صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 4 فروردین 1398 - 18:29   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  جزئیات پیام رئیس‌جمهور بلاروس به روحانی
  ظریف عازم ترکیه شد
  اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان مگاترند صربستان
  بازگشایی دفتر تجاری مجارستان درقدس
  رادوان کاراجیچ به حبس ابد محکوم شد
  آلمان 1_1 صربستان؛ ژرمن ها روی نوار ناکامی
  معترضان آلبانیایی خواستار استعفای دولت شدند
  اردوغان: تضعیف ترکیه تضعیف آرمان قدس است
  حس تازگی و بهار را در وجودم زنده کرد....
- اندازه متن: + -  کد خبر: 28936صفحه نخست » خبر اولشنبه، 23 تیر 1397 - 07:31
نشست رهبران چهار کشور بالکان در شهر تسالونیکی انجام شد/
تلاش برای ترویج ثبات، امنیت و توسعه در بالکان
به اعتقاد یونان، منطقه جنوب شرقی اروپا پس از بحران پناهجویان و بحران مالی یونان و آلبانی، و مقدونیه در سال ٢٠١٧، وارد فصلی جدید شده و امضای توافق پیرامون مساله نام مقدونیه، ریاست ادواری موفق‌آمیز بلغارستان در اتحادیه اروپا و اجلاس فوق‌العاده سران اتحادیه اروپا و بالکان در صوفیا از تحولات مهم و مثبت ماه‌های اخیر بوده است.
  

تحولات منطقه‌ای، چشم‌انداز الحاق کشورهای شرق بالکان به اتحادیه اروپا، موضوعات امنیتی، بحران مهاجرت، هماهنگی مواضع در آستانه اجلاس ١+١٦ (چین به‌علاوه کشورهای شرق اروپا و بالکان)، کنفرانس برلین (دهم ژوئیه در لندن) و پروژه‌های زیرساختی در اجلاس سران کشورهای یونان، بلغارستان، صربستان و رومانی در نشستی با حضور رهبران این کشور در شهر تسالونیکی یونان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، همزمان با اجلاس یادشده، تظاهرات اعتراض‌آمیزی علیه استفاده از عبارت «مقدونیه» توسط همسایه شمالی یونان و توافق اخیر این دو کشور برگزار شد. در این اجلاس، طرفین حمایت خود از حقوق بین‌المللی به عنوان چارچوب همکاری و گفت‌وگو در منطقه و عضویت کشورهای غرب بالکان به ویژه صربستان به اتحادیه اروپا را اعلام کردند. این چهارمین اجلاس سران این کشورها پس از اجلاس‌های گذشته در وارنا، بلگراد و بخارست است که به عنوان یک تشکل همکاری دیپلماتیک در بالکان جهت ترویج صلح، ثبات، امنیت و توسعه نهادینه شده است.

به اعتقاد یونان، منطقه جنوب شرقی اروپا پس از بحران پناهجویان و بحران مالی یونان در سال‌های ٢٠١٥ و ٢٠١٦ و بحران‌های سیاسی آلبانی و مقدونیه در سال ٢٠١٧، وارد فصلی جدید شده و امضای توافق پیرامون مساله نام مقدونیه، ریاست ادواری موفق‌آمیز بلغارستان در اتحادیه اروپا و اجلاس فوق‌العاده سران اتحادیه اروپا و بالکان در صوفیا از تحولات مهم و مثبت ماه‌های اخیر بوده است. در این اجلاس موضوعات اجلاس ١+١٦ و کنفرانس برلین بررسی و اولویت‌های ریاست اتریشی و بعد از آن ریاست رومانیایی اتحادیه اروپا مورد بحث قرار گرفت. به اعتقاد طرف یونانی، تکمیل پروژه‌های خط ریلی شهرهای تسالونیکی- اسکوپیه بلگراد و خط ریلی تسالونیکی، پروژه‌های انرژی چون لوله گاز IGB و کریدور عمودی، موجب ارتقای ژئوپولتیک منطقه خواهد شد.

یونان در سال‌های اخیر از سوی بعضی کشورهای شرق اروپا برای بازگرداندن مجدد پناهجویان به این کشور، تحت فشار بوده است. مجارستان معتقد است نخستین نقطه ورود به اروپا، یونان است و پناهجویانی که وارد اروپا می‌شوند حتی اگر در یونان به ثبت نرسیده باشند باید به این کشور بازگردانده شوند. این کشور عملا مراجع یونانی را متهم به عدم ثبت تمامی پناهجویان کرده و مدعی است وظیفه نداریم کسانی که به مرز مجارستان می‌رسند را ثبت کنیم، چراکه آنان از یونان آمدند که ظاهرا این افراد را ثبت نکرده است. با این وجود ما آنان را ثبت می‌کنیم اما هرگز نمی‌پذیریم که مجارستان نخستین کشور ورود به اروپای این افراد بوده است. معتقدیم این دسته از افراد را نباید از آلمان به مجارستان بازگرداند تا به یونان بازگردند. مجارستان در مجموع تاکید دارد هیچکدام از پناهجویان بازگردانده‌ شده از اروپای غربی را نخواهد پذیرفت، اما برای کمک جهت انتقال آنها به «یونان» آمادگی دارد. اتریش و آلمان تمایل دارند «مسیر جنوبی» برای ورود پناهجویان به این کشورها بسته شود. اتریش حتی قصد دارد در مورد توقف مهاجرت غیرقانونی با یونان و ایتالیا وارد مذاکره شود و اصرار دارد پناهجویانی که در خاک یونان و ایتالیا درخواست پناهندگی کردند باید به این کشورها بازگردند. نخست‌وزیر رومانی که حامی عضویت تمامی کشورهای غرب بالکان به اتحادیه اروپا است معتقد است این حمایت در ریاست ادواری رومانی در اتحادیه اروپا در نیمه اول ٢٠١٩ شکل عملی پیدا خواهد کرد. رومانی خواستار افزایش دیدارهای وزرای حمل و نقل چهار کشور جهت پیشبرد پروژه‌های مشترک منطقه‌ای است. بلغارستان که خواستار توسعه پروژه‌های عمرانی است تا پایان سال جاری شاهد آماده شدن بزرگراه این کشور با صربستان خواهد بود. چهار کشور فوق یک حلقه حمل و نقلی در قالب بزرگراه‌ها و خطوط ریلی تشکیل خواهند داد. در این چارچوب، عوارض گرفته می‌شود و برای این منظور شرکت مشترکی تاسیس خواهد شد که درآمد حاصل را میان چهار کشور تقسیم می‌کند. این اقدام به منظور تسهیل و تسریع حمل و نقل انجام خواهد شد.

از دیگر دغدغه‌های این کشور موضوع مهاجرت‌های غیرقانونی پناهجویان به این کشور است. به اعتقاد این کشور، قرارداد دوبلین که بر اساس آن، باید پناهجویان به اولین کشور محل ورود آنها به خاک اتحادیه اروپا بازگردانده شوند، لازم است که تغییر داده شود چرا که این قرارداد در شرایط بحران کارآمد نبوده و قرار نیست بلغارستان به مرکز اسکان پناهجویانی تبدیل شود که احتمالا از آلمان و دیگر کشورهای اروپایی به کشور محل ورود آنها به اتحادیه اروپا بازگردانده خواهند شد. به باور مقامات این کشور، هرکسی مسوول مرزهای خود است و از زمانی که موج مهاجرت‌ها آغاز شد، بلغارستان تدابیر فوری اتخاذ و حصار مرزی احداث کرد، در پلیس و ژاندارمری سرمایه‌گذاری و قوانین خود را تغییر داده و وظیفه محافظت از مرزها را به ارتش محول کرد. توافق انجام شده با ترکیه و اهمیت آن بر امنیت اروپا، نشست سران اتحادیه اروپا با رییس‌جمهور ترکیه در ماه مارس در شهر وارنا برای تداوم این توافقنامه بسیار کلیدی است و تلاش‌های صورت گرفته امنیت مرزهای خارجی اتحادیه اروپا را تضمین می‌کند. به باور نخست‌وزیر بلغارستان، تدابیر اصلی در جهت مبارزه با مهاجرت غیرقانونی، که از جانب بلغارستان پیشنهاد شده‌اند، باید به صورت همزمان جاری شوند که شامل تضمین مراقبت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا به همراه کمک مالی، انسانی و فنی است و با کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باید مذاکره شود تا توافقنامه‌های جدیدی با کشورهای ثالث (همانند ترکیه)، ایجاد شود.

صربستان که از حامیان توافق اخیر آتن و اسکوپیه پیرامون مساله «نام جمهوری مقدونیه» است ضمن ابراز رضایت از نتایج اجلاس چهارجانبه و قدردانی از حمایت سایر کشورهای این اجلاس برای عضویت صربستان در اتحادیه اروپا، بر همکاری چهار کشور در توسعه پروژه‌های مشترک در منطقه تاکید دارد.

محمود فاضلی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار