صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 5 خرداد 1398 - 09:11   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  علی(ع) و رنج هایش
  تلاش ترکیه برای اکتشاف نفت و گاز در مدیترانه
  اسلواکی میزبان خانواده برقی فولکس
  زخمی‌شدن سربازان رومانی در افغانستان
  اعزام قایقرانان فینالیست ایرانی به مجارستان
  احیای مذاکرات نفتی بلاروس و قزاقستان
  سازمان فضایی روسیه ۲ هزار زالو می‌خرد
  اوکراین همچنان فقیرترین کشور اروپا است
  پیشنهاد مرکل برای خروج یونان از منطقه یوروو
  هژمونی فرهنگی زبان فارسی
  Kosova’da Şans Oyunları Yasaklandı
  اروپا در خطر گردش به راست
  بلغارستان میزان مسابقات گزینشی المپیک
  فارغ‌التحصیلی دانش‌آموزان مسلمان بوسنی
  نمایشگاه عکس "چهره زنان پیروز" در مینسک
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29480صفحه نخست » گزارشیکشنبه، 7 مرداد 1397 - 07:59
آلمان در جستجوی جایگاه جدید در اروپای شرقی
محمود فاضلی
  

حضور وزیر خارجه آلمان در اجلاس موسوم «سه دریا» (Three Seas Initiative Summit)  نشانگر تلاش برلین برای کسب جایگاه جدید در حوزه اروپاست. این ابتکار شامل دوازده کشور اروپای شرقی اتحادیه اروپا از جمله اتریش، بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، استونی، مجارستان، لیتوانی، لتونی، لهستان، رومانی، اسلواکی و اسلوونی است. در اجلاس اخیر 9 رئیس جمهور، رئیس کمیسیون اروپا، وزیر انرژی آمریکا، وزیر خارجه آلمان، رؤسای بانک اروپایی بازسازی و توسعه و بانک سرمایه گذاری اروپا، و نمایندگان بانک جهانی، شرکت کردند. هدف این نشست تعمیق یکپارچگی اقتصادی منطقه، ایفای نقش بیشتر در صحنه جهانی و بهبود روابط اروپای شرقی، آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام گردیده است. همچنین هدف مهم دیگر این نشست، کاهش اختلاف توسعه‌ای میان کشورهای اروپای شرقی و غربی یا اروپای قدیم و جدید است. هدف ابتکار این است که اروپای مرکزی سنگ بنای ثبات کل اتحادیه اروپا باشد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، این گروه که در سال 2015 توسط لهستان و کرواسی تشکیل شد و کشورهای بین سه دریای بالتیک، دریای آدریاتیک و دریای سیاه را متحد می‌کند، تاکنون یک وزنه اروپای شرقی در برابر محور غربی پاریس- برلین تلقی می‌شد. این کشورها از استونی در شمال گرفته تا بلغارستان در جنوب، قصد دارند، منافع خود را در ارتباط با پروژه‌های زیربنایی و تأمین انرژی پیش ببرند. دوازده کشور، یک سوم کل مساحت اتحادیه اروپایی و یک پنجم جمعیت آن را به خود اختصاص می‌دهند. مفهوم سیاست نگاه به شرق به عنوان یک سیاست جدید برای شرق اروپا به ویلی برانت، صدراعظم پیشین آلمان از حزب سوسیال دموکرات بازمی‌گردد که از سال 1969 برای نزدیک شدن جمهوری فدرال آلمان به کشورهای پیمان ورشو که اتحاد جماهیر شوروی بر آن‌ها حاکم بود، تلاش کرد و به این خاطر جایزه صلح نوبل گرفت. در حاشیه این اجلاس، اولین همایش بازرگانی ابتکار سه دریا نیز برگزار شده، که شرکت‌ها و مقامات دولتی از کشورهای شریک این ابتکار، از سایر کشورهای اتحادیه اروپا، از آمریکا، از بالکان غربی، جمهوری ملداوی، اوکراین، گرجستان، نمایندگان کمیسیون اروپا و نهادهای مالی اروپایی و بین‌المللی و همچنین نمایندگان اندیشکده‌ها و محیط آکادمیک در آن شرکت کردند.

نگاه به شرق تا به امروز برای حزب سوسیال دموکرات، یک خط مشی سنتی و مهم در سیاست خارجی به شمار می‌رود. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان که برای عضویت دائمی آلمان تلاش می‌کند با حضور در کاخ کوتروچنی (ریاست جمهوری) در اجلاس سران در بخارست رومانی شرکت و تاکید کرد «به گمان من نیز این که کشوری مانند آلمان در اتحادیه اروپایی فقط به غرب نگاه نکند، بلکه همسایگان اروپای شرقی را نیز در نظر بگیرد، علامت مهمی است. این نکته‌ای است که ما آن را سیاست جدید شرق می‌نامیم. ما می‌خواهیم از این کانون استفاده کنیم تا نظرات خود را در بحث‌هایی که همسایگان ما در شرق اروپا انجام می‌دهند، عرضه کنیم. آلمان مایل است، «نقش فعالی» در این کانون ایفا کند». به باور آلمان، به عنوان کشوری در حاشیه دریای بالتیک، نه تنها از نظر جغرافیایی با این گروه مطابقت دارد، بلکه به لحاظ تاریخی، سیاسی و اقتصادی نیز با آن جور درمی‌آید. چرا که شرق آلمان پس از اتحاد دوباره، فرایند انتقال مشابهی را مانند بسیاری از کشورهای شرق اروپا تجربه کرده است. علاوه بر این، آلمان برای کلیه اعضای ابتکار عمل سه دریا، یک شریک اقتصادی مهم به شمار می‌رود.
اگرچه وزیر خارجه آلمان اعتقاد دارد رئیس جمهور رومانی همچون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپایی از حضور دائمی آلمان در این نشست حمایت کرده است اما شواهد نشان می‌دهد نخست‌وزیر لهستان در سخنرانی خود حتی نامی از آلمان نبرد و این نکته که در میان این کشورها حضور آلمان مخالفینی دارد را صحه گذاشت. بعضی از کشورها در سطوح پائینی در اجلاس شرکت کردند. آلمان تاکنون بیشتر با دیدی انتقادی به این ابتکار عمل نگاه کرده بود. این نگرانی وجود داشت که این گروه در اروپا شکاف ایجاد کند. لهستان، چک، اسلواکی و مجارستان از مخالفان سرسخت سیاست پناهندگی صدراعظم آلمان به شمار می‌روند.

اکثر کشورهای شرقی اتحادیه اروپایی با حمایت آمریکا مخالف احداث خط لوله گاز نورد استریم 2 بین روسیه وآلمان از طریق دریای بالتیک به خاطر نگرانی از وابستگی شدید اروپا به صادرات انرژی از روسیه هستند. ریک پِری، وزیر انرژی آمریکا در این کنفرانس مدعی شد این کشور به خاطر شدت گرفتن میزان وابستگی کشورهای منطقه به گاز روسیه که مسکو «با موضعی خصمانه» آن را پیش می‌برد، نگران است. انرژی هرگز نباید به عنوان وسیله‌ای برای فشار سیاسی یا تهدیدی علیه امنیت ملی استفاده شود. وابستگی اروپا به گاز طبیعی روسیه از 30 درصد به 40 درصد در سال‌های اخیر افزایش یافته است و این موضوع نگران کننده است. کشور‌های اروپای مرکزی و شرقی با چالش‌هایی همانند منبع واحد تامین کننده انرژی روبرو هستند. رئیس جمهور آمریکا معتقد است آمریکا قصد دارد، با صادرات گاز مایع به ایجاد تنوع در منابع انرژی در شرق اروپا کمک کند. از دیده لهستان «همکاری در زمینه انرژی تنوع منابع عرضه انرژی، توسعه بازار گاز طبیعی‌ «ال‌ان‌جی» زمینه های با اهمیتی برای لهستان و اتحادیه سه دریا هستند، بنابراین همکاری با آمریکا در این مسئله نقش کلیدی دارد. سه دریا برای آمریکا یک ابزار استراتژیک برای ایجاد روابط با اروپای مرکزی شده است. رئیس جمهور رومانی که دیدگاهی طرفدار غرب دارد، مدعی است حضور اقتصادی آمریکا همانند «یک کاتالیزور برای همکاری‌های اقتصادی» است.این نشست پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه افزایش حمل و نقل، انرژی و ارتباطات دیجیتال در منطقه به دست آورده و نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر افزایش همگرایی، انسجام و اتحاد اتحادیه اروپا و تقویت روابط آتلانتیک را مورد توجه قرار داده‌اند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  هژمونی فرهنگی زبان فارسی
  تلاش ترکیه برای اکتشاف نفت و گاز در مدیترانه
  سازمان فضایی روسیه ۲ هزار زالو می‌خرد
  پیشنهاد مرکل برای خروج یونان از منطقه یوروو
  اوکراین همچنان فقیرترین کشور اروپا است
  اسلواکی میزبان خانواده برقی فولکس
  زخمی‌شدن سربازان رومانی در افغانستان
  احیای مذاکرات نفتی بلاروس و قزاقستان
  علی(ع) و رنج هایش
  اعزام قایقرانان فینالیست ایرانی به مجارستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار