صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 30 تیر 1398 - 20:47   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  محرومیت فدراسیون فوتبال و تیم ملی بلغارستان
  دومی شطرنج‌باز ایران در مسابقات صربستان
  غیبت پرسپولیسی ها در تقابل مهم در کرواسی
  یونان: ترکیه اعتبار اروپا را به چالش می‌کشد
  تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ترکیه
  انتخابات اوکراین زیر ذره‌بین
  اسماعیل کاداره و انور خوجه؛ نویسنده دیکتاتورهای مرده
  کمیسیون اروپا و تقویت راست‌ افراطی
  هلند مسئول بخشی از کشتار مسلمانان بوسنیایی
  ترکیه و خرید جنگنده‌های سوخو به جای اف۳۵
  بوژیدار رادوشوویچ عازم کرواسی شد
  قهرمانی بانوان والیبالیست ایران در کرواسی
  پرسپولیس آقای گل صربستان را جذب می‌کند؟
  بخش دیگر اس 400 تحویل ترکیه شد
  گزارش همتی از رایزنی با مقامات ترکیه
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29355صفحه نخست » یادداشتدوشنبه، 19 شهریور 1397 - 13:40
صربستان - کوزوو؛ ادامه اختلافات دیرینه
گروه گزارش و تحلیل
  

کوزوو که تا قبل از اعلام استقلال از صربستان در سال 2008 استان جنوبی این کشور در بالکان غربی به شمار می رفت به یک بحران در ابعاد گسترده تبدیل شده است که با طرح مبادله اراضی بین صربستان و کوزوو ؛ این بحران ابعاد تازه ای یافته و با مخالفت ها و موافقت هایی مواجه شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، براساس قانون اساسی صربستان ، این کشور کوزوو را استان جنوبی خود می داند و استقلال آن را به رسمیت نشناخته و خواهان رسیدن به تفاهم برای حل این مساله است.

حل مساله کوزوو برای صربستان اهمیت زیادی دارد زیرا راه را برای این کشور در عضویت اتحادیه اروپا هموار می سازد.

مبادله اراضی بین صربستان و کوزوو اخیرا بعنوان گزینه ای برای حل و فصل این بحران مطرح شده که در بلگراد و پریشتینا با مخالفت ها و موافقت هایی مواجه شده است.

«آلکساندر ووچیچ» رئیس جمهور صربستان به رغم مخالفت مقام های حکومت پریشتینا شنبه گذشته ( 8 سپتامبر / 17 شهریور) برای یک سفر دو روزه وارد کوزوو شد. ووچیچ قبل از سفر به کوزوو به بروکسل سفر و با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا درباره مساله کوزوو دیدار و گفت و گو کرد.

قرار بود که در بروکسل دیداری بین ووچیچ و هاشم تاچی رئیس جمهور کوزوو با وساطت موگرینی انجام شود و در آن نشست در باره حل مساله بحران و احتمالا مبادله اراضی به عنوان یک گزینه برای حل و فصل مساله کوزوو گفت و گو شود که به دلایل نامشخصی این دیدار صورت نگرفت.

سفر رئیس جمهوری صربستان به کوزوو در حالی روز شنبه 17 شهریورماه انجام شد که مقامات حکومت پریشتینا با آن مخالف بودند. در این سفر ووچیچ در منطقه کوزووسکا میتروویتسا واقع در شمال کوزوو که ساکنین آن را عمدتا صرب ها تشکیل می دهند در همایشی شرکت کرد و دیگر مناطق نیز طبق برنامه از قبل تعیین شده دیدن کرد.

کوزوو که در سال 2008 توسط آلبانی تباران ساکن آن، اعلام استقلال کرد، اکنون با توجه به اینکه صربستان آن را استان جنوبی خود می داند و از طرف دیگر پریشتینا نیز جز استقلال، حاضر به پذیرش گزینه دیگری برای تفاهم با بلگراد نیست، به گره کوری در منطقه بالکان غربی اروپا تبدیل شده است.

بیشتر کشورهای جهان از جمله صربستان، 5 کشور عضو اتحادیه اروپا (اسلواکی، اسپانیا، رومانی، یونان و قبرس)، فدراسیون روسیه، برزیل و چین هنوز کوزوو را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نشناخته‌اند.

صربستان تحت هیچ شرایطی حتی در قبال عضویت در اتحادیه اروپا، حاضر به قبول کوزوو بعنوان کشوری مستقل نیست و تنها خواهان رسیدن به تفاهم با آلبانیایی تباران آنهم در چارچوب قانون اساسی صربستان و قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل متحد است که کوزوو را بخشی از سرزمین صربستان شناخته است.

این در حالیست که مقامات کوزوو که خواهان مذاکره با بلگراد برای رفع این مساله هستند، تنها بر استقلال این استان تاکید دارند و بر این تلاش هستند که آن را به عضویت در سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای بین المللی درآورند.

مبادله اراضی بین صربستان و کوزوو که اکنون به عنوان گزینه ای مطرح است هنوز بین مقامات بلگراد و پریشتینا عنوان نشده، اما چنین گزینه ای هر چند که بنظر می رسد مشکل گشای این بحران بزرگ در منطقه بالکان غربی باشد، اما کارشناسان و تحلیلگران سیاسی به این گزینه نگاهی تردید آمیز دارند.

عضویت کوزوو در سازمان ملل متحد با وجود آنکه بیش از یکصد کشور آن را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته اند، در حال حاضر با وجود حمایت راسخ جمهوری خلق چین و فدراسیون روسیه از حاکمیت و تمامیت ارضی صربستان، به امری غیرممکن تبدیل شده است.

با این توصیف می توان گفت که تنها راه باز شدن این گره کور، به تفاهم رسیدن بلگراد و پریشتیناست آنهم به این شرط که نتیجه این تفاهم «برد - برد» باشد.

بزرگ ترین مانع برای شروع مذاکراتی که در آن بلگراد و پریشتینا به تفاهم دست یابند، حمایت راسخ واشنگتن از استقلال کوزوو است. اگر چنین مانعی یعنی حمایت آمریکا از کوزوو برداشته شود، این امکان وجود دارد که بین بلگراد و پریشتینا تفاهمی ایجاد شود.

چند گزینه را برای رفع مساله کوزوو، می توان پیش بینی کرد که یکی از آنها برقراری روابط عادی بین بلگراد و پریشتیناست بدون اینکه صربستان، استقلال کوزوو را به رسمیت بشناسد و چنین وضعی می تواند برگه پذیرش عضویت صربستان در اتحادیه اروپا شود. در چنین صورتی اتحادیه اروپا، درخواست خواهد کرد که مسکو مانع عضویت کوزوو در سازمان ملل متحد نشود.

گزینه دیگر برای حل مساله کوزوو را می توان به رسمیت شناختن استقلال آن توسط بلگراد، در قبال عضویت صربستان در اتحادیه اروپا تصور کرد که عملی شدن چنین گزینه ای محال است، زیرا بلگراد تحت هیچ شرایطی حاضر به پذیرش کوزوو به عنوان کشوری مستقل نیست و این گزینه نیز در میان مردم صربستان، قابل قبول نیست.

از توافق بین آلبانی تباران کوزوو و بلگراد برای تقسیم کوزوو نیز می توان به عنوان گزینه دیگری یاد کرد که چنین گزینه ای نیز به دلایل زیاد نمی تواند اجرایی شود، زیرا طرفین سخت با چنین امری مخالف هستند.

عضویت در اتحادیه اروپا که کشورهای بالکان غربی در این مسیر گام بر می دارند، نیز جای بحث دارد. ابتدا باید گفت که اتحادیه اروپا اکنون با مشکلات متعددی رو به رو است و کشورهای عضو این نهاد، خواهان گسترش و افزوده شدن اعضای آن نمی باشند به ویژه کشورهایی که با همسایگان خود مساله دارند.

صربستان از اکتبر سال 2012 میلادی برای حل و فصل مساله کوزوو، مذاکراتی را در سطح نخست وزیری با مقام های این استان و با میانجیگری 'کاترین اشتون' مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا، شروع کرد که حاصل آن، امضای توافقنامه 15 ماده ای برای عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا بود.

هیات های مذاکره کننده بلگراد و پریشتینا همچنین در سوم شهریور 1395 در مراحل عادی سازی روابط چهار توافقنامه شامل تشکیل جامعه شهرداری های صرب نشین در شمال کوزوو را با میانجیگری «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بروکسل امضا کردند. تاکنون مذاکرات عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا بیش از سی بار در بروکسل برگزار شده است.

کوزوو براساس قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل متحد در ژوئن سال 1999، تحت قیمومیت هیات غیرنظامی این سازمان قرار دارد و نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) موسوم به 'کی فور' برای تامین امنیت در این سرزمین مستقر شده اند.

پارلمان کوزوو در فوریه 2008 به طور یک جانبه استقلال این بخش از صربستان را اعلام کرد. اما بلگراد با ادعای این که کوزوو، استان جنوبی صربستان است، اعلام یک جانبه استقلال آن را قبول ندارد و خواهان باطل شدن سند استقلال کوزوو از راه های دیپلماتیک و صلح آمیز است.

کوزوو حدود 1.8 میلیون نفر جمعیت دارد که اکثریت آن آلبانی تبار هستند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  ترکیه و خرید جنگنده‌های سوخو به جای اف۳۵
  بخش دیگر اس 400 تحویل ترکیه شد
  قهرمانی بانوان والیبالیست ایران در کرواسی
  ایران یک نفتکش انگلیسی را توقیف کرد
  پرسپولیس آقای گل صربستان را جذب می‌کند؟
  پایتخت یونان ۵.۱ ریشتر لرزید
  گزارش همتی از رایزنی با مقامات ترکیه
  کمیسیون اروپا و تقویت راست‌ افراطی
  بوژیدار رادوشوویچ عازم کرواسی شد
  هلند مسئول بخشی از کشتار مسلمانان بوسنیایی
  اسماعیل کاداره و انور خوجه؛ نویسنده دیکتاتورهای مرده
  انتخابات اوکراین زیر ذره‌بین
  تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ترکیه
  یونان: ترکیه اعتبار اروپا را به چالش می‌کشد
  محرومیت فدراسیون فوتبال و تیم ملی بلغارستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار