صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 1 خرداد 1398 - 08:45   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  آمریکا دو هفته به ترکیه مهلت داد
  بلغارستان خرید اف 16 آمریکا را متوقف می‌کند
  روسیه و افزایش نرخ تولید اورانیوم ایران
  یونان: ترکیه حریم هوایی ما را نقض کرده است
  سفر والیبالیست های ایران به بلغارستان و اسلوونی
  ایوانکوویچ:شادی‌هایمان را تکمیل می‌کنیم
  اتحادیه اروپا به دونالد ترامپ هشدار داد
  مذهب گریزی در اروپا
  زلنسکی پارلمان اوکراین را منحل می‌کند
  دستگیری ۲۴۹ کارمند وزارت خارجه ترکیه
  تجهیز لهستان به جنگنده‌های «اف-35» آمریکا
  موفقیت اعضای کانون پرورش فکری در بلغارستان
  انیمیشن"سینک" مسافر کرواسی شد
  شب طلایی کاراته ایران در استانبول
  تفاهمنامه همکاری صنعتی ایران و چک
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29579صفحه نخست » گزارشچهارشنبه، 18 مهر 1397 - 10:17
نشست وزرای فرهنگ جنوب شرق اروپا در بوسنی
سید حسین موسوی
  

چهارمین کنفرانس وزرای فرهنگ و مقامات ارشد کشورهای عضو شورای فرهنگ جنوب شرقی اروپا (CoMOCoSEE)، در سارایوو تحت ریاست بوسنی و هرزگوین با عنوان "فرهنگ پایدار برای توسعه پایدار" برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از سایت وزارت فرهنگ کرواسی، در این کنفرانس علاوه بر خانم دکتراوبلیین کروژی نک، وزرای فرهنگ بلغارستان، یونان، اسلوونی، مقدونیه، مقام های ارشد وزارتخانه های فرهنگ آلبانی، مونته نگرو، رومانی، صربستان و ترکیه، همچنین نمایندگان یونسکو، شورای اروپا و اتحادیه اروپا حضور داشتند.

وزیر امورخارجه بوسنی و هرزگوین عادل عثمانوویچ درافتتاح این کنفرانس یادآور شد جلسات وزرای فرهنگ در سال 2004 در موستار شروع شده است. وی از نشست های بعدی و به دنبال تأیید شورای وزرای فرهنگ جنوب شرقی اروپا به عنوان ابتکاری بسیار ارزشمند برای بهبود همکاری در زمینه فرهنگ یاد کرد.

خانم دکترنینا اوبولیین کورژی نک وزیر فرهنگ کرواسی در سخنرانی خود با اشاره به همکاری های منطقه ای و مبادلات فرهنگی در زمینه های هنر ، اهمیت تشویق به ترجمه ادبی ، همکاری موزه ها، تشویق تولیدات مشترک در تمام زمینه های صنایع فرهنگی و خلاق، به خصوص در بخش سمعی و بصری و حفاظت از میراث فرهنگی را یادآور شد.

وی اضافه نمود در سالگرد میراث فرهنگی اروپا، نشست مشترک و هماهنگ جمعیت کشور های رژیم غذایی مدیترانه در شهر قدیمی خوارHvar در ژوئن 2017 در فهرست میراث معئوی بشریت به ثبت رسید. همچنین در یک کنفرانس، بهترین  میراث  در ماه سپتامبر در دوبرونیک برگزار شد و یک کنفرانس بین المللی دیگر هم در مورد میراث زیر آب در اروپای امروز در زادار Zadar در اکتبر 2018 در مرکز بین المللی باستان شناسی زیر آب برگزار خواهد شد.

وزیر فرهنگ کرواسی همچنین به موفقت های اخیر در ارائه کارهای نویسندگان کروات در نمایشگاه کتاب لایپزیگ  Leipzig اشاره کرد و دستاورد هایی را که از طریق همکاری منطقه ای در شبکه ادبی Traduki  و انجمن فرهنگ اسلاوی ها به دست آمد برشمرد. او به چگونگی وضعیت نشر اشاره کرد و در حوزه فعالیت های صوتی و تصویری، با تاکید بر همکاری بسیار مهم فرهنگی از طریق برنامه خلاق اتحادیه اروپا گفت برای ترجمه های ادبی، پروژه های همکاری اروپا در این سال، به خصوص برنامه های مربوط به سال جشن میراث فرهنگی اروپا و همچنین پروژه های شبکه های اروپایی و پلتفرم های اروپا همکاری های مالی انجام خواهد گرفت و با اولویت ویژه که پروژه رییکا Rijeka EPK2020 دارد این شهر خود را به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2020 آماده می کند.

دکترنینا اوبلیین کورژی نک وزیر فرهنگ کرواسی تاکید کرد درهمکاری های فرهنگی در منطقه، هنوز هم برخی از سوالات پاسخ داده نشده وجود دارد، که یکی از آنها قطعا بازگشت به کالاهای فرهنگ بومی است. او تاکید کرد روند جانشینی و جبران خسارت در میان کشورهای عضو شورای وزیران شرق اروپا و شتاب بخشیدن امضای نهایی مطابق با معاهدات بین المللی و کنوانسیون ها و توافقنامه ها و پروتکل های دو جانبه بسیار مهم است.

در این جلسه بیانیه مشترک وزرای فرهنگ جنوب شرق اروپا درارتقاء فرهنگ برای توسعه پایدار به قصد تقویت همکاری و تعامل فرهنگی بین کشورهای عضو و همچنین سیاست همکاری های فرهنگی در اتحادیه اروپا به تصویب رسید.

پس از پایان کنفرانس در بوسنی، ریاست یک ساله CoMoCoSEE به جمهوری بلغارستان رسید و وزیر فرهنگ بلغارستان آقای بوئیل بونو Boil Bonov ریاست آن را بر عهده گرفت.

وی گفت بلغارستان سعی خواهد کرد مکانیزم ها و راه هایی برای شورای وزرای فرهنگ جنوب شرق اروپا برای افزایش ظرفیت اداری خود در طول سال ریاستش پیدا کند ونیز یادآور شد ایجاد منابع برای پروژه های مشترک پیاده سازی خواهد شد و به طور خاص پروژه های همکاری مشترک بیان شده در این جلسه مشترک امکان پذیر است.

چهارمین کنفرانس شورای وزرای فرهنگ جنوب شرق اروپا در بوسنی و هرزگوین در حالی برگزار می گردد که برخی از این کشور ها جنگ های استقلال طلبانه خود را پشت سر گذاشته و اینک پس از سال ها، در زمینه فرهنگ به نقاط مشترک واقف شده و اقدام به تشکیل اتحادیه وزرای کشورهای جنوب شرق اروپا نموده اند. اگر چه به لحاظ سیاسی هنوز کدورت های سیاسی بازمانده در جنگ های سابق در جمهوری های گذشته یوگسلاوی همچنان تداوم دارد و خاطرات ناشی از جنگ در اذهان مردم باقی مانده و هر از گاهی با مراسم های یاد بود، انتشار کتاب، فیلم و غیره ظهور و بروز می کند، ولی با تفکر همگرایی برای تامین منافع آتی، به گذشته تاریخی و فرهنگی خود بازگشته اند و به وحدت و هویت خود فکر می کنند تا از این مسیر و در اقدامی متحد در واقع به هویت خود برسند. آن ها از این منظر فرهنگ را در داخل  و خارج از بالکان نشانه گرفته اند تا در اتحادیه اروپا حرفی برای گفتن داشته باشند . از سوی دیگربا تعامل با دنیای خارج محیط خود، اقتصاد از دست رفته را نیز مورد توجه جدی قرار می دهند. لغو ویزا در بین این کشورها را باید در همین راستا ارزیابی کرد. آن ها طی اقدام مشترکی گردشگران خارجی را با هماهنگی های لازم مبادله می کنند.

ایران با احتساب ترکیه، درهمسایگی تنگاتنگ شورای اتحادیه وزرای فرهنگ جنوب شرق اروپا قرار گرفته، این امر ارزش، اهمیت، هماهنگی و تعامل رایزنی های فرهنگی بالکان با شورای مذکور را دوچندان می کند

‌‌جمهوری اسلامی ایران، باید از فعالیت های فرهنگی محدود پرهیز کند و در عوض عرصه رویدادهای فرهنگی دسته جمعی را رصد نموده و از فرصت های موجود به نحو شایسته بهره برداری و به سمت اقدامات جهانی روی آورد.

Mousavi22@hotmail.com

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  سفر والیبالیست های ایران به بلغارستان و اسلوونی
  مذهب گریزی در اروپا
  زلنسکی پارلمان اوکراین را منحل می‌کند
  دستگیری ۲۴۹ کارمند وزارت خارجه ترکیه
  اتحادیه اروپا به دونالد ترامپ هشدار داد
  ایوانکوویچ:شادی‌هایمان را تکمیل می‌کنیم
  یونان: ترکیه حریم هوایی ما را نقض کرده است
  روسیه و افزایش نرخ تولید اورانیوم ایران
  بلغارستان خرید اف 16 آمریکا را متوقف می‌کند
  آمریکا دو هفته به ترکیه مهلت داد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار