صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
جمعه، 2 اسفند 1398 - 17:57   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  شایگان؛ انسان مدرن شرقی ایرانی سنت گرا
  شعار جالب ترکیه در نمایشگاه کتاب تهران
  آغاز جنگ زمینی ترکیه علیه ارتش سوریه
  چرا اسلواکی موتسارت ندارد؟
  اردوغان تهدید به انجام عملیات نظامی کرد
  مجارها و توران گرایی
  تأیید ابتلای سه مورد جدید به کرونا در ایران
  حذف سه پینگ پنگ باز در روز اول تور مجارستان
  تهران میزبان گفتگو‌های ایران،روسیه‌وترکیه
  رزمایش آمریکا و یونان با گلوله‌های جنگی
  مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید کرواسی
  رومانی؛تهدید نژادپرستانه علیه دو کارگر خارجی
  روسیه ورود چینی ها را ممنوع کرد
  درگیری ها در اوکراین یک کشته به جا گذاشت
  تازه ترین نظر عبدالله گل درباره اسلام سیاسی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29121صفحه نخست » اخبار ویژهدوشنبه، 15 مرداد 1397 - 17:34
خبرنگاران بیکار از صندوق بیکاری دولت 'حقوق بیکاری' دریافت می کنند/
بحران مالی و وضعیت خبرنگاران یونانی
به علت ادامه بحران مالی تاکنون بیش از 45درصد رسانه های نوشتاری ورشکسته و تعطیل شده اند و تعداد زیادی از تلویزیون های خصوصی یا بسته شده و یا به تل و مارکت (فروش اجناس و خدمات از طریق تلویزیون)مبدل شده اند.
  

بحران مالی یونان که از 8 سال پیش آغاز شده،خبرنگاران را بیش از هر حرفه دیگری در نحوه استخدام، بیکاری و آزادی بیان تحت تاثیر خود قرار داده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، در یونان خبرنگاران دارای دو اتحادیه هستند که پیشتیبان و حامی مسایل خبرنگاران در جامعه می باشند.اتحادیه خبرنگاران یونانی(ا.سه.ا)که خبرنگاران یونانی عضو آن هستند دارای دفتری در مرکز شهر می باشد و هیات رییسه هفت نفره آن توسط خبرنگاران برای مدت 4 سال انتخاب می شود که مسئولیت پیگیری و حل مشکلات و نحوه فعالیت های آزاد رسانه ای خبرنگاری را عهده دار است.

اتحادیه خبرنگاران خارجی مسئولیت دفاع از حقوق خبرنگاران خارجی درکشور میزبان یعنی یونان را به عهده دارد که هیات ریسه هفت نفره این اتحادیه نیز توسط اعضای این اتحادیه انتخاب می شوند که دفتر آن در خیابان ' آکادمی' واقع در مرکز شهر آتن قرار دارد.

اتحادیه خبرنگاران یونانی چندی پیش با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: بحران مالی به شدت دامن خبرنگاران را گرفته و در حال حاضر بیش از 50 درصد خبرنگاران بیکار می باشند که این مشکل زمینه را برای سوء استفاده از خبرنگاران فعال نیز فراهم آورده و اگر خبرنگاری بخواهد در رسانه های وابسته به جناح های سیاسی مشغول به فعالیت شود، موظف خواهد بود که در چارچوب خط سیاسی صاحب روزنامه یا شبکه تلویزیونی فعالیت کند، بدین ترتیب اصل آزادی بیان حرفه خبرنگاری که یکی از اصول خبرنگاری می باشد، به شدت زیر سئوال رفته است.

این اتحادیه دراین باره گزارش داد: خبرنگار محافظه کارانه مراقب هستندکه گزارش های خود را در چارچوب خط فکری مدیر و روزنامه یا تلویزیون ارایه کند که این امر باعث شده بیش از 52 درصد مردم دیگر به موضوعات ارایه شده توسط خبرنگاران در رسانه های یونانی اطمینانی نداشته باشند.

بیکاری خبرنگاران
براساس گزارش اتحادیه خبرنگاران یونان، خبرنگاران بیکار از صندوق بیکاری دولت کمک هایی تحت عنوان'حقوق بیکاری' دریافت می کنند که حداقل حقوق خبرنگاران بیکار 110 و حداکثر360یورو براساس سابقه کاری آنان پرداخت می شود.خبرنگارانی که به صورت نیمه وقت ویا بصورت آزاد اشتغال به حرفه خبرنگاری دارند و جمع کل درآمد آنان طی دو سال گذشته کمتر از 30 هزار یورو می باشد، نیز کمک هایی ارایه می گردد.

اتحادیه خبرنگاران نیز در زمان جشن های سال نو مسیحی و عید پاک هر ساله مبلغی را به خبرنگاران بیکار اهداء می کند.و بعضی زمان ها نیز اتحادیه اروپا کمک های کمی را به خبرنگاران بیکار یونانی اهداء می نماید.

وضعیت استخدام و نحوه فعالیت خبرنگاران
به علت ادامه بحران مالی تاکنون بیش از 45درصد رسانه های نوشتاری ورشکسته و تعطیل شده اند و تعداد زیادی از تلویزیون های خصوصی یا بسته شده و یا به تل و مارکت (فروش اجناس و خدمات از طریق تلویزیون)مبدل شده اند و به همین دلیل این دسته از شبکه های تلویزیونی نیازی به خبرنگارندارند و این امر یکی از دلایل عمده بیکاری خبرنگاران یونانی می باشد.

به دلیل همین شرایط، خیلی از خبرنگاران مجبور هستند با رسانه های بزرگی که وابسته و متعلق به سرمایه داران و وابسته به احزاب سیاسی مختلف هستند، برخلاف رویکردهای سیاسی خود همکاری کنند و حتی بر خلاف اعتقادات سیاسی خود قلم بزنند و یا گزارش تهیه و منتشر نمایند.

وضعیت حاکم بر رسانه های یونان
رسانه های یونان بیشتر متعلق به سرمایه داران بزرگ این کشور هستند که از خط مشی سیاسی احزاب مورد حمایت خود، دفاع و اخبار و گزارش های این رسانه ها معمولاً در چارچوب تامین منافع احزاب سیاسی خاصی قرار دارند.

از این جمله می توان گزارش های اخیر تعدادی از رسانه های خصوصی نوشتاری و تلویزیونی در مورد مساله آتش سوزی چندی پیش در شمال و شرق آتن را نام برد که رسانه های مخالف دولت به شدت بر دولت حمله می کردند و هدف از این حملات کاهش محبوبیت حزب حاکم است و دولت را مقصر اصلی این آتش سوزی معرفی کردند. از دید خبرنگاران دولت در نجات مردم و مهار آتش سوزی ناتوان بوده و تا جایی پیش رفتند که حتی خواستار استعفای دولت چپگرای یونان شدند.

سه شبکه تلویزیون دولتی و چند رادیو و تعدادی روزنامه فعالیت دارند که می توان گفت، تا حدودی تلاش می کنند بی طرفانه به مسایل و روند اوضاع سیاسی و اجتماعی بپردازند.

اگرچه همه روزنامه های یونانی به زبان یونانی مطلب خود را منتشر می کنند ولی با روش نگارش واستفاده آنان از کلمات به راحتی می توان فهمید که این روزنامه به کدام خط سیاسی تعلق دارد، منظور از روش نگارش نیست، بلکه استفاده از کلمات بکارگرفته شده است، برای نمونه اگر تلاش می شود کلمات یونان باستان در یک روزنامه یونانی بکار گرفته شود و یا زبان کلیسای این کشور که تفاوتی جزئی با زبان مدرن یونان دارند، توسط رسانه ای بکار گرفته شود، براحتی کسانی که به زبان یونانی تسلط داشته باشند، می توانند متوجه خط مشی سیاسی روزنامه و صاحب امتیاز روزنامه شوند.

سه تلویزیون دولتی و رادیو دولتی توسط هیات ریسه ای متشکل از آرا احزاب سیاسی در انتخابات عمومی، انتخاب می شوند و کلیسای ارتدکس یونان نیز دارای دو نماینده در این هیات می باشد، بنابراین معمولاً اکثریت اعضای هیات نظارت بر کار این رسانه ها در اختیار حزب حاکم است.

در یونان، دمکراسی خاصی بر رسانه ها حاکم است وبه همین دلیل رسانه های خصوصی براحتی می توانند از شخص نخست وزیر و هر مقام سیاسی دیگر و یا نمایندگان مجلس انتقاد کنند اما تحت هیچ شرایطی نمی توانند دروغی را به آنان نسبت دهند و یا به آنان توهین کنند، چنانچه رسانه ای یا خبرنگاری دروغ نوشته باشد، می تواند فردی که به آن دروغی نسبت داده شده و یا مورد توهین قرار گرفته، به شورای نظارت بر رسانه ها و یا دادگاه یونان مراجعه و خواستار پیگرد قانونی فرد و یا رسانه خاطی شود.

درحال حاضر تعداد 15 هزار خبرنگار در یونان به کار اشتغال دارند و برخلاف گذشته که اتحادیه خبرنگاران با صاحبان رسانه ها برای تعیین حقوق آنان وارد مذاکره می شد، امروز به صورت فردی و توافق کارفرما این امر که یکی از خواسته های اتحادیه اروپا و وام دهندگان به یونان بوده است، صورت می گیرد و به همین دلیل سطح حقوق خبرنگارن متفاوت است و تعدادی از خبرنگاران مجبور هستند که شرایط تحمیلی کارفرمایان یا همان صاحبان رسانه های بزرگ را بپذیرند.

یونان تنها دارای تعداد محدودی خبرنگار خبره می باشد که به ارایه مقاله و تحلیل سیاسی می پردازند و دارای دستمزدهای کلانی نیز هستند و بقیه بیشتر به رسانه های خارجی و به ویژه آمریکایی، فرانسوی و آلمانی و تعدادی دیگر از رسانه های اروپایی استناد می کنند، در واقع به جای خبرنگاری بیشتر به کار ترجمه اخبار و گزارش دیگر رسانه های خارجی اشتغال دارند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  رزمایش آمریکا و یونان با گلوله‌های جنگی
  تهران میزبان گفتگو‌های ایران،روسیه‌وترکیه
  حذف سه پینگ پنگ باز در روز اول تور مجارستان
  مجارها و توران گرایی
  تأیید ابتلای سه مورد جدید به کرونا در ایران
  اردوغان تهدید به انجام عملیات نظامی کرد
  شعار جالب ترکیه در نمایشگاه کتاب تهران
  چرا اسلواکی موتسارت ندارد؟
  آغاز جنگ زمینی ترکیه علیه ارتش سوریه
  شایگان؛ انسان مدرن شرقی ایرانی سنت گرا
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار