما از سوی دیگر یک نقطه شروع عالی برای توسعه گفتگوی بین فرهنگی و گرد هم آوردن افراد از زمینه های مختلف تاریخی و فرهنگی برای یادگیری به احترام، توجه و گرامی داشتن تنوع شباهت ها است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از سایت وزارت فرهنگ کروآسی، میراث فرهنگی هویت و زندگی روزمره را شکل می دهد. ما در شهرها و اماکن اروپایی، منظره های طبیعی و سایت های باستان شناسی را احاطه کرده ایم. ما آن را تنها در ادبیات، هنر و اشیاء پیدا نمی کنیم، بلکه در صنایع دستی است که ما از اجداد مان یاد بگیریم، داستان هایی که به فرزندانمان می گوییم، تغذیه ای که در آن از جامعه و فیلم هایی که می بینیم و شناسایی می کنیم که در آن ها خودمان را می شناسیم و لذت می بریم.

میراث فرهنگی شامل دارایی های فرهنگی متحرک و غیرقابل انکار هنری، تاریخی، دیرینه شناسی، باستان شناسی، انسان شناسی و علمی می باشد. سایت های باستان شناسی و مناطق باستان شناسی، مناظر و قسمت هایی از آن که به حضور انسان در منطقه شهادت می دهند. اشکال غیر مادی از میراث فرهنگی و ظاهر خلاقیت معنوی بشر در گذشته و همچنین اسناد و میراث کتابشناختی و ساختمان ها، و یا مناطقی که در آن به طور دائم در آنها ذخیره می شود و یا کالاها و اسناد فرهنگی به نمایش گذاشته شده است.ما ارزش میراث فرهنگی را به لحاظ  قدیمت، تاریخی، فرهنگی، هنری، معتبر و به رسمیت می شناسیم.

میراث فرهنگی در اشکال مختلف زیر قابل مشاهده است. می تواند این باشد:

•    ملموس - به عنوان مثال ساختمان ها، بناهای تاریخی، مصنوعات، لباس، آثار هنری، کتاب ها، ماشین آلات، شهرهای تاریخی، یافته های باستان شناسی.

•    ناملموس - شیوه ها، بازنمایی ها، عبارات، دانش، مهارت ها و ابزارهای مرتبط، اشیاء و فضاهای فرهنگی که مردم ارزش آن را می دانند. این شامل زبان و خوراکی سنتی، محوطه هنری، شیوه های اجتماعی و صنایع سنتی دستی است.

•    طبیعی – مناظر و محوطه ها، گیاه و جانوران.

•    دیجیتال - منابع ایجاد به صورت دیجیتال (به عنوان مثال، هنر دیجیتال و یا انیمیشن) و یا دیجیتالی به منظور حفظ (متن، تصاویر، فیلم ها، سوابق).

مهم است که میراث فرهنگی را برای نسل های آینده حفظ کنیم زیرا ارزش جهانی آن به افراد و در کل به سطح اجتماع است.

هدف از سال اروپا میراث فرهنگی2018، افزایش سطح آگاهی از اهمیت اجتماعی و اقتصادی میراث فرهنگی است. شهروندان از سراسر جهان قادر به شرکت در هزاران طرح و رویداد در سراسر اروپا خواهند بود. هدف این است که به حداکثر ممکن برسیم به خصوص کودکان و نوجوانان، جوامع محلی و افرادی که به ندرت با فرهنگ ارتباط دارند، برای ترویج یک احساس و مسئولیت مشترک. پروژه ها و ابتکارات انجام شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شهرداری ها و مناطق با پروژه های فراملیتی که توسط اتحادیه اروپا تامین می شود، تکمیل خواهد شد.

جشن "اروپایی میراث فرهنگی 2018 " ، در واقع کمک به یک هم افزایی قوی است.امروزه میراث فرهنگی طبیعت و گردشگری را نیز فراگرفته است.

کارشناسان منطقه میراث فرهنگی کرواسی معتقدند با توجه به پیچیدگی محوطه فرهنگی و در هم آمیختن اجزای طبیعی و فرهنگی ماقبل تاریخ ،  نیاز به تشکیل یک سازمان کاری در سطح ایالتی دارند تا حفاظت از طبیعت، کشاورزی، برنامه ریزی فیزیکی، گردشگری و جامعه دانشگاهی در رویکردی برای حفاظت از محوطه ها و چشم انداز های فرهنگی را، در سر لوحه فعالیت های خود قرار دهند  و سپس آماده سازی استراتژی ملی برای حفاظت از میراث فرهنگی عام به عنوان یک پیش شرط اصلی برای مدیریت تغییر و تحول و بهره وری در چشم انداز  میراث فرهنگی را آغاز کنند.

موضوع سال میراث فرهنگی در اکثر کشورهای اروپایی، از جمله کرواسی، هنر به اشتراک گذاری است اصل به اشتراک گذاری و در دسترس بودن اطلاعات میراث فرهنگی برای تمام افراد و گروه های علاقه مند خواهد بود .

برگردان:سید حسین موسوی
Mousavi22@hotmail.com

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  درآمد ترکیه از «مولانا» نوش جانش!
  بازدید سفیر ایران از نمایشگاه کتاب سارایوو
  سفر ۱۰۰ روزنامه نگار منطقه ای به بلاروس
  استقرار جنگنده‌های روسیه در کریمه
  اهدای نشان ویژه یونسکو به محمدعلی موحد
  ترامپ به رئیس جمهوری کوزوو نامه نوشت
  نتایج و دستاوردهای کنفرانس بین‌المللی مهاجرت
  برندگان جایزه ادبی فرانتیشک الخنوویچ
  انفجار بمب مقابل دفتر تلویزیونی در یونان
  نمایشگاه عکس ایران در استانبول برپا شد
  کرواسی رفتار غیرقانونی با مهاجران را تکذیب کرد
  تداوم اعتراضات گسترده ضد دولتی در مجارستان
  میترویچ، مرد سال 2018 فوتبال صربستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار