صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 7 فروردین 1398 - 00:27   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  جزئیات پیام رئیس‌جمهور بلاروس به روحانی
  ظریف عازم ترکیه شد
  اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان مگاترند صربستان
  بازگشایی دفتر تجاری مجارستان درقدس
  رادوان کاراجیچ به حبس ابد محکوم شد
  آلمان 1_1 صربستان؛ ژرمن ها روی نوار ناکامی
  معترضان آلبانیایی خواستار استعفای دولت شدند
  اردوغان: تضعیف ترکیه تضعیف آرمان قدس است
  حس تازگی و بهار را در وجودم زنده کرد....
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29638صفحه نخست » یادداشتچهارشنبه، 25 مهر 1397 - 22:43
اهمیت جدایی کلیساهای ارتودوکس روسیه و اوکراین
لارنس پیتر
  

کلیسای ارتودوکس روسیه با عنوان حقوقی "اسقف‌نشین مسکو" روابط خود را با بطریق قسطنطنیه در استانبول ترکیه که مقر کلیساهای شرق به شمار می‌رود قطع کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از بی بی سی، کلیسای ارتودوکس روسیه حداقل ۱۵۰ میلیون پیرو دارد که این بیش از نیمی از جمعیت مسیحیان اردتودوکس جهان است.

مناقشه کلیسای روسیه با بطریق قسطنطنیه به تصمیمی بر می‌گردد که به موجب آن استقلال کلیسای ارتودوکس اوکراین به رسمیت شناخته شد.

مومنان کلیسای ارتودوکس اوکراین به سه دسته تقسیم می‌شوند. کلیسای ارتودوکس اوکراین (اسقف‌نشین مسکو)، کلیسای ارتودوکس اسقف‌نشین کی‌یف و کلیسای ارتودوکس خودمختار اوکراین.

کلیسای ارتودوکس اسقف‌نشین کی‌یف کلیسایی است که بطریق قسطنطنیه استقلال و خودمختاری آن را به رسمیت شناخته است.

شاید تصور کنید این تنها یک مناقشه دینی است اما در حقیقت ماجرا پیچیده‌تر از این حرف‌هاست.

این، بخشی از مناقشه روسیه و اوکراین است

وقتی روسیه کریمه را ضمیمه خاک خود کرد، و شورشیان مورد حمایت روسیه بخش بزرگی از شرق اوکراین را در دست گرفتند، تلاش‌ها برای استقلال کلیسای اوکراین شدت یافت.

جامعه جهانی الحاق کریمه به خاک روسیه را به رسمیت نشناخته و تحریم‌های گسترده‌ای را علیه روسیه وضع کرده است.

کلیسای ارتودوکس روسیه، ملی‌گرایان اوکراین را به حملات متعدد به کلیساهای خود متهم کرده است. کلیساهای شرق اوکراین زیر نفوذ کلیسای روسیه بوده است.

از زمان استقلال اوکراین از شوروی سابق، حکومت اوکراین تلاش کرده از نفوذ و اثرگذاری روسیه در مسایل دینی اوکراین بکاهد.

پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین، استقلال کلیسای اوکراین را (به طور رسمی خودمختاری) را یک مساله امنیت ملی این کشور خوانده است.

آقای پوروشنکو، تصمیم برتولمای اول، بطریق قسطنطنیه و اسقف اعظم کلیساهای شرق را "یک پیروزی بزرگ برای ملت دین‌دار اوکراین بر اهریمنان مسکو، پیروزی خیر بر شر و نور بر ظلمت" خوانده است.

بسیاری از مردم اوکراین، شاخه مسکو کلیسای ارتودوکس اوکراین را ابزاری در دست دولت روسیه می‌دانند اما اسقف‌نشین مسکو می‌گوید مرجعیت قانونی بر کلیسای اوکراین دارد که به سال ۱۶۸۶ بر می‌گردد و کی‌یف، پایتخت اوکراین، مهد و زادگاه کلیسای ارتودوکس روسی بوده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اعتبار و نفوذ کلیسای ارتودوکس روسی را بالا برده و بسیاری از کشیشان این کلیسا، با سیاست‌های ملی‌گرایانه او همسو هستند. برخی مواقع این کشیشان، در مراسمی نمادین جنگنده‌های ارتش روسیه و موشک‌های فضایی آن را تبرک می‌کنند.

ولادیمیر پوتین به بطریق کیریل، رهبر کلیسای روسیه نزدیک است و برای زیارت به کوه آتوس و سایر اماکن مقدس برای مسیحیان ارتودوکس رفته است.

آقای پوتین در مراسم اصلی کلیسا در عید پاک، کریسمس و عید تعمید عیسی مسیح حاضر می‌شود.

احتمال دعوا بر سر املاک کلیسا وجود دارد

این هراس وجود دارد که مناقشه میان دو کلیسا، باعث عدم دسترسی نمازگزاران به برخی کلیساها شود.

رئیس‌جمهوری اوکراین مقام‌های دولت روسیه را به تحریک برای راه انداختن یک جنگ مذهبی متهم کرده و هشدار داده است ماموران روسی ممکن است دست به تلاش برای مصادره اموال کلیسا بزنند.

اسقف‌نشین مسکو گفته است نمازگزاران نباید در مراسمی که روحانیون وفادار به قسطنطنیه برگزار می‌کنند، شرکت کنند. همچنین کلیه مراسم مشترک کلیسای ارتودوکس روسیه از این پس تحریم خواهد شد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی آقای پوتین گفته است کرملین از "منافع روسیه و روس‌زبان‌ها و منافع کلیسای ارتودوکس حمایت خواهد کرد." او گفته است این حمایت از راه‌های "دیپلماتیک و سیاسی" خواهد بود.

روسیه پیش از دخالت نظامی سال ۲۰۱۴ در اوکراین گفت می‌خواهد از اقلیت قومی روس در آن کشور دفاع کند.

به همین دلایل، احتمال مناقشه جدی وجود دارد.

مارات شترین، متخصص مسایل دینی در دانشگاه کینگز کالج لندن به بی‌بی‌سی گفته است اقدام بطریق قسطنطنیه "ضربه سهمگینی برای روسیه بود."
میلیون‌ها نفر تحت تاثیر قرار می‌گیرند

تخمین زده می‌شود اسقف‌نشین مسکو ۱۵۰ میلیون پیرو دارد که این موضوع، روسیه را رهبر جهان ارتودوکس می‌کند که حداقل ۲۶۰ میلیون پیرو دارد.

 اما به طور سنتی، قسطنطنیه در استانبول ترکیه با وجود آنکه دارای موقعیتی برابر با سایر کلیساهای ارتودوکس است، اما بر آنها اولویت دارد. قسطنطنیه مقر کلیساهای شرق است.

بطریق قسطنطنیه با حمایت خود از ایجاد یک کلیسای واحد ارتودوکس اوکراینی با مرکزیت کی‌یف حمایت کرده است.

در اوکراین، اسقف‌نشین مسکو، ۱۲ هزار کلیسا، اسقف‌نشین کی‌یف ۵ هزار کلیسا و کلیسای ارتودوکس خودمختار اوکراین تقریبا هزار کلیسا را اداره می‌کنند.

مارات شترین می‌گوید شماری از کلیساهای تحت کنترل اسقف‌نشین مسکو به سمت اسقف‌نشین کی‌یف متمایل خواهند شد و دلیل این کار این است که بسیاری از پیروان این کلیساها، تفاوت سیاسی چندانی با هم ندارند.

تنش‌های مذهبی می‌تواند به بالکان سرایت کند

مارات شترین می‌گوید شکاف و جدایی مذهبی قسطنطنیه و مسکو، موضوعی دشوار برای بسیاری از کلیساهای ارتودوکس در شرق اروپا است و رهبران این کلیسا باید جانب یکی از دو طرف را بگیرند.

کلیسای ارتودکس صربستان به روسیه نزدیک است ولی کلیسای یونان چندان نزدیک نیست اما بیشتر روحانیون کلیسای یونان به روسیه و صربستان نزدیک هستند.

بطریق قسطنطنیه انتقال کلیسای ارتودوکس اوکراین به قلمرو کلیسای روسیه را که در سال ۱۶۸۶ روی داده بود، ملغی کرده است.

این بدان معنی است که اکنون اسقف‌نشین کی‌یف نه تنها باید کلیساهای اوکراین را در کنترل داشته باشد بلکه کلیساهایی در بلاروس و لیتوانی را که پیش از گسترش امپراتوری روسیه در اختیار داشت هم باید مجددا به آن برگردانده شوند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار