صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 2 مرداد 1398 - 07:42   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  دولت جدید یونان رای اعتماد گرفت
  حزب «خادم خلق» پیروز انتخابات اوکراین شد
  ترامپ نمی خواهد ترکیه را تحریم کند
  تاملاتی در فیلم های شاخص اروپای شرقی
  ارزیابی عضویت مونته‌نگرو و مقدونیه در ناتو
  رقابت فرنگی کاران خوزستان در لهستان
  نفت روسیه تا سال آینده آلوده می‌ماند
  واکنش لهستان به افزایش تنش‌ها در خلیج فارس
  حزب رئیس‌جمهوری اوکراین پیشتاز انتخابات
  خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی
  مقایسه توزیع درآمد در کشورهای اروپایی
  وقتی یک فیلسوف بوسنیایی پدر می‌شود
  کارگاه فیلمسازی ایران برای نوجوانان بوسنیایی
  محرومیت فدراسیون فوتبال و تیم ملی بلغارستان
  دومی شطرنج‌باز ایران در مسابقات صربستان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29858صفحه نخست » یادداشتچهارشنبه، 30 آبان 1397 - 12:06
شکاف قومیتی در بوسنی
گروه گزارش و تحلیل
  

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی درباره اختلافات قومیتی در بوسنی و هرزگوین نوشت که خطوط زمان جنگ هنوز در اذهان زنده است و با توجه به رشد راست افراطی و ملی گرایی در اروپا و آمریکا ، بوسنی حامل هشداری برای جامعه جهانی است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، نیویورک تایمز نوشت ، زمانی که آتش سوزی در شهر 'موستار' بوسنی ایجاد شود 'سابیت گولوس' آتش نشان قدیمی می داند که نیازی نیست نگران باشد مگر اینکه شعله های آتش به بخش مسلمان نشین مکانی برسد که از سال 1992 تا 1994 خط اول یک مناقشه قومیتی بود.

علت این است که موستار هر چند مدتها است که در آرامش به سر می برد ، دو اداره آتش نشانی جداگانه دارد که یکی از آنها عمدتا از مسلمانها مانند آقای گولوس تشکیل شده و مسئول خاموش کردن آتش در بخش شرقی خط مقدم قدیمی هستند و اداره دوم که کرواتهای کاتولیک در آن کار می کنند و آتش در بخش دیگر را خاموش می کنند. خط مزبور به عنوان مرزی بین جوامع در حال نزاع مدتها پیش از میان رفت اما در اذهان زنده است و نمادی از شکاف های قومیتی است که شهر موستار و کل بوسنی را فلج می کند.

در حالی که اروپا و آمریکا با ظهور ملی گرایی قومیتی به عنوان یک نیروی تقسیم کننده در نبرد هستند ، تقسیمات بوسنی حامل درس تلخی از این است که چگونه جوامعی که زمانی با هراس و جنگ جدا شده بودند مدتها بعد نیز می توانند متفرق باقی بمانند.

عدم اتحاد قوام گرفته در اینجا در انتخابات ملی اخیر بازتاب یافت ؛ انتخاباتی که لفاظی های ملی گرایانه و تردید در ادامه موجودیت بوسنی به عنوان یک کشور ، وجه بارز آن بود.

'تیم کلانسی' آمریکایی مقیم بوسنی که در طول دوره جنگ در موستار زندگی کرده و به قربانیان کمک کرده است ، گفت: اروپا این روزها از افزایش قدرت راست افراطی نگران است اما این مکان در نشان دادن خطرات ملی گرایی قومیتی بسیار جلوتر بود.

'عدنان هوسکیچ' استاد علوم سیاسی در سارایوو می گوید: شما در اینجا به آینده خودتان را می بینید. ما از سالها پیش درگیر ظهور پوپولیسم ملی گرایانه بوده ایم.

توافق سال 1995 حاصل شده در دیتون اوهایو که به خونریزی در بوسنی پایان داد ، بوسنی را به دو 'واحد' تقسیم کرد شامل یک 'رپوبلیکا صربسکا' تحت اداره صرب ها و یک فدراسیون مسلمان - کروات بوسنی و هرزگوین .

آقای گولوس آتش نشان مسلمان می گوید که دوستان زیادی در آن سوی مرز قومیتی دارد و هیچ خصومتی با آنها ندارد اما نگران است که شکافهای دوران جنگ نه تنها از میان نرفته بلکه سخت تر شده اند. دختر 20 ساله او در همان ساختمانی به دبیرستان می رفت که دانش آموزان کروات می رفتند اما هیچگاه با آنها برخوردی نداشت چون مدرسه شیفتی بود و مسلمانها از ساعت 7 صبح و کرواتها از ساعت 2 بعدازظهر به مدرسه می رفتند که این ترتیبات در بوسنی بسیار متداول است. او اکنون مانند بسیاری از بوسنیایی های جوان در فکر مهاجرت به اروپای غربی است .

'پدی اشداون' کارشناس سیاسی انگلیسی که در سالهای 2002 تا 2006 به عنوان نماینده عالی بوسنی کار کرد ، می گوید: بوسنی در دو دهه گذشته از بحرانی به بحران دیگر رفته و سیستم شکننده آن پیش بینی های مبنی بر فروپاشی را پشت سر گذاشته اما این توانایی برای بقا به رغم همه ناملایمات ، اکنون در خطر جدی است .

نتیجه انتخابات ملی ماه اکتبر که منجر به انتخاب یک ملی گرای تندرو به عنوان عضو صرب شورای سه نفری ریاست جمهوری شد موجب خشم در میان کروات ها شده است. بسیاری از مسلمانان به نفع فرد پیروز کروات رای دادند که یک کروات میانه رو است و اکنون تندروها او را به علت حمایتهای قومیتی های محکوم می کنند.

آیا این وضعیت به مناقشه منجر خواهد شد ؟ آقای اشداون می گوید شاید نه اما جامعه بین المللی در حال حرکت خزنده به سمت یک فاجعه بین المللی در ابعاد بزرگ است.

وی افزود: اکنون مشکل فقط بوسنی نیست بلکه مشکل این است که اروپا و آمریکا خودشان قطبی شده اند و علاقه به مشکلات بوسنی را از دست داده اند. خلاء ایجاد شده را روسیه و ترکیه پر می کنند و روسیه حامی صربها و ترکیه حامی مسلمانان است.

وی افزود: این اوقات یادآور دهه 1930 است همه چیز در حال از هم گسیختن است . مرکز دوام نمی آورد. معمولا گفته می شود که جنگ ادامه سیاست به شکلی دیگر است اما اینجا در بوسنی ، سیاست ادامه جنگ به شکلی صلح آمیز است . 'والنتین اینزیکو' نماینده عالی سازمان ملل در بوسنی در گزارش اخیر خود روایتی تیره و تاز از بی نظمی در بوسنی ارائه داد.
تفاوت بین بوسنیاکها ، کروات ها وصربها به اندازه ای کم است و آنها به یک زبان صحبت می کنند ظاهری شبیه دارند و غذاهای عمدتا مشابهی دارند که برخی محققان جنگ دهه 1990 برای توضیح جنگ به تئوری های فروید متوسل شدند و گفتند 'نارسیسیسم تفاوت های کوچک' علت فوران ملی گرایی های متخاصم شده است. تنها متمایز کننده روشن مساله دین است. هر چند کرواتهای کاتولیک ، بوسنیاکهای مسلمان و صربهای ارتدوکس دراین مورد با این حقیقت متحد می شوند که معدودی از آنها بطور منظم عبادت می کنند و تقریبا همه آنها اهل بار و کافه هستند .

'آمنا پاپوواچ' فعال حزب چندقومیتی 'ناسا استرانکا' می گوید که بزرگترین طلسم بوسنی ، دشمنی قومیتی یا دینی نیست بلکه رهبران سیاسی ملی گرا و سیستم فاسدی است که آنها را متمول کرده است و این رهبران بر هراس جوامع دامن می زنند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  ترامپ نمی خواهد ترکیه را تحریم کند
  کارگاه فیلمسازی ایران برای نوجوانان بوسنیایی
  واکنش لهستان به افزایش تنش‌ها در خلیج فارس
  وقتی یک فیلسوف بوسنیایی پدر می‌شود
  مقایسه توزیع درآمد در کشورهای اروپایی
  ارزیابی عضویت مونته‌نگرو و مقدونیه در ناتو
  خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی
  حزب رئیس‌جمهوری اوکراین پیشتاز انتخابات
  نفت روسیه تا سال آینده آلوده می‌ماند
  رقابت فرنگی کاران خوزستان در لهستان
  تاملاتی در فیلم های شاخص اروپای شرقی
  حزب «خادم خلق» پیروز انتخابات اوکراین شد
  دولت جدید یونان رای اعتماد گرفت
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار