صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 8 بهمن 1398 - 22:41   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  روسیه خبرنگار ژاپنی را اخراج کرد
  نمایش فیلم سینمایی قصر شیرین در بلغارستان
  رییس‌جمهور زن در سرزمین فلسفه
  شجریان به زودی از بیمارستان مرخص می‌شود
  گزارش موسسه راند کورپریشن در باره ترکیه
  مخالفت در مونته‌نگرو با قانون نهادهای مذهبی
  انتخابات قبرس ترک‌نشین ۲۶ آوریل
  رایزنی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و روسیه
  روحانی:روابط ایران و روسیه به پیشرفت است
  استعفای وزیر اسلواکی به دلیل کتک‌کاری
  سفر دو روزه رییس جمهور اوکراین به لهستان
  دوئل رقبای قدیمی؛ ترکیه و یونان
  سرنگونی هواپیمای جاسوسی نظامی آمریکا
  فرود اضطراری هواپیمای مسافربری در رومانی
  لهستان، اتحادیه اروپا را متهم کرد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29870صفحه نخست » یادداشتشنبه، 3 آذر 1397 - 01:28
پ.ک.ک در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا
محمود فاضلی
  

دیوان عدالت اروپا که مرکز آن در کشور لوکزامبورگ است رای به باقی ماندن گروه پ.ک.ک در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا حکم صادر کرد. این دیوان طی رسیدگی به دعوایی که از سوی پ.ک.ک علیه شورای اتحادیه اروپا اقامه شده است، با اشاره به اشتباهات اصولی در نگه داشتن گروه تروریستی پ.ک.ک در فهرست گروه‌های تروریستی در بین سالهای 2017-2014، با استناد بر تصمیمات جدید بر لزوم باقی ماندن این گروه در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا تأکید کرد. پ.ک.ک برای لغو تدابیر محدود کننده شورای اروپا علیه این گروه به دلیل فعالیت‌های تروریستی آن، در ماه  می 2014 در نزد دیوان عدالت اروپا اقامه دعوا کرده بود. شورای اتحادیه اروپا در سال 2002 گروه پ.ک.ک را به فهرست گروه‌های تروریستی خود اضافه کرده بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد ،مبارزه همه جانبه ترکیه علیه فعالیت‌های نظامی و سیاسی این گروه درصدر برنامه‌های دولت حزب عدالت و توسعه ترکیه پس از روی کار آمدن این حزب بوده است. گزارش اخیر سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در کمیسیون طرح و برنامه پارلمان نشان می‌دهد که اقدامات دولت علیه این گروه تا چه میزان جدی بوده است. طبق این گزارش در سال جاری درعملیات‌ مختلف که علیه گروه پ.ک.ک صورت گرفته است 1289 نفر از اعضای این گروه کشته شده و تعداد زیادی نیز دستگیر شدند. در دو سال گذشته عملیات نظامی علیه این گروه در مناطق روستایی 173 درصد افزایش یافته است. آنکارا مدعی است در نتیجه اقدامات نیروی نظامی و انتظامی ترکیه، تعداد حملات مسلحانه در سال گذشته 965 مورد بوده است در 2018 به 677 مورد کاهش و تعداد عملیات تروریستی که با استفاده از مین و بمب‌های دست ساز انجام شده است نیز از 250 به 148 مورد کاهش نشان می‌دهد. بزعم ترک‌ها، تعداد تروریست‌ها در داخل کشور نیز با 69 درصد و از 2475 نفر در سال 2016، به حدود 876 نفر در سال 2018 کاهش یافته است. میزان جذب نیرو به گروه پ.ک.ک نیز به حداقل آن در30 سال گذشته رسیده است.

یکی از مهم‌ترین ابزارهای مبارزه با تروریسم ترکیه تلاش در راستای متقاعد کردن وابستگان گروه تروریستی برای ترک این گروه از فعالیت‌های تروریستی است. در این چارچوب نیز در سال 2017 تعداد 380 و در سال 2018 تاکنون 343 نفر از منسوبین گروه تروریستی پ.ک.ک به نیروهای امنیتی ترکیه تسلیم شدند. 136 نفر از این افراد در سال گذشته و 146 نفر از آنها در سال جاری از طریق برقراری ارتباط میان آنها با اعضای خانواده‌هایشان متقاعد شدند خود را به نیروهای امنیتی ترکیه تسلیم کنند. درسال 2018 میلادی 100 تن از اعضای این گروه کشته شدند. همچنین از 308 مورد عملیات تروریستی مهم، ممانعت به عمل آمده است. از این تعداد 285 عملکرد تروریستی با مواد منفجره و 2 مورد عملیات با خودروی بمب‌گذاری شده طراحی شده بود.

درگیری ترکیه با اعضای این گروه 141 قربانی داشته است. از این تعداد 25 نفر غیر نظامی، 49 نفر از نزدیکان ارتش ترکیه، 39 نفر از نیروهای ژاندارمری، 6 نفر از نیروهای پلیس و 22 نفر نیز از محافظین روستاها بوده‌اند. درسال 2018 در مجموع 101 شهردار از جمله شهرداران 10 استان، 69 شهرستان و 22 منطقه به اتهام حمایت از این گروه از کار برکنار شدند. 94 نفر از این شهرداران با اعضای گروه پ.ک.ک و 7 نفر از آنها نیز با گروه فتح الله گولن در ارتباط بودند. ترکیه همچنین مدعی است هواپیما‌های بدون سرنشین مبارزه با ترور را برای نیرو‌های مسلح و نهاد‌های امنیتی ترکیه راحت‌تر کرده و از 2 نوع هواپیمای بدون سرنشین مسلح و غیرمسلح در تعقیب و انجام عملیات علیه پ. ک. ک. استفاده می‌شود.

از دیگر موضوعات مهم تعیین جایزه 12 میلیون دلاری آمریکا به عنوان جایزه برای ارائه اطلاعات منجر به کشف مکان سه تن از اعضای سازمان «پ.ک.ک» است. آنکارا اگرچه از تعیین جایزه نقدی ازسوی دولت آمریکا برای ارائه اطلاعاتی در مورد مکان اختفای اعضای گروه «پ.ک.ک» استقبال کرده اما انتظار دارد این تصمیم با اقدامات عملی علیه «پ.ک.ک» و شاخه‌های آن در سوریه و عراق همراه شود. به باور آنکارا، این یک تصمیم دیر هنگام  است و ما بارها به آنها گفته‌ایم بین این دو گروه پیوندهای ساختاری وجود دارد و ارتباط میان این گروه‌ها ارتباط ابزاری نیست. درپشت پرده این اقدام آمریکا نیز یک حسابرسی سرپوشیده وجود دارد.

آمریکا درمنطقه تحت کنترل خود در شمال سوریه، از گروه ی.پ.گ خواستار قطع روابط آنها با پ.ک.ک است. این کشورکه به حمایت‌های خود از نیروهای دموکراتیک سوریه که شامل عناصر ی.پ.گ نیز می‌باشند همچنان ادامه می‌دهد، به منظور متوقف کردن عملیات ارتش ترکیه علیه شمال سوریه تدابیری را اتخاذ می‌کند. در این راستا برای قطع روابط ی.پ.گ با پ.ک.ک اولین گام برداشته شد. آمریکا به مسئولین ی.پ.گ برای قطع دریافت دستورالعمل از گروه تروریستی پ.ک.ک و ایجاد تنش در بین طرفین پس از این هشدار داده است. بزعم ترک‌ها آمریکا از طریق مقابله با پ.ک.ک درصدد متقاعد کردن ترکیه برای پذیرش پ.ی.د هستند، هدفی که ترک‌ها با آن به شدت مخالفند.

مبارزه ترکیه با این گروه در حالی ادامه دارد که نتایج نظرسنجی جدید شرکت تحقیقاتی «اوپتیمار» نشان می‌دهد 6/17 مردم ترکیه «ترور» را دومین مشکل کنونی این کشور پس از «اقتصاد- 5/47 درصد» می‌دانند و بیکاری با 7/9 درصد و آموزش با 7/8 درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته است. اعتماد مردم به نهاد ریاست جمهوری با 4/18 درصد، پلیس با 5/13 درصد در ردیف دوم، دادگاه قانون اساسی با 4/8 درصد در ردیف سوم و نیروهای مسلح ترکیه با 7/7 درصد در ردیف چهارم قرار گرفته‌اند.

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  اردوگاه پناهندگان در یونان
  پاسخ عجیب زلنسکی درباره مکالمه با ترامپ
  فرود اضطراری هواپیمای مسافربری در رومانی
  سرنگونی هواپیمای جاسوسی نظامی آمریکا
  مخالفت در مونته‌نگرو با قانون نهادهای مذهبی
  لهستان، اتحادیه اروپا را متهم کرد
  رایزنی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و روسیه
  انتخابات قبرس ترک‌نشین ۲۶ آوریل
  سفر دو روزه رییس جمهور اوکراین به لهستان
  استعفای وزیر اسلواکی به دلیل کتک‌کاری
  روحانی:روابط ایران و روسیه به پیشرفت است
  گزارش موسسه راند کورپریشن در باره ترکیه
  دوئل رقبای قدیمی؛ ترکیه و یونان
  رییس‌جمهور زن در سرزمین فلسفه
  نمایش فیلم سینمایی قصر شیرین در بلغارستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار