صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 7 فروردین 1398 - 00:29   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  جزئیات پیام رئیس‌جمهور بلاروس به روحانی
  ظریف عازم ترکیه شد
  اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان مگاترند صربستان
  بازگشایی دفتر تجاری مجارستان درقدس
  رادوان کاراجیچ به حبس ابد محکوم شد
  آلمان 1_1 صربستان؛ ژرمن ها روی نوار ناکامی
  معترضان آلبانیایی خواستار استعفای دولت شدند
  اردوغان: تضعیف ترکیه تضعیف آرمان قدس است
  حس تازگی و بهار را در وجودم زنده کرد....
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29661صفحه نخست » جدیدترین اخباردوشنبه، 30 مهر 1397 - 08:25
میزگرد مسائل بهبود سلامت زنان در بلاروس
  

دوازدهم اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی، میزگرد «مسائل مهم بهبود سلامت زنان، تقویت اعتبار خانواده به عنوان مبنایی برای رفاه جامعه و دولت» و مراسم تقدیر از برندگان مسابقه هنری کشوری "خانواده مستحکم ـ کشور استوار" که در چهارچوب این میزگرد برنامه ریزی شده بود، در مرکز خبر خانه مطبوعات شهر مینسک برگزار شدند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در بلاروس،شرکت کنندگان این مراسم به شرح ذیل می باشند:

•    آقای پاول لخکی ـ معاون اول وزیر اطلاعات جمهوری بلاروس؛
•    خانم سوتلانا سیتنیکوا ـ معاون اول رئیس "اتحادیه زنان بلاروس"، رئیس موسسه "دانشکده  توسعه آموزش در استان مینسک"
•    خانم لیلیا آنانیچ ـ معاون رئیس "اتحادیه زنان بلاروس"، پروفسور افتخاری دانشکده روزنامه نگاری دانشگاه دولتی بلاروس؛
•    خانم آنتانینا مارووا ـ معاون رئیس "اتحادیه زنان بلاروس"، دکترای رشته اقتصاد، پروفسور؛
•    خانم یلنا باگدان ـ عضو هیئت مدیران "اتحادیه زنان بلاروس"، رئیس مدیریت سازمان های خدمات پزشکی وزارت بهداشت جمهوری بلاروس؛
•    خانم آکسانا کوکلیتسکایا ـ مدیر  موسسه "کاخ فرهنگ شهر سالیگرسک"، رئیس "اتحادیه زنان بلاروس" در شهر سالیگرسک؛
•    خانم نادیژدا بلسکایا ـ  رئیس بخش اطلاع رسانی و تحلیلی وزارت اطلاع رسانی جمهوری بلاروس؛
•    خانم یکاترینا مالتسوا ـ عضو هیئت مدیره "اتحادیه زنان بلاروس" در شهر مینسک، مدیر مرکز خدمات اجتماعی برای خانواده ها و کودکان در شهر مینسک؛
•    خانم ایرینا پترویچ ـ مدیر موسسه "مرکز خدمات اجتماعی مردمی در شهر سلوتسک"، رئیس "اتحادیه زنان بلاروس" در شهر سلوتسک؛
•    خانم سوتلانا بلاش ـ مشاور در حوزه کنترل جمعیت، سیاست های جنسیتی و خانوادگی وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری بلاروس؛
•    خانم یلنا ترنتیوا ـ  معاون سردبیر مجله "آلسیا"؛
•    خانم تاتیانا کراوچنکا ـ عضو هیئت مدیره "اتحادیه زنان بلاروس"،  رئیس سازمان کشوری والدین خانواده های پرجمعیت؛
•    خانم گالینا ناچوکینا ـ  عضو هیئت مدیره "اتحادیه زنان بلاروس"؛
•    خانم ناتالیا یاروشویچ ـ عضو هیئت مدیره "اتحادیه زنان بلاروس"، مدیر بخش برنامه های جوانان و طرح های کنترل امور تربیتی در دانشگاه دولتی بلاروس؛
•    خانم یلنا شاتکو ـ دانشیار دانشگاه تربیت معلم مینسک، دکترای هنر شناسی؛

موضوعات مورد بحث و بررسی در این میزگرد به شرح ذیل می باشد:
•    «مادر بودن به عنوان مأموریت والای زنان. هفته و روز مادر. انگیزه جامعه و حمایت دولتی»
•    «تندرستی زنان پایه سلامتی خانواده ها. سلامتی نتیجه ترکیب عوامل مختلف. شیوه زندگی سالم و پزشکی»
•    «حمایت اجتماعی از مادران در جمهوری بلاروس. نقش پایتخت»
•    «تربیت معنوی و اخلاقی در قالب الگوواره معاصر توسعه دولت و جامعه. ارزشهای خانوادگی»
•    «نقش رسانه ها در تقویت خانواده و اخلاق، به عنوان پایه ای برای توسعه جامعه و دولت»

   نمایندگان اتحادیه زنان بلاروس، وزارت اطلاع رسانی و رسانه ها در مرکز خبر خانه اطلاعات گرد هم آمدند تا مسائل مربوط به بهبود سلامت زنان و تقویت اعتبار خانواده به عنوان مبنای رفاه جامعه و دولت را مورد بحث و بررسی قرار دهند. این مراسم یکی از رویدادهای متعددی است که به مناسبت هفته مادر در بلاروس برگزار می گردد.

   این رویداد با اهدای گل به بانوان کار خود را آغاز کرد و در ادامه به موضوعات اصلی و مهم که در دستور کار این مراسم قرار داشت، پرداختند. زنانی که به عنوان مادر و تخصص حرفه خود با چنین مشکلاتی از درون آشنا هستند، موارد سلامت و تندرستی بانوان، استحکام  نهاد خانواده و کمک های دولتی به خانواده های پر جمعیت را مورد بررسی و تحلیل قرار دادند. سپس مراسم تجلیل از برندگان مسابقه هنری کشوری "خانواده مستحکم ـ کشور استوار"، که توسط موسسه "اتحادیه زنان بلاروس" و وزارت اطلاع رسانی بلاروس برگزار و یک رویداد قابل توجه در زندگی جامعه روزنامه نگاری بلاروس محسوب می شود، اجرا شد.

   امسال صد و ده اثر از هفتاد رسانه سراسر کشور به رقابت پرداختند. هیئت داوران تخصص روزنامه نگاران را در حوزه سیاست های جمعیتی دولت، مسائل مربوط به تقویت اعتبار نهاد خانواده در جامعه به عنوان مبنای رفاه جامعه و دولت، پایه های معنوی و اخلاقی خانواده و همچنین ترویج ارزش های خانوادگی و سنت ها را مورد توجه قرار دادند. طبق تصمیم هیئت داوران برندگان در رده بنده های اصلی:

-    «بهترین مطالب در رسانه های چاپی کشوری»، دبیرخانه روزنامه "ستاره" (برای انتشار "روزنامه خانواده") و دبیرخانه روزنامه "جمهوری" (چاپ مطالب دوره ای در ستون "سلطنت")،
-     «بهترین مطالب در رسانه های چاپی منطقه ای»، دبیرخانه های روزنامه های محلی "خبرنامه منطقه لاخوویچی" و "خبرنامه منطقه گلیبوچین"،
-     در سایر رده بندی ها از جمله «بهترین مطالب در رسانه های الکترونیکی کشوری»،  «بهترین عکس در رسانه های چاپی منطقه ای» و غیره تعیین شدند.

   خانم لیلیا آنیچ معاون رئیس "اتحادیه زنان بلاروس" در باره این رقابت اظهار داشت، "امسال آثار خوبی در حوزه  سبک زندگی سالم و مهربانی های متقابل ارائه شده بود. ستون های جدید و روشهای جالبی دیده می شد. در روزنامه "جمهوری"، یک دوره کامل از مجموعه "سلطنت" چاپ شده بود، که توجه مرا واقعا جلب کرد، در آن ما می بینیم که چگونه عشق به یک حرفه خاص، از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود و تبدیل به شغل و حرفه ی خانوادگی در تمام دوره زندگی می گردد. نشریات جالب درباره خانواده های پر جمعیت هم دیده می شد، از جمله نمونه های متعددی از مادرانی که دارای تعداد زیادی فرزند می باشند و با این وجود در حرفه خود جایگاه بالایی را کسب کرده اند."

   شرکت کنندگان در ادامه به بررسی برنامه های آینده  این میزگرد پرداختند. معاون اول رئیس اتحادیه زنان بلاروس، سوتلانا سیتنیکوف درباره اجرای طرح "زیر پر و بال پدران" جهت افزایش نقش مردان در نهاد خانواده در سال ۲۰۱۹ میلادی خبر داد و در این مورد گفت، "بدون هیچ بحثی، مشخص است که پدران باید در خانواده نقش پررنگی ایفا کنند. طرح گسترده ی سال آینده ما "زیر پر و بال پدران" برای درک و مشخص کردن میزان مشارکت پدران در زندگی خانواده، تربیت فرزندان واعتبار پدر در خانواده و جامعه به این موضوع اختصاص داده شده است." وی افزود:  این رویداد برنامه های بسیاری با هدف تقویت نقش پدر در نهاد خانواده و جامعه خواهد داشت. در حال حاضر دولت فعالیت های متعددی در این امر انجام داده است، پدران می توانند از مرخصی بعد از بارداری به جای مادران استفاده کنند و به مادران این فرصت داده شود تا به تحقق اهداف شغلی درحرفه ی خود تمرکز کنند.

   سوتلانا سیتنیکوف در باره ی برنامه دیگر سال آینده، حمایت از نهاد خانواده "با عشق به بلاروس" (۲۰۱۹ میلادی) برای شرکت کنندگان توضیحاتی داد. او خاطرنشان کرد، با اینکه جزئیات برنامه ها هنوز تکمیل نشده اند و فقط قالب کلی آن مشخص است، می توانم بگویم که این طرح در سطح بسیار وسیعی برگزار خواهد شد. اتحادیه زنان بلاروس این انتظار را دارد که با کمک این طرح، بتواند در حمایت از مراکز پزشکی، موسسات و سازمانهایی که جهت مسائل مربوط به نهاد خانواده فعالیت دارند، تاثیر بسزایی داشته باشد.

   حضار در ادامه به نقش مادران در تربیت نسل معاصر و تاثیر آنها در آینده جامعه، کشور و نسل های آینده پرداختند. معاون رئیس اتحادیه زنان بلاروس، لیلیا آنانیچ در این باره اشاره داشت: "نقش یک زن فقط اهدای زندگی نیست، بلکه بخشیدن روح معنوی به زندگی و سنت های نسل های آینده است.". وی افزود، زنان در کشور ما در حوزه های مختلف زندگی نقش مهمی ایفا می کنند، اما با این وجود، ماموریت اصلی یک زن مادر بودن است.  

   آنتانینا مارووا، معاون اتحادیه زنان بلاروس، در مورد تغییرات صورت گرفته در مفهوم اجرای مراسم های مرتبط با هفته مادر سخن گفت.  طبق صحبت های وی، در سال های اخیر برگزار کنندگان مراسم توجه اصلی را به مادران بیولوژیکی نمی دهند و بیشتر به نهادهای جایگزین کننده خانواده و نقش آنها در پرورش کودکان در شرایط سالم متمرکز هستند.

   در میان صحبت ها، شرکت کنندگان به اطلاعات آماری قابل توجهی اشاره داشتند. بعنوان مثال، متوسط زمان کاری بانوانی که مشمول سن کار می شوند، در جمهوری بلاروس 38 ساعت در هفته می باشد. 26 ساعت در هفته را آنان به کارهای منزل از جمله مراقبت از فرزندان اختصاص می دهند.

   آنتانینا مارووا همچنین اظهار کرد، "طبق قوانین برابری جنسیتی، ما رتبه اول را در بین کشورهای شوروی سابق داریم، همچنین در فهرست سی کشور برتر جهان قرار می گیریم. در این کشورها شاخص توسعه جنسیتی زنان بالاتر از مردان می باشد." وی افزاد، نظر سنجی سازمان آمار بلاروس نشان دادند : بیش از 80 درصد زنان، سلامتی را مهمترین ارزش خانواده می دانند.

   شرکت کنندگان در این نشست به این مهم اشاره داشتند، که در سطح دولتی جهت حفاظت از مادران، دوران کودکی و سلامت باروری بلاروس ها، مجموعه برنامه ها و قوانینی در نظر گرفته شده اند. این طرح ها در کنار حمایت های اجتماعی از خانواده های صاحب فرزند، عوامل مهمی هستند که زنان را به داشتن فرزند بیشتر ترغیب  می‌کنند.

   ترویج شیوه زندگی سالم از طریق خانواده، انگیزه های حمایت از مادران در استان ها و مناطق، نقش رسانه ها در تحکیم خانواده و اخلاقیت به عنوان مبنای توسعه جامعه و دولت در این مراسم از جمله مباحثی بودند که صحبت های حضار بر آنها متمرکز شده بود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار