صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
پنجشنبه، 2 خرداد 1398 - 12:18   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  Kosova’da Şans Oyunları Yasaklandı
  اروپا در خطر گردش به راست
  بلغارستان میزان مسابقات گزینشی المپیک
  فارغ‌التحصیلی دانش‌آموزان مسلمان بوسنی
  نمایشگاه عکس "چهره زنان پیروز" در مینسک
  دیدار آیت الله شهرستانی با مفتی اعظم کرواسی
  گسترش ارتباطات فرهنگی بین ایران و صربستان
  مسابقات بین‌المللی قرآن ترکیه در استانبول
  محرومیت پناهجویان در مجارستان از غذا
  عکس/ کریستینا رادی سفیر اسلوونی در تهران
  اسلوونی خواهان واردات عسل از ایران است
  آمریکا دو هفته به ترکیه مهلت داد
  بلغارستان خرید اف 16 آمریکا را متوقف می‌کند
  روسیه و افزایش نرخ تولید اورانیوم ایران
  یونان: ترکیه حریم هوایی ما را نقض کرده است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29413صفحه نخست » یادداشتشنبه، 27 مرداد 1397 - 08:21
اقدامات تنبیهی ‌اتحادیه اروپا علیه مجارستان
محمود فاضلی
  

بیش از دو‌سوم نمایندگان پارلمان اروپا در اقدامی بی‌سابقه و برای اولین‌بار به اقدامات تنبیهی علیه مجارستان رای دادند چرا که به ادعای آنان این کشور ارزش‌های اروپایی را نقض کرده است. این طرح که توسط کمیته «آزادی‌های مدنی» و توسط «جودیت سارگنتینی» تهیه شده بود با 448 رای مثبت در برابر 197 رای منفی و 48 رای ممتنع در پارلمان اروپا به تصویب رسید. رای‌گیری در پارلمان اروپا براساس گزارشی در مورد استقلال قضایی مجارستان، فساد مالی، آزادی‌های بیان، مذاهب، علمی و حقوق اقلیت‌ها و پناهجویان در جریان هشت سال زمامداری «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان در این کشور گرفته شد. رای پارلمان اروپا، گامی نخست به موجب ماده 7 پیمان این اتحادیه تلقی می‌شود که در نهایت ممکن است مجارستان را از حق رای در اتحادیه اروپا محروم کند. این اقدامات تنبیهی باید از سوی رهبران اروپا موافقت شود. اما شواهد نشان می‌دهد این موضوع ممکن است به تایید همه اعضا نرسد چراکه لهستان احتمالا چنین تصمیمی را وتو خواهد کرد. بوداپست که همچنان از سیاست‌های ضدمهاجرتی خود قاطعانه دفاع می‌کند، هرگونه کمک به پناهجویان را «غیرقانونی» می‌داند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، رای مثبت پارلمان اروپا، زمینه اعمال تحریم‌های سیاسی علیه دولت پوپولیست «اوربان» را به دلیل تهدید هدفمند ارزش‌های اتحادیه اروپا فراهم می‌کند. این رای به منزله ضربه‌ای سیاسی به اوربان تلقی می‌شود. نخست‌وزیر راستگرای مجارستان، به حمله علیه رسانه‌ها، اقلیت‌ها و نقض حکومت قانون متهم شده است که البته وی این اتهامات را رد می‌کند. به باور او، مجارستان توسط پارلمان اروپا محکوم شده زیرا مردمش تصمیم گرفته‌اند تا به کشور مهاجران تبدیل نشود. هرگونه تهدید و تهمت مطرح‌شده توسط موافقان مهاجرت علیه مجارستان و مردمش را رد می‌کنم. تمام ملل و کشورهای عضو اتحادیه اروپا حق دارند تا نحوه زندگی در کشورشان را خودشان تعیین کنند. ما از مرزهای خود حراست می‌کنیم و تنها تصمیم می‌گیریم تا با چه کسی زندگی کنیم. ما با حصار‌کشی ورود هزاران مهاجر غیرقانونی را متوقف کرده‌ایم. ما از مجارستان و اروپا حفاظت می‌کنیم و این اولین‌باری است که در تاریخ اتحادیه اروپا مرزبانان این اتحادیه محکوم می‌شوند. مجارستان در مقابل تهدید تسلیم نمی‌شود و از مرزهایش دفاع و مهاجرت غیرقانونی را متوقف خواهد کرد.

وی که عضو حزب راستگرای «فیدس» است موضع ضد‌مهاجرتی مجارستان را انگیزه‌ای برای رای‌گیری در پارلمان اروپا دانسته و اعتقاد دارد مجارستان از مرزهایش محافظت می‌کند، جلوی مهاجرت غیرقانونی را می‌گیرد. حزب یاد‌شده از ابتدا معتقد بود گزارش تهیه شده علیه مجارستان مملو از دروغ است. طرح پذیرش پناهجویان ازسوی اتحادیه اروپا و در اوج بحران مهاجرت سال 2015 ارایه شد و مجارستان از قبول آن امتناع کرد. اوربان با وجود حمایت از سوی احزاب ملی‌گرا، در میان رهبران جریان‌های محافظه‌کار اروپایی منزوی شده است. احتمالا نتایج این رای برای اوربان اهمیت چندانی نخواهد داشت چرا که در خود مجارستان جایگاه او را به عنوان یک منتقد سرسخت اتحادیه اروپا تقویت می‌کند. از زمانی که اوربان در سال 2010 به قدرت رسید دادگاه‌ها، رسانه‌ها و گروه‌های غیردولتی را تحت‌فشار قرار داده و از پذیرش پناهجویان در مجارستان خودداری کرده است. اوربان اعتقاد دارد پناهجویان تهدیدی علیه تمدن مسیحی اروپا هستند! اتحادیه اروپا همواره این کشور را به نقض ارزش‌های بنیادین اتحادیه متهم و به اقدامات آن اعتراض کرده است.

اوربان از ائتلاف حزبی مردم اروپا که بیشترین تعداد عضو را در پارلمان اروپا دارد و حزب وی موسوم به «فیدس» هم عضو آن است، خواسته بود علیه مهاجران غیرقانونی مواضع سختی اتخاذ کنند. اما درخواست وی حتی با مخالفت بعضی از نمایندگان این کشور از جمله حزب سوسیالیست در پارلمان اروپا روبه رو شد. او معتقد است مشکل مجاری‌هایی که علیه کشورشان رای دادند این است که بیش از اینکه کشورشان را دوست داشته باشند، از من متنفرند.

وزیر امور خارجه مجارستان نیز معتقد است توپخانه سنگین طرفداران مهاجرت علیه مجارستان دست به کار شده است. آنها هر کاری انجام می‌دهند تا سیل مهاجران در مجارستان و اروپا طغیان کند. مردم اروپا حق دارند تا در امنیت زندگی کنند. مجارستان هنوز از سوی نیروهای موافق مهاجرت به رهبری رییس‌جمهور امانوئل مکرون مورد تهاجم است. هدف آنها تغییر ترکیب مردمی است که در اروپا زندگی می‌کنند که البته ما در مقابل این موضوع مقاومت می‌کنیم زیرا مهاجر غیرقانونی در این قاره نمی‌خواهیم. باوجود فشارها، دولت مجارستان به‌خاطر سرزمین مادری و اروپا در این نبرد مبارزه خواهد کرد.

بسیاری از مقامات این کشور معتقدند افکار عمومی در اروپا درحال تغییر است و مردم این قاره از سیاست‌های مهاجردوستی بروکسل خسته شده‌اند. راه‌حل بحران مهاجرت باید خارج از اروپا پیدا شود و مهاجران اقتصادی باید به کشورهای‌شان بازگردانده شوند.

رای‌گیری درباره مجارستان به شکافی در فراکسیون راست میانه پارلمان اروپا منجر شده است. راست‌گرایان اروپایی تلاش می‌کنند تا در انتخابات پارلمانی اروپا که ماه «مه» 2019 برگزار می‌شود، شرکت کنند تا در صورت پیروزی در این انتخابات به مدت پنج سال قدرت را در پارلمان دراختیار بگیرند. نکته قابل‌تامل در این رای‌گیری، هم‌صدایی بعضی از احزاب محافظه‌کار کشورهای عضو پارلمان اروپا همسو با مجارستان بود. نمایندگان حزب مردمی اسپانیا در پارلمان اروپا به طرح مجازات مجارستان از سوی این اتحادیه رای ممتنع داد. حزب مردمی بهترین رای به این طرح را رای ممتنع می‌داند چرا این حزب نمی‌خواهد که پارلمان اروپا به قاضی تبدیل شود تا حق دخالت در سیاست‌های داخلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را داشته باشد. نمایندگان حزب راستگرای نئودموکراسی یونان در پارلمان اروپا نیز با مواضع اکثریت نمایندگان حزب مردمی اروپا همراهی کردند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  یونان: ترکیه حریم هوایی ما را نقض کرده است
  روسیه و افزایش نرخ تولید اورانیوم ایران
  آمریکا دو هفته به ترکیه مهلت داد
  بلغارستان خرید اف 16 آمریکا را متوقف می‌کند
  اسلوونی خواهان واردات عسل از ایران است
  عکس/ کریستینا رادی سفیر اسلوونی در تهران
  محرومیت پناهجویان در مجارستان از غذا
  گسترش ارتباطات فرهنگی بین ایران و صربستان
  مسابقات بین‌المللی قرآن ترکیه در استانبول
  فارغ‌التحصیلی دانش‌آموزان مسلمان بوسنی
  دیدار آیت الله شهرستانی با مفتی اعظم کرواسی
  اروپا در خطر گردش به راست
  نمایشگاه عکس "چهره زنان پیروز" در مینسک
  بلغارستان میزان مسابقات گزینشی المپیک
  Kosova’da Şans Oyunları Yasaklandı
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار