صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
دوشنبه، 29 مرداد 1397 - 04:51   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  یونان، هشت سال تحریم و مبارزه
  تدابیر ترکیه برای مقابله با تحریم های آمریکا
  دموکراسی؛ اکوسیستم شکننده
  کلید خوردن رایزنی‌های آلمان و روسیه
  آلکساندر لوکاشنکو نخست وزیر را برکنار کرد
  دفاع نخست وزیر رومانی از اقدام پلیس
  عنان دبیرکل اسبق سازمان ملل درگذشت
  دیدار سفیر ایران با وزیر زیرساخت های اوکراین
  برانکو: خوب شد گل نخوردیم
  خداحافظی یک ستاره دیگر از تیم ملی کرواسی
  کمدین سابق، نخست وزیر اسلوونی شد
  روسیه: برای حفظ برجام عزم قاطع داریم
  ترامپ: در برابر ترکیه دست بسته نمی‌نشینیم
  پناهجویان در مجارستان گرسنه هستند
  فرود اضطراری هواپیمای آلمانی در یونان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29140صفحه نخست » یادداشتپنجشنبه، 18 مرداد 1397 - 09:41
استفاده اردوغان از موج ناسیونالیسم
رحمان قهرمان‌پور
  

ریشه اختلافات میان ترکیه و امریکا به کودتای نافرجام سال ٢٠١٦ در ترکیه باز می‌گردد. در آن دوره آنکارا اعلام کرد که فتح‌الله گولن روحانی سنی ساکن پنسیلوانیای امریکا نقش اصلی را در اجرای این کودتای نافرجام داشته است. از آن پس ترکیه از امریکا درخواست استرداد گولن به ترکیه را داشت. اما استرداد در حقوق بین‌الملل در نهایت یک امر سیاسی است. کشور یا دولت مستقر در نهایت باید تصمیم به استرداد بگیرد یا نه و صرف اینکه یک فرد در محافل قضایی کشور خود متهم باشد دلیلی بر استرداد وی نخواهد شد، از همین رو استرداد، یک مساله حقوقی است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، در مورد آقای گولن نیز همین اتفاق رخ داد. با وجود اصرارهایی که آقای اردوغان داشت و وعده‌هایی که در سخنرانی‌های مختلف عمومی خود داشت و که به هر شکلی شده فتح‌الله گولن را از امریکا مسترد خواهیم کرد ، امریکا به این درخواست ترکیه تن نداد و پاسخ منفی داد. آقای جو بایدن معاون اول رییس‌جمهور وقت امریکا در سفری که به آنکارا داشت، تلاش کرد که از تشدید تنش میان دو کشور بر سر موضوع گولن تا‌حدی جلوگیری کند. وقتی دوران ریاست‌جمهوری اوباما به پایان رسید، اردوغان بسیار امیدوار بود که دولت ترامپ برخلاف دولت اوباما فتح‌الله گولن را به ترکیه تحویل دهد. با همین خوش‌بینی نیز به کاخ سفید رفت ولی پاسخ واشنگتن برای ترکیه خوشحال‌کننده نبود، درنتیجه از آنجا بود که فاصله ترکیه با امریکا بیشتر و بیشتر شد تا به وقایع اخیر رسید. امریکا در تحریمی که علیه ترکیه وضع کرده وزیر کشور و دادگستری این کشور به خاطر دست داشتن در دستگیری و حصر خانگی کشیش برانسون تحت تحریم قرار گرفته‌اند. برانسون متهم است که در ایام کودتا با گروه فتح‌الله گولن همکاری داشته و حتی با پ‌ک‌ک نیز در ارتباط بوده است. اما هنوز اتهامات او در دادگاه مورد بررسی قرار نگرفته است. بنابراین ریشه بحث کشیش برانسون نیز به موضوع کودتا باز می‌گردد. برخی معتقدند که ترکیه به دنبال آن است که برانسون را با گولن مبادله کند و در‌ازای استرداد گولن، برانسون را نیز آزاد کند. اما واقعیت آن است که وزن جنبش هزیمت به رهبری فتح‌الله گولن به مراتب بیشتر از کشیش برانسون است.آقای گولن یک شبکه عظیم را رهبری می‌کند که عملا در ٣٥ کشور مدرسه دارد و نفوذ آن بسیار بالاست و در ترکیه و سایر کشورها نیز از هواداران متعددی برخوردار است.

از همین رو وزن آنها یکسان نیست و بعید به نظر می‌رسد که امریکا بخواهد به چنین معامله‌ای تن در دهد. اما اینکه تنش‌ها ادامه پیدا خواهد کرد یا نه، به نظر نمی‌رسد چنین اتفاقی رخ دهد. پس از آنکه مولود چاووش اوغلو وزیرخارجه ترکیه و مایک پمپئو وزیرخارجه امریکا در حاشیه نشست آسه‌آن در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند و همچنین اعزام یک هیات سیاسی به واشنگتن برای حل اختلافات میان دو کشور نشان می‌دهد که پس از گذشت مدتی که موضوع در افکار عمومی ترکیه فروکش کند، طرفین به یک توافقی دست پیدا خواهند کرد. ترکیه در جریان شهروند آلمانی متهم به جاسوسی را به همین نحو حل کرد و تنش میان روابط ترکیه و آلمان فروکش کرد. اما اینکه آیا این اتفاق به افزایش محبوبیت اردوغان و حمایت از آن کمک می‌کند، باید گفت که پس از تحریم دو وزیر ترکیه‌ای توسط امریکا، موج ناسیونالیسم به‌شدت افزایش پیدا کرده است و آقای اردوغان نیز به دنبال بهره‌گیری از این موج ناسیونالیسمی است که اکنون علیه امریکا به وجود آمده است. در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری نیز توانست از این موج استفاده کند و با ائتلافی که توانست با حزب ناسیونالیست حرکت ملی انجام داد پیروز انتخابات شود بنابراین موج ناسیونالیسم و چپ در ترکیه همواره فارغ از اینکه دیدگاه احزاب راست کشور چگونه باشد به امریکا بدبین بوده است. بنابراین امریکا‌ستیزی در ترکیه ریشه‌های طولانی و به نسبت قوی دارد. هنگامی که در دهه ١٩٧٠ و حوادثی که در سال‌های منجر به کودتای ١٩٨٠ رخ داد بخشی از آن به دلیل حرکت‌ها و فعالیت‌های ضد امریکایی چپ‌ها بود. هم ناسیونالیست‌ها و هم چپ‌ها نسبت به اهداف امریکا در ترکیه بدبین هستند.

حرف اصلی چپ‌ها نرفتن زیر بار امپریالیسم است و ناسیونالیست‌ها معتقدند که امریکا از دشمنان تمامیت ارضی ترکیه هستند که به‌طور مشخص از شبه نظامیان پ‌ک‌ک حمایت می‌کنند. بنابراین امریکا ستیزی در ترکیه ریشه‌های نسبتا قوی دارد و در این انتخابات به نوعی مورد استفاده اردوغان قرار گرفت. ولی بعید به نظر می‌رسد که بیش از این امریکا‌ستیزی در ترکیه تقویت شود. البته به صورت مقطعی ممکن است اردوغان بخواهد افکار عمومی را علیه امریکا تهییج کند ولی به‌طورکلی امریکا‌ستیزی در ترکیه حالت گسترده توده‌ای نخواهد داشت و بیشتر محدود به نخبگان ناسیونالیسم و نخبگان چپ‌گرای ترکیه است. از سوی دیگر با توجه به مشکلات اخیر اقتصادی که در ترکیه و چالش به وجود آمده برای اردوغان باید گفت که بخشی از مشکلات ترکیه ریشه در تحولات چند سال اخیر دارد. وقتی که آقای اردوغان پس از کودتای نا‌فرجام به دنبال مقابله با هواداران فتح‌الله گولن بود، بیش از ٣٠٠ هزار نفر را که مشکوک به ارتباط با گولن بودند از نظام اداری کشور بیرون کرد. علاوه بر ‌این بسیاری از شرکت‌های تجاری نزدیک به جنبش گولن را تعطیل کرد. مساله اقتصادی ترکیه از همان زمان آغاز شد و به نوعی که هواداران فتح‌الله گولن نگران این شرایط بودند و احساس کردند که مشکلات اقتصادی ترکیه بیشتر شده است از همین رو مردم پول‌های خود را تبدیل به دلار کردند و حساب‌های بانکی آنها خالی شد و یک مشکل اقتصادی جدی به وجود آمد. برخی نیز سرمایه‌های خود را به دلیل برخوردهای اردوغان از ترکیه خارج کردند. دولت با بسیاری از هنرمندان، فعالین اجتماعی، سیاسی و ورزشکاران نیز به بهانه حمایت از گولن برخورد کرد. در نتیجه سرمایه قابل‌توجهی از ترکیه خارج و بخشی از سرمایه‌ها نیز وارد خانه‌ها شد. در این شرایط مردم تصور کردند که شاید یک وزیر باسابقه در دولت جدید بتواند اوضاع را سامان دهد، اما وقتی که داماد اردوغان به عنوان وزیر دارایی معرفی شد امیدهای بازار برای بهبود شرایط کمرنگ شد. بنابراین انتظار می‌رفت که پس از انتخابات، لیره تقویت شود ولی این اتفاق رخ نداد. از همین رو در این دوره شاهد کاهش ارزش لیره نسبت به دلار بودیم و اکنون تنش میان امریکا و ترکیه مزید بر علت شده است که بحران مقداری اوج پیدا کند و در نهایت باید دید این تنش در روابط تا کجا می‌تواند ادامه پیدا کند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  ترامپ: در برابر ترکیه دست بسته نمی‌نشینیم
  پناهجویان در مجارستان گرسنه هستند
  عنان دبیرکل اسبق سازمان ملل درگذشت
  روسیه: برای حفظ برجام عزم قاطع داریم
  کمدین سابق، نخست وزیر اسلوونی شد
  تدابیر ترکیه برای مقابله با تحریم های آمریکا
  فرود اضطراری هواپیمای آلمانی در یونان
  برانکو: خوب شد گل نخوردیم
  دیدار سفیر ایران با وزیر زیرساخت های اوکراین
  دفاع نخست وزیر رومانی از اقدام پلیس
  کلید خوردن رایزنی‌های آلمان و روسیه
  دموکراسی؛ اکوسیستم شکننده
  خداحافظی یک ستاره دیگر از تیم ملی کرواسی
  آلکساندر لوکاشنکو نخست وزیر را برکنار کرد
  یونان، هشت سال تحریم و مبارزه
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار