صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 1 خرداد 1398 - 08:59   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  آمریکا دو هفته به ترکیه مهلت داد
  بلغارستان خرید اف 16 آمریکا را متوقف می‌کند
  روسیه و افزایش نرخ تولید اورانیوم ایران
  یونان: ترکیه حریم هوایی ما را نقض کرده است
  سفر والیبالیست های ایران به بلغارستان و اسلوونی
  ایوانکوویچ:شادی‌هایمان را تکمیل می‌کنیم
  اتحادیه اروپا به دونالد ترامپ هشدار داد
  مذهب گریزی در اروپا
  زلنسکی پارلمان اوکراین را منحل می‌کند
  دستگیری ۲۴۹ کارمند وزارت خارجه ترکیه
  تجهیز لهستان به جنگنده‌های «اف-35» آمریکا
  موفقیت اعضای کانون پرورش فکری در بلغارستان
  انیمیشن"سینک" مسافر کرواسی شد
  شب طلایی کاراته ایران در استانبول
  تفاهمنامه همکاری صنعتی ایران و چک
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29783صفحه نخست » جدیدترین اخباریکشنبه، 20 آبان 1397 - 19:05
ادامه سوء استفاده‌های مالی در یونان
  

فساد یا همان تباهی که برای نخستین بار توسط ارسطو و در سرزمین یونان باستان مطرح گردید، سوء استفاده غیرمجاز از قدرتی عمومی است که در راستای منافع خصوصی صورت می‌گیرد. در سال‌های اخیر بار دیگر در سرزمینی که قرار بود خود الگوی اخلاق و راه خوب زیستن را برای مردم جهان ارائه دهد، دوباره قدم به میان جامعه یونانی گذاشته است. فساد در سال‌های اخیر به شکل رشوه، خویشاوندی اداری، اختلاس و پنهان کاری خود را در عرصه یونان بارها نشان داده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، افشاگری‌های جدید از فساد مالی و دریافت رشوه در یونان یکبار دیگر فضای سیاسی این کشور را ملتهب کرده است. این بار آقای پاپاآنتونیو وزیر دفاع و دارایی دولت‌های سابق حزب سوسیالیست موسوم به «پاسوک» که در سال‌های اخیر نامش را به «جنبش تغییر» تبدیل کرده است، متهم اصلی است. پس از بازجویی مستمر، سرانجام به اتهام دریافت رشوه 8/2 دلار (2.45 میلیون یورو) در سال 2003 برای ارتقاء 6 ناوگان دریایی این کشور برای قرارداد تسلیحاتی با شرکت فرانسوی «تالیس»(TALIS) به همراه همسرش بازداشت شد. وی پیش از این به علت پنهان کردن درآمدهای خود به چهار سال زندان محکوم شده بود.

نامبرده و همسرش موفق به اثبات عدم دریافت رشوه و توجیه مبلغ مذکور در حساب‌های بانکی خود در سوئیس نشدند. وزیری که نتوانست توضیح دهد که این پول از کجا و چگونه به دست آورده است! در نتیجه به دستور مراجع قضایی وی و همسرش بازداشت شده و تا زمان تعیین تاریخ دادگاه در زندان باقی خواهند ماند. وزیری که البته بارها دریافت چنین رشوه‌هایی را انکار کرده است. در ماراتن تحقیقات از وی و همسرش به اتهام پرداخت‌های غیر قانونی، ارتباط با دلال اسلحه و بازکردن حساب مشترک با همسرش در بانک‌های سوئیس سرانجام به زندان مرکزی این کشور و همسرش به زندان زنان کوریدالوس منتقل شدند، اقدامی که به نظر می‌رسد هر دو از زندانی شدن خود در شوک فرو رفته‌اند و مجبور بوده‌اند اولین شب زندانی بودن خود را با شام ماکارونی سپری کنند! بسیاری پیش‌بینی می‌کنند وی حداقل به 20 سال زندان محکوم خواهد شد.

وی که متولد 1949 میلادی است فارغ التحصیل رشته اقتصاد از دانشگاه آتن،  ویسکانسین (آمریکا)، رشته تاریخ دانشگاه سوربن فرانسه و دکتری اقتصاد از دانشگاه کمبریج در انگلیس است، پیش از فاش شدن این سو استفاده‌ها به عنوان یک چهره مهم سیاسی شناخته می‌شد. انتقال وی به زندان نه تنها به اصلی‌ترین خبر این کشور تبدیل شد بلکه بازتاب وسیعی در رسانه‌های اروپا داشت. وزیری که در کتاب خود به نام «نگرش‌ها و فاصله‌ها» مادرش را به عنوان اولین زن مدیر کل دولت در سال 1964 تحسین کرده و از مادرش به عنوان یک مدل زندگی براساس «ارزش‌ها و اصول اجتماعی» بوده یاد کرده و در نتیجه وی را یک شخصیت قاطع معرفی می‌کند. به لحاظ سیاسی تا سال 1980 در صفوف حزب کمونیست یونان قرار گرفت اما در نهایت به دلیل مواضع «آندره آس پاپاندرئو» بنیانگذار حزب سوسیالیست یونان هیجان زده شده و به سمت این حزب گرایش پیدا می‌کند و از آن پس به عنوان مشاور وی در دولت پاسوک آغاز به فعالیت کرد. از سال 1981 وارد کمیته مرکزی حزب یاد شده می‌شود و در سال 1984 پس از مرگ «جرج ینی ماتا» و بنا به دعوت شخص نخست وزیر مشاور اصلی نخست وزیر در جامعه اقتصادی اروپا (اتحادیه اروپا فعلی) که هدف اولیه‌اش «پیشرفت توسعه¬‌ هماهنگ فعالیت‌های اقتصادی با گسترش مستمر و متعادل همراه با ثباتی روزافزون» بود، می‌شود. وی و همسرش در سال‌های  2002-2003 به راحتی توانسته بودند کشور را به مدت کوتاهی ترک کنند و همزمان پول‌ نقد حود را به ارزش 2.5 میلیون یورو که در زمینه قرارداد خرید ناوچه برای یونان بوده است را به عنوان کمک به یک دوست قدیمی به سوئیس منتقل کنند.

آغاز حبس این زوج یونانی یک بار دیگر این کشور را در مقابل آزمون جدیدی قرار داده است. حزب سابقش که در سال‌های اخیر درحال بازسازی خود پس از رسوایی‌های مالی سالهای اخیر و شکست تحقیرآمیز در هر دو انتخابات پارلمانی گذشته قادر به هیچ دفاعی از وی نیست و حتی در جریان محاکمه وزیر دیگر کابینه سیاست سکوت را در پیش گرفت، این بار نیز به سیاست خود ادامه می‌دهد. احزاب سیاسی بدنبال شکست‌های پی درپی در انتخابات پارلمانی تلاش دارند تا فساد را در شخصیت‌های احزاب خود کنترل کنند.

پاپاآنتونیو به همراه یک وزیر دفاع دیگرسوسیالیست‌های سابق که در حال سپری کردن دوران محکومیت 20 ساله خود در زندان است، جزو شخصیت‌هایی هستند که تجسم انحرافات نظام سیاسی یونان بوده و این کشو را به آستانه ورشکستگی کشاندند. یونان به نماد فساد اقتصادی در میان بعضی از مقامات دولتی و احزاب سیاسی متهم شد. بی‌کفایتی و فساد فاحش در دولت‌های سابق موجب وضعیت اسفبار اقتصادی شد و تا زمانی که به خوش خدمتی سیاسیون به حامیان امتیازجویشان پایان ندهد فساد اقتصادی ریشه کن نخواهد شد و جایش را به مقابله با فساد و تلاش برای برقراری حکومت قانون نخواهد داد. اکثریت مردم، فساد در بخش‌های مختلف دولتی را مقدمه ورشکستگی اقتصادی این کشور در دوره معاصر می‌دانند. حزب چپگرای «وحدت مردمی» پیش‌بینی کرده است «بازداشت این وزیر سابق، تبدیل به یک میدان رویارویی در یک سیستم کثیف خواهد شد. نامبرده یکی از فرزندان  واقعی از یک سیستم سیاسی و اقتصادی، قوم پرستی، تکبر حزبی و فقدان کامل مشارکت اجتماعی و عدم کنترل یک سیتسم ناسالم است. یونان به فوریت نیازمند یک انقلاب دموکراتیک واقعی نه تنها در زمینه‌های سیاست ملی اقتصادی و اجتماعی بلکه نیازمند یک انقلاب دموکراسی، شفافیت و رشد فرهنگی دارد».

محمود فاضلی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  سفر والیبالیست های ایران به بلغارستان و اسلوونی
  مذهب گریزی در اروپا
  زلنسکی پارلمان اوکراین را منحل می‌کند
  اتحادیه اروپا به دونالد ترامپ هشدار داد
  دستگیری ۲۴۹ کارمند وزارت خارجه ترکیه
  ایوانکوویچ:شادی‌هایمان را تکمیل می‌کنیم
  یونان: ترکیه حریم هوایی ما را نقض کرده است
  روسیه و افزایش نرخ تولید اورانیوم ایران
  بلغارستان خرید اف 16 آمریکا را متوقف می‌کند
  آمریکا دو هفته به ترکیه مهلت داد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار