صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 7 فروردین 1398 - 00:33   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  جزئیات پیام رئیس‌جمهور بلاروس به روحانی
  ظریف عازم ترکیه شد
  اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان مگاترند صربستان
  بازگشایی دفتر تجاری مجارستان درقدس
  رادوان کاراجیچ به حبس ابد محکوم شد
  آلمان 1_1 صربستان؛ ژرمن ها روی نوار ناکامی
  معترضان آلبانیایی خواستار استعفای دولت شدند
  اردوغان: تضعیف ترکیه تضعیف آرمان قدس است
  حس تازگی و بهار را در وجودم زنده کرد....
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29715صفحه نخست » خبر اولچهارشنبه، 9 آبان 1397 - 09:27
مخالفت آنکارا با آغاز عملیات اکتشافی نفت و گاز /
تنش بین ترکیه و یونان بشدت افزایش یافته است
ترکیه و یونان بر سر مرزهای دریایی خود و تعدادی از جزایر سنگی در دریای مدیترانه دارای اختلافات دیرینه هستند و تلاش ها برای حل این اختلافات تاکنون نتیجه ای نداشته است.
  

تنش بین ترکیه و یونان به علت حضور کشتی های جنگی ترکیه در منطقه دریای مدیترانه بشدت افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، طی دو هفته گذشته ترکیه با هشدار به یونان و قبرس درمورد احتمال وجود منابع نفتی درمنطقه دریای مدیترانه و نزدیک مرزهای دریایی یونان و قبرس اعلام کرد که به علت عدم تمایل یونان و قبرس برای حل اختلافات درباره قبرس و تقسیم و بهره داری مناسب از منابع نفت و گاز احتمالی درنزدیک سواحل مشترک، مجبور است که خود برای انجام اکتشافات نفت و گاز اقدام نماید.

پس از اعلام این مطلب آنکارا کشتی اکتشافی'باربارا ' را به منطقه اعزام و در دریای مدیترانه مشغول آزمایشات لازم برای اکتشاف نفت و گاز گردید.

کشتی جنگی یونان' فوکاس' که در منطقه مستقر بود برای بیرون راندن وممانعت از اقدامات کشتی اکتشافی ترکیه وارد عمل گردید که با هشدار شدید کشتی های جنگی ترکیه مستقر در محل مواجه و مانع هرگونه اقدام کشتی جنگی یونانی شدند.

یونان در همین حال یک زیر دریایی برای یاری رساندن به کشتی جنگی خود به منطقه اعزام کرد که با عکس العمل شدید نیروی دریایی ترکیه مواجه گردید.

پس از مدت کوتاهی ترکیه منطقه نزدیک به عملیات کشتی اکتشافی خود را منطقه نظامی و ممنوعه اعلام کرده و یادآور شد: حرکت و حضور هر نوع کشتی و پرواز هواپیما در نزدیکی این منطقه در دریای مدیترانه ممنوع و بشدت با آن برخورد خواهد شد.

وزارت خارجه یونان پس از این حادثه اعلام کرد: براساس قوانین بین المللی حدود سواحل دریایی هر کشوری 12 مایل است و یونان از این قانون بهره خواهد جست و مرز دریایی خود را به 12 مایلی دریا گسترش خواهد داد.

این اظهارات یونان که چند روز پیش صورت گرفت با عکس العمل شدید ترکیه مواجه و آنکارا اعلام کرد: چنانچه آتن اقدام به اجرای چنین قانونی در مورد مرزهای دریایی خود نماید، بدون شک دلیل آغاز جنگ نظامی خواهد بود.

یونان سه روز پیش دراین رابطه اعلام کرد: با توجه به شرایط حساس در منطقه و بالکان فعلاً این قانون بین المللی در مورد مرزهای دریایی ، را اجرا نخواهد کرد.

روز گذشته رسانه های خبری یونان با انتقاد از این تصمیم دولت، آن را پذیرش یک شکست درمقابل زباده خواهی آنکارا قلمداد کردند.تارنمای خبری' پرونیوز'یونان با اشاره به روند رو به افزایش تنش بین آنکارا و آتن نوشت: به علت افزایش زیاد احتمال درگیری نظامی بین ترکیه و یونان در دریای مدیترانه، نیروی هوایی آمریکا به بهانه رزمایش آموزشی تعداد زیادی ازبالگرد های جنگی خود از نوع' اپاچی' را به منطقه شمال یونان واقع درپایگاه نظامی شهر 'لاریسا' آورده است.

این رسانه افزود: تعدادی از هوپیماهای جنگی آمریکا و نظامیان نیروی دریایی این کشور نیز به بهانه تمرینات وآموزش های مشترک وارد یونان خواهند شد و این امر قبلاً مورد مذاکر بین مسئولان دو کشور قرار و به توافق رسیده بودند.

این رسانه خبری، دلیل واقعی حضور نظامیان آمریکا در سطح گسترده در پایگاه های نظامی این کشور را ارایه نکرده و نگفته است که چنانچه درگیری نظامی بین ترکیه و یونان در دریای مدیترانه اتفاق بیافتد، نقش نیروهای آمریکایی دراین رابطه چه خواهد بود.

ناتو و آمریکا در یونان دارای پایگاه های نظامی هستند ولی طی یکسال و نیم گذشته همکاری های نظامی بین دو طرف بسیار افزایش یافته است و رسانه های گروهی در این رابطه نیز گزارش دادند که آمریکا درصدد افزایش پایگاه های نظامی خود در یونان است که تاکنون هیچ مقامی این گزارش ها را تکذیب نکرده است.

براساس گزارش چند روز پیش خبرگزاری رسمی یونان(آنا)، نیروی دریایی ترکیه دو کشتی جنگی و یک زیر دریایی به محلی در نزدیکی سواحل قبرس که کشتی فرانسوی برای قبرس اکتشاف نفت و گاز در شرق مدیترانه را انجام می داد، اعزام و اقدامات این کشتی را متوقف کرد.

جنگ تبلیغاتی و اتهام زنی بین نیکوزیا و آتن از یکسو و آنکارا از سوی دیگر توسط شخصیت های سیاسی و رسانه ای هر روز شدت بیشتر می شود و هرکدام دیگری را به کارشکنی و زیاده خواهی در مذاکرات وحدت قبرس متهم می کنند.

'پروکوپیس پولوپلس'رییس جمهور یونان نیز روز گذشته طی سخنانی به ترکیه هشدار داد که یونان با تمام توان ازتمامیت ارضی خود، منافع یونان و یونانیان قبرس دفاع و حمایت می کند و هرگونه تحریکی را با قدرت پاسخ خواهد داد.

وی همچنین گفت:ما خواهان توسعه روند روابط ترکیه و پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا هستیم ولی همه این ها منوط به رعایت کامل حقوق یونان و قبرس، احترام به قوانین بین المللی وعمل به حسن همجواری همسایه شرقی ما، می باشند.

ترکیه در گذشته هم بارها مدعی شده بود که قبرس جنوبی (یونانی نشین) حق ندارد تا قبل از حل کامل مساله قبرس و وحدت دو بخش این کشور به عملیات اکتشاف نفت و گاز دست بزند، زیرا بخش شمالی (ترک نشین) نیز در منابع احتمالی انرژی سهیم است.

آنکارا اعلام کرده بود که تحت هیچ شرایطی اجازه آغاز عملیات اکتشافی نفت و گاز در نزدیک سواحل قبرس و مناطق اقتصادی مشترک خود با قبرس جنوبی و مرزهای دریایی مشترک با یونان را نخواهد داد واین تهدیدات باعث گردید که اقدامات و عملیات اکتشافی که سال پیش چند شرکت خارجی برای قبرس شروع کرده بودند، متوقف گردد.

اختلافات ترکیه، یونان و قبرس در واقع در سال 1974میلادی که نیروهای ارتش ترکیه پس از کودتا علیه 'اسقف ماریوس' رئیس جمهور وقت قبرس، وارد این کشور شدند، تشدید شد.

روابط آتن و نیکوزیا از یکسو و آنکارا از سوی دیگر به علت ادامه حضور نیروهای نظامی ترکیه در بخش شمالی قبرس به رغم تلاش های دو طرف برای بهبود روابط، اغلب در تیره گی بسر می برد.

ترکیه و یونان بر سر مرزهای دریایی خود و تعدادی از جزایر سنگی در دریای مدیترانه دارای اختلافات طولانی نیز هستند و تلاش ها برای حل این اختلافات تاکنون نتیجه ای نداشته است. زیرا یونان با رد وجود این اختلافات بارهای اعلام کرده است: مرزهای دو کشور براساس قوانین بین المللی و توافقات جهانی بعد از خاتمه حاکمیت عثمانی بر یونان مشخص شده است و ترکیه هیچگونه ادعایی در مورد مرزهای یونان نباید داشته باشد و یونان تحت هیچ شرایطی تمامیت ارضی خود را با هیچ کشوری مورد مذاکره قرار نخواهد داد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار