صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 1 آبان 1397 - 21:46   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  اردوغان:قتل خاشقجی از قبل طراحی شده بود
  تصاویر منتخب خبرگزاری بلتا
  مذاکرات ایران و آمریکا
  روحانی روز ملی مجارستان را تبریک گفت
  پیشتازی اروپاستیزان حاکم لهستان در انتخابات
  بالکان؛ انبار باروت اروپا
  رئیس سیا برای پرونده خاشقچی به ترکیه رفت
  اردوغان: فردا همه چیز علنی می‌شود
  شکایت از جدایی
  گفتگوی اردوغان و ترامپ درباره پرونده خاشقجی
  مربی لهستانی پیشنهاد فوتبال ایران را نپذیرفت
  زمان مبارزه یزدانی در رقابت‌های مجارستان
  افزایش قیمت گاز مصرفی در اوکراین
  آغاز بازی هسته ای آمریکا و روسیه
  والیبال زنان صربستان قهرمان جهان شد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29095صفحه نخست » خبر اولپنجشنبه، 11 مرداد 1397 - 09:59
با پیوستن چند کشور جدید به پیمان آتلانتیک شمالی/
ناتو با راهبرد آمریکایی در بالکان تقویت می شود
ایالات متحده به عنوان اصلی ترین قدرت نظامی عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای تقویت این سازمان در منطقه بالکان چند هدف را دنبال می کند که حضور سیاسی و نظامی در این بخش از اروپا مهم ترین هدف است.
  

آمریکا به عنوان اصلی ترین قدرت نظامی عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای تقویت این سازمان در منطقه بالکان چند هدف را دنبال می کند که حضور سیاسی و نظامی در این قسمت از اروپا مهم ترین هدف است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، افزایش اعضای ناتو از جمع کشورهای کمونیستی سابق و جمهوری های شوروی پیش از فروپاشی سال 1991 در جنوب شرق اروپا از یک سو با هدف نزدیک شدن بیشتر به مرزهای روسیه، حضور روزافزون سیاسی، اقتصادی و نظامی آمریکا در منطقه و از سوی دیگر پیشگیری از قدرت گرفتن بیشتر اتحادیه اروپا به عنوان یک قطب جدید قدرت در جهان صورت می گیرد.

پیوستن چند کشور جدید به ناتو نیز نشان می دهد این افزایش اعضا تنها برای موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به روسیه است.

مونته نگرو بیست و نهمین عضو ناتو کمی بیش از 600 هزار نفر جمعیت دارد و نیروی هوایی ایتالیا و یونان امنیت حریم هوایی این کشور کوچک در جنوب شرق اروپا را تامین می کنند.

مونته نگرو کشور کوچک واقع در غرب بالکان که 15 خرداد 96 (پنجم ژوئن 2017) طی مراسمی در وزارت امور خارجه آمریکا رسما به عضویت ناتو در آمد.

با 199 کیلومتر خط ساحلی کناره دریای آدریاتیک و چند بندر مهم از جمله «بار» اهمیت راهبردی ویژه ای در منطقه دارد.

در حالی که شمار زیادی از کشورهای جنوب شرق اروپا به ناتو و اتحادیه اروپا راه یافته اند، اما چنین اقدامی موجب دور شدن و کاهش علاقه این دولت ها به داشتن روابط خوب سیاسی و همکاری های دفاعی و اقتصادی با روسیه نشده است و کماکان این روابط در سطح خوبی وجود دارد و رو به گسترش می باشد.

از سوی دیگر با وجود سیاست های تندرو دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که موجب تیرگی روابط واشنگتن و مسکو شده، باز هم بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در گذشته نه چندان دور پیرو سیاست های ضدروسی کاخ سفید بوده اند، اکنون از داشتن روابط خوب با روسیه در بیشتر زمینه ها موضع می گیرند.

اتریش از جمله اعضای اتحادیه اروپا است که روابط خوب سیاسی با روسیه دارد و به همین دلیل از معدود کشورهای اروپایی به شمار می رود که دیپلمات های روسی را در رابطه با پرونده مسمومیت یک جاسوس سابق روس و دخترش در بریتانیا اخراج نکرد.

در همین چارچوب، گرچه بحران اوکراین اختلافات مسکو و بروکسل را بیشتر کرده و اتحادیه اروپا همچنان تحریم های ضدروسی را ادامه می دهد، اما اکنون این اتحادیه اهمیت روابط خوب سیاسی و همکاری های گسترده با روسیه دریافته و در این راستا برخی کشورهای اروپایی اخیرا بر اهمیت این مناسبات در زمینه های مختلف به ویژه اقتصادی تاکید کرده اند.

اما روسیه در رابطه با رویکرد ناتو در نزدیک شدن هر چه بیشتر به مرزهای این کشور، سیاست افزایش توان دفاعی و همچنین تلاش برای برخورداری از روابط خوب با واشنگتن و بروکسل برای رسیدن به هدف کاهش تنش از موضع قدرت را پیش گرفته است.

مسکو در این زمینه گام های بزرگی برداشته و دیدارهای اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه با ترامپ و الکساندر واندر بلم روسای جمهوری آمریکا و اتریش هم در این راستا قابل ارزیابی است.

با وجود این روند، آمریکا پس از حمایت از مونته نگرو برای ورود به ناتو اکنون پیگیری می کند مقدونیه نیز در آینده نزدیک بتواند به عنوان سی امین عضو وارد این سازمان نظامی شود و پارلمان این کشور هم به اتفاق آرا از روند پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی حمایت کرده است.

همسو با این رویکرد، سران کشورهای عضو ناتو در اجلاس اخیرا خود در بروکسل به صورت رسمی از مقدونیه برای انجام مذاکرات عضویت دعوت کردند که پس از توافق کامل بین این کشور و یونان بر سر استفاده از نام مقدونیه اجرایی می شود.

مقدونیه و یونان (27 خرداد) موافقت نامه تاریخی را در سواحل شمالی این کشور با هدف حل اختلافات دو کشور بر سر استفاده از نام مقدونیه امضا کردند.

از طرف دیگر واشنگتن اخیرا بر اعضای ناتو برای افزایش بودجه نظامی فشار وارد کرده تا بتواند کمک های مالی خود را به این سازمان کاهش دهد و به این شکل تا حدودی معضلات اقتصادی که گریبان آمریکا را گرفته کم شود.

این مساله مخالفت برخی اعضای ناتو مانند کانادا را برانگیخته و نخست وزیر این کشور با انتقاد از اظهارات رئیس جمهور آمریکا برای اختصاص دو درصد تولید ناخالص داخلی به این امر گفته که اظهارات ترامپ برای افزایش بودجه دفاعی تغییرات مثبتی را در ناتو ایجاد می کند؟

رئیس جمهوری آمریکا در نشست اخیر سران کشورهای عضو ناتو در بروکسل مجددا بر کم بودن بودجه نظامی اعضای پیمان اشاره و تاکید کرد که هزینه کرد این بخش باید به دو درصد تولید ناخالص داخلی هر عضو این سازمان برسد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی که 15 فروردین 1328 با هدف دفاع جمعی و مقابله با اردوگاه کمونیسم به رهبری شوروی در واشنگتن بنیاد گذاشته شد، اکنون 29 عضو دارد.

ماده پنج ناتو که در آن حمله نظامی علیه یک کشور عضو در اروپا یا آمریکای شمالی حمله به تمامی اعضا تلقی می شود، بسیار مهم است و آمریکا از این ماده برای رسیدن به اهداف خود یعنی حضور سیاسی و نظامی در مناطق مختلف بهره برداری می کند.

پیمان واشنگتن که پس از مدتی به آتلانتیک شمالی تغییر نام داد، سال 1949 پس از مذاکرات آمریکا و اعضای پیمان بروکسل (انگلیس، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ) کشورهای دیگری از جمله کانادا، دانمارک، ایسلند، ایتالیا، نروژ و پرتغال برای پیوستن به این تشکل نظامی دعوت شدند.

10 کشور کمونیستی سابق نیز از سال 1999 تا 2004 به این سازمان که بزرگ ترین پیمان نظامی جهان است پیوستند. آلبانی و کرواسی هم سال 2009 عضو ناتو شدند و سال 2017 نیز با پیوستن مونته نگرو شمار اعضای آن به 29 رسید که انتظار می رود با ورود مقدونیه این تشکل نظامی 30 عضوی شده و بیش از پیش تقویت شود و دامنه نفوذ و قدرت آن به ویژه اطراف روسیه هم گسترش یابد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  اردوغان: فردا همه چیز علنی می‌شود
  شرکت ایران در نمایشگاه کتاب بلگراد
  واردات نفت ترکیه از ایران افزایش یافت
  والیبال زنان صربستان قهرمان جهان شد
  مربی لهستانی پیشنهاد فوتبال ایران را نپذیرفت
  گفتگوی اردوغان و ترامپ درباره پرونده خاشقجی
  میزگرد مسائل بهبود سلامت زنان در بلاروس
  جشنواره ادبی پراگ
  شکایت از جدایی
  آغاز بازی هسته ای آمریکا و روسیه
  رئیس سیا برای پرونده خاشقچی به ترکیه رفت
  بالکان؛ انبار باروت اروپا
  تصاویر منتخب خبرگزاری بلتا
  زمان مبارزه یزدانی در رقابت‌های مجارستان
  افزایش قیمت گاز مصرفی در اوکراین
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار