صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 30 بهمن 1397 - 15:12   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  اپوزیسیون بلغارستان پارلمان را ترک می‌کند
  روسیه؛نشست ورشو، تقابل کامل با تهران
  اجرای نمایش رومانیایی پسرها پسرند در تهران
  بعیدی‌نژاد و پس‌ لرزه‌های نشست ورشو
  باوفا و بهترین برداشت از تورنمنت کرواسی
  پیگرد قضایی سربازان مرتبط با فتو در ترکیه
  آ ا ک یونان، ​قهرمان باشگاه‌های بسکتبال جهان
  تنهایی یک درخت
  عکس/ رییس جمهور کرواسی در استانبول
  آلبانی؛ درگیری معترضان با پلیس
  راست افراطی بلغارستان و ژنرال طرفدار نازی‌ها
  مناقشه اسرائیل و لهستان
  همکاری مرکز فیلم صربستان با بنیاد فارابی
  طنین موسیقی ایرانی در استانبول
  فرهنگ اصطلاحات فارسی به ترکی استانبولی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29046صفحه نخست » جدیدترین اخبارشنبه، 6 مرداد 1397 - 07:06
پس لرزه های سیاسی آتش سوزی در یونان
  

آتش سوزی در یونان بخصوص در فصل تابستان اگر چه اتفاق معمول در یونان بوده، اما حادثه اخیر در حومه شهر آتن از نظر گستره آتش، خسارت و واکنش های سیاسی و اجتماعی بی سابقه بوده و نخست وزیر این کشور اعلام کرد که مسوولیت سیاسی آن را برعهده می گیرد.

 به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، جلسه هیات دولت یونان به ریاست نخست وزیر این کشور جمعه شب برای بررسی نحوه عملکرد مسئولان و کمک های مورد نیاز ساکنین محل آتش سوزی ، برگزار شد و الکسیس چیپراس گفت که من به عنوان نخست وزیر کشور مسئولیت سیاسی این آتش سوزی ها را به عهده می گیرم و از وزیران ذیربط نیز خواست که مسئولت های خود را به عهده بگیرند.

وی می گوید که در حال حاضر باید دید که چگونه می توان به مردم که در محل های آتش سوزی سکونت داشته و آسیب دیده اند، کمک کرد و باید هرگونه کوتاهی در امر یاری رسانی و مهار آتش سوزی ها مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

نخست وزیر یونان گفت: باید بدانیم که دولت فعلی میراث دار بدکاری و کم کارهای دولت های قبلی است که با دریافت مبالغ کمی اجازه می داند که در میان جنگل ها و گذرگاه آب ها ساختمان سازی غیر قانونی صورت گیرد ولی ما مصمم هستیم که جلوی این اقدامات غیر قانونی و خطرناک را بگیریم

* یونان و آتش
یونان به علت ماهیت جنگلی بودن آن معمولاً در فصل تابستان با این پدیده شوم دست و پنجه نرم می کند و به همین دلیل هم تقریباً وسایل و تجهیزات فراوانی برای مهار کردن آتش در اختیار دارد.

این کشور برای مهار آتش سوزی ها علاوه بر بهره گیری از نیروها و خودروهای آتش نشانی، دارای تعداد زیادی بالگرد و هواپیماهای ویژه اطفای حریق است که نیروها در مواقع ضروری با پرکردن تانکرهای ویژه بطور مستقیم از دریا سریع وارد می شود.

از سوی دیگر این کشوردارای تجهیزات فراوانی برای خاموش کردن آتس سوزی ها می باشد و معمولاً خودروهای آتش نشانی را در مناطق جنگی بطور دائم مستقر می کند ولی آتش سوزی ها در فصل تابستان و در ابعاد مختلف باز هم رخ می دهد که بلافاصله برای مهار آنها در سطح کشور اقدام می گردد.

یکی ازبزرگترین آتش سوزی این کشور در اوایل دهه هشتاد میلادی در منطقه'پندلی' واقع درشمال شرق و 10کیلومتری آتن رخ داده بود که چندین روز مناطق وسیعی را در بر گرفته بود و کشورهای اروپایی در آن زمان برای مهار این آتش سوزی به یونان یاری رساندند و از رسیدن آتش به آتن جلوگیری کردند.

گرچه در آن زمان هزاران هکتاراز جنگل های زیبای اطراف آتن طمعه حریق و نابود گردید، ولی خسارات جانی به همراه نداشت و هرگز برغم تلاش های دولت برای بازی سازی و اقدامات ایجاد فضای سبز به منظور احیای جنگل های این منطقه و کمک های مردمی در این راستا هنوز ادامه دارد، به حالت اول برنگشته و اثار آتش سوزی آن زمان همچنان بخوبی مشاهده می شود.

** آتش سوزی ماتی
آتش سوزی، چهار روز پیش درشمال شرقی شهر آتن که از روستای «ماتی» واقع در ساحل شرقی منطقه « آتیکا»در 35 کیلومتری شرق شهر آتن پایتخت یونان آغاز شد و به سرعت به علت وزش باد بسیار شدید به مناطق دیگر سرایت کرد و منطقه وسیعی از 'رافینا' که منطقه ای سر سبز و در نزدیکی منطقه تاریخی مارتون می باشد، را فرا گرفت
مسئولان به طور تلویحی آغاز سه آتش سوزی در سه نقطه مختلف این منطقه بطور همزمان را مشکوک و نگرانی خود را از احتمال عمدی بودن آن را ابراز داشتند، ولی تاکنون کسی و یا کسانی نه مسئولیت این آتش سوزی را به عهده گرفته و نه دستگیر شده است .

** خسارات جانی و مالی
گرچه به تازگی کارشناسان ارزیابی میزان خسارات جانی و مالی این آتش سوزی را آغاز کرده اند ولی هنوز آمار رسمی نهایی توسط مسئولان اعلام نشده است.

این تنها آتش سوزی بر اساس گزارش مسئولان و رسانه های خبری بونان، برای اولین بار است که بیش از 85 نفر را به کام مرگ برده و بیش از 200 نفر مجروح به جای گذاشته است.

هنوز تعداد زیادی از ساکنین و گردشگرانی که در این منطقه بودند،مفقودالاثر بوده و هزاران هزار هکتار از جنگل ها و مناطق کشاورزی این منطقه به خاکستر مبدل شده است.

بیش از 200 منزل مسکونی و تجاری بطور کلی نابود و تعداد زیادی نیز خسارات دیده و بیش از 500 خودرو در آتش سوخته و نابوده شده است.

** بررسی خسارت ها
براساس گزارش روز گذشته مسئولان دولتی و سازمان های مردم نهاد، پس از بارش باران شدید روز چهارشنبه در این منطقه آتش کاملاً خاموش و نیروهای امداد وکارشناسان کار کارشناسی خود را منزل به منزل آغاز کرده اند.

بررسی کامل مناطق اسیب دیده و سوخته در حومه شهر آتن به علت گسترده بودن آتش سوزی و در بر گرفتن مناطق وسیعی در شمال و شرق شهر آتن پایتخت یونان، مدت زیادی طول خواهد کشید .

** کمک به حادثه دیدگان
دولت یونان اعلام کرد: در مرحله اول یکصد میلیون یورو برای کمک به حادثه دیدگان اختصاص می یابد، شهروندان مناطق حادثه دیده تا 6ماه از پرداخت مالیات معاف می شوند و یک حساب نیز در بانک ملی این کشور برای دریافت کمک های نقدی مردم اختصاص داده شده است که کمیته ای برای نحوه هزینه کردن کمک ها در سه وزارت خانه تشکیل شده است.

'دیمتریس جناکوپلس'سخنگوی دولت یونان نیز، اعلام کرد: یونانیان و خارجیان مقیم کشورهای مختلف جهان برای ارایه کمک های نقدی اعلام آمادگی کرده اند که حساب ویژه ای برای جمع آوری این کمک ها در نظر گرفته شده است و پول جمع شده برای بازسازی منازل مسکونی حادثه دیدگان اختصاص داده خواهد شد.

در همین حال کلیسای ارتدکس یونان اتحادیه صنف بازار آمادگی خود را برای ارایه کمک های نقدی و غیر نقدی به حادثه دیدگان را اعلام کرده اند.

در این حادثه بازاریان خسارات فراوانی دیده اند و اتحادیه صنف بازار بزودی کمک های خود را برای راه اندازی مجدد کسب و کار، به حادثه دیدگان ارایه خواهد کرد.

در همین حال به علت قطع شبکه آب ، برق و نبود مواد غذایی، مردم کشور خودجوش به جمع آوری مواد غذایی، آب و دیگر موارد لازم برای حادثه دیدگان اقدام کردند و تاکنون صد ها تن مواد غذایی و مقدار زیادی آب معدنی را به شهرداری مناطق حادثه دیده تحویل داده اند و این تلاش ها ادامه دارند.

درهمین حال رسانه ها و شبکه های تلویزیون های خصوصی با ارایه 'طرح همه با هم می توانیم' اقدام به تبلیغات گسترده ای کرده و مردم را برای ارایه کمک هایشان به حادثه دیدگان ترغیب می کنند.

قبرس، اسپانیا ، ایتالیا ، فرانسه و آلمان و تعدادی دیگری از کشورها نیزآمادگی خود را برای کمک رسانی و ارایه کمک های نقدی به حادثه دیدگان این آتش سوزی دلخراش، اعلام کرده اند.
'ژان کلود یونکر' رئیس کمیسیون اروپا گفت که هر گونه اقدام ممکن برای کمک رسانی، به کار گرفته می شود و اتحادیه اروپا در این شرایط سخت یونان را تنها نخواهد گذاشت.

'پروکوپیس پلوپلس'رییس جمهوری یونان طی پیامی که از رسانه های این کشور منتشر شد ضمن ابراز تاسف و تاثر خود ار این حادثه دلخراش، گفت: ملت و احزاب سیاسی باید در کنار هم و متحد باشند زیرا هرگاه دچار تفرقه شدیم هزینه سنگینی پرداخت کرده ایم و باید برای مقابله با مشکلات ملی بصورت متحد عمل کنیم.

وی درادامه افزود: دولت موظف به حفظ امنیت شهروندان و یاری رساندن به آنان است و تمام توان خود را برای انجام این مهم بکار خواهیم گرفت.

روستای ماتی، تفریحگاهی معروف برای گذراندن تعطیلات است که علاوه برگردشگران خارجی شهروندان آتنی برای تفریح و وقت گذارنی به این روستا می روند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  عکس/ رییس جمهور کرواسی در استانبول
  ترکیه صدرنشین رشد گردشگری در اروپا شد
  فرنگی‌کاران ایران راهی مجارستان شدند
  احضار سفیر اسرائیل به وزارت خارجه لهستان
  کارگاه آموزش هنر ایرانی در مینسک
  بدرقه پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی
  معرفی تئاتر ایران در جشنواره بین‌المللی استانبول
  ماهیت انقلاب های مخملی در اروپای شرقی
  مناقشه اسرائیل و لهستان
  وداع ستاره مقدونی با پیراهن تیم ملی سوئیس
  یازدهمین هفته تظاهرات ضددولتی در صربستان
  افزایش شمار پناهجویان قانونی در اروپا
  طنین موسیقی ایرانی در استانبول
  فرهنگ اصطلاحات فارسی به ترکی استانبولی
  همکاری مرکز فیلم صربستان با بنیاد فارابی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار