صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 5 خرداد 1398 - 09:26   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  علی(ع) و رنج هایش
  تلاش ترکیه برای اکتشاف نفت و گاز در مدیترانه
  اسلواکی میزبان خانواده برقی فولکس
  زخمی‌شدن سربازان رومانی در افغانستان
  اعزام قایقرانان فینالیست ایرانی به مجارستان
  احیای مذاکرات نفتی بلاروس و قزاقستان
  سازمان فضایی روسیه ۲ هزار زالو می‌خرد
  اوکراین همچنان فقیرترین کشور اروپا است
  پیشنهاد مرکل برای خروج یونان از منطقه یوروو
  هژمونی فرهنگی زبان فارسی
  Kosova’da Şans Oyunları Yasaklandı
  اروپا در خطر گردش به راست
  بلغارستان میزان مسابقات گزینشی المپیک
  فارغ‌التحصیلی دانش‌آموزان مسلمان بوسنی
  نمایشگاه عکس "چهره زنان پیروز" در مینسک
- اندازه متن: + -  کد خبر: 29012صفحه نخست » اخبار ویژهدوشنبه، 1 مرداد 1397 - 07:43
لغو سفر لاوروف به آتن پیامد وقایع اخیر است/
روسیه هراسی یا مداخله در توافق یونان و مقدونیه
ادعا می شود سرویس‌های اطلاعاتی روسیه جهت افزایش نفوذ روس‌ها در منطقه مذهبی آتوس یونان و تلاش جهت پرداخت رشوه به نمایندگان پارلمان جهت جلوگیری از تصویب توافق آتن و اسکوپیه اقدامات مداخله جویانه داشته‌اند.
  

افشاگری خبرنگار روزنامه محافظه کار «کاتی مرینی» یونان که برای اولین بار اعلام کرد دیپلمات‌های روسی تلاش داشتند از امضای توافق میان مقدونیه و یونان جلوگیری کنند و دیپلمات‌های روسی با اسقف‌ها و شهرداران بخش شمالی یونان در ارتباط بودند و سپس اخراج دو دیپلمات‌ روسیه از آتن و ممانعت از ورود دو دیپلمات دیگر به این کشور آغازگر اختلافات روسیه با یکی از اعضای کوچک ناتو و اتحادیه اروپا بود. اگرچه آتن ابتدا تلاش داشت موضوع را با سکوت پشت سرگذارد، اما قطعا در مقابل ماشین تبلیغاتی متحدین غربی خود و احزاب مخالف داخلی، توان مقاومت نداشت. افشای مداخله مستقیم مسکو یک ماه پس از توافق یونان و مقدونیه برای حل اختلافات دو کشور زمانی رخ داد که حزب حاکم بر یونان برای پایان دادن به سالها تنش و بی‌اعتمادی با همسایه شمالی خود در دوره غرور ناشی از این توافق بسر می‌برد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، اگرچه ارتباط اسقف‌ها و شهرداران بخش‌های شمالی یونان با روسیه و دیپلمات‌های روسی تایید نشد، اما گروهی از اسقف‌های یونان در شمال این کشور، از ابتدای مذاکرات آتن و اسکوپیه، با حل مسئله نام مقدونیه مخالف بودند و همچنان نیز برخی از آنها از اعتراضات مردمی بر ضد این توافق حمایت می‌کنند. طرف یونانی مدعی است روس‌ها با ارائه انگیزه‌های مالی به شهرداران و روحانیون، آنان را به تحریک مخالفان توافق در تظاهرات اعتراضی تشویق کردند. روس‌ها قصد داشتند مذاکرات بین آتن و اسکوپیه را با بن‌بست مواجه کنند. در این راستا در مناطقی از یونان فعالیت‌های خود را تقویت کردند. حتی هفته نامه یونانی «رئال نیوز» در خبری مدعی شد سرویس‌های اطلاعاتی روسیه جهت افزایش نفوذ روس‌ها در منطقه مذهبی آتوس یونان و تلاش جهت پرداخت رشوه به نمایندگان پارلمان جهت جلوگیری از تصویب توافق آتن و اسکوپیه اقدامات مداخله جویانه داشته‌اند.

نخست وزیر یونان در پاسخ به سئوالی در مورد احتمال نگرانی نسبت به تبعات تصمیم آتن در اخراج دیپلمات‌های روسی تاکید دارد «نگران نیستیم. بنده وظیفه دارم از حاکمیت ملی و دیپلماسی کشور دفاع کنم. یونان به دنبال روابط دیپلماتیک حسنه با اکثر کشورها بوده و از تمامی کشورها انتظار دارد قوانین بین‌المللی و حاکمیت ملی را محترم شمارند.

آتن اعتقاد دارد مدارکی به دست مراجع یونانی رسید که نشان می‌داد آنان احترامی به کشور و قوانین یونان نشان ندادند. اخراج دیپلمات‌های روسی نتیجه اقدامات فوق‌العاده توهین‌آمیز آنان است. اگرچه روسیه یکی از مهم‌ترین شرکای یونان است اما باید یادآوری کنیم که کشور مستقلی هستیم و دولت و نظام یونان از شرکای خود خواستار احترام هستند. روس‌ها نمی‌توانند درک کنند یک کشور کوچک نیز می‌تواند از منافع ملی خود دفاع کند. یونان در مورد قضیه «اسکریپال» از اخراج دیپلمات‌های روسی خودداری کرد چرا که معتقد است مدارک کافی جهت متهم کردن روسیه وجود نداشت اما در مورد اقدامات دیپلمات‌های روسی مدارک انکار ناپذیری دارد. آتن همچنین بر خلاف دیدگاه مسکو، ادعا می‌کند هیچ کشور یا فردی چه آمریکایی چه غیر آمریکایی آنها را جهت اخراج دیپلمات‌های روسی تحت فشار قرار نداده است.

نخست وزیر مقدونیه نیز اعتقاد دارد خارجیان نزدیک به روسیه، هزاران دلار برای تحریک تظاهرات خشونت آمیز در مقدونیه با هدف جلوگیری از پیوستن مقدونیه به ناتو هزینه کرده‌اند. بازرگانان یونانی طرفدار روسیه، برای اعمال خشونت در ارتباط با برگزاری همه‌پرسی مربوط به تغییر اسم کشور، مبلغ 13 تا 21 هزار دلار به برخی شهروندان مقدونیه پرداخت کردند. به گفته وی مقامات روسی که در مقدونیه بوده و دیگرانی که در مسکو هستند، مخالفت خود را با عضویت مقدونیه در ناتو را پنهان نمی‌کنند؛ برخی از آنان، جوانان مقدونیه را برای انجام اعتراض در مقابل پارلمان و حمله به پلیس تشویق کردند. اتهامات علیه روسیه را بر مبنای گزارشاتی که از جانب سرویس‌های امنیتی به دستم رسیده مطرح کردم. ما یک کشور کوچک هستیم و امیدواریم روابط خوبی با تمامی کشورها داشته باشیم. روابط خوب با روسیه از اولویت‌های ما محسوب می‌شود اما روسیه باید بداند که جمهوری مقدونیه هیچ جایگزین دیگری جز پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حمایت این کشور از تصمیم یونان جهت اخراج دیپلمات‌های روسی از این کشور و از رفتار بی‌ثبات کننده و بدخواهانه مسکو در منطقه سخن گفت و مداخله این کشور در فرایند دمکراسی سایر کشورها را غیر قابل قبول خواند. آمریکا از تلاش روسیه بمنظور تضعیف توافق آتن و اسکوپیه پیرامون مسئله نام مقدونیه ابراز نگرانی و از تصمیم یونان در دفاع از حاکمیت خود حمایت کرد.

تصمیم دولت چپگرای آتن مبنی بر اخراج دو دیپلمات روسی و ممنوع الورود شدن دو نفر دیگر موجب خشم روسیه شد. منابع روسی معتقدند سفیر آمریکا در آتن که روحیه نقش اساسی در اخراج دیپلمات‌های روسی از یونان داشته است و تلاش دارد فضای جنگ سرد در روابط یونان با روسیه را همچنان حفظ کند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه در اولین واکنش‌ها اعلام داشت در موارد اخراج دیپلمات‌ها مسکو تاکتیک عمل متقابل را اجرا می‌کند. البته این تحول کمکی به روابط دوجانبه نمی‌کند اما باید مد نظر داشت که روابط دوجانبه دارای ارزش خاصی است.از نگاه مسکو اقداماتی نظیر اخراج دیپلمات‌های روس از یونان بدون پاسخ باقی نخواهد ماند و چنین حرکتی باعث تیره شدن روابط دوجانبه می‌شود و مبتنی بر اصول سازنده نیست. مسکو ادعای نخست وزیر مقدونیه مبنی بر دست داشتن روسیه در اغتشاشات مقدونیه و اینکه از تجار روسیه برای انتقال پول به دست گروه‌های معترض در مقدونیه استفاده شده را بی‌پایه و اساس خوانده و هدف شایعات اخیر را پرورش روسیه هراسی می‌داند. بی‌شک لغو سفر لاوروف به آتن در ماه سپتامبر، اولین اقدام تلافی جویانه مسکو خواهد بود.

محمود فاضلی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  هژمونی فرهنگی زبان فارسی
  تلاش ترکیه برای اکتشاف نفت و گاز در مدیترانه
  سازمان فضایی روسیه ۲ هزار زالو می‌خرد
  پیشنهاد مرکل برای خروج یونان از منطقه یوروو
  اوکراین همچنان فقیرترین کشور اروپا است
  اسلواکی میزبان خانواده برقی فولکس
  زخمی‌شدن سربازان رومانی در افغانستان
  احیای مذاکرات نفتی بلاروس و قزاقستان
  علی(ع) و رنج هایش
  اعزام قایقرانان فینالیست ایرانی به مجارستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار