صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 7 فروردین 1398 - 00:39   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  جزئیات پیام رئیس‌جمهور بلاروس به روحانی
  ظریف عازم ترکیه شد
  اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان مگاترند صربستان
  بازگشایی دفتر تجاری مجارستان درقدس
  رادوان کاراجیچ به حبس ابد محکوم شد
  آلمان 1_1 صربستان؛ ژرمن ها روی نوار ناکامی
  معترضان آلبانیایی خواستار استعفای دولت شدند
  اردوغان: تضعیف ترکیه تضعیف آرمان قدس است
  حس تازگی و بهار را در وجودم زنده کرد....
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29756صفحه نخست » یادداشتسه شنبه، 15 آبان 1397 - 12:34
اروپا زیر سایه پوپولیسم وطن‌پرستی
سید علی کرمانی
  

گرایش راست پوپولیستی در بسیاری از کشورهای اروپایی ازجمله حزب ملی انگلیس، حزب راست‌گرای نئونازی (NPD) آلمان، حزب راست‌گرای «آتاکا» در بلغارستان، حزب ملی اسلواکی، حزب راست‌گرای افراطی «جوبیک» در مجارستان و حزب راست افراطی «صف‌آرایی ملی فرانسه» به رهبری ماری لوپن در حال گسترش و با استقبال روبه‌روست. آخرین نظرسنجی‌ها در فرانسه نشان می‌دهد که جریان‌های راست افراطی در این کشور که در گذشته ۲۵ درصد آراء را به خود اختصاص می‌دادند، اکنون محبوبیتشان به ۳۰ درصد افزایش یافته، در حالی که محبوبیت حزب امانوئل مکرون با کاهش یک درصدی به ۱۹ درصد تنزل یافته است. به قدرت رسیدن چهره‌های راست افراطی در برخی نقاط دنیا مانند آمریکا و برزیل از یک‌سو و افزایش محبوبیت جریان‌های راست افراطی در اروپا از سوی دیگر، نشان دهنده گرایش جهانی‌ستیزی است که در صورت عملیاتی شدن ساختار نظام بین‌الملل را دگرگون خواهد کرد.

 به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ستاره صبح، حزب راست افراطی «صف‌آرایی ملی فرانسه» (RN) برای اولین بار در نظرسنجی مربوط به انتخابات پارلمان اروپا در ماه مه ۲۰۱۹، از حزب LREM امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری این کشور پیش افتاد. به نقل از رویترز، نتایج نظرسنجی موسسه Ifop نشان می‌دهد که آرای حزب میانه «جمهوری در حرکت» مکرون از ۲۰ درصد در ماه اوت به ۱۹ درصد کاهش یافته در حالی که میزان آرای حزب صف‌آرایی ملی «مارین لوپن» – که در گذشته جبهه ملی نام داشت – از ۱۷ درصد به ۲۱ درصد رسیده است. با محاسبه ۷ درصد آراء مربوط به «نیکولاس دوپونت ایگنان» و یک درصد هر یک از احزاب «فرگزیت» (احزاب حامی جدایی فرانسه از اتحادیه اروپا) به رهبری «فلورین فیلیپات» معاون سابق لوپن و «فرانسوا اسیلینو» که با جبهه ملی ائتلاف کرده‌اند، احزاب راست افراطی فرانسه در مجموع ۳۰ درصد آرا را کسب کرده‌اند، در حالی که در نظرسنجی قبلی آرای آن‌ها ۲۵ درصد بود. در این نظرسنجی که ۳۰ تا ۳۱ اکتبر انجام گرفته، تقریباً ۱۰۰۰ نفر از فرانسوی‌هایی که برای شرکت در انتخابات پارلمانی اروپا ابراز تمایل کرده بودند، شرکت داشتند.

حزب محافظه‌کار جمهوری خواهان فرانسه به رهبری لورن واکیز با دو درصد کاهش به ۱۳ درصد رسیده و حزب چپ افراطی فرانسه به رهبری ژان لوک ملنشون نیز از ۱۴ به ۱۱ درصد رسیده است. انتخابات اروپایی در حال تبدیل به یک نبرد بزرگ بین احزاب میانه و طرفدار اتحادیه اروپا همانند حزب «جمهوری در حرکت» مکرون و احزاب راست افراطی که خواهان توقف مهاجرت و جهانی‌سازی هستند، می‌باشند. انتخابات پارلمان اروپا مشخص خواهد کرد که چه کسانی رهبری نهادهای اتحادیه اروپا شامل کمیسیون اروپا را خواهند داشت و همچنین از این لحاظ اهمیت دارد که نشان دهنده وضعیت افکار عمومی در میان ۵۰۰ میلیون جمعیت اتحادیه اروپاست. در نظرسنجی هفته گذشته یوگاو، محبوبیت مکرون به پایین‌ترین سطح از زمان انتخابات سال ۲۰۱۷ رسید به طوری که تنها ۲۱ درصد افراد پرسش شونده از رئیس‌جمهوری فرانسه ابراز رضایت کردند. استعفای دو وزیر اصلی فرانسه همزمان با رسوایی محافظ شخصی او در تابستان گذشته، نرخ بالای بیکاری، مالیات بالا و افزایش قیمت سوخت موجب ضربه به جایگاه مکرون در فرانسه شده است.

ملانشون پس از حمله به افسران پلیسی که برای تحقیقات ضدفساد به دفتر حزبش هجوم برده بودند، مورد انتقادات گسترده‌ای قرار گرفته است. در نظرسنجی‌ای که در اواسط سپتامبر منتشر شد، احزاب مکرون و لوپن شانه‌به‌شانه هم با ۲۱ درصد آرا پیش می‌رفتند. سربرآوردن راست افراطی در فرانسه همزمان با کناره‌گیری «آنگلا مرکل» صدراعظم لیبرال آلمان از رهبری حزبش اخبار بدی برای قاره سبز محسوب می‌شود. این همزمانی، همچنین ضربه دیگری بر امیدهای چپ گرایان و میانه‌روهاست که روز به روز بیشتر به عقب رانده می‌شود. راست گراهای افراطی در اروپا جان گرفته‌اند. با به قدرت رسیدن «آندره دودا» در لهستان و «ویکتور اوربان» در مجارستان موقعیت این گروه تندرو در اروپا تثبیت شد. همین دو انتخاب، به اندازه کافی برای اتحادیه اروپا دردسر درست کرد، اما در مقایسه با برگزیت، موضوع جدی‌ای نبود. رأی غافلگیرکننده مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶، بحرانی عمیق برای اتحادیه اروپا ایجاد کرد که همچنان حل نشده باقی‌مانده است. جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا، تحت تأثیر تبلیغات گسترده راست‌های ضد اروپا، زنگ خطر را برای یکپارچگی اتحادیه به صدا درآورد و این روند تا به امروز ادامه دارد. راست‌های افراطی شاید از نقاط مختلفی در اروپا قدرت گرفته باشند، اما گفتمانی با کلیدواژه‌هایی مشترک دارند: توجه به ملی‌گرایی در تقابل با تمرکز بیش از اندازه به اتحادیه اروپا و البته مخالفت با ورود مهاجران به این قلمروهای ملی و البته بیشتر آن‌ها به نژادپرستی هم متهم هستند که این اتهام معمولاً از سوی آن‌ها رد می‌شود.

بحران کناره‌گیری مرکل
روزنامه «زوددویچه سایتونگ» در گزارشی به مفهوم کناه گیری مرکل از عرصه سیاسی برای اتحادیه اروپا پرداخته و نوشت: تونی بلر از انگلیس، ژاک شیراک از فرانسه و یا ولفگانگ شوسل از اتریش، نام‌های شریک‌های سابق مذاکرات مرکل در کشورهای اروپایی نشان می‌دهد که این مهره اروپایی با مدت زمان طولانی حضور خود در عرصه سیاست چه اهمیتی دارد و کناره‌گیری وی از عرصه سیاسی چه مفهومی برای تعادل قدرت در این اتحادیه دارد. آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی اتحادیه اروپا همیشه غالب است و اگر دولت این کشور دچار شکست و تزلزل شود روند پیشرفت امور کند می‌شود. نویسنده در ادامه با اشاره به سوابق مرکل از نفوذ بالای وی بر آینده پروژه صلح اروپایی نوشته و در بخش دیگری از این مطلب تاکید کرد: اروپا با توجه به مسئله برگزیت، اختلافات با دولت ایتالیا درباره بودجه و موفقیت‌های روزافزون احزاب پوپولیست ضد اروپایی در دوران مشوش و طوفانی قرار دارد. در انتخابات اروپایی ماه می سال ۲۰۱۹ همه مسائل مطرح است و ما تنها می‌توانیم امیدوار باشیم که صدر اعظم آلمان که در آن زمان از سمت ریاست حزب دموکرات مسیحی کناره‌گیری کرده و شریک جدید وی به عنوان ریاست این حزب همکاری خوبی با هم داشته، این مسئله را روشن کنند که چه خطراتی در کمین آلمان است. ان‌تی‌وی آلمان هم در مطلبی نوشت: مرکل یک اروپای ضعیف را به ارث می‌گذارد. در بروکسل نگرانی‌ها درباره فروپاشی جامعه مشترک اروپایی افزایش یافته است. مشخص نیست چه کسی این شکاف را در اتحادیه اروپا پر می‌کند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار