صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 9 بهمن 1398 - 00:29   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  روسیه خبرنگار ژاپنی را اخراج کرد
  نمایش فیلم سینمایی قصر شیرین در بلغارستان
  رییس‌جمهور زن در سرزمین فلسفه
  شجریان به زودی از بیمارستان مرخص می‌شود
  گزارش موسسه راند کورپریشن در باره ترکیه
  مخالفت در مونته‌نگرو با قانون نهادهای مذهبی
  انتخابات قبرس ترک‌نشین ۲۶ آوریل
  رایزنی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و روسیه
  روحانی:روابط ایران و روسیه به پیشرفت است
  استعفای وزیر اسلواکی به دلیل کتک‌کاری
  سفر دو روزه رییس جمهور اوکراین به لهستان
  دوئل رقبای قدیمی؛ ترکیه و یونان
  سرنگونی هواپیمای جاسوسی نظامی آمریکا
  فرود اضطراری هواپیمای مسافربری در رومانی
  لهستان، اتحادیه اروپا را متهم کرد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29876صفحه نخست » گفتگوشنبه، 3 آذر 1397 - 11:07
روابط ایران و بلغارستان
کریستو پولنداکوف
  

در ادامه سلسله گفت‌وگو با سفرای کشورهای خارجی در ایران، این بار «کریستو پولنداکوف» سفیر کشور جمهوری بلغارستان در تهران میزبان برنامه " سفیران" بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از صداوسیما، مجری برنامه پرسید: سطح تعاملات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلغارستان حدود 200 میلیون دلار است و به نظرم این سطح از مبادلات با توجه به عمق روابط بین دو کشور سطح بسیار پایینی است چه برنامه ای برای افزایش این سطح مبادلات دارید؟

سفیر بلغارستان گفت: کاملا حق دارید، حجم مبادلات تجاری بین دو کشور زیاد نیست و می توانم بگویم این حجم راضی کننده نیست و خیلی ظرفیتها بین دو کشور هست و می توانیم سطح مبادلات را افزایش بدهیم از طریق برقراری ارتباط بین فعالان اقتصادی دو کشور چون دو اقتصاد ما خیلی هم افزا هستند و باید از این استفاده کنیم.

پولنداکوف افزود: در ایران نیاز به محصولاتی وجود دارد که ما می توانیم این محصولات را فراهم کنیم و برعکس از طریق این ارتباط بین فعالان اقتصادی و توسعه طیف محصولاتی که می توانند در بازار ایران عرضه شوند توسعه ارتباطات حمل و نقلی در این زمینه خیلی کمک خواهد کرد حجم مبادلات بین دو کشور چند سال پیش یک میلیارد دلار بود.

امسال نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک برگزار خواهد شد و این کمیسیون سابقه اش خیلی طولانی است و این نشانگر تبادلات اقتصادی خیلی موثر بین دو کشور است و امیدوارم در اجلاس بعدی کمیسیون مشترک نوزدهمین اجلاس کمیسیون مقامات رسمی دو کشور بتوانند برنامه اقتصادی برای آینده ترسیم کنند.

پولنداکوف گفت: بازدید یک هیئت عالی رتبه ایرنی از صوفیه پیش روی ماست که این هیئت تحت ریاست وزیر راه و شهرسازی ایران خواهد بود که او رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی است از طرف بلغاری رئیس این کمیسیون مشترک وزیر حمل و نقل و ارتباطات و فناوری اطلاعات است و در حاشیه این هیئت رسمی فعالان اقتصادی که از اینجا به بلغارستان تشریف خواهند بردند این فرصت را دارند با همتایان بلغاری شان دیدار و ارتباط برقرار کنند تا بتوانند مبنای یک همکاری تجاری را بگذارند.

سفیر بلغارستان گفت: یک پایگاه خیلی کامل، حقوقی و قراردادی بین ایران و بلغارستان وجود دارد که همه مراودات تجاری و اقتصادی را ترتیب می دهد ولی امیدوارم ضمن بازدید هیئت ایرانی از بلغارستان چند موافقت نامه و قرارداد اضافه به امضا برسد که به طور اضافی به بسط و توسعه روابط اقتصادی دو کشور توسعه دهد.

سفارت جمهوری بلغارستان در ایران را خیلی کوشش در این زمینه می کند تا ارتباط تنگاتنگی با اتاق های تجاری مخصوصا اتاق تجاری ایران و اتاق های تجاری استانی داشته باشد از جمله اتاق بازرگانی کهکیلویه و بویر احمد استان مرکزی استان مازندران استان آذربایجان شرقی چون ارتباط بین نواحی مخصوصی از ایران با مناطق مخصوصی از ایران خیلی اهمیت دارد بدین ترتیب با فعالان اقتصادی می توانند تماس عملی و کاربردی بین خودشان داشته باشند که خیلی اهمیت دارد.

مجری برنامه پرسید: آیا در کشور شما یا در کشورهای اروپایی تردیدی مبنی بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران وجود دارد؟ همان طور که می دانید آژانس به کرات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تایید کرده ما در خصوص سلاح هسته ای و عدم داشتن سلاح هسته ای در کشورمان از سوی رهبر معظم انقلاب فتوای شرعی داریم و این را همه دنیا می دانند آیا تردیدی وجود دارد در صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران؟

پولنداکوف پاسخ داد: بلغارستان عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی و بعضی اوقات از هیئت مدیره این آژانس بوده است که مقرش در وین است به عنوان کشوری که انرژی اتمی با اهداف صلح آمیز را پیش گرفته ایم به کارشناسان آژانس بین المللی اتمی اطمینان کامل داریم امیدواریم گزارشاتی که از این آژانس می شود برای فعالیت های با اهداف صلح آمیز ایران باز هم ادامه خواهد داشت و این ثابت خواهد کرد که فعالیت هسته ای ایران فقط با اهداف صلح آمیز توسعه می یابد.

مجری دوباره پرسید: آیا تردیدی وجود دارد در این که برنامه انرژی اتمی و هسته ای ایران صلح آمیز هست یا خیر؟

سفیر پاسخ داد: همچنان که گفتم به گزارشات آژانس بین المللی انرژی اتمی اطمینان داریم و بر مبنای این گزارشات اطمینان داریم که برنامه هسته ای ایران با اهداف صلح آمیز است و تا زمانی که این گزارشها انجام شود این اطمینان را خواهیم داشت اگر چنین فعالیت های بازرسی وجود نداشته باشد برای ما خیلی سخت خواهد بود این اطمینان را داشته باشیم.

مجری پرسید: ایران در حالی از سوی برخی کشورها برای تحریم های بیشتر و بیشتر پیگیری می شود که برنامه هسته ای آن بارها به تایید آژانس بین المللی انرژی هسته ای رسیده به نظر می رسد که این که ایالات امریکا با داشتن بمب اتم یا اسرائیل با داشتن بمب اتم در مجامع بین المللی به دنبال وضع تحریم های جدید هستند خود این یک طنز تلخ دیپلماتیک را در دنیا رقم می زند به نظر شما این طور نیست؟

این استاندارد دو گانه است خودشان بمب هسته ای دارند سابقه استفاده از این بمب را در کشورهای مختلف دنیا دارند اسرائیل هم بمب هسته ای دارد سابقه تجاوز دارد این ها به نص صریح بیانات سازمان ملل متحد هستند و این که این ها به خاطر برنامه صلح آمیز هسته ای که توسط دانش بومی جوانان ایران به دست آمده به دنبال وضع تحریم های جدید هستند به نظر شما طنز تلخ دیپلماتیک را رقم نزده؟

پولنداکوف پاسخ داد: من یک دیپلمات عمل گرا هستم، گذشته را می شناسم تحلیل می کنم و به آینده نگاه می کنم ولی نمی توانم بازنگری به گذشته را با اولویت تلقی کنم هنوز یک ماشین زمان را اختراع نکرده ایم ما را به گذشته بازگرداند در حال حاضر یک وضعیتی هست در دنیا که بعضی کشورها به علل گوناگون صاحب اسلحه هسته ای شده اند متاسفانه شما می بینید اسلحه هسته ای اطلاع داریم از بمب های هیروشیما و ناکازاکی ولی اسلحه هسته ای خیلی به ندرت از آن استفاده شده و استفاده با اهداف خودداری اتفاق افتاده است به خاطر ایجاد توازن در نیروی نظامی.

ضمن تحلیل وضع کنونی و نگاه کردن به آینده نمی توانم این نگرانی و اضطراب شخصیم را اعلام نکنم که در آینده احتمال تسلیحات بیش از حد هسته ای اتفاق خواهد افتاد من شخصا تمایل دارم در راستای خلع سلاح هسته ای کار کنم و به هیچ عنوان اخلاقی یا شخصی نمی خواهم تسلیحات هسته ای در جهان حتی با یک بمب افزایش یابد من به عنوان سرپرست سابق کنترل تسلیحات می خواستم عرض کنم که در آینده تسلیحات هر چه کمتر تاثیر خودداری خواهند داشت تاثیر خودداری در گذشته علت اصلی ایجاد ذرات خانه های هسته ای بود ولی در آینده آن تاثیر خودداری نمی تواند موثر باشد در این راستا فراخوان می کنم تا تسلیحات هسته ای کمتر شود در دنیا و هیچ کشوری تسلیحات هسته ای بابت اهداف نظامی در اختیار خود نداشته باشد.

مجری پرسید: آیا شما حاضرید دسترسی هایی که در برجام از پایگاه های برنامه هسته ای ایران مشخص شده مشابه این دسترسی ها را شما در حوزه برنامه هسته ای خودتان به جامعه جهانی بدهید؟

سفیر گفت: همه دسته جمعی و تیم های برتر مذاکره کننده در این زمینه به دو مورد خیلی مهم دست یافته اند برجام آخرین و موثرترین ابزار در سیستم امنیت این ساز و کاری است که نشان می دهد یک مسئله ای چندان پیچیده می تواند حل و فصل شود و این مسئله نه فقط مربوط به ایران و اطراف ولی مربوط به امنیت در کل جهان باشد و این ساز و کار خیلی مفید برای حل اختلافات بین المللی است چون نشان می دهد که هر مشکلی هر معضلی می تواند حل و فصل شود و هم راه حلش قانع کننده همه طرفها باشد.

به عنوان دیپلمات من بر این موضع هستم که باید دنبال راه حل برای همه معضلات باشیم و راه حل نمی بینم اگر یک یا چند کشور دیگر که دارای اسلحه هسته ای هستند وارد صحنه شوند ما به طور کافی آن قابلیت را داریم تا یکدیگر را بدون اسلحه هسته ای نابود کنیم تسلیحات غیر هسته ای کنونی همان تاثیر خود را دارد.

مجری گفت: من دیپلمات نیستم ژورنالیست تلویزیونی هستم پاسخ دیپلماتیک شما را دریافت کردم اما یک بار سوال را به نحو دیگری می پرسم همان طور که فرمودید برنامه جمهوری بلغارستان در حوزه انرژی هسته ای برنامه صلح آمیز است و شما به دنبال سلاح هسته ای نیستید ایران هم اعلام کرده که برنامه صلح آمیزی دارد و به دنبال داشتن سلاح هسته ای نیستیم ضمن اینکه یک فتوای شرعی از سوی رهبر معظم انقلاب هم در این خصوص صادر شده به انضمام این که ایران در دهه های گذشته در تاریخ خودش نشان داده که هیچ گاه اغاز کننده جنگی نبوده و همواره به دنبال صلح بوده و در دفاع از خودش در زمان تجاوز دفاع کرده است.

آیا آن نکاتی که در برجام آمده دسترسی هایی که برای جامعه جهانی در خصوص برنامه هسته ای ایران ایجاد شده شما در جمهوری بلغارستان حاضرید همان دسترسی ها را برای جامعه جهانی ایجاد کنید و اختصاص بدهید؟

سفیر پاسخ داد: بلغارستان مانند ایران عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی است و وافقات زیادی را امضا کرده است که فعالیت هسته ای با هدف صلح آمیز خواهد بود توافقات دیگری وجود دارد حتی مثل توافق عدم اشاعه اسلحه هسته ای و این سند به جز اینکه نقش تعهد آمیز دارد چند سند به ضمیمه خود دارد که یکیشون پروتکل تشریفات اضافی نام دارد بلغارستان جزیی از این سند ابزارهاست و وقتی تردیدی هست راجع به اهداف ما در کشور ما جهت انجام هر نوع رسیدگی باز است باور کنید آن ساز و کار فرقی ندارد با آنچه شما بهش برجام می گویید
وی ادامه داد: ما به همه کشورهایی که فعالیتهای هسته ای انجام می دهند ندا می دهیم تا از همه توافقات هسته ای و قراردادهای هسته ای تبعیت کنند از جمله پروتکلی که با آژانس بین المللی انرژی اتمی منعقد شده است به همین ترتیب اطمینان حاصل می شود.

مجری پرسید: جامعه جهانی در برابر فردی قرار گرفته به نمایندگی از ایالات متحده امریکا که به هیچ کدام از قواعد بین المللی پایبند نیست هر کدام از قواعد برخلاف سلیقه او باشد یک طرفه ملغی می کند مثل معاهده پاریس، برجام، رای دادگاه لاهه و موارد بسیار زیادی از این موضوع و نقض تعهدات وجود دارد اولا می خواستم بپرسم که خود شما با توجه به این نقض های مکرر نگران نقض تعهدات فی مابین جمهوری بلغارستان و ایالات متحده امریکا نیستید؟ این نگرانی برای جامعه بین المللی هست که اگر هر چیزی باب طبع رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا نباشد آن را یک جانبه ملقی می کند

سفیر پاسخ داد: یک باردیگر عرض کنم که به هیچ وجه نمی توانم و مختار نیستم موضع یک کشور دیگر که من آن را نمی شناسم تفسیر کنم بلغارستان 115 سال روابط مداومی با ایالات متحده امریکا دارد و این روابط نه فقط در زمینه اقتصادی و تجاری هست بلکه هم در زمینه امنیت و فرهنگ بلغارستان دنبال توسعه روابط خود با همه کشورهای شریک خود هست و هیچ مانع و ممانعتی وجود ندارد جهت توسعه چنین روابطی نمی توانم بگویم بعد از خارج شدن امریکا از بعضی توافقات در زمینه امنیت چه اتفاقی خواهد افتاد در آینده بلکه من امیدوارم چون خیلی به شعور دسته جمعی باور دارم امیدوارم که شعور و عقل دسته جمعی کمک کند تا یک راه حلی پیدا شود هم چون در قضیه برجام که راه حل خیلی خوبی است.

من این جریان را نمی توانم نقطه پایانی بخوانم این یک نقطه ای از یک روند است که در آینده می بینیم چه اتفاقی می افتد در طول تاریخ شاهد بوده ایم که بعضی تحولات و جریانات منجر به بحران و جنگ شده است ولی از طرفی به عنوان نماینده کشورم می توانم اطمینان خاطر بدهم در راستای پیدا کردن یک راه حلی برای رفع همه موانع خواهیم بود، نباید از پیدا کردن راه حل از طریق مذاکره و گفت و گو عقب بزنیم.

مجری پرسید: من کاملا حسن نیت شما را در تقویت روابط تان با ایران درک می کنم اما از این بعد سوالم را مطرح کردم که حضرتعالی به غیر از سمت هایی که داشتید در حوزه سازمان امنیت بین اتحادیه اروپا یا مدیریت و مسئولیت تان در دپارتمان آسیا به غیر از آن شما در وزارت خارجه جمهوری بلغارستان مدیر منابع انسانی بودید و خیلی از دیپلمات هایی که از بلغارستان به کشورهای مختلف اعزام شدند و کسانی که در وزارت خارجه در حوزه سیاست خارجی بلغارستان فعالیت می کنند با امضای شما مشغول به کار شدند به اعتقاد من شما دیدگاه جهان شمول در حوزه های مختلف دارید اما محدودیت های شما را در پاسخ به سوالات درک می کنم و احساس کردم در حوزه امریکا محافظه کارانه صحبت کردید اما سوالم این است آیا این محافظه کاری یکی از دلایلش کمک 15 میلیون دلاری ایالات متحده امریکا در حوزه زیرساخت نظامی بلغارستان هست یا خیر؟

سفیر پاسخ داد: بلغارستان باپول و هیچ چیزی نمی تواند خریداری شود، بلغارستان کشوری است که منفعت ملی خیلی خوب درک شده دارد و این خیلی خوب نمایان است از طریق تصمیماتی که بلغارستان اتخاذ می کند در هر فوروم یا انجمنی که شرکت کرده و این در همه چارچوب ها و دیدگاه های اتخاذ شده در بلغارستان نمایان است.

مجری گفت: این فرصت برای شما هست هر آنچه می خواهید به عنوان نماینده جمهوری بلغارستان در جمهوری اسلامی ایران با مردم بزرگ ایران کسانی که در مهد تمدن خاورمیانه هستند در میان بگذارید. با توجه به آشنایی کامل شما با زبان فارسی با مردم کشور فارسی صحبت کنید.

سفیر خطاب به مردم گفت: بینندگان ارجمند از صمیم قلب و از طرف مردم جمهوری بلغارستان برای شما صلح و موفقیت آرزو می کنم .

مجری در ادامه پرسید: مهمترین کالاهایی که از ایران به کشورتان می برید چیست؟

سفیر گفت: محصولات صنایع پتروشیمی هستند مخصوصا کود محصولاتی از طیف پلی اتیلن و پلی استیرن

مجری گفت: بیشتر از کودهای شیمیایی استفاده می کنید؟ که سفیر پاسخ داد: درست است.

مجری پرسید: پس گل های رز بسیار زیبایی که در بلغارستان هستند و بلغارستان نماد ملیش گل های رز است بخشیش از کودهای ایران استفاده می کنند؟

سفیر گفت: یک سنت خیلی قدیمی بلغارستان سنت گلاب گیری است که خیلی معروف است تولید عطر گل رز در بلغارستان دو سوم عطر گل رز جهان تولید می شود براساس ساز و کار سنتی تولیدات کاملا ارگانیک است و اوره ای که از ایران وارد می شود در بخش های دیگری از کشاورزی استعمال می شودو اینجا فرصت را مغتنم بشمارم و به شما یک سوغاتی هدیه بدهم یک عطر گلی از بلغارستان می توانید ببینید و ارزیابی کنید.

مجری گفت: من هم با خودم برای شما هدیه آورده ام باید به استحضار شما برسانم جوانان ایرانی در حوزه های دانش بنیان و هایتک تولیداتی دارند که تبدیل به محصول شده و این ها آماده استفاده هستند و بعضا با برخی مشابه های خودشان در اروپا قیمت تمام شده بسیار پایینی دارند در حوزه نانو فناوری اطلاعات پزشکی همان طور که می دانید ایران یکی از محمل های پزشکی و سلامت برای دنیا هست و این آغوش بازاست برای ارایه خدمات سلامت به کل دنیا و من این بروشورها را آوردم که با بخشی از توانمندی های جوانان ایرانی در حوزه هایتک و دانش بنیان آشنا شوید امیدوارم بعد برنامه مطالعه کنید این هم هدیه از جوانان ایران برای جناب سفیر است.

سفیر گفت: خیلی تشکر می کنم برای من منابع اطلاعاتی خیلی مفیدی هستند و من با کمال میل مشاهده می کنم که ایران روند تولیدی خیلی خوب دارد خیلی فعالیت خوبی و فعالانه در زمینه نانو تکنولوژی هم ایفا می کند وهم چنین در زمینه صنعت دارویی خیلی نتایج خوبی دارد. یادم است در همین کتاب خواندم که ایران در جایگاه برتر قرار دارد از لحاظ کاربردی شدن نتایج علمی در حوزه صنعت. هم چنین اینجا یک آمار خیلی خوبی درج شده بود برای تعداد نشریات انتشارات با وجهه و با اعتبار، تبریک می گویم به خاطر این دستاوردهای شما مطمئنم دانشمندان جوان ایرانی به موفقیت های بیشتری نایل خواهد شد.

مجری پرسید: به نظر شما چرا باید جمهوری اسلامی ایران به یک توافق بین المللی که بعد سال ها تلاش دیپلمات های برجسته کشورهای دنیا به نتیجه رسیده پایبند بماند در حالی که یکی از طرفین این توافق نامه ایالات متحده امریکا یک جانبه و بدون هیچ دلیلی این توافق را از بین می برد چرا به نظر شما ایران باید به این توافق پایبند بماند و بعضا این سوال مطرح می شود چرا ایران در ادامه روند برجام باید بهای بدهی تاریخی اروپایی ها به یهودی ها را بپردازد؟

سفیر گفت: چنانچه عرض کردم به خودم اجازه نمی دهم در مواردی که مربوط به کشورهای دیگر هستند صحبت کنم من اجازه دارم و مختار هستم در زمینه مسائلی که مربوط به کشورمان هستند صحبت کنم یقینا هر کشوری در دنیا مبادرت به اقداماتی می کند با انگیزه منافع ملی خودش این هم برای دو کشور ما ایران و بلغارستان ملاک هست موقعیت ایران جهت پایبندی به برجام را خیلی ارج می گذارند چون پایبندی ایران به این توافق نامه مستقیما مربوط به کشور من می شود حفظ و تضمین موقعیت ایران در زمینه توافق نامه هسته ای جهت نگه داری با اهداف صلح جویانه .

بلغارستان از سال 1972 نیروگاه اتمی دارد ولی هیچ وقت از فعالیت خود تجاوز نکرده است .

برای ایران خیلی با اهمیت خواهد بود اگر از طریق پایبندی به برجام بتواند بر شراکت ها و همکاری ها بیفزاید.

برنامه تلویزیونی «سفیران» کاری از گروه اقتصاد شبکه پنج سیماست که با تهیه‌کنندگی، کارگردانی و اجرای عبداله عبدی تهیه و تولید شده است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  اردوگاه پناهندگان در یونان
  مخالفت در مونته‌نگرو با قانون نهادهای مذهبی
  پاسخ عجیب زلنسکی درباره مکالمه با ترامپ
  فرود اضطراری هواپیمای مسافربری در رومانی
  سرنگونی هواپیمای جاسوسی نظامی آمریکا
  لهستان، اتحادیه اروپا را متهم کرد
  رایزنی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و روسیه
  انتخابات قبرس ترک‌نشین ۲۶ آوریل
  گزارش موسسه راند کورپریشن در باره ترکیه
  سفر دو روزه رییس جمهور اوکراین به لهستان
  استعفای وزیر اسلواکی به دلیل کتک‌کاری
  روحانی:روابط ایران و روسیه به پیشرفت است
  دوئل رقبای قدیمی؛ ترکیه و یونان
  رییس‌جمهور زن در سرزمین فلسفه
  نمایش فیلم سینمایی قصر شیرین در بلغارستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار