صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 30 بهمن 1397 - 14:42   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  اپوزیسیون بلغارستان پارلمان را ترک می‌کند
  روسیه؛نشست ورشو، تقابل کامل با تهران
  اجرای نمایش رومانیایی پسرها پسرند در تهران
  بعیدی‌نژاد و پس‌ لرزه‌های نشست ورشو
  باوفا و بهترین برداشت از تورنمنت کرواسی
  پیگرد قضایی سربازان مرتبط با فتو در ترکیه
  آ ا ک یونان، ​قهرمان باشگاه‌های بسکتبال جهان
  تنهایی یک درخت
  عکس/ رییس جمهور کرواسی در استانبول
  آلبانی؛ درگیری معترضان با پلیس
  راست افراطی بلغارستان و ژنرال طرفدار نازی‌ها
  مناقشه اسرائیل و لهستان
  همکاری مرکز فیلم صربستان با بنیاد فارابی
  طنین موسیقی ایرانی در استانبول
  فرهنگ اصطلاحات فارسی به ترکی استانبولی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29104صفحه نخست » گزارششنبه، 13 مرداد 1397 - 16:48
ادامه بحران مهاجرت و بلاتکلیفی در اروپا
گروه گزارش و تحلیل
  

بلاتکلیفی و بی اطلاعی از آینده میان مهاجرین و پناهجویانی که در کشورهای بالکان غربی منتظر رسیدن به کشورهای شمال اتحادیه اروپا بسر می برند، از عواقب بحران مهاجرت به شمار می رود که بانی آن برخی کشورهای غربی به سرکردگی آمریکاست.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، نبود سیاست واحد و قاطع در برخی کشورهای بزرگ اروپای غربی نه تنها موجب سردرگمی و بی اطلاعی مهاجرین و پناهجویان از سرنوشت خود شده بلکه کشورهایی که در مسیر حرکت پناهجویان در رسیدن به کشورهای شمالی اتحادیه اروپا قرار گرفته اند از جمله صربستان و بوسنی و هرزگوین نیز از ندانم کاری بروکسل کلافه شده اند.

اختلاف نظر شدید بین برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نبود سیاستی قاطع موجب شد که «نبویشا ستفانوویچ» وزیر کشور صربستان در اظهارات اخیر خود با اشاره به اینکه این کشور به رفتار بشردوستانه و مسئولانه خود نسبت به مهاجرین و پناهجویان ادامه می دهد، از اتحادیه اروپا خواستار پیام روشن در باره چگونگی روابط بروکسل با مهاجرین شد.
مجارستان که عضو اتحادیه اروپا است، سیاستی سخت و تند نسبت به مهاجران دارد و مرزهای خود با صربستان را با سیم خاردار حصار کشی کرده و با سیاست بروکسل در مورد سهیمه بندی پناهجویان و مهاجرین بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا شدیدا مخالفت می ورزد.

مهاجرین و پناهجویانی که در صربستان در اردوگاه های مختلف سراسر این کشور بسر می برند و در انتظار رسیدن به کشورهای شمالی اتحادیه اروپا هستند، از بلاتکلیفی و مجهول بودن سرنوشت خود نگرانند و امیدوارند که هر چه سریعتر اتحادیه اروپا با اتخاذ تصمیمی قاطع به آنان اجازه دهد به اهداف خود که اسکان در یکی از کشورهای غربی اتحادیه است، دست یابند.
مجارستان و اتریش که تقریبا سیاست نزدیک به هم در رابطه با مهاجرین دارند، با پذیرش پناهجویان بخصوص از طرف کشورهای بالکان شدیدا مخالف هستند و چنین سیاستی موجب شده که مهاجرین و پناهجویان زیادی در کشورهای بالکان غربی به ویژه صربستان و بوسنی و هرزگوین زمین گیر شوند.

آلمان به عنوان یکی از کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا که بیشتر پناهجویان خواستار اسکان در آن هستند؛ در این اواخر پذیرش مهاجرین را کاهش داد و از نشست های اضطراری برخی از کشورهای این اتحادیه و اظهارات برخی مقامات اروپایی احتمال این وجود دارد که مهاجرین و پناهجویان به کشورهای مقصد برگردانده شوند.

مدتی بود که ایده ایجاد اردوگاه هایی در خارج از کشورهای اتحادیه اروپا رواج داشت تا به این طریق جلوی ورود پناهجویان به اروپای غربی گرفته شود، اما این ایده با شکست مواجه شد.
افزون بر مهاجرین و پناهجویانی از برخی کشورهای آسیایی و خاورمیانه، تعداد زیادی از مهاجرین و پناهجویان از کشورهای آفریقایی به سوی ایتالیا گسیل شده اند و این کشور بزرگ اروپایی خواستار اتخاذ تصمیمی برای این معضل بزرگ شده است.

ایجاد تنش، جنگ و نا آرامی در مناطق مختلف در کنار مسایل اقلیمی و اقتصادی بخصوص در کشورهای آفریقایی و همچنین زرق و برق برخی از کشورها و آزادی های مفرط و فریب دهنده در برخی از کشورهای اروپای غربی را می توان از عوامل تصمیم گیری افراد در مهاجرت و پناهجویی بر شمرد.

صدها هزار آواره جنگی در چند سال اخیر از کشورهای مختلف آسیایی و آفریقایی از جمله سوریه، عراق و افغانستان برای نجات خود و زندگی بهتر، خانه و کاشانه های خود را به منظور دست یابی به یک زندگی مناسب ترک کرده اند که عموما برای دست یابی به آرزوی خود با خطرهای زیادی در سواحل یونان و یا دریای مدیترانه مواجه شده اند.

بسیاری از آوارگان از طریق دریای مدیترانه وارد ایتالیا و بسیاری از طریق ترکیه، یونان، بلغارستان، مقدونیه خود را به صربستان، کرواسی و مجارستان می رسانند تا بتوانند به مقصد نهایی خود که یکی از کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا است، دست یابند.

توافق نامه برگرداندن مخالفین و مجرمین بین کشورها در حال حاضر به عنوان راه حلی جهت حل و فصل معضل مهاجرین و پناهجویی از آن یاد می شود تا به اینصورت افرادی که به طور غیرقانونی برای درخواست پناهندگی وارد کشور دیگری می شوند با مجوز و دلایل قانونی به کشور مبدا باز گردانده شوند.

تحلیلگران مسایل سیاسی منطقه بالکان معتقدند که برای رفع بحران آوارگان، منشا آن باید مورد رسیدگی قرار گیرد و برقراری امنیت را در کشورهایی که آوارگان و پناهجویان برای یافتن مکان امن مجبور به ترک خانه های خود می شوند از جمله مسایل مهم بر شمردند که باید مورد توجه قرار گیرد.

بنا بر آماری که از طرف «ولادیمیر گرچیچ» استاد دانشکده سیاست و اقتصاد بین المللی دانشگاه بلگراد پیشتر در همایش شورای آتلانتیک صربستان در باره تعداد مهاجرین به آن اشاره شد، اکنون در جهان بیش از 900 میلیون مهاجر وجود دارد که این رقم در سال 1990 بالغ بر 21 میلیون و در سال 2010 بالغ بر 46 میلیون نفر بوده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی درباره وضعیت پناهجویان که در ماه ژوئن سال جاری به مناسبت روز جهانی پناهجویان منتشر شد، آلمان در سال 2013 به نسبت دیگر کشورهای جهان، بیشترین تعداد پناهجویان را پذیرفته بود.

آلمان در سال 2017 میلادی با کاهش 73 درصدی نسبت به سال گذشته آن، فقط 198 هزار پناهجو را پذیرفت.

پس از آلمان، ایتالیا با 127 هزار درخواست پناهندگی در سال 2017 در رتبه بعدی است و ترکیه و فرانسه نیز با 124 هزار و 91 هزار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  عکس/ رییس جمهور کرواسی در استانبول
  ترکیه صدرنشین رشد گردشگری در اروپا شد
  فرنگی‌کاران ایران راهی مجارستان شدند
  احضار سفیر اسرائیل به وزارت خارجه لهستان
  کارگاه آموزش هنر ایرانی در مینسک
  بدرقه پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی
  ماهیت انقلاب های مخملی در اروپای شرقی
  وداع ستاره مقدونی با پیراهن تیم ملی سوئیس
  یازدهمین هفته تظاهرات ضددولتی در صربستان
  معرفی تئاتر ایران در جشنواره بین‌المللی استانبول
  طنین موسیقی ایرانی در استانبول
  مناقشه اسرائیل و لهستان
  افزایش شمار پناهجویان قانونی در اروپا
  فرهنگ اصطلاحات فارسی به ترکی استانبولی
  همکاری مرکز فیلم صربستان با بنیاد فارابی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار